Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Solowing είπε

Ρε παίδες, πόσο δύσκολο είναι να περιμένετε λίγους μήνες να έχουν βγει οι κάρτες, να έχουν σταθεροποιηθεί και οι τιμές τους πριν να συνεχίσετε την μάλλον άσκοπη συζήτηση για το ποια απο τις 2 κάρτες είναι λιγότερο χάλια προϊόν;

Κοίτα σκέψου κόσμο με πολύ παλιές κάρτες που ήδη κάνει υπομονή μήνες μην πω χρόνια. Έχουν βγει και πολλά παιχνίδια και η υπομονή δεν είναι και πολύ μεγάλη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοίτα σκέψου κόσμο με πολύ παλιές κάρτες που ήδη κάνει υπομονή μήνες μην πω χρόνια. Έχουν βγει και πολλά παιχνίδια και η υπομονή δεν είναι και πολύ μεγάλη. 

Δεν είναι πάντως καλή επιλογή να αγοράζεις καινούργιο hardware στο release μέχρι να ομαλοποιηθουν οι τιμές. 

Όποιος δεν μπορεί να περιμένει δυστυχώς θα πρέπει να πληρώσει κάτι παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bonorov είπε

Δεν είναι πάντως καλή επιλογή να αγοράζεις καινούργιο hardware στο release μέχρι να ομαλοποιηθουν οι τιμές. 

Όποιος δεν μπορεί να περιμένει δυστυχώς θα πρέπει να πληρώσει κάτι παραπανω. 

Ναι νόμος αυτό υπομονή 1 2 μήνες max όχι παραπάνω όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως προσέχετε όσοι λέτε συνεχεία για το FG γιατί σε μικρές κάρτες (4060/Τι)  δεν το βλέπω να έχει την ίδια απόδοση όσο και στις μεγάλες. Και εξηγώ, όσο είναι φορτωμένη η κάρτα τόσο λιγότερη απόδοση θα έχει το FG και οι μικρές κάρτες κατά 99% είναι πάντα GPU Limited,  ίσως υπάρχουν και περιπτώσεις που θα χάνεις επιδόσεις ενεργοποιώντας  FG από να το έχεις κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Πάντως προσέχετε όσοι λέτε συνεχεία για το FG γιατί σε μικρές κάρτες (4060/Τι)  δεν το βλέπω να έχει την ίδια απόδοση όσο και στις μεγάλες. Και εξηγώ, όσο είναι φορτωμένη η κάρτα τόσο λιγότερη απόδοση θα έχει το FG και οι μικρές κάρτες κατά 99% είναι πάντα GPU Limited,  ίσως υπάρχουν και περιπτώσεις που θα χάνεις επιδόσεις ενεργοποιώντας  FG από να το έχεις κλειστό.

Σε 4k χάνει επιδόσεις η 4060ti με FG όπως χάνει επιδόσεις η 4090 σε 8k με το FG. Μέχρι 1440p δίνει πολύ καλό boost η 4060ti με FG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω και εγω πως λιωνω με την καρτα τη τελευταια βδομαδα..

 Παρολο που εχω  και switch ( εκει ηθελα να παρω το νεο zelda ) αλλα το yuzu με εκαψε  , και παιζει τοσο καλα που τελικα δεν εκανα τον κοπο.. ειμαι στις 40 + ωρες ηδη...Και μια που με το switch θα το επαιζα και στο κρεβατι το ιδιο κανω και τωρα με το AMD LINK  που το κανω stream στο κινητο μου και παιζει παρα πολυ καλα.. Δεν ξερω πως παιζει σε αλλες καρτες αλλα με την 7900xtx  στο κινητο παιζει σουπερ..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Ας γραψω και εγω πως λιωνω με την καρτα τη τελευταια βδομαδα..

 Παρολο που εχω  και switch ( εκει ηθελα να παρω το νεο zelda ) αλλα το yuzu με εκαψε  , και παιζει τοσο καλα που τελικα δεν εκανα τον κοπο.. ειμαι στις 40 + ωρες ηδη...Και μια που με το switch θα το επαιζα και στο κρεβατι το ιδιο κανω και τωρα με το AMD LINK  που το κανω stream στο κινητο μου και παιζει παρα πολυ καλα.. Δεν ξερω πως παιζει σε αλλες καρτες αλλα με την 7900xtx  στο κινητο παιζει σουπερ..

