Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Confirmed ότι η AMD ΔΕΝ χρησιμοποιεί GPU Decompression(GDeflate) στο Ratchet & Clank. Γι' αυτό και δεν έχει FPS drops, όπως οι NVIDIA/Intel.

image.png

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Μην πέσετε να με φάτε αλλά πιστεύω ότι η 4070 είναι οριακά καλύτερη επιλογή απ' την GRE, και αυτό λόγω DLSS. Δεν το λέω από fanboyλικι ή για να υποστηρίξω την αγορά μου αλλά όταν ο πυρήνας της 4070 δεν τραβάει και πέφτει στα low 50's τότε και η GRE θα είναι οριακά για 60 οπότε εκεί θες upscaling και το DLSS Q σε 1440p είναι ίδιο με native, άρα "free performance" (ίσως και καλύτερο στις περιπτώσεις που το TAA δεν είναι καλό, δηλαδή σχεδόν πάντα). Το FSR το δοκίμασα σε 1440p αλλά και πάλι δεν μου φαίνεται καλό, φαίνεται το shimmering σε vegetation κυρίως και δεν βελτιώνει το AA όπως κάνει το DLSS. Ίσως σε 4Κ να είναι καλύτερο βέβαια, αλλά με αυτές τις κάρτες σε 1440p πας. Βέβαια ο αντίλογος μπορεί να είναι "ρίξε 1-2 settings, αντί για upscaling" και "όταν πεθάνουν τα 12GB, η GRE θα έχει άλλα 4". Οπότε δεν ξέρω χαχα

Υ.Γ. Είναι και το DLSS 3 αλλά αυτό είναι ειδική περίπτωση γιατί πειράζει το latency και ίσως δεν είναι για όλους.

Η αρχιτεκτονική ADA είναι σε άλλο επίπεδο σε ενεργειακή αποδοτικότητα μην το συζητάς καν. Επίσης αν η GRE ήταν κάτι όντως καλό η AMD πιστεύω θα έκανε παγκόσμια κυκλοφορία και όχι μόνο για την αγορά της Κίνας. Γενικά πιστεύω ότι η RDNA 3 αρχιτεκτονική είναι ''κάπως'' αποτυχημένη σε σχέση με το τι περίμενε ο καταναλωτής.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 hours ago, Psycho_Warhead said:

Confirmed ότι η AMD ΔΕΝ χρησιμοποιεί GPU Decompression(GDeflate) στο Ratchet & Clank. Γι' αυτό και δεν έχει FPS drops, όπως οι NVIDIA/Intel.

image.png

Προς το παρόν στο συγκεκριμένο παιχνίδι μόνο μειονέκτημα βλέπω με το direct storage 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, aetos1988 said:

Επίσης αν η GRE ήταν κάτι όντως καλό η AMD πιστεύω θα έκανε παγκόσμια κυκλοφορία και όχι μόνο για την αγορά της Κίνας. 

H 7900GRE είναι κομμένο NV31, η τρίτη κάρτα με αυτό το Chip και από ότι φαίνεται η AMD δεν θέλει να ρίχνει πολύ τα Margins όποτε δεν θέλει να βγάλει σε όλη την αγορά και τρίτη κάρτα με το μεγάλο chip σε χαμηλότερη τιμή από την 7900ΧΤ. Μπορεί να το κάνει αργότερα όταν θα πέσουν οι τιμές στα 5nm και έτσι θα μπορέσει να βγάλει και τρίτο κομμένο NV31 χωρίς να ρίξει πολύ τα Margins. Απλά το πρόβλημα είναι ότι βγάζει μόνο 2 RDNA3 chip στα 5nm και δεν έχει πολλά περιθώρια να βγάλει πολλές κάρτες χωρίς να πέσουν τα margins.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα βλέπω όλα καλά !

Τι να τις κάνεις τι κάρτες αν δεν έχεις παιχνίδια !!!

 

Πάρτε εκεί ένα series s και τέλος παίδες 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τα βλέπω ακόμα καλύτερα...

Πούλησα όλο το PC μου τρώει όλο τον χρόνο ο μικρός και χαζεύω απο το κινητό το insmnia....

🫣

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες επειδή το κουράζεται πολύ το θέμα με τη " νέα " γενιά της amd και της Nvidia αντίστοιχα είναι για κλωτσιές πρακτικά !

