Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

To game mode πλέον απλά σταματάει τα windows update και τα σχετικά όσο παίζεις. Δεν έχει καμιά σχέση με αυτό το crash αλλά τεσπά. Κατά 99% φταίνε οι drivers, ή φτάει το συγκεκριμένο game με τους συγκεκριμένους drivers. Αλλά ναι, αυτό το θέμα κάνει τζιζ. Μπορεί να φταεί και η καρέκλα στην τελική..

Καθόλου τζιζ δεν κάνει, απλά δεν είναι η πρώτη φορά που "φταίνε οι οδηγοί" μετά από αλλαγή hw.

Δυο-τρεις εβδομάδες, δεν έφταιγαν οι οδηγοί, δηλαδή, και δεν είχε θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

Καθόλου τζιζ δεν κάνει, απλά δεν είναι η πρώτη φορά που "φταίνε οι οδηγοί" μετά από αλλαγή hw.

Δυο-τρεις εβδομάδες, δεν έφταιγαν οι οδηγοί, δηλαδή, και δεν είχε θέμα?

ναι βρε δεν διαφωνώ αλλά λέτε πράγματα τα οποία δεν πρέπει να έχουν καμία σχέση με το stability της κάρτας. Τα μόνα που επιρρεάζουν είναι το uv/oc σε gpu/cpu, οι drivers και τώρα αν είσαι τόσο γκαντέμης και οι μνήμες που έχεις δεν δουλεύουν καλά ούτε σε XMP με το bios ή είναι "βαριές" για τον imc σε XMP εε οκ έπεσες στην περίπτωση. Αλλά ddr4 σε XMP κατά 99.9% δουλεύουν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, razorblade334 είπε

 Επίσης τρέξε στη γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή την εντολή sfc /SCANNOW

image_2023-07-22_090624410.png

1 ώρα πριν, razorblade334 είπε

Κάνε μου μια χάρη.. τρέξε στην αναζήτηση των windows  το ιστορικό αξιοπιστίας.αν έχει αγγλικά  reliability history.  Δες τα συμβάντα και τι κωδικούς σφαλμάτων βγάζει.αν λέει προβλημα στο υλικό π.χ. η τα νούμερα. Για να δούμε αν είναι ο driver . Επίσης τρέξε στη γραμμή εντολών με δικαιώματα διαχειριστή την εντολή sfc /SCANNOW

Την ημέρα που μου παρουσίασε το πρόβλημα.

Βγάζετε άκρη?

image_2023-07-22_222847558.png

image_2023-07-22_223227624.png

Αν κατάλαβα καλά, σταμάτησε να λειτουργεί το software της AMD. Driver ή κάτι από το κομμάτι αυτό.

Επεξ/σία από tasvar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasvar είπε

image_2023-07-22_090624410.png

Την ημέρα που μου παρουσίασε το πρόβλημα.

Βγάζετε άκρη?

image_2023-07-22_222847558.png

image_2023-07-22_223227624.png

Αν κατάλαβα καλά, σταμάτησε να λειτουργεί το software της AMD. Driver ή κάτι από το κομμάτι αυτό.

Ναι είναι θέμα με την κάρτα.πηγαινε την πίσω.ειναι defect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις παντως δοκίμασε και ένα καινούργιο 8 πινο ειδικά αν είναι modular το psu σου, ποτέ δεν ξέρεις. Μου είχε συμβεί παλιότερα με την 2060 να πετάει μαύρες οθόνες και μόλις άλλαξα το καλώδιο ήταν μια χαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Αν θελεις παντως δοκίμασε και ένα καινούργιο 8 πινο ειδικά αν είναι modular το psu σου, ποτέ δεν ξέρεις. Μου είχε συμβεί παλιότερα με την 2060 να πετάει μαύρες οθόνες και μόλις άλλαξα το καλώδιο ήταν μια χαρα.

Να το κάνω και αυτό. Modular  είναι.

14 λεπτά πριν, kkatzos είπε

LOL

500 προτάσεις για troubleshooting ... ταυτόχρονα. 😍

Αν βγει άκρη εμένα να μου γράψετε 😂

Χαχαχα Αυτό έγραψα πιο πάνω. Σε περίπτωση που στρώσει, δεν θα ξέρω τι απ'όλα το έφτιαξε.

