Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συγκεκριμένη 7900 από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι εδώ και 2 εβδομάδες σε αυτή την τιμή.

Για να παραμένει μέχρι και σήμερα άμεσα διαθέσιμη, μάλλον δεν θα υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

image.png.927671cb83c4d47c39f25b1e31fd65ab.png

Και πλέον στο επίσημο MSRP. Για 7700 δεν έχει ακουστεί τίποτα ρε γμτ. Άντε να βγει και αυτή, να έχουμε μια ποιο πλήρη εικόνα από πράσινους κόκκινους για νορμάλ κάρτες σε λάθος τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου που η αγορά, τελικά, μπορεί και βάζει κάποιους στη θέση τους.

Περίεργα πράγματα, τόσο καιρό το ανάποδο ακούμε, ότι όλα αυτά είναι ονειροβασίες και "να 'χαμε να λέγαμε" κι ότι "και να μην αγοράσουμε εμείς, θα αγοράσει κάποιος άλλος οπότε τελικά και οι εταιρείες θα πουλήσουν και εμείς θα μείνουμε στερημένοι".

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου που η αγορά, τελικά, μπορεί και βάζει κάποιους στη θέση τους.

Περίεργα πράγματα, τόσο καιρό το ανάποδο ακούμε, ότι όλα αυτά είναι ονειροβασίες και "να 'χαμε να λέγαμε" κι ότι "και να μην αγοράσουμε εμείς, θα αγοράσει κάποιος άλλος οπότε τελικά και οι εταιρείες θα πουλήσουν και εμείς θα μείνουμε στερημένοι".

 

Αυτο ισχύει μόνο για τους πρασινοφρουρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Αυτο ισχύει μόνο για τους πρασινοφρουρούς.

Μπα, φρουροί βγαίνουν σε όλα τα χρώματα, σε όλες τις γεύσεις.

Οι υπόλοιποι πες μου τί κάνουμε.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανε 12 χρονια περιπου απο την τελευταια φορα που η amd εβγαλε καρτα την οποια την εβλεπα και σκεφτομουν σοβαρα να τα σκασω.

οσο συνεχιζει ετσι τοσο θα μας γονατιζει η nvidia. και καλα κανει στο τελος τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 12:02 ΜΜ, Πέτρος είπε

Κοίτα να δεις ρε παιδί μου που η αγορά, τελικά, μπορεί και βάζει κάποιους στη θέση τους.

Περίεργα πράγματα, τόσο καιρό το ανάποδο ακούμε, ότι όλα αυτά είναι ονειροβασίες και "να 'χαμε να λέγαμε" κι ότι "και να μην αγοράσουμε εμείς, θα αγοράσει κάποιος άλλος οπότε τελικά και οι εταιρείες θα πουλήσουν και εμείς θα μείνουμε στερημένοι".

 

Πραγματικά, υπήρχαν στο άλλο νήμα ειδικά κάτι τύποι που μας έβγαζαν τραχανοπλαγιάδες επειδή λέγαμε ότι οι τιμές είναι οι ευσεβείς πόθοι των κατασκευαστών να πουλήσουν όσο πουλούσαν και στο mining craze.

Kαι τι δεν ακούσαμε. Π.χ. ότι είναι αστεία οποιαδήποτε προσπάθεια πρόβλεψης όταν οι εταιρείες έχουν αναλυτές με διδακτορικά από ΜΙΤ και χαρβαρντ. Ούτε καν το συζητούσαν οι κατα φαντασίαν υψηλόβαθμοι υπάλληλοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/5/2023 στις 11:58 ΠΜ, Aris-leme είπε

image.png.927671cb83c4d47c39f25b1e31fd65ab.png

Και πλέον στο επίσημο MSRP. 

Για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα, όπως συνηθίζεται σε Amd gpu θέματα, όπως και με την 7900 παλιότερα.

image.png.5240a668dad246fab75d5ea91a4c70ad.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Για να μην βγαίνουν λάθος συμπεράσματα, όπως συνηθίζεται σε Amd gpu θέματα, όπως και με την 7900 παλιότερα.

image.png.5240a668dad246fab75d5ea91a4c70ad.png

Ποιό είναι το λάθος συμπέρασμα?

Παίζει να κατάλαβε κάποιος ότι όλες οι 7600 κάρτες που κυκλοφορούν έχουν πέσει στο MSRP?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2023 στις 2:46 ΜΜ, Fulgore είπε

Η συγκεκριμένη 7900 από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι εδώ και 2 εβδομάδες σε αυτή την τιμή.

Για να παραμένει μέχρι και σήμερα άμεσα διαθέσιμη, μάλλον δεν θα υπάρχει ανάλογο ενδιαφέρον.

Ανάλογα πιο μαγαζί αν δεις σκρουτζομαγαζο παίζει να το έχει βάλει για κραχτη μου έτυχε και εμένα , να παραγγέλνω και να είναι άφαντοι μέχρι που τα ακύρωσα και πήγα m systems και τέλος 

Επεξ/σία από REWIND84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ποιό είναι το λάθος συμπέρασμα?

Παίζει να κατάλαβε κάποιος ότι όλες οι 7600 κάρτες που κυκλοφορούν έχουν πέσει στο MSRP?

Εγώ αυτό το πράγμα είδα να γράφεται πιο πάνω.

Χωρις να υπάρχει καλή διαθεσιμότητα(οπως φαίνεται και από την εικονα)βγήκε το σχολιο περι Msrp τιμών, με βάση ένα συγκεκριμένο κατάστημα του bestprice, το οποίο όλως τυχαίως είναι και το μοναδικό το οποίο και στην 7900xt, την έχει εδω και ημέρες αισθητα χαμηλότερη  απο τους υπόλοιπους.