Κρατάνε υψηλά τις τιμές επειδή καλομαθανε λόγο mining. Επίσης να πω και κάτι άλλο αν βάζαμε στις Nvidia και άλλη vram θα είχαν την διπλή τιμή επειδή αγοράζονται και για το ΑΙ και το cuda , κάτι που δεν θα άρεσε στην πλειοψηφία !

Είναι σαν mid paused generation σε 2 year realese loop 

Για την amd θα συμφωνήσω ότι τα έχουν κάνει σκατα με τις ονοματοδοσίες άλλη μια φορά .  

Γενικά εγώ είμαι μλκς , τα έχω πάρει όλα ps5 Xbox series X/S , και βεβαίως 7900xtx αλλά , δεν υπάρχουν παιχνίδια σοβαρά (βάλτε αυτά που σας αρέσουν να υπήρχαν άλλα 15 τουλάχιστον το καθένα) !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό είναι καλά νέα, πιστεύω ότι η Gre είναι ίδια σε επιδόσεις με την 7800χτ, η 4070 έχει 600$ MSRP (από 650€ και πάνω εδώ) άρα και η AMD θα διατηρήσει το msrp της 6800χτ στα 600€ και για την 7800χτ, αν διατηρήσει και της 6700χτ στα 379€ τότε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα υπάρχει μια κάρτα που δεν θα ντρέπεσαι να προτείνεις, αλμυρή τιμή βέβαια για κάποιον που θέλει mid range αλλά απο το να πάρει τα σκουπίδια (7600, 4060,4060ti 8/16gb) ή την αρχαιολογία (6700χτ/6800/3080) καλύτερα να μαζέψει λίγα ακόμα και να πάει σε αυτήν.

 

Επίσης αν συμβεί το παραπάνω δεν αποκλείεται να δούμε και 4000 super , όπως θα ήταν δλδ αν δεν της βίαζαν στο πετσόκομμα (όπως είχε γίνει και με τις 2000 που οι super βγήκαν μετά από μόλις 6 μήνες απο την κυκλοφορία των πετσοκομμένων 2000).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Havik said:

Βασικά αυτό είναι καλά νέα, πιστεύω ότι η Gre είναι ίδια σε επιδόσεις με την 7800χτ,

Not even close, από αυτά που ξέρουμε η 7800XT 16GB θα είναι κοντά στην 4060Ti 16GB και η 7700ΧΤ 12GB κοντά στην 4060Ti 8GB

1 hour ago, just_a_dude said:

Θα βγει όμως κανονικά για αγορά η GRE ή μόνο σε prebuilt και βλακείες;

Μπα δεν το βλέπω , για τώρα τουλάχιστον θα ασχοληθούν με τις 7800/7700  από Σεπτέμβριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τέτοιες μακακίες κάνει η AMD. Η GRE μπορεί να είναι ανταγωνιστική ως προς την 4070, ειδικά που οι τιμές των AMD συνήθως πέφτουν σε βάθος χρόνου περισσότερο απ' ότι των NVIDIA. Και πάει και την βγάζει στην Κίνα με ένα ένα πανηλίθιο όνομα και μόνο σε prebuilts. Ε τι να πεις τώρα. Λογικά η 7800 θα είναι λίγο καλύτερη της 4060Ti και ίσως και με καλύτερη τιμή σε σχέση με την 16αρα Ti, οπότε ίσως να είναι καλή επιλογή αν δεν σε ενδιαφέρει το DLSS. Να δούμε αν θα βγει επιτέλους και το FSR3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσό απαλευτοι είναι εκεί στην amd που δεν βγάζουν καρτα να χτυπήσουν την 4070 με 16gb vram;;;; Σε εκείνη την τιμή παίζει μονη της αν θες να πας σε νέα κάρτα και όχι προηγούμενης γενιάς.  Βγάλτε την gre (άκου όνομα ρε…) σε όλο τον κόσμο ρε τουβλατζίδες!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που ανέβηκε λίγο η τιμή της 4070, η 6800ΧΤ στα 550 δεν είναι και τόσο κακή. Αλλά το θέμα είναι στην διάρκεια ζωής του πυρήνα σε πόσα games θα έχεις καλύτερη εμπειρία με την 6800ΧΤ λόγω της επιπλέον vram (δηλαδή πόσα games θα θέλουν πάνω από 12GB σε 1440p) και σε πόσα με την 4070 λόγω DLSS2,3 και RT; Ενώ αν έβγαζαν την GRE θα είχες τα επιπλέον GB, το ίδιο RT σε RT light games που είναι και τα περισσότερα και +10% raster ώστε να γλιτώνεις όσο γίνεται το FSR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...