Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, tasvar είπε

Κυκλοφόρησε καινούριος driver για την 7600.

https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-rx-7000-series/amd-radeon-rx-7600-series/amd-radeon-rx-7600

Την αναγνωρίζει πλέον και επίσημα με το σωστό όνομα μοντέλου. 

Ελπίζω να λυθούν τα θέματα σιγά-σιγά.

Ποια θέματα? Αυτά που (σου) δημιουργούν τα win?

Να παρακαλάς μετά από κάθε μεγάλη αναβάθμιση των 11 να μην σου βάζουν με το ζόρι τις δικές τους ρυθμίσεις και εκδόσεις και έχεις πάλι αντίστοιχα προβλήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ποια θέματα? Αυτά που (σου) δημιουργούν τα win?

Να παρακαλάς μετά από κάθε μεγάλη αναβάθμιση των 11 να μην σου βάζουν με το ζόρι τις δικές τους ρυθμίσεις και εκδόσεις και έχεις πάλι αντίστοιχα προβλήματα.

Αν ήταν από τα windows τα έκοψα αυτά. Μακάρι να σταματήσουν.

Υπόψιν, τόσα χρόνια με nvidia δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. 

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, tasvar είπε

Υπόψιν, τόσα χρόνια με nvidia δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα. 

Επεξ/σία πριν από 16 ώρες από tasvar

Κουμάντο στα win, κάνουν τα win. Οποιοδήποτε πρόγραμμα, εφαρμογή κλπ, δεν θα έπρεπε να μπορεί να παρακάμπτει τις "οδηγίες" του λσ.

Το ότι η μια εταιρεία έχει "καταφέρει" να σέβεται το λσ τις επιθυμίες της ενώ η άλλη τρώει την κάθε ππριά με το έτσι θέλω, ακόμα κι όταν ορίζει από το ίδιο το λσ το αντίθετο, λέει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κουμάντο στα win, κάνουν τα win. Οποιοδήποτε πρόγραμμα, εφαρμογή κλπ, δεν θα έπρεπε να μπορεί να παρακάμπτει τις "οδηγίες" του λσ.

Το ότι η μια εταιρεία έχει "καταφέρει" να σέβεται το λσ τις επιθυμίες της ενώ η άλλη τρώει την κάθε ππριά με το έτσι θέλω, ακόμα κι όταν ορίζει από το ίδιο το λσ το αντίθετο, λέει πολλά.

Δεν ξέρω τι γίνεται. Πάντως πρώτη φορά μου έβγαλε ειδοποίηση για driver κάρτας γραφικών στα windows. Εννοείται δεν εγκαταστάθηκε. Τα θεματάκια τα έχω πρίν να μου βγάλει την ειδοποίηση. 

Σε αναζήτηση που έκανα βλέπω σε παλαιότερες σειρές καρτών της AMD να υπάρχουν παράπονα για κάποιες εκδόσεις drivers. 

Δεν έχω τις γνώσεις να το αναλύσω. Εγώ θέλω να μήν έχω "θεματάκια". Ελπίζω, αν ήταν από το λειτουργικό, τα έκοψα από εκεί. Αν είναι από driver, να στρώσει με τον καιρό. 

Η καρτούλα για τη χρήση που κάνω είναι μια χαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tasvar είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται. Πάντως πρώτη φορά μου έβγαλε ειδοποίηση για driver κάρτας γραφικών στα windows. Εννοείται δεν εγκαταστάθηκε. Τα θεματάκια τα έχω πρίν να μου βγάλει την ειδοποίηση. 

Σε αναζήτηση που έκανα βλέπω σε παλαιότερες σειρές καρτών της AMD να υπάρχουν παράπονα για κάποιες εκδόσεις drivers. 

Δεν έχω τις γνώσεις να το αναλύσω. Εγώ θέλω να μήν έχω "θεματάκια". Ελπίζω, αν ήταν από το λειτουργικό, τα έκοψα από εκεί. Αν είναι από driver, να στρώσει με τον καιρό. 

Η καρτούλα για τη χρήση που κάνω είναι μια χαρά. 

Τώρα βλέπεις ειδοποίηση επειδή πριν, μέχρι να κόψεις την αυτόματη εγκατάσταση, τον έβαζαν τα win με το ζόρι και δημιουργούσαν πρόβλημα με την έκδοση που εσύ είχες ήδη βάλει.

