Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσει που παρουσιάζουν το DP 2.1 σαν φοβερό feature. Ποια κάρτα μπορεί να το εκμεταλλευτεί; Και το usb c που κολλάει; 

7900-ultra-enthusiast.jpg

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, b1LLy23 said:

ξεκάθαρα... δεν αξίζει καν να ασχοληθείς

Είχα γράψει προ πολλού ποια ήταν η λύση. Μια μικρή μείωση τιμών και προσοχή στους drivers (γενικά είχαν διαγράψει μια πολύ καλή πορεία εδώ και καιρό, τώρα έπεσαν σε "λακούβες" πάλι).

Κόλλησαν με τα 9αρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη αμα βγαλουν FSR3 και ειναι καλο , οι καρτες μετα ξαφνικα  δηλαδη αξιζουν ;Ειναι φοβερο παντως που οι πιο πολλοι κραζουν , χωρις να εχουν τις καρτες..Για παραδειγμα η 7900xtx μου , xανει λογω DLSS 3 σε καποια παιχνιδια( δεν ειναι και τοσα πολλα που εχουν βαρυ rt  ) αλλα σε οτιδηποτε αλλο ειναι πιο μπροστα απο 4080...και την καρτα την εχετε βγαλει χαλια..

Ειπαμε καναν βλακειες με την καταναλωση αλλα με τις 3000 σειρες τις Nvidia ( οι πιο πολλοι παλι λεγανε , ελα μωρε ποιος κοιταει καταναλωση σε αυτες τις καρτες) .. Εταιριες ειναι και κοιτανε το συμφερον τους , χεστηκαν για ολα τα αλλα

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανείς δεν είπε ότι είναι χάλια. Και όποιος το είπε είτε υπερβάλει είτε είναι fanboy. Απλά κατά τη γνώμη μου as a whole οι nvidia είναι καλύτερες σήμερα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι AMD δεν έχουν τα θετικά τους. Τώρα ναι, αν στο μέλλον βγει το FSR3 και είναι όντως καλύτερο ή ακόμη και ισάξιο τότε ναι φυσικά και θα πάρουν επιπλέον αξία.

15 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Δηλαδη αμα βγαλουν FSR3 και ειναι καλο , οι καρτες μετα ξαφνικα  δηλαδη αξιζουν ;Ειναι φοβερο παντως που οι πιο πολλοι κραζουν , χωρις να εχουν τις καρτες..Για παραδειγμα η 7900xtx μου , xανει λογω DLSS 3 σε καποια παιχνιδια( δεν ειναι και τοσα πολλα που εχουν βαρυ rt  ) αλλα σε οτιδηποτε αλλο ειναι πιο μπροστα απο 4080...και την καρτα την εχετε βγαλει χαλια..

Ειπαμε καναν βλακειες με την καταναλωση αλλα με τις 3000 σειρες τις Nvidia ( οι πιο πολλοι παλι λεγανε , ελα μωρε ποιος κοιταει καταναλωση σε αυτες τις καρτες) .. Εταιριες ειναι και κοιτανε το συμφερον τους , χεστηκαν για ολα τα αλλα

Το πρόβλημα μου με την AMD είναι ότι αργεί. Πάρε παράδειγμα εμένα που πήρα την 4070. Στην ίδια τιμή πριν ένα μήνα που την πήρα η AMD είχε την 6800ΧΤ που είναι προηγούμενης γενιάς, θα ήταν σωστότερο να έπαιρνα αυτή μόνο και μόνο για τα 4GB; Το ίδιο είχε γίνει και πριν 4 χρόνια που πήρα την 2060 και η AMD εκείνη την περίοδο είχε την Vega 56 στην ίδια τιμή. Θα ήταν καλύτερη επιλογή τότε; Δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Επεξ/σία από just_a_dude
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, just_a_dude said:

Κανείς δεν είπε ότι είναι χάλια. Και όποιος το είπε είτε υπερβάλει είτε είναι fanboy. Απλά κατά τη γνώμη μου as a whole οι nvidia είναι καλύτερες σήμερα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι και οι AMD δεν έχουν τα θετικά τους. Τώρα ναι, αν στο μέλλον βγει το FSR3 και είναι όντως καλύτερο ή ακόμη και ισάξιο τότε ναι φυσικά και θα πάρουν επιπλέον αξία.

