Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, just_a_dude είπε

@tasvar καλά τι καινούργιο; έχει 2 μήνες που βγήκε, και εμένα η 4070 2 μήνες έχει που βγήκε και μια χαρά πάει. 

πάντως καλό θα ήταν να κάνεις και verify τα αρχεία απ' τα games, ποτέ δεν ξέρεις και clear το cmos. Επίσης είσαι με pci 3.0 ή 4.0;

PCIe 4.0 είμαι. 

clear cmos έκανα με την αλλαγή στις μνήμες. 

Εσένα η 4070 δεν είναι AMD. Μάλλον γι αυτό δεν έχεις πρόβλημα. 

verify πώς το κάνω; 

Είμαι βασικός χρήστης. Δεν γνωρίζω πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου ειναι το ιδιο με πριν πως αλλαξες μνημες οπως λες ?  Τι ακριβως ρυθμισεις εχεις κλπ.. Για να σου κρασαρει ο driver  ειναι ρυθμισεις στο adrenalin software..Παιζεις με SAM ,  τι cpu - ram  κλπ εχεις ? Βαλε και κανα screenshot πως τις εχεις τις ρυθμισεις μπας και βοηθησουμε παραπανω

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Αφου ειναι το ιδιο με πριν πως αλλαξες μνημες οπως λες ?  Τι ακριβως ρυθμισεις εχεις κλπ.. Για να σου κρασαρει ο driver  ειναι ρυθμισεις στο adrenalin software..Παιζεις με SAM ,  τι cpu - ram  κλπ εχεις ?

Επειδή έχω αυτά τα θέματα, μου είπε συνάδελφος να αλλάξω μνήμες επειδή μπορεί να είναι από εκεί. Δεν είναι τελικά οι μνήμες.

Ρυθμίσεις δεν έχω πειράξει επειδή έχω τα θέματα αυτά, να μην το σκαλίζω και περισσότερο. ΜΟΝΟ τα fans έχω ανεβάσει. 

Επίσης, τί ρύθμιση πλήν του overclock- undervolt μπορεί να κρασάρει τον driver? 

Εχω intel i5-12400f

gigabyte b660m gaming ddr4

μνήμες patriot viper steel 3733 και τώρα team group vulkanz 3600. 

resizable bar enabled είναι.

Πιο πίσω είχα ανεβάσει screenshots Αν έχετε χρόνο τα ξαναβλέπετε. 

 

Επεξ/σία από tasvar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ακριβώς, μόνο αν πειράξεις το curve, δηλαδή undervolt ή overclock μπορεί να σκάσει. Αλλιώς ότι άλλες ρυθμίσεις και να πειράξεις στο control center της κάρτας δεν υπάρχει θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, tasvar είπε

Εχω αναβαθμίσει bios μητρικής. Εχω αλλάξει μνήμες. Τροφοδοτικό πιστεύω δεν είναι.(gold bequiet 550W).

Σίγουρα οι μνήμες είναι οκ; Φαντάζομαι έχεις βάλει XMP. Έτρεξες κανένα stress test;

Αυτό το μήνυμα μπορεί να εμφανιστεί όταν υπάρχει αστάθεια και λόγω μνημών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παιδευεσαι άλλο..πριν πάρεις αυτήν την κάρτα , το σύστημα σου δούλευε μια χαρά από ο,τι λες, όποτε πουλά την και πάρε μια nvidia να ξεμπερδευεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, tasvar said:

Ξανά πρόβλημα σήμερα. Αλλου είδους. Δεν έχει ξαναγίνει αυτό. 

Με βλέπω σύντομα σε nvidia πάλι. Αρχίζει και γίνεται ενοχλητικό... Δεν ξέρεις τι πρόβλημα θα βγεί.

(Συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας).

IMG_20230721_224125.jpg.c5d863c836126540faeaebcf27b0c2e4.jpg

 

Σε ποιο παιχνίδι το έκανε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Σίγουρα οι μνήμες είναι οκ; Φαντάζομαι έχεις βάλει XMP. Έτρεξες κανένα stress test;

Αυτό το μήνυμα μπορεί να εμφανιστεί όταν υπάρχει αστάθεια και λόγω μνημών.

Οι μνήμες και οι προηγούμενες και αυτές είναι μια χαρά. Αυτό μου είχε πει και ο συνάδελφος. Αλλά δεν γίνεται 2 σετ μνήμες να έχουν πρόβλημα. Πριν με την 2060 super, δεν είχαν πρόβλημα;

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

 

Σε ποιο παιχνίδι το έκανε ??

Battlefield 2042

18 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Μην παιδευεσαι άλλο..πριν πάρεις αυτήν την κάρτα , το σύστημα σου δούλευε μια χαρά από ο,τι λες, όποτε πουλά την και πάρε μια nvidia να ξεμπερδευεις.

Το θέμα είναι πόσο να την δώσω... Και ποιός θα την πάρει; Από Πλαίσιο με 3 χρόνια εγγύηση είναι. Να τους την πάω πίσω; Θα τη δεχτούν για αντικατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tasvar είπε

Battlefield 2042

Από τα καλύτερα ψαχτηρια για αστάθεια συστήματος.