Με λίγα λόγια και σε πολλές άλλες κάρτες αν λάβουμε σαν υπόψη τιμές καταστημάτων κράχτες(foxstore,jmctech κλπ)τιμές κάτω από το msrp θα δούμε, δεν έχει να λέει κάτι αυτό...

Ψιλα γράμματα βέβαια αυτά μιας και φάνηκε και από τα επόμενα σχόλια ότι το ζουμί ήταν να γραφτούν μπηχτές προς τα γραπτά στο διπλα θέμα, οπως συμβαίνει εδώ και καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ αυτό το πράγμα είδα να γράφεται πιο πάνω.

Χωρις να υπάρχει καλή διαθεσιμότητα(οπως φαίνεται και από την εικονα)βγήκε το σχολιο περι Msrp τιμών, με βάση ένα συγκεκριμένο κατάστημα του bestprice, το οποίο όλως τυχαίως είναι και το μοναδικό το οποίο και στην 7900xt, την έχει εδω και ημέρες αισθητα χαμηλότερη  απο τους υπόλοιπους.

Με λίγα λόγια και σε πολλές άλλες κάρτες αν λάβουμε σαν υπόψη τιμές καταστημάτων κράχτες(foxstore,jmctech κλπ)τιμές κάτω από το msrp θα δούμε, δεν έχει να λέει κάτι αυτό...

Ψιλα γράμματα βέβαια αυτά μιας και φάνηκε και από τα επόμενα σχόλια ότι το ζουμί ήταν να γραφτούν μπηχτές προς τα γραπτά στο διπλα θέμα, οπως συμβαίνει εδώ και καιρό.

Η συγκεκριμένη κάρτα (γενικά, όχι μόνο το μοντέλο αυτό) έχει ήδη αρχίσει και βουτάει παντού, ακόμα δεν βγήκε. Το ίδιο συμβαίνει και με το αντίστοιχο αριστούργημα της πράσινης. Το ίδιο, όπως φαίνεται, μάλλον θα γίνει και με τα επερχόμενα αριστουργήματα και των δύο.

Θα πέσουν, και θα πέσουν και κάτω από το MSRP όλο και περισσότερες όσο περνά ο καιρός (κάποια μοντέλα/μαγαζιά θα κρατήσουν τις -εξωφρενικές- τιμές τους όπως γίνεται πάντα).

Μπορούμε, φυσικά, να βγάζουμε συμπεράσματα με βάση τις πωλήσεις day-1 του ultra hi end κομματιού, να πούμε ότι εκεί εστιάζει η μεγάλη πλειοψηφία των καταναλωτών κι ότι ότι δεν πουλάει δεν ρίχνει τιμές...υπάρχει κι αυτή η πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος ακριβώς έγραψε το αντίθετο, ότι δηλαδή οι φθηνότερες κάρτες δεν θα πέσουν ποτε στο msrp ή και κάτω από αυτό? Α ναι κανείς...

Εδώ και χρόνια όμως συνηθίζεται πρώτα να περιμένουμε σωστή διαθεσιμότητα και μετά να γίνονται τα όποια σχόλια περί τιμών...

Και στις ακριβότερες κάρτες, άλλοι είναι αυτοί που περίμεναν την μεγάλη πτώση τιμών ακριβώς λόγω μη πώλησης,μιας και είχαν καλομάθει από τις rx 6000 ή όχι??

Και για τις high end, μια χαρά βλέπουμε ότι και σε πτώση τιμών(βλέπε 7900 στα 799 πχ), δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον, σε σχέση με τις ακριβότερες 4070ti/4080 με την λιγότερη Vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Εγώ αυτό το πράγμα είδα να γράφεται πιο πάνω.

Χωρις να υπάρχει καλή διαθεσιμότητα(οπως φαίνεται και από την εικονα)βγήκε το σχολιο περι Msrp τιμών, με βάση ένα συγκεκριμένο κατάστημα του bestprice, το οποίο όλως τυχαίως είναι και το μοναδικό το οποίο και στην 7900xt, την έχει εδω και ημέρες αισθητα χαμηλότερη  απο τους υπόλοιπους.

Με λίγα λόγια και σε πολλές άλλες κάρτες αν λάβουμε σαν υπόψη τιμές καταστημάτων κράχτες(foxstore,jmctech κλπ)τιμές κάτω από το msrp θα δούμε, δεν έχει να λέει κάτι αυτό...

Ψιλα γράμματα βέβαια αυτά μιας και φάνηκε και από τα επόμενα σχόλια ότι το ζουμί ήταν να γραφτούν μπηχτές προς τα γραπτά στο διπλα θέμα, οπως συμβαίνει εδώ και καιρό.

Για το foxstore εγώ να σημειώσω απλά ότι προσωπικά το βρίσκω πολύ τίμιο, δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ θέμα και σε παραγγελίες με διαθεσιμότητα 4-10 μέρες, το προϊόν φτάνει στο κατάστημα πάντα στις 3 μέρες μετά την παραγγελία. Βέβαια αυτή είναι απλά προσωπική μου εμπειρία, σε άλλους πιθανόν να διαφέρει. (δεν έχω πάρει και παααρα πολλά πράγματα)

Όσον αφορά την 7900 ΧΤ τους, ισχύει η διαθεσιμότητα, πήγα προχθές να παραλάβω την 4070 Ti (την οποία την πέτυχα άμεσα διαθέσιμη και την πήρα την ίδια μέρα της παραγγελίας) και είχε αρκετές 7900 ΧΤ μέσα έτοιμες. Γενικά πρέπει να τους είχε έρθει φορτίο από κάρτες γιατί με τόσα κουτιά μέσα δεν χώραγες να περάσεις (είχε γεμίσει το πάτωμα🤣).

Επεξ/σία από AlexandrosKle
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...