10 ώρες πριν, razorblade334 είπε

Ναι είναι θέμα με την κάρτα.πηγαινε την πίσω.ειναι defect

Μπορείς να μου δώσεις γνώσεις και πληροφορίες, να ξέρω τι να τους πω ακριβώς, όταν θα την πάω για έλεγχο?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά με μια amd r9 280x που είχα μαύρες οθόνες μόνο σε συγκεκριμένα παιχνίδια, το πλαίσιο μου την είχε αντικαταστήσει με rma. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει πολιτική γενικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Το πρόβλημα είναι ότι στα μαγαζιά ελέγχουν με 3d mark και τετοια. Οπότε αν δεν βγάζει θέμα εκεί...

Αυτό ακριβώς. Όταν βγάζει furmark χωρίς πρόβλημα η κάρτα, πολύ δύσκολο να είναι θέμα hw της, οπότε αντίστοιχα δύσκολο να πετύχει rma.

Aκομα κι αν του κάτσει, θα του πουν για άλλη ίδια κλπ.

Η συμπεριφορά, πάντως, αστάθεια συστήματος θυμίζει κι όχι προβληματικό hw.

Αν δεν βρεθεί τρόπος να αναπαραχθεί συγκεκριμένα το πρόβλημα και να συνδεθεί με οδηγούς, μπλέξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Αυτό ακριβώς. Όταν βγάζει furmark χωρίς πρόβλημα η κάρτα, πολύ δύσκολο να είναι θέμα hw της, οπότε αντίστοιχα δύσκολο να πετύχει rma.

Aκομα κι αν του κάτσει, θα του πουν για άλλη ίδια κλπ.

Η συμπεριφορά, πάντως, αστάθεια συστήματος θυμίζει κι όχι προβληματικό hw.

Αν δεν βρεθεί τρόπος να αναπαραχθεί συγκεκριμένα το πρόβλημα και νγα συνδεθεί με οδηγούς, μπλέξιμο.

Γι αυτο κι εγώ δε ξέρω τι να του πω να πει..άντε να βγάλει άκρη με το πλαίσιο.παλαιοτερα το 2011 είχα πάρει ένα laptop turbo x όπου όταν συνδεόταν με wi fi πέταγε blue screen of death. Τους το πήγα και ενώ μου είπαν ότι το έφτιαξαν έκανε τα ίδια. Τελικά το έφτιαξα μόνος μου...πάντως το πρόβλημα φαίνεται να είναι όντως από προβληματικό hardware.αφου έχει κάνει και format.μπορει να δοκιμάσει κάποιον παλαιότερο driver για να το διαπιστώσει.

Επεξ/σία από razorblade334
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, razorblade334 είπε

Γι αυτο κι εγώ δε ξέρω τι να του πω να πει..άντεχαν να βγάλει άκρη με το πλαίσιο.παλαιοτερα το 2011 είχα πάρει ένα λεπτό turbo x όπου όταν συνδεόταν με wi fi πέταγε blue screen of death. Τους το πήγα και ενώ μου είπαν ότι το έφτιαξαν έκανε τα ίδια. Τελικά το έφτιαξα μόνος μου...πάντως το πρόβλημα φαίνεται να είναι όντως από προβληματικό hardware.αφου έχει κάνει και format.μπορει να δοκιμάσει κάποιον παλαιότερο driver για να το διαπιστώσει.

Δύο μόνο drivers έχουν κυκλοφορήσει για τη συγκεκριμένη. 

Η αλήθεια είναι πως με τον 2ο driver μου έχει παρουσιάσει μόνο αυτό το θέμα με το direct x που ανέβασα παραπάνω. 

Χτές και σήμερα έπαιξα επίτηδες παραπάνω με θερμοκρασία δωματίου 32-34 βαθμούς και ήταν βράχος. 

Τι να πώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tasvar είπε

Δύο μόνο drivers έχουν κυκλοφορήσει για τη συγκεκριμένη. 

Η αλήθεια είναι πως με τον 2ο driver μου έχει παρουσιάσει μόνο αυτό το θέμα με το direct x που ανέβασα παραπάνω. 

Χτές και σήμερα έπαιξα επίτηδες παραπάνω με θερμοκρασία δωματίου 32-34 βαθμούς και ήταν βράχος. 

Τι να πώ; 

Μπορεί όντως να είναι θέμα με τους drivers και να φτιάξει με κάποια καινούρια έκδοση.το έχουν πει ήδη αυτό βέβαια.και το εύχομαι κιόλας.ψαξε σε διεθνή φόρουμ να δεις αν έχουν κι άλλοι ίδιο πρόβλημα.εχει και η amd ,forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...