Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, _Theo_ είπε

 

Τρέξε το πρόγραμμα Display Driver Uninstaller σε safe mode, αφαίρεσε τους drivers της κάρτας γραφικών, βγες από το safe mode και εγκατέστησε τους ξανά. Αν συνεχίσει και στο κάνει το πρόβλημα, επιστροφή την κάρτα στο Plaisio και άντε γεια, πάρε κάποια άλλη αν γίνεται.

Αυτό έχει γίνει 3 φορές και μέχρι καθαρή εγκατάσταση των windows. 

Επειδή την άλλη εβδομάδα φεύγω διακοπές, θα την αφήσω την κάρτα σε φίλο για δοκιμή. Αν του κάνει και εκεί πρόβλημα, θα την πάω στο πλαίσιο. 

Την έχει πάρει κάποιος άλλος από εδώ; Είμαι μόνος; Να είχαμε κάποιο feedback...

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasvar είπε

Αυτό έχει γίνει 3 φορές και μέχρι καθαρή εγκατάσταση των windows. 

Επειδή την άλλη εβδομάδα φεύγω διακοπές, θα την αφήσω την κάρτα σε φίλο για δοκιμή. Αν του κάνει και εκεί πρόβλημα, θα την πάω στο πλαίσιο. 

Την έχει πάρει κάποιος άλλος από εδώ; Είμαι μόνος; Να είχαμε κάποιο feedback...

Καλώς. Αν δεν έχεις κάνει καθόλου OC, UV κλπ πιθανότατα να φταίει το τροφοδοτικό. Μάλλον δεν μπορεί να δώσει το ρεύμα που πρέπει και κρασάρει η κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Καλώς. Αν δεν έχεις κάνει καθόλου OC, UV κλπ πιθανότατα να φταίει το τροφοδοτικό. Μάλλον δεν μπορεί να δώσει το ρεύμα που πρέπει και κρασάρει η κάρτα.

Αν είναι το τροφοδοτικό, με την προηγούμενη κάρτα που ήταν πιο ενεργοβόρα, (λίγο), δεν έκανε τίποτα. 

181W η κάρτα και 65W cpu. βαλε 2 δίσκους και τα fans. Είμαι 260-280W? Τροφοδοτικό δεν νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasvar είπε

Αν είναι το τροφοδοτικό, με την προηγούμενη κάρτα που ήταν πιο ενεργοβόρα, (λίγο), δεν έκανε τίποτα. 

181W η κάρτα και 65W cpu. βαλε 2 δίσκους και τα fans. Είμαι 260-280W? Τροφοδοτικό δεν νομίζω...

Σωστά. Μην την δώσεις στο φίλο σου, πήγαινε την πίσω καλύτερα και απαίτησε να σου δώσουν πιστωτικό ώστε να πάρεις κάποια άλλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Σωστά. Μην την δώσεις στο φίλο σου, πήγαινε την πίσω καλύτερα και απαίτησε να σου δώσουν πιστωτικό ώστε να πάρεις κάποια άλλη. 

Λογικά δεν θα πρέπει να τη δοκιμάσουν πρώτα; Αν την τρέξουν ένα furmark ή κάτι παρόμοιο , δεν θα βγάλει πρόβλημα. 

Παράδειγμα, είχε περίπου 2 εβδομάδες να μου κάνει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Herald είπε

Δοκίμασε με κλειστό XMP να δείς αν στο κάνει, αν και δύσκολο να κρασάρι ο GPU driver από μνήμες. Αν συνεχίζει το πρόβλημα ξέρεις τι φταίει, RMA την κάρτα και πάρε κάτι άλλο. Μην γίνεσαι beta tester. 

 

1 ώρα πριν, tasvar είπε

Οι μνήμες και οι προηγούμενες και αυτές είναι μια χαρά. Αυτό μου είχε πει και ο συνάδελφος. Αλλά δεν γίνεται 2 σετ μνήμες να έχουν πρόβλημα. Πριν με την 2060 super, δεν είχαν πρόβλημα;

Παλιότερα, με την RX580, όταν ψαχνόμουν με τις μνήμες αυτό ακριβώς το σφάλμα μου πετούσε όταν είχα αστάθεια.

Όπως είπε και ο Herald.

Δοκίμασε για κάμποσες μέρες με κλειστό το XMP για να δεις αν είναι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tasvar είπε

Λογικά δεν θα πρέπει να τη δοκιμάσουν πρώτα; Αν την τρέξουν ένα furmark ή κάτι παρόμοιο , δεν θα βγάλει πρόβλημα. 

