Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, valantis123 είπε

πιθανόν και θέμα με κάποιο driver τον windows 

Πάει κάπου το μυαλό σου; Εχω intel πλατφόρμα. Μήπως δεν τα πάνε καλά και τσακώνονται; 

Αυτό που δεν δοκίμασα είναι να κλείσω το resizable bar.... Λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasvar είπε

Πάει κάπου το μυαλό σου; Εχω intel πλατφόρμα. Μήπως δεν τα πάνε καλά και τσακώνονται; 

Αυτό που δεν δοκίμασα είναι να κλείσω το resizable bar.... Λές;

Ναι δοκίμασε και αυτό δε χάνεις κάτι.

Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάτι, εννοώ ότι μπορεί να την κάνει κάποιος driver των Windows ή να μην συνεργάζεται συγκεκριμένη έκδοση τον windows με συγκεκριμένη έκδοση τον AMD drivers δεν βγάζεις και άκρη σίγουρα παίζει να θέλει υπομονή να το φτιάξουν μόνοι τους.

Κάτι extreme θα ήταν αφού κανείς και φορμάτ να βάλεις 10 αν έχεις 11 ή το αντίθετο. Εγω δεν θα έμπαινα σε τόσο κόπο βέβαια 😅

και άλλη δοκιμή η κάρτα σε αλλο PC  αν γίνεται ετσι για την εμπειρία και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Ναι δοκίμασε και αυτό δε χάνεις κάτι.

Δυστυχώς δεν έχω να προτείνω κάτι, εννοώ ότι μπορεί να την κάνει κάποιος driver των Windows ή να μην συνεργάζεται συγκεκριμένη έκδοση τον windows με συγκεκριμένη έκδοση τον AMD drivers δεν βγάζεις και άκρη σίγουρα παίζει να θέλει υπομονή να το φτιάξουν μόνοι τους.

Κάτι extreme θα ήταν αφού κανείς και φορμάτ να βάλεις 10 αν έχεις 11 ή το αντίθετο. Εγω δεν θα έμπαινα σε τόσο κόπο βέβαια 😅

και άλλη δοκιμή η κάρτα σε αλλο PC  αν γίνεται ετσι για την εμπειρία και αυτό 

Σε windows 10 δε νομίζω να γυρίσω. Να πάω σε nvidia πιο εύκολο. 

Κοίτα. Διαβάζω γενικά για πολλές αστάθειες με αυτή την κάρτα. Θα περιμένω. Φανατικός gamer δεν είμαι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και ψάχνοντας, βρήκα άλλο driver νεότερο. Η κάρτα εμφανίζεται ακριβώς με το μοντέλο της και όχι σαν radeon(TM) graphics.

Τον έβαλα ( τον Driver) και έπαιξα λίγο. Ολα καλά μέχρι τώρα. 

 

driver.png

image_2023-07-03_224125505.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το λεγόμενο "οι AMD ντραιβερς είναι όλο προβλήματα". Ότι θέματα είχα και εγώ με την 6600ΧΤ στην αρχή ήταν αυτό με τα windows. Με το που το απενεργοποίησα το update στην κάρτα  ούτε ένα θέμα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Aris-leme είπε

Έχεις απενεργοποιήσει την αυτόματη εγκατάσταση ντρειβερς για την κάρτα γραφικών?

windows-10-disable-driver-update.png

Παρόλο που το έκανα εχθές, σήμερα μου έβγαλε στο windows update ,driver για την κάρτα γραφικών... Τι κάνω;

device installation.png

Windows update.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, tasvar said:

Παρόλο που το έκανα εχθές, σήμερα μου έβγαλε στο windows update ,driver για την κάρτα γραφικών... Τι κάνω;

device installation.png

Windows update.png

Εισαι windows insider  ? Γιατι τα βλαμμενα τα  insider builds , πανε και βαζουν  με το ετσι θελω την  εκδοση των windows...

Επεξ/σία από enable_your_mind
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, enable_your_mind είπε

Εισαι windows insider  ? Γιατι τα βλαμμενα τα  insider builds , πανε και βαζουν  με το ετσι θελω την  εκδοση των windows...

Δεν είμαι. Αλλά έκανα και το παρακάτω και μάλλον δούλεψε. Δεν μου το εμφάνισε ξανά τον driver. 

image_2023-07-04_190139327.png

Προφανώς είμαι ο μόνος εδώ με την RX 7600? 

Η οι uπόλοιποι δεν έχετε θεματάκια;

Επεξ/σία από tasvar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Δεν είναι θέμα 7000. Είναι Microsoft-AMD. Αν σταματήσει το αυτόματο απντειτ δε θα έχεις κανένα θέμα.

Αυτό δείχνει να το σταμάτησα, όπως δείχνει παραπάνω. Μέχρι τώρα δεν μου είχε εμφανίσει driver για την κάρτα γραφικών στο windows update. Σήμερα την εμφάνισε. 

Ελπίζω να στρώσει γιατί είναι κρίμα. Πάντως online που το έψαξα λίγο το θέμα, υπάρχει χρόνια αυτό το πρόβλημα με τις κάρτες γραφικών της AMD. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φτιαξανε μετα απο τοσο καιρο το θεμα με τη ram  και τα 2πλα μονιτορ ( ποτε δεν τα εχω μαζι αλλα ειπα να δοκιμασω αφου το ειδα σαν fix).. Πλεον με 2 συνδεδεμενα μονιτορ /tv το idle  και σε power και σε  clock ειναι φυσιολογικο (μεχρι τωρα βαραγε maximum clock  και μονο που απλα ειχε και αλλο μονιτορ) . Οποτε οταν ερθουν και οι επισημοι θα το εχουν σαν fix  κανονικα

https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-23-10-01-41-vlk-extn

image.png.130e606cf413ad75121a07bca90cfbb5.png

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυκλοφόρησε καινούριος driver για την 7600.

https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-rx-7000-series/amd-radeon-rx-7600-series/amd-radeon-rx-7600

Την αναγνωρίζει πλέον και επίσημα με το σωστό όνομα μοντέλου. 

Ελπίζω να λυθούν τα θέματα σιγά-σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...