Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, enable_your_mind είπε

Γιατι την κανει tier κατω επειδη ειναι πιο φτηνη;  Δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη.. Μεσα στη συναρτηση πρεπει να μπαινει παντα και η τιμη με αποδοση.. Οποτε επειδη ειναι πιο φτηνη την κανει αυτοματα χειροτερη;

Χάνει σε RT και upscaler και δεν έχει frame gen. Αν ήμασταν στο 2019 θα έλεγα ε σιγά τώρα. Αλλά πλέον το RT δεν είναι σε 1-2 games και όντως κάνει διαφορά στα περισσότερα. Και ειδικά αν μιλάμε για τέτοια κατηγορία είναι πολύ πιθανό να τον ενδιαφέρει τον άλλον. Στην low end κατηγορία, ε σιγά που θα βάλει ο άλλος RT, αλλά στα 1000 ευρώ + ;; Λογικά θα το θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just_a_dude said:

Χάνει σε RT και upscaler και δεν έχει frame gen. Αν ήμασταν στο 2019 θα έλεγα ε σιγά τώρα. Αλλά πλέον το RT δεν είναι σε 1-2 games και όντως κάνει διαφορά στα περισσότερα. Και ειδικά αν μιλάμε για τέτοια κατηγορία είναι πολύ πιθανό να τον ενδιαφέρει τον άλλον. Στην low end κατηγορία, ε σιγά που θα βάλει ο άλλος RT, αλλά στα 1000 ευρώ + ;; Λογικά θα το θέλει.

Αν βλεπαμε οτι το συνολο των παιχνιδιων θα βγαινουν με full RT , τοτε συμφωνω οτι η 4080 θα επρεπε να ειναι η επιλογη.. Στη πραξη ομως αυτο δεν συμβαινει και ουτε φενεται να αλλαζει για τα επομενα χρονια.. Και μια χαρα παιζεις και με RT  ανοιχτο στη συγκεκριμενη καρτα ( στα πιο πολλα απο αυτα τα rt βαρια παιχνιδια.. )  Αλλο το δεν μπορω να τα παιξω , και αλλο το τα παιζω χειροτερα αλλα και παλι εχω rt open ( cyberpunk ultra RT  το παιζω με 60+fps στα 4Κ , ) .. Δεν βλεπω ομως να ερχονται τοσα πολλα πια παιχνιδια σαν και αυτο.. Οποτε μια χαρα τη παλευω και με το καλυτερο raster

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

7900XTX vs 4080

7900XT vs 4070ti

7800XT 16GB vs 4060Ti 16GB

7700XT 12GB vs 4060Ti 8GB

Απλά περιμένω να δω αν και πότε θα βγάλουν την απλή 7900 Αμερική και Ευρώπη.

Και σε High έχουν αρχίσει και θέλουν πάνω από 8GB ακόμα και NVIDIA sponsored παιχνίδια, 50% πάνω η 16GB vs 8GB RTX 4060Ti στο Ratchet & Clank.

Daniel-Owen-Ratchet-1080p-High.png

Βάζεις DLSS και τέλος.

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Πάντως και παλιά παιχνίδια ειδικά σε 1440p θέλουν πάνω από 8. Έβαλα το zero dawn και θέλει 9.5gb με DLSS quality κιόλας που είναι 960p internal λολ

Όλα Ultra ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Αν βλεπαμε οτι το συνολο των παιχνιδιων θα βγαινουν με full RT , τοτε συμφωνω οτι η 4080 θα επρεπε να ειναι η επιλογη.. Στη πραξη ομως αυτο δεν συμβαινει και ουτε φενεται να αλλαζει για τα επομενα χρονια.. Και μια χαρα παιζεις και με RT  ανοιχτο στη συγκεκριμενη καρτα ( στα πιο πολλα απο αυτα τα rt βαρια παιχνιδια.. )  Αλλο το δεν μπορω να τα παιξω , και αλλο το τα παιζω χειροτερα αλλα και παλι εχω rt open ( cyberpunk ultra RT  το παιζω με 60+fps στα 4Κ , ) .. Δεν βλεπω ομως να ερχονται τοσα πολλα πια παιχνιδια σαν και αυτο.. Οποτε μια χαρα τη παλευω και με το καλυτερο raster

Ναι αλλά τώρα μιλάμε για 100 ευρώ μόνο, που σκέψου αν την κρατήσεις τουλάχιστον 2 χρόνια είναι 50 ευρώ στον χρόνο, ίσως και 40 λόγω της χαμηλότερης κατανάλωσης της 4080. Τίποτα πραγματικά. Οπότε γιατί να μην έχεις αυτό το καλύτερο RT έστω και σε αυτά τα λίγα games με full RT; Σε raster πόσο καλύτερη είναι η 7900ΧΤΧ; 5% σε 4Κ; Και αν; Το καταλαβαίνεις αυτό χωρίς frame counter; Μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν είναι καλή κάρτα συνολικά η 7900ΧΤΧ απλά για τόσο μικρή διαφορά θεωρώ ότι αξίζει να τα δώσεις για καλύτερο RT και DLSS 2,3. Προσωπική άποψη φυσικά.

