Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Μονόδρομος είναι μόνο στην κατηγορία της 4090 , τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Και στης 4070. Εκτός αν πας στην old gen 6800XT ή μπλέκεις με Κίνες και ΟΕΜ για την GRE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Βελτίωση του FSR λογικά θα δούμε που θα ισχύει και για RDNA 2, αλλά το FG λογικά θα είναι αποκλειστικό. Να δω με τι δικαιολογία βέβαια σε επίπεδο HW.

Οι RDNA3 κάρτες έχουν AI Accelerators που προς το παρόν "κοιμούνται". Λογικά κάπως πρέπει να τους εκμεταλλευτούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

200 USD διαφορά σε MSRP έχει η 7900ΧΤΧ από την 4080, η 7900ΧΤ βγήκε με MSRP 900 USD.

τα msrp είναι αριθμοί του αέρα από τη στιγμή που ο κάθε ένας πουλάει όσο θέλει... εγώ θυμάμαι κάποια περίοδο που είχα κοιτάξει η 4080 έκανε 1500 και η 7900xtx 1350 κάπου εκεί τώρα κάποιος που έχει να δώσει τόσα λεφτά γιατί να πάρει τη δεύτερη δεν ξέρω αλλα δεν είμαστε εδώ γι αυτό το λόγο

2 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μονόδρομος είναι μόνο στην κατηγορία της 4090 , τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

κάπου ανακοίνωσαν ότι δε πρόκειται να βγάλουν high end gpu πάλι (αν δεν κάνω λάθος)...και αν δεν παίξει μπαλίτσα η amd στο mid range ετοιμάσου να δεις **70 στα 1000 plus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

κάπου ανακοίνωσαν ότι δε πρόκειται να βγάλουν high end gpu πάλι (αν δεν κάνω λάθος)...και αν δεν παίξει μπαλίτσα η amd στο mid range ετοιμάσου να δεις **70 στα 1000 plus 

κάτι επίσημο δεν υπάρχει, κάτι τυχάρπαστοι γνώστες το λένε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

τα msrp είναι αριθμοί του αέρα από τη στιγμή που ο κάθε ένας πουλάει όσο θέλει... εγώ θυμάμαι κάποια περίοδο που είχα κοιτάξει η 4080 έκανε 1500 και η 7900xtx 1350 κάπου εκεί τώρα κάποιος που έχει να δώσει τόσα λεφτά γιατί να πάρει τη δεύτερη δεν ξέρω αλλα δεν είμαστε εδώ γι αυτό το λόγο

 

Όταν λες για τις τιμές που βάζει η AMD μιλάμε για το MSRP. Οπως είπες και ο ίδιος,  το τι τιμές βάζει το μαγαζάκι στο Ελλαδισταν είναι άλλη περίπτωση.  H AMD έδωσε τιμή MSRP 999 USD για την 7900ΧΤΧ όταν η NVIDIA έβαλε MSRP στα 1199 για την 4080.  Το MSRP που ανακοινώνεται είναι τιμές για US και κατά 99% τις κρατάνε τα μεγάλα μαγαζιά όπως Newegg, Amazon κλπ.  Ευρώπη και ΕΜΕΑ η τιμή MSRP είναι διαφορετική και κατά 99% δεν ανακοινώνεται.  

Συμφωνώ μαζί σου ότι Ελλάδα στις αρχές οι τιμές των δυο ήταν κοντά στα 100 με 150 ευρώ αλλά αυτό δεν το έκανε η AMD αλλά τα μαγαζιά.

2 hours ago, Tambas91 said:

 

κάπου ανακοίνωσαν ότι δε πρόκειται να βγάλουν high end gpu πάλι (αν δεν κάνω λάθος)...και αν δεν παίξει μπαλίτσα η amd στο mid range ετοιμάσου να δεις **70 στα 1000 plus 

Η AMD για χρόνια ΔΕΝ έπαιζε στο High-End, δεν θα είναι η πρώτη φορά που δεν θα έχει ανταγωνιστικό προϊόν σε αυτό το segment.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

AMD announces Radeon RX 7800 XT 16GB and RX 7700 XT 12GB graphics cards

Πιο γελοίο cherry-picking δεν έχω ξαναδεί, CP 2077 και Watch Dogs: Legion με κλειστό RT, F1 23 με RT Med κλπ..

RADEON-RX-7800-7700-SPECS-1-1200x559.jpg

RADEON-RX-7800-XT-VS-RTX-4070-PERFORMANC

RADEON-RX-7700-XT-VS-4060TI-16GB-PERFORM

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Psycho_Warhead said:

AMD announces Radeon RX 7800 XT 16GB and RX 7700 XT 12GB graphics cards

Πιο γελοίο cherry-picking δεν έχω ξαναδεί, CP 2077 και Watch Dogs: Legion με κλειστό RT, F1 23 με RT Med κλπ..

 

 

 

 

Έβγαλαν την 7800ΧΤ εναντίον της 4070  και την έχουν και ταχύτερη ?? Δηλαδή θα την έχουν στα 650 USD MSRP ?? 🤪

Θα κλάψουν μανούλες και ορφανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικές κάρτες και οι δύο...για το 2020-2021.

Κάτι μου λέει ότι θα τις δούμε σε παραπάνω τιμές από ότι οι αντίστοιχες (ονομαστικά) του '21 και θα πέσουν κτίρια από τα γέλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...