Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε γενικές γραμμές έχουμε πάλι καλές κάρτες με περίεργες τιμές. Η 7700ΧΤ σε σχέση με τον ανταγωνισμό είναι πολύ καλύτερη άλλα η διαφορά της με την 7800ΧΤ είναι πολύ μικρή. Στας Ευρώπας που ξεκινάει από 550 η 7800ΧΤ δεν είναι τόσο μεγάλη διαφορά με τη 4070 επειδή τα 600 δολάρια έγιναν 600 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 minute ago, Tambas91 said:

μια χαρά! την επόμενη γενιά η 8800xt θα ανεβεί άλλο 10% θα την φτάσει την 3080 στο rt... ωραίος ο φαίδων!!!

Γιατί βλέπεις την 3080 και όχι στα ίδια λεφτά τη υπάρχει σήμερα από την NVIDIA ??

 4060Ti 16GB είναι ο ανταγωνιστής της 7800ΧΤ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον έχει καλό ocing.2-3 version που είδα κυμαίνονταν~13% ενώ η 6800XT κάπου στο 9%,οπότε έχεις 4% από εκεί εκτός αν πέσεις σε dud.Βγάζουμε απ'τη μύγα ξύγκι αλλά εδώ που φτάσαμε..🫤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί βλέπεις την 3080 και όχι στα ίδια λεφτά τη υπάρχει σήμερα από την NVIDIA ??

 4060Ti 16GB είναι ο ανταγωνιστής της 7800ΧΤ

 

Η 7800 τρώει την 4070, ποιο το νόημα της 4060ti?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα σταθεροποιηθούν οι τιμές στο skroutz και κοστίζει ~100€ πιο χαμηλά από την 4070, θα είναι καλή επιλογή. Σε διαφορά μέχρι 50€ προσωπικά θα προτιμούσα το πλουσιότερο feature set της Nvidia.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί βλέπω στα ίδια λεφτά ποιες κάρτες υπάρχουν από τον ανταγωνισμό.

θα πέσουν οι τιμές στην AMD όπως συμβαίνει πάντα, πρόσφατο παράδειγμα η 7600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Γιατί βλέπεις την 3080 και όχι στα ίδια λεφτά τη υπάρχει σήμερα από την NVIDIA ??

 4060Ti 16GB είναι ο ανταγωνιστής της 7800ΧΤ

 

το ανάλογο κράξιμο το σκουπίδι η 4060ti το έχει φάει στο δίπλα νήμα από εμένα... εγώ αυτό που βλέπω είναι 6800xt~7800xt με ένα υποθετικό μειωμένο msrp (που μια χαρά θα το πληρώσεις στο ράφι) δηλαδή ένα κουλούρι με λίγα λόγια... αν έχεις ξεμείνει με καμια 980gtx-1060 καλή είναι... τώρα την τιμή θα τη δούμε όταν βγει και στην Ελλάδα κατά ποσο αξίζει απέναντι στα σαπάκια του φούρναρη ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

το ανάλογο κράξιμο το σκουπίδι η 4060ti το έχει φάει στο δίπλα νήμα από εμένα... εγώ αυτό που βλέπω είναι 6800xt~7800xt με ένα υποθετικό μειωμένο msrp (που μια χαρά θα το πληρώσεις στο ράφι) δηλαδή ένα κουλούρι με λίγα λόγια... αν έχεις ξεμείνει με καμια 980gtx-1060 καλή είναι... τώρα την τιμή θα τη δούμε όταν βγει και στην Ελλάδα κατά ποσο αξίζει απέναντι στα σαπάκια του φούρναρη ...

