Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/7/2023 στις 2:34 ΜΜ, fotaras76 είπε

Η 7700 αν βγει στα 349 θα είναι αρκετά vfm αν ισχύουν έστω και στο περίπου αυτά https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-7700.c4159

Στα specs αναφέρει πως θα έχει 16 lanes σε αντίθεση με την 7600 που έχει 8.

Σύμφωνα με αυτά θα έχει +20% πάνω από 6700xt δηλαδή; Και περιμένουμε msrp 350; Με τίποτα.  Αν είναι να κάνω λίγη υπομονή που ψάχνομαι για 6700xt…

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Σύμφωνα με αυτά θα έχει +20% πάνω από 6700xt δηλαδή; Και περιμένουμε msrp 350; Με τίποτα.  Αν είναι να κάνω λίγη υπομονή που ψάχνομαι για 6700xt…

Θα έχει fsr 3 και καλύτερο efficiency, και η 6700xt μια χαρά είναι πάντως.

Επεξ/σία από fotaras76
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fotaras76 είπε

Θα έχει fsr 3 και καλύτερο efficiency, και η 6700xt μια χαρά είναι πάντως.

Φώτη το καλύτερο efficiency με ενδιαφέρει πολύ μιας και στο κουτί μου έχω περιορισμό όχι τόσο στο μήκος (μέχρι 28cm) αλλά κυρίως στο πάχος της καρτας. Οριακά μέχρι 43mm μπορεί να πάρει το κουτάκι μου. Οι περισσότερες κάρτες πια είναι πιο παχιές από 2 slots, τουλάχιστον αυτές με  επιδόσεις από 6650xt και επάνω.  Αυτό λόγω tdp γίνεται. Ε αν αυτή η ρημάδα η rx7700 όντως έχει καλύτερο tdp όπως ακούγεται, λογικά θα βρω περισσότερες rx7700 από την μια (1) rx6700xt που χωράει στο κουτί μου στα σίγουρα  Θα μου πεις άλλαξε κουτί μεγάλε …δεν θέλω καθόλου να πειράξω το σύστημα, δεν έχω κουράγια για τέτοιες εγχειρήσεις. 😳. 🤔

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Φώτη το καλύτερο efficiency με ενδιαφέρει πολύ μιας και στο κουτί μου έχω περιορισμό όχι τόσο στο μήκος (μέχρι 28cm) αλλά κυρίως στο πάχος της καρτας. Οριακά μέχρι 43mm μπορεί να πάρει το κουτάκι μου. Οι περισσότερες κάρτες πια είναι πιο παχιές από 2 slots, τουλάχιστον αυτές με  επιδόσεις από 6650xt και επάνω.  Αυτό λόγω tdp γίνεται. Ε αν αυτή η ρημάδα η rx7700 όντως έχει καλύτερο tdp όπως ακούγεται, λογικά θα βρω περισσότερες rx7700 από την μια (1) rx6700xt που χωράει στο κουτί μου στα σίγουρα. 🤔

Θέλει και λίγο χώρο κάτω από την κάρτα ώστε να αερίζεται σωστά, να μην απέχει δηλαδή μόνο λίγα χιλιοστά από το κάτω μέρος του κουτιού. Για εμένα μικροί χώροι και δυνατό hardware είναι κατάσταση τραβηγμένη από τα μαλλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Θέλει και λίγο χώρο κάτω από την κάρτα ώστε να αερίζεται σωστά, να μην απέχει δηλαδή μόνο λίγα χιλιοστά από το κάτω μέρος του κουτιού. Για εμένα μικροί χώροι και δυνατό hardware είναι κατάσταση τραβηγμένη από τα μαλλιά.

Στο thermaltake core v1 η μητρική μπαίνει οριζόντια στο κουτί. Οποτε η κάρτα είναι με τους ανεμιστήρες στο πλάι. Ε εκεί είναι το πλαϊνό πάνελ εντελώς διάτρητο οποτε δεν υπάρχει πρόβλημα αερισμού. Και rtx  4070 μπαίνει της zotac επάνω χωρίς θέματα θερμοκρασιών. Αρκεί στο μέγεθος να χωράει. Φυσικά 600 ευρώ για την zotac που χωράει άνετα δεν παίζει να δώσω. Οποτε δεν είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά αρκεί να βρεις το κατάλληλο hardware. Όσο για τις θερμοκρασίες της cpu με την cpu cooler μου και το θηρίο 20αρη noctua που έχω μπροστά δεν καταλαβαίνει τίποτα. Προς το παρόν σύμφωνα με την έρευνα μου σε gpu μόνο η powercolor rx 6700 xt fighter μπαίνει άνετα σε αυτό το επίπεδο επιδόσεων και επάνω, μαζί με την απαγορευτική σε τιμή 4070 της zotac.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανά πρόβλημα σήμερα. Αλλου είδους. Δεν έχει ξαναγίνει αυτό. 

Με βλέπω σύντομα σε nvidia πάλι. Αρχίζει και γίνεται ενοχλητικό... Δεν ξέρεις τι πρόβλημα θα βγεί.

(Συγνώμη για την ποιότητα της φωτογραφίας).

