Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αρχή έγινε με τις μαύρες οθόνες με την 5700XT στην αρχή, αυτό ήταν τεράστιο πλήγμα και προφανώς δεν το αντιλήφθηκαν ποτέ.

Ούτε τους ενδιαφέρει να το "γυρίσουν" αφού έχουν τις κονσόλες και έρχονται κι' άλλες(PS5 Pro).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Η αρχή έγινε με τις μαύρες οθόνες με την 5700XT στην αρχή, αυτό ήταν τεράστιο πλήγμα και προφανώς δεν το αντιλήφθηκαν ποτέ.

Ούτε τους ενδιαφέρει να το "γυρίσουν" αφού έχουν τις κονσόλες και έρχονται κι' άλλες(PS5 Pro).

εγώ θυμάμαι που ταλαιπωριόμουν με το high vram clock σε dual monitor βλέπω κάποια στιγμή βγάζουν έναν driver που έλεγε ότι το φτιάξαν, τον περνάω χαρούμενος λέω μπράβο στην amd που έστω και μετά από καιρό φτιάχνει τα οποια θέματα.. ανοίγω τον adrenaline στα τέρματα τα clockια :P  

κρίμα πάντως αλλα φαίνεται με τις φετινές gpu ότι δεν ενδιαφέρονται τόσο πολύ γι αυτό το κομμάτι αλίμονο τώρα που θα μας πετσώνει ο πράσινος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με την AMD είναι ότι είναι πολύ δύσκολο κάποιος με NVIDIA να πάει σε AMD. Πρέπει να δώσει ένα καλό κίνητρο που δεν φαίνεται να θέλει να το κάνει. Και δεν είναι πλέον η φθηνή πλην τιμία επιλογή. Χάνεις πολλά αν πας σε AMD κάρτα και το αντάλλαγμα ποιο είναι; Εγώ για παράδειγμα πλέον δεν θέλω να τίποτα να χάσω το DLSS/DLAA. Λένε ότι το FSR2 είναι αντίστοιχα καλό αλλά εγώ δεν βλέπω κάτι τέτοιο με τα μάτια μου. Σε στατική εικόνα ναι πράγματι είναι αλλά αν κουνιέσαι βλέπεις οτι το FSR2 δεν είναι τόσο καλό. Δεν είναι χάλια φυσικά, είναι ok, και έχει και τα οφέλη του open source. Αλλά γιατί να αφήσω το DLSS; Και εν πάση περίπτωση και με την NVIDIA έχω FSR2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Έβγαλαν το βίντεο έχει λίγες μέρες. Θα με ενδιέφερε κάτι παρόμοιο με κάποια nvidia και παλιούς νέους drivers να δούμε αν δίνουν αντίστοιχο boost. Στην amd ανέκαθεν έδιναν καλό boost οι drivers με τον καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2023 στις 6:24 ΜΜ, chrisde είπε

Όχι, το ιδανικό είναι dldsr + dlss, απορώ που δεν αναφέρεται συχνά. Για μένα είναι λόγος να μην ξαναγύρισω σε amd. 

Μπήκες στο δρόμο το σωστό.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Arkin είπε

Έβγαλαν το βίντεο έχει λίγες μέρες. Θα με ενδιέφερε κάτι παρόμοιο με κάποια nvidia και παλιούς νέους drivers να δούμε αν δίνουν αντίστοιχο boost. Στην amd ανέκαθεν έδιναν καλό boost οι drivers με τον καιρό. 

Δεν έδιναν boost οι drivers (τουλάχιστον όχι τόσο πολύ όσο φαίνεται). Απλά η AMD δεν δίνει όλο το Perf απ' την αρχή γιατί θελουν δουλειά οι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://videocardz.com/newz/amd-rumored-to-be-skipping-high-end-radeon-rx-8000-rdna4-gpu-series

Oh shit!5080 στα $2000 και 5090 στα $3000🥲
2 επιλογές,ψωμί και ελιές για 6μηνο η αίτηση υιοθεσίας από Azazil..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Westbaum είπε

https://videocardz.com/newz/amd-rumored-to-be-skipping-high-end-radeon-rx-8000-rdna4-gpu-series

Oh shit!5080 στα $2000 και 5090 στα $3000🥲
2 επιλογές,ψωμί και ελιές για 6μηνο η αίτηση υιοθεσίας από Azazil..

άμα έχεις 4090 γνώμη μου ανούσια η αναβάθμιση σίγουρα θα βγάλει άνετα ακόμα μια γενιά 4k όλα δεξιά έστω και με dlss-fg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tambas91 said:

άμα έχεις 4090 γνώμη μου ανούσια η αναβάθμιση σίγουρα θα βγάλει άνετα ακόμα μια γενιά 4k όλα δεξιά έστω και με dlss-fg

Καλά πλάκα κάνω,εννοείται η 4090 έχει πολύ μέλλον ακόμα,όσο για τις ελιές,αγόρασα πριν μήνα Dap που κοστίζει όσο 2μιση 4090,γενικά μιλάω όχι για εμένα κατανάγκη😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη σήμερα.

Η φθηνότερη 7900 xtx είναι στα 1008ε στο σκρουτζ και εινια sapphire.

Η φθηνότερη 4080 είναι στα 1217ε στο σκρουτζ και ειναι ...manli και με λίγο παραπανω οι της gainward που είναι κάπως μέτριες υλοποιήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lucidsteve είπε

Ενδιαφέρουσα εξέλιξη σήμερα.

Η φθηνότερη 7900 xtx είναι στα 1008ε στο σκρουτζ και εινια sapphire.

Η φθηνότερη 4080 είναι στα 1217ε στο σκρουτζ και ειναι ...manli και με λίγο παραπανω οι της gainward που είναι κάπως μέτριες υλοποιήσεις.

image.png.52b50fea7d5b0ea45c7464c296c3f11c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...