Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Strategos είπε

Άμα πεσει τον Σεπτέμβριο η 7600 200 ευρώ θα είναι πολύ καλή αγορά. Να δώσεις 300+ για οποιαδήποτε κάρτα 8gb για μένα δεν αξίζει. 

Για 269-299 msrp λενε για την 7600 νομιζω αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα. 200 δεν υπαρχει περιπτωση ισως σε καμια 2ετια οταν εχει η απλη 6600 220 ευρω 2 χρονια μετα. 

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-7600.c4153

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Τόσο καιρό δεν έπεσε στα 200 η 6600 και θα πέσει σε 3-4 μήνες η 7600 ; Χλωμό.

Άμα ξεκινάει 270 msrp με το ευρώ σε σχέση με το δολάριο να ανεβαίνει τα 200-230 τον Σεπτέμβριο είναι πολύ ρεαλιστικό σενάριο. Μιλάμε για 8gb κάρτα του 2023 έτσι παίρνεις μερίδιο από την πίτα. 

22 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για 269-299 msrp λενε για την 7600 νομιζω αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο ακομα. 200 δεν υπαρχει περιπτωση ισως σε καμια 2ετια οταν εχει η απλη 6600 220 ευρω 2 χρονια μετα. 

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-7600.c4153

Διαφωνείς ότι με 270 δολάρια msrp θα την δούμε skroutz 270 ευρώ σε έναν μήνα; από εκεί και πέρα σε διάστημα 3-4 μηνών μια συμπίεση 40 ευρώ την θεωρείς μη ρεαλιστική; 

Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι έχουμε φύγει από 1080 εδώ και χρόνια και η συγκεκριμένη είναι καθαρά για 1080 όπως και η 4060ti 8gb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Strategos είπε

Άμα ξεκινάει 270 msrp με το ευρώ σε σχέση με το δολάριο να ανεβαίνει τα 200-230 τον Σεπτέμβριο είναι πολύ ρεαλιστικό σενάριο. Μιλάμε για 8gb κάρτα του 2023 έτσι παίρνεις μερίδιο από την πίτα. 

Διαφωνείς ότι με 270 δολάρια msrp θα την δούμε skroutz 270 ευρώ σε έναν μήνα; από εκεί και πέρα σε διάστημα 3-4 μηνών μια συμπίεση 40 ευρώ την θεωρείς μη ρεαλιστική; 

Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι έχουμε φύγει από 1080 εδώ και χρόνια και η συγκεκριμένη είναι καθαρά για 1080 όπως και η 4060ti 8gb.

Αλλο 250 που εκει ναι θα πεσει αλλο 200 ομως ειναι 20% πανω. Η 4060ti βλεπω βγαζει 97fps μεσο ορο στα 1440p αρα δεν ειναι 1080p καρτα αντιθετως τα παει περιφημα σε 1440p με τα οσα νουμερα εχω δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, leros2004 είπε

 

Εντάξει, δεν είναι και τόσο ουαου η 7600. 8 gb vram, 128 bit bus, 8 pcie lanes δεν τα λες και οκ για κάρτα του 2023 που θα πωλείται στην Ελλάδα κοντά στα 300 ευρώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Αλλο 250 που εκει ναι θα πεσει αλλο 200 ομως ειναι 20% πανω. Η 4060ti βλεπω βγαζει 97fps μεσο ορο στα 1440p αρα δεν ειναι 1080p καρτα αντιθετως τα παει περιφημα σε 1440p με τα οσα νουμερα εχω δει. 

9 ολόκληρα πάνω απο 3060ti. Μιλάμε το μεγαλύτερο performance uplift από γενιά σε γενιά. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, abarth είπε

9 ολόκληρα πάνω απο 3060ti. Μιλάμε το μεγαλύτερο performance uplift από γενιά σε γενιά. 
 

Το perf uplift μας νοιαζει και η ονομασια η οτι στα χρηματα που θα κοστιζει δεν εχει αντιπαλο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το perf uplift μας νοιαζει και η ονομασια η οτι στα χρηματα που θα κοστιζει δεν εχει αντιπαλο? 