Φανταστικό παιχνίδι. Κι εγώ στη 4090 το παιζω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα επειδη δεν εχω καταλαβει στη saphire 7600 υπαρχει καποιο προβλημα στο 8pin βυσμα που εχει;; Τι πρεπει να κανει καποιος που θα την αγορασει;; η πρεπει να περιμενει να κυκλοφορησει  καινουρια καρτα rev χωρις να υπαρχει αυτο το προβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Καλημερα επειδη δεν εχω καταλαβει στη saphire 7600 υπαρχει καποιο προβλημα στο 8pin βυσμα που εχει;; Τι πρεπει να κανει καποιος που θα την αγορασει;; η πρεπει να περιμενει να κυκλοφορησει  καινουρια καρτα rev χωρις να υπαρχει αυτο το προβλημα;;

Απλά μην πάρεις reference γιατί κάνανε πατατιά στο σχεδιασμό και μερικά 8 πινα βύσματα δεν χωράνε. Ούτως ή άλλως όμως οι reference είναι κάκιστα μοντέλα από άποψη θερμοκρασιών, οπότε δεν τις κοιτάς όπως και να χει. Οι custom θα είναι εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, chrisde είπε

Απλά μην πάρεις reference γιατί κάνανε πατατιά στο σχεδιασμό και μερικά 8 πινα 6+2pinβύσματα δεν χωράνε. Ούτως ή άλλως όμως οι reference είναι κάκιστα μοντέλα από άποψη θερμοκρασιών, οπότε δεν τις κοιτάς όπως και να χει. Οι custom θα είναι εντάξει.

Για την ακρίβεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, johnmayson said:

Καλημερα επειδη δεν εχω καταλαβει στη saphire 7600 υπαρχει καποιο προβλημα στο 8pin βυσμα που εχει;; Τι πρεπει να κανει καποιος που θα την αγορασει;; η πρεπει να περιμενει να κυκλοφορησει  καινουρια καρτα rev χωρις να υπαρχει αυτο το προβλημα;;

Ούτε οι Reference θα έχουν πρόβλημα, αλλά για αυτό που ρωτάς όλες οι Custom μαζί και η Sapphire δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το καλώδιο. Παρακάτω φωτογραφία από Sapphire Pulse RX7600

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7600-pulse/3.html

power_small.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια μια αλλη απορια τωρα αν εχεις ενα καλωδιο 6pin απο τη παλια καρτα παιρνεις ενα 6pin to 8pin και συνδεεις τη καρτα σωστα;;Δε θα εχεις καποιο προβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, johnmayson said:

Ωραια μια αλλη απορια τωρα αν εχεις ενα καλωδιο 6pin απο τη παλια καρτα παιρνεις ενα 6pin to 8pin και συνδεεις τη καρτα σωστα;;Δε θα εχεις καποιο προβλημα;;

Γενικά μιλώντας χωρίς να ξέρω το τροφοδοτικό σου και για να είσαι safe,  θέλει δυο 6-pin σε ένα 8-pin και αν δεν είναι single rail το τροφοδοτικό τότε τα δυο 6-pin θα πρέπει να είναι σε ξεχωριστά rails. Το αντίθετο μπορείς να το κάνεις από ένα 8pin σε διπλό 6-pin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Corsair tx 650 αν θυμαμαι καλα.εσυ λες οτι πρεπει να κοιταξω τη προεκταση του 6 pin καλωδιου( ειναι ξεχωριστο καλωδιο που εβαλα εγω δε ηταν της μητρικης) που εχει η καρτα μου αν τροφοδοτειται απο 2 6pin πανω στο τροφοδοτικο η οχι σωστα καταλαβα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnmayson είπε

Corsair tx 650 αν θυμαμαι καλα.εσυ λες οτι πρεπει να κοιταξω τη προεκταση του 6 pin καλωδιου( ειναι ξεχωριστο καλωδιο που εβαλα εγω δε ηταν της μητρικης) που εχει η καρτα μου αν τροφοδοτειται απο 2 6pin πανω στο τροφοδοτικο η οχι σωστα καταλαβα;;

Ρε συ στα specs του δείχνει να έχει δύο 6+2 pin pcie cables το tx650,σίγουρα το έχεις κοιτάξει καλά?Μέχρι και το 550w έχει 8 pin καλωδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...