Όσο "σέβονται" τα win τη ρύθμισή σου και δεν βάζουν από πάνω τη δική τους έκδοση, λογικά θα είσαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Τώρα βλέπεις ειδοποίηση επειδή πριν, μέχρι να κόψεις την αυτόματη εγκατάσταση, τον έβαζαν τα win με το ζόρι και δημιουργούσαν πρόβλημα με την έκδοση που εσύ είχες ήδη βάλει.

Όσο "σέβονται" τα win τη ρύθμισή σου και δεν βάζουν από πάνω τη δική τους έκδοση, λογικά θα είσαι καλά.

Δεν είχε μπει άλλος driver. 

Ήταν με τον πρώτο που είχε βγει για αυτή την κάρτα. 

Τέλος πάντων, ελπίζω στα Καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2023 στις 6:33 ΜΜ, tasvar είπε

Δεν είχε μπει άλλος driver. 

Ήταν με τον πρώτο που είχε βγει για αυτή την κάρτα. 

Τέλος πάντων, ελπίζω στα Καλύτερα. 

Ευχάριστα νέα. Βρήκα λίγο χρόνο και έπαιξα λίγο battlefield 2042, με τον τελευταίο driver. 

Σε εμένα τουλάχιστον, έστρωσε το ray tracing. Δεν έκανε πλέον τα frame drops ή όπως αλλιώς λέγεται, όταν το είχα ενεργό. 

Ετρεξε νεράκι χωρίς κολλήματα. 

Ολα καλά πρός το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουφάει τα w η xtx και φτύνει τα κουκούτσια. Επιδόσεις, check, τιμή σε σχέση με τη 4080, check, rt, ας πούμε check, κατανάλωση, μπουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Ρουφάει τα w η xtx και φτύνει τα κουκούτσια. Επιδόσεις, check, τιμή σε σχέση με τη 4080, check, rt, ας πούμε check, κατανάλωση, μπουμ.

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τις διαφορές  που βρήκε στο review, η RX7900XTX που δοκίμασε είναι η ASUS TUF OC η οποία έχει παραπάνω κατανάλωση από τις απλές.

https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-7900-xtx-tuf-oc/37.html

power-gaming.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω τις διαφορές  που βρήκε στο review, η RX7900XTX που δοκίμασε είναι η ASUS TUF OC η οποία έχει παραπάνω κατανάλωση από τις απλές.

https://www.techpowerup.com/review/asus-radeon-rx-7900-xtx-tuf-oc/37.html

power-gaming.png

Δεν μαζεύεται η διαφορά, είναι εξωφρενικά τα νούμερα και χρειάζεται μια απάντηση για το "γιατί". Υπάρχει τελικά όντως h/w θέμα και το "ξεπερνούν" με τεράστιο κόστος σε κατανάλωση (κι ότι άλλο φέρνει μαζί της) ή παίζει κάτι εντελώς διαφορετικό?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Πέτρος said:

Δεν μαζεύεται η διαφορά, είναι εξωφρενικά τα νούμερα και χρειάζεται μια απάντηση για το "γιατί". Υπάρχει τελικά όντως h/w θέμα και το "ξεπερνούν" με τεράστιο κόστος σε κατανάλωση (κι ότι άλλο φέρνει μαζί της) ή παίζει κάτι εντελώς διαφορετικό?

Αν δεις όλες οι custom 7900XTX (ASUS TUF, ASROCK TaiChi, Sapphire NITRO+ κλπ) τις έχουν κάνει OC και βγάζουν 50-80W παραπάνω από τις default. Δεν φταίει η AMD ούτε το Chip, απλά τις έχουν ανεβάσει παραπάνω από ότι θα έπρεπε για να πάρουν μόλις ένα 2-3% παραπάνω επιδόσεις.

power-gaming.png

power-gaming.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Aten-Ra said:

Αν δεις όλες οι custom 7900XTX (ASUS TUF, ASROCK TaiChi, Sapphire NITRO+ κλπ) τις έχουν κάνει OC και βγάζουν 50-80W παραπάνω από τις default. Δεν φταίει η AMD ούτε το Chip, απλά τις έχουν ανεβάσει παραπάνω από ότι θα έπρεπε για να πάρουν μόλις ένα 2-3% παραπάνω επιδόσεις.

power-gaming.png

power-gaming.png

Δεν μας νοιάζει, out of the box τα τεστάρουμε και τραβάνε την ψυχή τους :P 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Herald said:

Δεν μας νοιάζει, out of the box τα τεστάρουμε και τραβάνε την ψυχή τους :P 

Όπως βλέπεις σε αντίθεση με κάποιους άλλους δεν έφερα καμία αντίρρηση επί αυτού, απλά επισήμανα ότι οι συγκεκριμένες είναι OC και καίνε παραπάνω από τις default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...