Δεν αποκλείεται να είναι θέμα και κάρτας/οδηγών της όντως, αλλά δεν αποκλείεται το extra ζόρι που βάζει παντού η κάρτα πλέον (σε σχέση με την προηγούμενη) να βγάζει στην επιφάνεια κάποιο άλλο θέμα.

Πόσα χρόνια το έχεις το τροφοδοτικό?

Από ζέστη εκεί μέσα, πώς είστε?

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασίες μια χαρά. 55 cpu , 65 η  rx 7600. 

Εχω δύο μεγάλα 200mm fans. Ενα βάζει, ένα βγάζει. 

Τροφοδοτικό 2.5 ετών. 

Τα κάνει τα θέματα και στο grid legends. 

Δύο παιχνίδια έχω μόνο.

Και δεν είναι ένα πρόβλημα. Κάνει διάφορα. 

Εγώ λέω driver. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, tasvar said:

 

Battlefield 2042

This error means that the application’s device failed due to badly formed commands sent by the application, as stated by Microsoft’s official documentation available online. This is a design-time issue that should be investigated and fixed. The error often appears in the middle of various video games and it causes them to crash almost instantly while displaying this error on the screen.

AND:

What Causes DXGI_ERROR_DEVICE_HUNG?

One of the common DirectX problems, where users might see messages popping up such as GetDeviceRemovedReason, has a cluster of problems. These common problems include,

  • Outdated Drivers in both DirectX and GPU
  • Overclocking of GPU & CPU
  • Missing Files in Registry
  • Improper Installation of the Game
  • RAM issues

These issues contribute to dxgi error device hung scenarios and it is more prevalent these days in games such as Battleground, Call of Duty WW II. The issue persists with users of both ATI Radeon and NVIDIA GeForce GPU users.

 

Δοκίμασε τα παρακάτω και δες αν φτιάξει

 

https://www.makeuseof.com/windows-dxgi-error-device-hung-error/

https://www.technewstoday.com/fix-dxgi-error-device-hung-error/

https://appuals.com/fix-dxgi_error_device_hung-error-on-windows-78-and-10/

https://www.pcerror-fix.com/dxgi-error-device-hung-error

https://gameserrors.com/battlefield-2042-directx-error/#:~:text=Why is the Battlefield 2042,directly responsible for this problem.

https://itechhacks.com/battlefield-2042-directx-error/

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, tasvar said:

Οι μνήμες και οι προηγούμενες και αυτές είναι μια χαρά. Αυτό μου είχε πει και ο συνάδελφος. Αλλά δεν γίνεται 2 σετ μνήμες να έχουν πρόβλημα. Πριν με την 2060 super, δεν είχαν πρόβλημα;

Battlefield 2042

Το θέμα είναι πόσο να την δώσω... Και ποιός θα την πάρει; Από Πλαίσιο με 3 χρόνια εγγύηση είναι. Να τους την πάω πίσω; Θα τη δεχτούν για αντικατάσταση;

Δοκίμασε με κλειστό XMP να δείς αν στο κάνει, αν και δύσκολο να κρασάρι ο GPU driver από μνήμες. Αν συνεχίζει το πρόβλημα ξέρεις τι φταίει, RMA την κάρτα και πάρε κάτι άλλο. Μην γίνεσαι beta tester. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα κάποια από τα λινκ που μου δώσατε. Κάποια ήταν ήδη ετσι όπως αναφέρει στα λίνκ.

Το διαγνωστικό των windows δεν έδειξε λάθη στις μνήμες. 

Παίζει κάποιο ρόλο το οτι τα παιχνίδια τα έχω σε άλλο δίσκο από το λειτουργικό; 

 

Μόλις τώρα, Herald είπε

Δοκίμασε με κλειστό XMP να δείς αν στο κάνει, αν και δύσκολο να κρασάρι ο GPU driver από μνήμες. Αν συνεχίζει το πρόβλημα ξέρεις τι φταίει, RMA την κάρτα και πάρε κάτι άλλο. Μην γίνεσαι beta tester. 

Το θέμα είναι, θα τη δεχτούν την κάρτα επιστροφή;

Αν τη βάλουν μια μέρα, μπορεί να μην βγάλει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasvar είπε

Εκανα κάποια από τα λινκ που μου δώσατε. Κάποια ήταν ήδη ετσι όπως αναφέρει στα λίνκ.

Το διαγνωστικό των windows δεν έδειξε λάθη στις μνήμες. 

Παίζει κάποιο ρόλο το οτι τα παιχνίδια τα έχω σε άλλο δίσκο από το λειτουργικό; 

 

Το θέμα είναι, θα τη δεχτούν την κάρτα επιστροφή;

Αν τη βάλουν μια μέρα, μπορεί να μην βγάλει πρόβλημα.

 

Τρέξε το πρόγραμμα Display Driver Uninstaller σε safe mode, αφαίρεσε τους drivers της κάρτας γραφικών, βγες από το safe mode και εγκατέστησε τους ξανά. Αν συνεχίσει και στο κάνει το πρόβλημα, επιστροφή την κάρτα στο Plaisio και άντε γεια, πάρε κάποια άλλη αν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...