Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Θα ήταν καλή η κάρτα αν δεν είχε κακό efficiency και τα λοιπά missing features. At this point αξιζει να πάς σε 4060ti η να περιμένεις την 4060. Η 7600 δεν προσφέρει τίποτα που δεν προσέφερε ήδη η 6650xt στα ίδια περίπου χρήματα. 

Ναι και η 4070ti ΑΝ είχε 16gb vram ίσως και να άξιζε το msrp της γιατι κατα τα άλλα είναι καρτάρα όπως έχω ξαναπεί. Αυτήν θα έπαιρνα άμα τα είχε, αλλά "αναγκάστηκα" να τα σκάσω για 4080 (παρότι υπερκοστολογημένη του κερατά) διότι έκρινα ότι δεν θα μου φτάνουν (αν όχι τώρα στο μέλλον).

Δεν έχει όμως, όπως και δεν έχει η 7600 αυτά που αναφέρεις. Για αυτό είναι κακό value και οι δυο σε αυτά τα λεφτά παρ' ότι κερδίζουν το perf/$ που απλά υποδεικνύει πόσο κακό value είναι οι υπόλοιπες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Από τα 299 ευρώ της 7600 αξίζει να πας στα 450 της 4060Τι???? Η AMD δεν υπολόγισε σωστά τον δικό της ανταγωνισμό. Έχει κάρτες σ αυτές τις τιμές οπότε έπρεπε να είναι ένα 20-30€ ποιο κάτω. 

Δεν νομίζω η διαφορά τιμής να είναι όση λες. 100ευρω παραπάνω τα δίνεις για την 4060ti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Έβαλα στο νήμα των 4000 427 Γερμανία ξεκινάει είναι τεράστια διαφορά. Αν βέβαια φτάσουν στα 299 που ανακοίνωσε η AMD και η 7600

Χτες βγήκαν οι κάρτες,και η 4090 στα 2800 ευρώ ήταν η τιμή day one. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πράγματι , αν η διαφορά είναι πάνω από 100ευρώ είναι σε άλλη κατηγορία και δεν συγκρίνονται(στην τιμή πέρα από τις επιδόσεις) , στην επίσημη τιμή έχουν 130$ διαφορά και σε αυτό το επίπεδο μπατζετ είναι σημαντικό ποσό που δεν το δίνει ο άλλος.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jgeorgiou said:

πρέπει να έχουν επιδράσει συνδιαστικά 2 παράγοντες

α) χαμηλότερα ρολόγια από RX6650XT

β) ίδιο Bandwidth VRAM που δρα σαν "φρένο" στο γρηγορότερο gpu

 

Είναι προφανές ότι έχουν μοιράσει την αγορά οι 2 παίκτες , η NVIDIA έχει το "υψηλό" κομμάτι και στην μέση και κάτω παίζουν περίπου ισοπαλία και μοιράζονται την αγορά κρατώντας τις τιμές και τα κέρδη τους ψηλά.

Δεδομένου ότι είναι 4% μ.ο. γρηγορότερη από RX6650ΧΤ και με τα έξτρα features AV1 , futureFSR αν η λιανική τιμή στην Ελλάδα είναι ΚΑΤΩ ΑΠΟ 300euros τότε θα είναι μια χαρά επιλογή για σύγχρονο-αξιοπρεπές 1080 gaming. Οποιος διαφωνεί ας μας πει ποια είναι καλύτερη επιλογή.

On average, across the 15 games tested at 1080p, the Radeon 7600 is just 4% faster than the 6650 XT. It's also 14-15% slower than the GeForce RTX 3060 Ti and Radeon RX 6700 XT. Compared to the RTX 3060, it has a mild 11% uplift, and a 24% boost over the Radeon RX 6600.

https://www.techspot.com/review/2686-amd-radeon-7600/

Από ότι βλέπω η διαφορά στα ρολόγια σε Gaming είναι 100MHz πάνω η 6650ΧΤ, άρα δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο αυτό.

Για την μνήμη δεν νομίζω γιατί η RDNA3 έχει ταχύτερη Infinity Cache οπότε δεν πρέπει να την επηρεάζει τόσο το memory Bandwidth.