Υ.Γ. Η 7900ΧΤΧ βέβαια έχει περισσότερη vram, το οποίο είναι ένα συν. Μένει να δούμε αν θα κάνει διαφορά σε βάθος χρόνου.

10 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

Όλα Ultra ;

όλα δεξιά πάντα εκτός από motion blur, lens flare, depth of field, chromatic aberation, lens distortion, film noise, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Γιατι την κανει tier κατω επειδη ειναι πιο φτηνη;  Δεν καταλαβαινω αυτη τη λογικη.. Μεσα στη συναρτηση πρεπει να μπαινει παντα και η τιμη με αποδοση.. Οποτε επειδη ειναι πιο φτηνη την κανει αυτοματα χειροτερη;

 

Αν τα παιχνιδια που βγαινουν τωρα και τα μελλοντικα εδειχναν οτι θα ειναι full RT  ναι εκει να πας σε 4080.. Δεν βλεπω ομως αυτο , ειδικα για τα επομενα 2 χρονια.. Οποτε παλι διαλεγεις κατι για παρα πολυ λιγα games..

Αν είχε τα ίδια specs βέβαια την 7900xtx θα έπαιρνα με κλειστά μάτια αλλά το -30 σε rt δεν είναι αμελητέο ενώ είναι 2-3 % πιο μπροστά σε 1440p-4κ… να σου πω από τη δικιά μου περίπτωση αν ήθελα σκέτο ραστερ θα εμένα στην 6800χτ που τα παίζει όλα σε 4κ … η μετάβαση έγινε γιατί σε rt που πλέον βγαίνουν αρκετοί τίτλοι δεν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό. Αν θες σκέτο raster μένεις με την παλιά και κατεβάζεις settings. Εκτός αν έχεις κάνα χάρχαλο τύπου 1060 3GB ξέρω 'γω και άλλες αντίστοιχες.

H άποψη μου είναι ότι η AMD έπρεπε να έδινε ουσιαστική (που να μην χρειάζεται frame counter για την δεις) raster διαφορά στην ίδια τιμή ώστε να καταστήσει το DLSS λιγότερο σημαντικό. Και να σταματήσει να ασχολείται με τα υπόλοιπα αφού κατά 99% θα είναι χειρότερα απ' της NVIDIA και κάτι πίπες τύπου hyper rxxx που δεν τα είδαμε ποτέ.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Arkin said:

 

Skip και τις δυο, οι κάρτες που παίζουν σήμερα σε αυτές τις κατηγορίες είναι με την παρακάτω σειρά,

RX6600 -> RTX3060 12GB -> RX6700XT

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω γιατί στον χώρο του γκειμινγκ προτεραιότητα στις κάρτες έχει γίνει το απσκειλερ και το ΡΤ, τι στιγμή που πραγματικά μιλάμε για ένα πάρα μα πάρα πολύ μικρό ποσοστό παιχνιδιών που έχουν αυτά τα φιτουρς.

Δε λέω ότι δεν είναι καλά να τα έχεις, απλά προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο και κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι το Α και το Ω στην επιλογή κάρτας. 

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Δεν ξέρω γιατί στον χώρο του γκειμινγκ προτεραιότητα στις κάρτες έχει γίνει το απσκειλερ και το ΡΤ, τι στιγμή που πραγματικά μιλάμε για ένα πάρα μα πάρα πολύ μικρό ποσοστό παιχνιδιών που έχουν αυτά τα φιτουρς.

Δε λέω ότι δεν είναι καλά να τα έχεις, απλά προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο και κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι το Α και το Ω στην επιλογή κάρτας. 