και για 5xxx οπως στην περιπτωση μου (5700) είναι καλό upgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geomrk είπε

και για 5xxx οπως στην περιπτωση μου (5700) είναι καλό upgrade

σαν απόδοση μια χαρά θα είναι... το θέμα είναι ότι κοιτάτε τις τιμές που έχει βάλει ο atenra από america... εδώ στην Ελλάδα έχει 750 ευρώ όσο είχα πάρει εγώ την 6800xt... όπως είπα 3 χρονια μετά ένα κουλούρι!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Tambas91 said:

σαν απόδοση μια χαρά θα είναι... το θέμα είναι ότι κοιτάτε τις τιμές που έχει βάλει ο atenra από america... εδώ στην Ελλάδα έχει 750 ευρώ όσο είχα πάρει εγώ την 6800xt... όπως είπα 3 χρονια μετά ένα κουλούρι!!!

 

Ρε σι τώρα σοβαρά, τιμές πλαίσιο day one ??

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, Tambas91 said:

μια χαρά! την επόμενη γενιά η 8800xt θα ανεβεί άλλο 10% θα την φτάσει την 3080 στο rt... ωραίος ο φαίδων!!!

To average RT performance του techpowerup δεν αντιστοτιχεί στην πραγματικότητα. Στα βαριά παιχνίδια είναι κάτω από 3070 σε RT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Ρε σι τώρα σοβαρά, τιμές πλαίσιο day one ??

γι αυτό είπα ας περιμένουμε να δούμε τιμές... οι τιμές από αμερική δε μου λένε απόλυτος τίποτα! σου βρίσκω mustang 20.000$ εκεί... προς το παρόν μονο τιμές πλαισίου έχουμε όταν βγούνε και οι άλλες θα κρίνουμε!

2 λεπτά πριν, Herald είπε

To average RT performance του techpowerup δεν αντιστοτιχεί στην πραγματικότητα. Στα βαριά παιχνίδια είναι κάτω από 3070 σε RT

καλά γενικά αστεία πράγματα με τις κάρτες, η συγκεκριμένη κάρτα θα έπρεπε να στοιχίζει max 450 ευρώ... τώρα μερικοί πάνε να τις βγάλουν τίμιες ok... ο κάθε ένας όπως το βλέπει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Tambas91 said:

γι αυτό είπα ας περιμένουμε να δούμε τιμές... οι τιμές από αμερική δε μου λένε απόλυτος τίποτα! σου βρίσκω mustang 20.000$ εκεί... προς το παρόν μονο τιμές πλαισίου έχουμε όταν βγούνε και οι άλλες θα κρίνουμε!

 

Day one πάντα βλέπουμε τιμές Αμερική για να δούμε τα MSRP και τον ανταγωνισμό. Σε κάνα μήνα ξαναμιλάμε για Ελλάδα, εδώ την έχουν δει ότι είμαστε Ελβετία και κάνουν μαλακιές με τις τιμές day one.

 

2 minutes ago, Tambas91 said:

 

καλά γενικά αστεία πράγματα με τις κάρτες, η συγκεκριμένη κάρτα θα έπρεπε να στοιχίζει max 450 ευρώ... τώρα μερικοί πάνε να τις βγάλουν τίμιες ok... ο κάθε ένας όπως το βλέπει..

Προσωπικά συγκρίνω σε σχέση με τον ανταγωνισμό, σε γενικές γραμμές τις ξέρεται τις απόψεις μου για τις σημερινές τιμές που έχει ξεκινήσει η NVIDIA και υιοθέτει και η AMD.

11 minutes ago, Herald said:

To average RT performance του techpowerup δεν αντιστοτιχεί στην πραγματικότητα. 

Έχεις δίκιο, όλα τα παιχνίδια σήμερα έχουν RT σαν το CP77

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Aten-Ra said:

Έχεις δίκιο, όλα τα παιχνίδια σήμερα έχουν RT σαν το CP77

Δεν έχει σημασία τι κάνουν τα παιχνίδια σήμερα. Όταν θες να συγκρίνεις RT δυνατότητες συγκρίνεις σε βαριά RT workloads, μην εξηγούμε τα αυτονόητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...