Κάτι άλλο παίζει , ίσως drivers η αλλιώς η αρχιτεκτονική είναι μουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Aten-Ra σε βρήκανε ρε μπαγάσα; πήγες στην Ιαπωνία να αγοράσεις Nvidia για να μη σε πάρουνε χαμπάρι 😛

https://videocardz.com/newz/only-one-person-showed-up-at-popular-japanese-pc-store-to-buy-geforce-rtx-4060-ti-at-launch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιο vfm κάρτα για 1080p gaming αυτήν την στιγμή εξακολουθεί να είναι η rx 6600 που ξεκινά πλέον από τα 200 ευρώ καινούρια. Στα + ότι έχει εκπληκτικό efficiency. Στην τιμή που είναι η 7600 ούτε καν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξύ η 7600 reference εκτός όλων των άλλων έχει σχετικά μεγάλη κατανάλωση και υψηλές θερμοκρασίες. Από το review του HU παρατήρησα 78C στον πυρήνα και 90C hot spot χωρίς oc... Βγάζει που βγάζει μέτριες επιδόσεις, τις βγάζει με τα χίλια ζόρια και χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια εκτός και αν το uv εδώ κάνει θαύματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, chrisde said:

Εντωμεταξύ η 7600 reference εκτός όλων των άλλων έχει σχετικά μεγάλη κατανάλωση και υψηλές θερμοκρασίες. Από το review του HU παρατήρησα 78C στον πυρήνα και 90C hot spot χωρίς oc... Βγάζει που βγάζει μέτριες επιδόσεις, τις βγάζει με τα χίλια ζόρια και χωρίς ιδιαίτερα περιθώρια εκτός και αν το uv εδώ κάνει θαύματα...

Οι reference έχουν πάντα χειρότερο cooling

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7600-pulse/37.html

cooler-performance-comparison-gpu.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από ότι βλέπω η διαφορά στα ρολόγια σε Gaming είναι 100MHz πάνω η 6650ΧΤ, άρα δεν νομίζω να παίζει τόσο ρόλο αυτό.

Για την μνήμη δεν νομίζω γιατί η RDNA3 έχει ταχύτερη Infinity Cache οπότε δεν πρέπει να την επηρεάζει τόσο το memory Bandwidth.

Κάτι άλλο παίζει , ίσως drivers η αλλιώς η αρχιτεκτονική είναι μουφα.

Σοβαρά τώρα; Χτυπάει χαμηλότερα ρολόγια ενώ καίει περισσότερο από 6650ΧΤ ?? Αυτό είναι οριακά πιο fail και από τη τιμή.

Γενικά πάντως η κάρτα θυμίζει εποχές rebrandeon :D

Ελπίζω τώρα τουλάχιστον η 7600XT να έρθει με περισσότερους πυρήνες και 192bit/12gb αν θέλουν να σώσουν τη γενιά, αλλά χλωμό το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, just getting started said:

Σοβαρά τώρα; Χτυπάει χαμηλότερα ρολόγια ενώ καίει περισσότερο από 6650ΧΤ ?? Αυτό είναι οριακά πιο fail και από τη τιμή.

Γενικά πάντως η κάρτα θυμίζει εποχές rebrandeon :D

Ελπίζω τώρα τουλάχιστον η 7600XT να έρθει με περισσότερους πυρήνες και 192bit/12gb αν θέλουν να σώσουν τη γενιά, αλλά χλωμό το κόβω.

Έχει 20% παραπάνω transistors  και καταναλώνει λιγότερο από την 6650ΧΤ, δεν το βλέπω άσχημο.

Δεν νομίζω να βγει 7600ΧΤ, μάλλον θα πάνε για 7700 και 7800

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Οι reference έχουν πάντα χειρότερο cooling

https://www.techpowerup.com/review/sapphire-radeon-rx-7600-pulse/37.html

cooler-performance-comparison-gpu.png

Καμία αντίρρηση το ξέρω, αλλά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη για τέτοιου βεληνεκούς κάρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(έτσι έτσι, κάντε δουλίτσα, γραφτε ότι μπορείτε να μαζευτούν σελίδες κατηγοριών, να είμαστε όσο γίνεται περισσότερο αντικειμενικά αντικειμενικoί)

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...