1. Δεν είπαμε ότι είναι το Α και το Ω, απλά όταν η τιμή είναι τόσο κοντά, γιατί να μην δώσεις λίγα παραπάνω για να τα έχεις όλα;

2. Το DLSS 2 δεν είναι σε πολύ μικρό ποσοστό games. Όλα τα ΑΑΑ έχουν (πλην τα AMD sponsored)

3. To RT ναι είναι σε λιγότερα, αλλά όχι τόσο λίγα όσο στην αρχή

Ουσιαστικά όλα σχετίζονται με την τιμή. Αν η διαφορά είναι τόσο μικρή (με προυπόθεση ότι το raster είναι ίδιο βέβαια) καλό είναι να τα έχεις όλα, ειδικά στο high end. Τώρα στο low end που προσπαθείς να κόψεις λεφτά απ' το παραμικρό, άντε ναι ίσως δεν έχουν τόσο σημασία αν είσαι τσίμα τσίμα οικονομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοείτε όταν η διαφορά είναι μικρή ναι οκ. Βέβαια, αναλόγος και το μπάτζετ άλλο διαφορά 20 ευρώ στα 1000 και άλλο στα 300. 

Εγω που λέω να αναβαθμίσω από 6600ΧΤ(γιατί πλέον είμαι σε 2κ μόνιτορ) δε βλέπω τίποτα καλό στην αγορά αυτή τη στιγμή. Μια 4070 κάπως αλλά στα 600 δε μ αρέσει η τιμή. Ακόμη και τα 600 τα θεωρό πολύ μεγάλο ποσό για μια κάρτα γραφικών. 6800ΧΤ και 6900ΧΤ στα ίδια η και λιγότερα δε με δελεάσαν τόσο αλλά δεν έβαλα ούτε για λίγο στην εξίσωσή ΡΤ και απσκειλερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Ναι, εννοείτε όταν η διαφορά είναι μικρή ναι οκ. Βέβαια, αναλόγος και το μπάτζετ άλλο διαφορά 20 ευρώ στα 1000 και άλλο στα 300. 

Εγω που λέω να αναβαθμίσω από 6600ΧΤ(γιατί πλέον είμαι σε 2κ μόνιτορ) δε βλέπω τίποτα καλό στην αγορά αυτή τη στιγμή. Μια 4070 κάπως αλλά στα 600 δε μ αρέσει η τιμή. Ακόμη και τα 600 τα θεωρό πολύ μεγάλο ποσό για μια κάρτα γραφικών. 6800ΧΤ και 6900ΧΤ στα ίδια η και λιγότερα δε με δελεάσαν τόσο αλλά δεν έβαλα ούτε για λίγο στην εξίσωσή ΡΤ και απσκειλερ.

Ναι πράγματι από 6600ΧΤ μόνο από 4070 και πάνω έχει νόημα αυτή τη στιγμή, ή 6800ΧΤ αν θες τα +4GB και δεν σε πειράζουν τα υπόλοιπα (dlss, rt, κατανάλωση). Οτιδήποτε στο ενδιάμεσο είναι meh σε σχέση με την 6600ΧΤ. Εγώ πήγα από 2060 6GB σε 4070.

Υ.Γ. Ναι η τιμή είναι σάπια.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aris-leme είπε

Δεν ξέρω γιατί στον χώρο του γκειμινγκ προτεραιότητα στις κάρτες έχει γίνει το απσκειλερ και το ΡΤ, τι στιγμή που πραγματικά μιλάμε για ένα πάρα μα πάρα πολύ μικρό ποσοστό παιχνιδιών που έχουν αυτά τα φιτουρς.

Δε λέω ότι δεν είναι καλά να τα έχεις, απλά προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο και κάποιοι προσπαθούν να μας πείσουν ότι είναι το Α και το Ω στην επιλογή κάρτας. 

Το rt καλός η κακός είναι feature που από εδώ και πέρα θα το βλέπουμε όλο και περισσότερο είτε γίνετε εξολοκλήρου από το hardware είτε με τεχνικές τύπου lumen (βάλε να παίξεις Fortnite έχει τον καλύτερο φωτισμό που έχω δει) 

τωρα τα οφέλη τον upscalers είναι πολλά… μπορούν να δώσουν παράταση ζωής σε παλιές κάρτες περισσότερα frames για να τερματίσουν τα monitors οι πιο καινούργιες, και ακόμα και καλυμμένος να είσαι το βάζεις και ρίχνει usage, θερμοκρασία η κάρτα … εγώ αφού δε βλέπω διαφορά το βάζω παντού είναι περιπτώσεις που όταν το ανοίγω δε λειτουργούν ούτε τα ανεμιστηρια νομιζεις ότι είναι κλειστό το pc 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ βάζω DLSS ακόμη και όταν δεν χρειάζεται γιατί κάνει και καλύτερο anti-aliasing στα περισσότερα games σε σχέση με το TAA. Ειδικά σε vegetation, λεπτές γραμμές, κτλ, είναι καλύτερο.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...