IMG_20230721_224125.jpg.c5d863c836126540faeaebcf27b0c2e4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το error  το εχω δει και στην 7900xtx  μου , οταν εχω κανει μεγαλο  undervolt  η γενικα ασταθες overclock , οποτε το game  θελει παραπανω ταση  για να παιξει η καλυτερες ρυθμισεις. ( για παραδειγμα το last of us  θελει παραπανω ταση απο σε σχεση με οτι αλλο παιχνιδι  παιζω κανονικα με 1100-1105  παντου  αλλα εκει θελει τουλαχιστον 1115+  ).   με default δεν το εχω δει ποτε  ..  τι ρυθμισεις εχεις  ?

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Αυτο το error  το εχω δει και στην 7900xtx  μου , οταν εχω κανει μεγαλο  undervolt  η γενικα ασταθες overclock , οποτε το game  θελει παραπανω ταση  για να παιξει η καλυτερες ρυθμισεις. ( για παραδειγμα το last of us  θελει παραπανω ταση απο σε σχεση με οτι αλλο παιχνιδι  παιζω κανονικα με 1100-1105  παντου  αλλα εκει θελει τουλαχιστον 1115+  ).   με default δεν το εχω δει ποτε  ..  τι ρυθμισεις εχεις  ?

Default όλα. Μόνο τα fans έχω ανεβάσει λίγο. 

Το θέμα είναι πως δεν το κάνει τακτικά και το ίδιο πρόβλημα συνέχεια. Που και που με πετάει στο desktop ή reset defaults .

Εχω αναβαθμίσει bios μητρικής. Εχω αλλάξει μνήμες. Τροφοδοτικό πιστεύω δεν είναι.(gold bequiet 550W).

Το ίδιο σύστημα έτρεχε χωρίς πρόβλημα με κάρτα nvidia 2060 super. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα δεν ειναι default αν εχει κανει εστω και καποια ρυθμιση..  Αστο τελειως default  και δες αν στο κανει..Τι ρυθμισεις εχεις στα ανεμηστηρακια ? Το να σε πεταει παντως desktop  δειχνει καποια ασταθεια στο συστημα

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Αρα δεν ειναι default αν εχει κανει εστω και καποια ρυθμιση..  Αστο τελειως default  και δες αν στο κανει..Τι ρυθμισεις εχεις στα ανεμηστηρακια ? Το να σε πεταει παντως desktop  δειχνει καποια ασταθεια στο συστημα

9 μήνες με την κάρτα της nvidia δεν υπήρχε το παραμικρό. 

Με την τοποθέτηση της RX 7600 άρχισαν τα θέματα. 

Στα ανεμιστηράκια απλώς έχω ανεβάσει λίγο τις στροφές λόγω καλοκαιριού.

Θέματα έχω και πρίν ανεβάσω τα ανεμιστηράκια.

 

20 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Άνοιξε ένα terminal ως διαχειριστής και τρέξε sfc /scannow

Μπορεί να είναι κάτι άλλο άσχετο απ' το σύστημα. Μπορείς να κάνεις και ένα clear CMOS 

Να το κάνω. 

Και αναβάθμιση bios έχω κάνει και clear έχω κάνει και DDU έχω κάνει και επανεγκατάσταση τα windows. 

24 λεπτά πριν, just_a_dude είπε

Άνοιξε ένα terminal ως διαχειριστής και τρέξε sfc /scannow

Μπορεί να είναι κάτι άλλο άσχετο απ' το σύστημα. Μπορείς να κάνεις και ένα clear CMOS 

Αυτό μας λέει κάτι;

 

image_2023-07-22_090624410.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasvar είπε

Αυτό μας λέει κάτι;

image_2023-07-22_090624410.png

όλα καλά. εντάξει τώρα αυτό έλλειπε να το κάνει απ' τα ανεμιστηράκια. 20 χρόνια πειράζω τα ανεμιστηράκια σε κάρτες, ποτέ δεν είχαν θέμα. Ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι κάτι άλλο, είναι να κάνεις bios defaults, να βάλεις μονο XMP, να κάνεις format, ddu και μετά drivers. Ε αν το κάνει πάλι τότε φταίει η κάρτα ή οι drivers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, just_a_dude είπε

όλα καλά. εντάξει τώρα αυτό έλλειπε να το κάνει απ' τα ανεμιστηράκια. 20 χρόνια πειράζω τα ανεμιστηράκια σε κάρτες, ποτέ δεν είχαν θέμα. Ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτείς ότι δεν είναι κάτι άλλο, είναι να κάνεις bios defaults, να βάλεις μονο XMP, να κάνεις format, ddu και μετά drivers. Ε αν το κάνει πάλι τότε φταίει η κάρτα ή οι drivers.

Θέλω να πιστεύω πως είναι οι drivers επειδή είναι καινούριο το chip. 

Ολα τα παραπάνω τα έχω κάνει. Μέχρι και μνήμες αγόρασα μήπως ήταν από εκεί. 

Αλλά δεν είναι κάποιο μόνιμο και ίδιο πρόβλημα. 

Μου κάνει διαφορετικά προβλήματα κάθε φορά. 

Σε furmark που το είχα και έτρεχε περίπου 40 λεπτά για να δω αν φταίει κάτι, δεν μου έκανε πρόβλημα. 

Και δεν είναι συνέχεια το πρόβλημα. Οποτε το θυμηθεί το κάνει. 

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tasvar καλά τι καινούργιο; έχει 2 μήνες που βγήκε, και εμένα η 4070 2 μήνες έχει που βγήκε και μια χαρά πάει. 

πάντως καλό θα ήταν να κάνεις και verify τα αρχεία απ' τα games, ποτέ δεν ξέρεις και clear το cmos. Επίσης είσαι με pci 3.0 ή 4.0;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...