Το πρόβλημα μου με την AMD είναι ότι αργεί. Πάρε παράδειγμα εμένα που πήρα την 4070. Στην ίδια τιμή πριν ένα μήνα που την πήρα η AMD είχε την 6800ΧΤ που είναι προηγούμενης γενιάς, θα ήταν σωστότερο να έπαιρνα αυτή μόνο και μόνο για τα 4GB; Το ίδιο είχε γίνει και πριν 4 χρόνια που πήρα την 2060 και η AMD εκείνη την περίοδο είχε την Vega 56 στην ίδια τιμή. Θα ήταν καλύτερη επιλογή τότε; Δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Δεν εχεις καθολου αδικο, ισα ισα . Ενοειται οτι κανουν βλαμενες επιλογες και γενικα αντι να παραδειγματιστουν  συνεχιζουν  να κανουν βλακιες. Ποτε δεν θα πρεπει να κρινουμε την επιλογη του καθενος ( εδω οταν εγω πηρα την 7900xtx  , ειχε 300 κατω απο 4080 ) και επρεπε να δωσω αναφορα και σε μερικους γιατι ειχα κανει αυτη την επιλογη..

Κοιταζα απο περιεργια πωλησεις 4080 εναντι 7900xtx , εδω Τσεχια σε ενα απο τα μεγαλυτερα καταστηματα (alza.cz)

4080 - 500 +

7900xtx - 450 +

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε για 300 ευρώ μια χαρά τότε. Απλά τώρα εδώ έχουν μόνο 120 ευρώ διαφορα και πιστεύω καλύτερα για τόσο μικρή διαφορά να πας στην 4080.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι χάλια οι κάρτες. Η ίδια η εταιρεία σαμποτάρει το προϊόν της με λάθος τιμή, στραμπουλήγματα με τους οδηγούς και λάθος ονομασία (καλά αυτό με τις ονομασίες το έχουν και οι πράσινοι χ€σει λίγο φέτος).

Κανονικά έπρεπε να υπήρχε 

ΜΙΑ 7900ΧΤ

7800ΧΤ

7700ΧΤ και τέλος. 

Όπως έκανε και με την 6000σειρά και ήταν πολύ μα πολύ ανταγωνιστική.

Αυτά τα XTX, XT, GRE και λοιπά ΚΑΙ μπερδεύουν τον καταναλωτή και δείχνουν μια χαοτική εικόνα για το τι συμβαίνει εσωτερικά αυτή τη στιγμή στο RTG τμήμα της AMD...

Έχω δοκιμάσει και τις δύο πλευρές, κόκκινες και πράσινες. Τις συμπαθώ εξίσου. Εννοείται πώς επιβάλλεται και θέλω την κόκκινη δυνατή όσο περισσότερο γίνεται. 

Δεν λείπει κάτι στην AMD αυτή τη στιγμή. Πρέπει να ανασκουμπωθεί και να σοβαρευτεί σε μερικούς τομείς ώστε να πιέσει όπως αντίστοιχα πιέζει στα CPUδια εδώ και καιρό και να ανακτήσει ξανά ένα αξιόλογο market share.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το παραπάνω link η 7800ΧΤ θα έχει το 62.5% των cores της 7900ΧΤΧ, άρα βγαίνει στα ίδια με την 6800ΧΤ (https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-7900-xtx.c3941). Είναι δυνατόν να το κάνουν αυτό; Η 7900ΧΤ έχει το 87.5% των cores της 7900ΧΤΧ και έχει το 85% του perf. Άρα το scaling είναι πρακτικά γραμμικό, σε αυτές τις δύο τουλάχιστον.

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...