Παράδειγμα, είχε περίπου 2 εβδομάδες να μου κάνει πρόβλημα.

 

Πήγαινε την εσύ και βλέπεις, μπορεί να το εμφανίσει και σε αυτούς το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

 

 

Δοκίμασε για κάμποσες μέρες με κλειστό το XMP για να δεις αν είναι αυτό.

2400 έχουν χωρίς xmp. Να το αφήσω εκεί; 

Αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως δύο σετ μνήμες καινούριες έχουν πρόβλημα... Με την προηγούμενη κάρτα, δεν είχαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χωρίς XMP βρε παιδιά τώρα; Αφού ο άνθρωπος λέει ότι με την NVIDIA που είχε πριν δεν είχε θέματα. Καλύτερα να την πουλήσεις και να πάρεις μια NVIDIA να τελειώνεις. Διαβάζω κάτι πράγματα εδώ και κοντεύουν να μου πέσουν τα μαλλιά. Μετά από format λέει ότι πρέπει να σταματάς τους drivers που βάζουν τα windows, να τους σβήνεις και να περνάς της AMD. Εγώ μια ζωή με NVIDIA μετά από format το αφήνω να βάλει ότι drivers θέλει και μετά περνάω τους latest από πάνω ασάλιωτους, express installation. Ούτε clean, ούτε DDU, τίποτα. Και μια χαρά 8 χρόνια τώρα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, tasvar said:

Πάντα nvidia είχα. Δεν θυμάμαι από πότε. Ημουν μικρός τότε. 

Είπα να δοκιμάσω intel ή AMD. 

Δεν μου έκατσε φαίνεται...

Αν δεν το παρατηρήσατε από αυτά που έκανα paste παραπάνω , το ίδιο πρόβλημα το βγάζει και σε NVIDIA κάρτες.

Έκανες check/update το directX ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tasvar είπε

Πάντα nvidia είχα. Δεν θυμάμαι από πότε. Ημουν μικρός τότε. 

Είπα να δοκιμάσω intel ή AMD. 

Δεν μου έκατσε φαίνεται...

Δεν είναι και σίγουρο ότι φταίει η κάρτα βέβαια. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Αλλά γενικά οι AMD σε σχέση με τις NVIDIA σπάνε λίγο μπάλες ώρες ώρες. 

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Αν δεν το παρατηρήσατε από αυτά που έκανα paste παραπάνω , το ίδιο πρόβλημα το βγάζει και σε NVIDIA κάρτες.

Έκανες check/update το directX ??

Μήνες έπαιζα 2042 με την 2060 που ειχα πριν, κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, just_a_dude said:

 

Μήνες έπαιζα 2042 με την 2060 που ειχα πριν, κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι αν έχεις κάνει από τότε update τα windows και έχεις κάνει update το παιχνίδι  σε καινούργιο version/patch κλπ κλπ.

Τεσπα κάνε ότι νόμιζες, εγώ θα κοίταγμα το game Integrity πρώτα πρώτα και μετά το Direct X.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 

Έκανες check/update το directX ??

Έκανα. Λέει ότι έχω την ίδια ή νεότερη έκδοση. 

23 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Δεν είναι και σίγουρο ότι φταίει η κάρτα βέβαια. Μπορεί να είναι και κάτι άλλο. Αλλά γενικά οι AMD σε σχέση με τις NVIDIA σπάνε λίγο μπάλες ώρες ώρες. 

 

Δεν είναι κακή. Με υπερκαλύπτει. Απλά αυτές τις βλακειες να μην είχα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasvar είπε

Θερμοκρασίες μια χαρά. 55 cpu , 65 η  rx 7600. 

Εχω δύο μεγάλα 200mm fans. Ενα βάζει, ένα βγάζει. 

Τροφοδοτικό 2.5 ετών. 

Τα κάνει τα θέματα και στο grid legends. 

Δύο παιχνίδια έχω μόνο.

Και δεν είναι ένα πρόβλημα. Κάνει διάφορα. 

Εγώ λέω driver. 

Θερμοκρασία hotspot κάρτας? Αυτή που βλέπεις στις μετρήσεις είναι πυρήνας.

Θες είτε hwinfo είτε gpuz να τρέχουν παράλληλα με το παιγνίδι και να δεις max hotspot μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...