Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Τι χωρίς XMP βρε παιδιά τώρα; Αφού ο άνθρωπος λέει ότι με την NVIDIA που είχε πριν δεν είχε θέματα. Καλύτερα να την πουλήσεις και να πάρεις μια NVIDIA να τελειώνεις. Διαβάζω κάτι πράγματα εδώ και κοντεύουν να μου πέσουν τα μαλλιά.

???

Αν υπάρχει αστάθεια στο σύστημα καλό είναι να το ξέρει.

Τόσους και τόσους έχουμε δει να βάζουν XMP και να έχουν διάφορα προβλήματα. Και σε Intel και σε AMD. Ακόμα και στα 3200.

Με την προηγούμενη κάρτα μπορεί να ήταν συνεχώς GPU limited και να μη φαινόταν αυτή η αστάθεια.

Παίζει χωρίς XMP για μερικές μέρες, αν του το ξαναπετάξει αποκλείεται ο παράγοντας μνήμη.

Απλά πράγματα.

50 λεπτά πριν, tasvar είπε

Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως δύο σετ μνήμες καινούριες έχουν πρόβλημα...

Δεν έχουν πρόβλημα οι μνήμες σαν hardware. Ο memory controller του επεξεργαστή σου ή/και το bios μπορεί να μη συνεργάζονται καλά με τις μνήμες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Power Plan  το εχεις στο  performance ?  Μπορεις να ποσταρεις ακριβως οπως εχεις τωρα την ρυθμιση στο radeon  με μονο τα fan ?

Power plan, δεν έχω πειράξει. Όπως το έχουν τα Windows.

Screenshot Αργότερα, όταν θα πάω στον υπολογιστή, ευχαρίστως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, tasvar said:

Power plan, δεν έχω πειράξει. Όπως το έχουν τα Windows.

Screenshot Αργότερα, όταν θα πάω στον υπολογιστή, ευχαρίστως. 

Βαλε high performance ,  θα δεις μικρη αυξηση και στα παιχνιδια και κανει πιο σταθερο το driver. Ελπιζω να σε βοηθησουμε με οτι εχουμε προτεινει μπας και σταματησουν οτι προβληματα εχεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Βαλε high performance ,  θα δεις μικρη αυξηση και στα παιχνιδια και κανει πιο σταθερο το driver. Ελπιζω να σε βοηθησουμε με οτι εχουμε προτεινει μπας και σταματησουν οτι προβληματα εχεις :)

Μια ερώτηση. Αν το βάλω, high performance, δεν θα δουλεύει το cpu συνέχεια στη μέγιστη συχνότητα, χωρίς λόγο; 

Π.Χ γράφω τώρα εδώ το μήνυμα. Γιατί να τρέχει στη μέγιστη συχνότητα; 

Οταν ανοίξω το game και χρειαστεί λόγω φορτίου, θα ανεβάσει συχνότητα μόνο του. (Balanced). 

Η έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

Και το screenshot.

image_2023-07-22_172138716.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasvar είπε

Μια ερώτηση. Αν το βάλω, high performance, δεν θα δουλεύει το cpu συνέχεια στη μέγιστη συχνότητα, χωρίς λόγο; 

Π.Χ γράφω τώρα εδώ το μήνυμα. Γιατί να τρέχει στη μέγιστη συχνότητα; 

Οταν ανοίξω το game και χρειαστεί λόγω φορτίου, θα ανεβάσει συχνότητα μόνο του. (Balanced). 

Η έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

θα τραβάει ίσως λιγα περισσότερα watts αλλα μιλάμε για μηδαμινή διαφορά επι της ουσίας. Κατά τη γνώμη μου πάντως δεν φταίει αυτό και ούτε θα έπρεπε, είναι άσχετο με τους drivers της κάρτας ή την ram. εγώ best power efficiency το έχω και φυσικά δεν υπάρχει κανένα θέμα στα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη το  high performance βγαζει το link state power management , τις AMD  κανει να παιζουν καλυτερα , για αυτο το προτεινω.. Μεχρι και κανα benchmark  να τρεξεις θα δεις καλυτερα σκορ απο πριν

image.png.51664f9dbbc3265753ec49d04c71da52.png

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Επειδη το  high performance βγαζει το link state power management , τις AMD  κανει να παιζουν καλυτερα , για αυτο το προτεινω..

image.png.51664f9dbbc3265753ec49d04c71da52.png

να σου πω το σκέφτηκα αλλά και πάλι δεν θα έπρεπε να επιρρεάζει. Όταν βάζεις κάποιο game το pci θα πάει στο state που πρέπει, ή τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Επειδη το  high performance βγαζει το link state power management , τις AMD  κανει να παιζουν καλυτερα , για αυτο το προτεινω.. Μεχρι και κανα benchmark  να τρεξεις θα δεις καλυτερα σκορ απο πριν

image.png.51664f9dbbc3265753ec49d04c71da52.png

Αυτή η ρύθμιση κάνει το ίδιο;

image_2023-07-22_180322179.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tasvar είπε

Μια ερώτηση. Αν το βάλω, high performance, δεν θα δουλεύει το cpu συνέχεια στη μέγιστη συχνότητα, χωρίς λόγο; 

Π.Χ γράφω τώρα εδώ το μήνυμα. Γιατί να τρέχει στη μέγιστη συχνότητα; 

Οταν ανοίξω το game και χρειαστεί λόγω φορτίου, θα ανεβάσει συχνότητα μόνο του. (Balanced). 

Η έχω καταλάβει κάτι λάθος; 

Και το screenshot.

image_2023-07-22_172138716.png

Τρέχεις μαζί, ειδικά όταν παίζεις, κανένα άλλο sw (afterburner, πχ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Τρέχεις μαζί, ειδικά όταν παίζεις, κανένα άλλο sw (afterburner, πχ)?

Οχι. Είχα πρίν το afterburner, αλλά αλλαζοντας σε rx 7600 το έβγαλα. Το είχα για να ρυθμίζω τα fans της 2060 super.

Βέβαια όπως έγραψα παραπάνω, έχω κάνει καθαρή εγκατάσταση τα windows και δεν το έχω βάλει ξανα.

Εχω και το παρακάτω ενεργό.

 

Screenshot 2023-07-22 180713.png

Η πλάκα θα είναι να φτιαχτεί το θέμα και να μην ξέρω τι απ"όλα που μου είπατε να κάνω, θα το έχει φτιάξει...😁

OFF πρέπει να είναι, ή ON?

image_2023-07-22_181227274.png

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...