Μήπως είδες στο video του Hardware unboxed, στο κομμάτι The issues with 8GB of VRAM (In-Game Performance) που αρχίζει απ' το 19:02 πως τα πάει αυτή η κωλοκάρτα σε νέα παιχνίδια ακόμα και σε 1080p Ultra με RT ; Γίνονται σε ορισμένα σημεία τα fps 10. Είναι δυνατόν να δώσεις παραπάνω από 400€ και να μη μπορείς να παίξεις 1080p Ultra με RT ; Σε έναν χρόνο από τώρα τι θα μπορεί να παίξει και ποια θα είναι η μεταπωλητική αξία αυτής της κάρτας ; Τελικά για ποιον λόγο να πας ν' αγοράσεις αυτή τη κωλοκάρτα όταν ήδη φαίνονται τα πρώτα σημάδια ότι στις νέες κυκλοφορίες αγκομαχά. Μια χαρά ήταν η 3060 ti όταν κυκλοφόρησε στο τέλος του 2020. Έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τότε.Είναι κοροϊδία αυτή η κωλοκάρτα να κυκλοφορεί στα μέσα του 2023 στην ίδια τιμή με την 3060 ti. 

Γνώμη μου είναι ότι περιμένεις τι θα βγάλει η AMD σ' αυτά τα χρήματα ή δίνεις παραπάνω χρήματα για την 4070. Η κάρτα αυτή είναι ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aristomaxos είπε

Μήπως είδες στο video του Hardware unboxed, στο κομμάτι The issues with 8GB of VRAM (In-Game Performance) που αρχίζει απ' το 19:02 πως τα πάει αυτή η κωλοκάρτα σε νέα παιχνίδια ακόμα και σε 1080p Ultra με RT ; Γίνονται σε ορισμένα σημεία τα fps 10. Είναι δυνατόν να δώσεις παραπάνω από 400€ και να μη μπορείς να παίξεις 1080p Ultra με RT ; Σε έναν χρόνο από τώρα τι θα μπορεί να παίξει και ποια θα είναι η μεταπωλητική αξία αυτής της κάρτας ; Τελικά για ποιον λόγο να πας ν' αγοράσεις αυτή τη κωλοκάρτα όταν ήδη φαίνονται τα πρώτα σημάδια ότι στις νέες κυκλοφορίες αγκομαχά. Μια χαρά ήταν η 3060 ti όταν κυκλοφόρησε στο τέλος του 2020. Έχουν περάσει σχεδόν 3 χρόνια από τότε.Είναι κοροϊδία αυτή η κωλοκάρτα να κυκλοφορεί στα μέσα του 2023 στην ίδια τιμή με την 3060 ti. 

Γνώμη μου είναι ότι περιμένεις τι θα βγάλει η AMD σ' αυτά τα χρήματα ή δίνεις παραπάνω χρήματα για την 4070. Η κάρτα αυτή είναι ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

Αρα δεν την περνεις μαζι σου αν δεν την θεωρεις οκ καρτα για τα χρηματα της δεν την περνεις. Αυτοματως ομως με το παραπανω διαγραψαμε οτιδηποτε με 8gb vram σημερα απο 6600 μεχρι 3070ti και ακομα και καρτες με 12gb απο amd τα πανε χαλια σε αυτα τα παιχνιδια που αναφερεις 6700xt 6750xt μιας και σερνονται σε 1080p ray tracing σε αυτα τα παιχνιδια. Δηλαδη με αυτο διαγραφεις οτι καρτα κυκλοφορει μεχρι τα 500 ευρω και λες παιδια μην δωσετε ουτε ευρω παρακατω μιας και καμια καρτα δεν παιζει 1080p ray tracing.

 

Εγω θα πω οτι ολα αυτα τα review σκουπιδοκαναλα του youtube κανουν τρελο damage control και overreacting σε παρα πολλα πραγματα και λενε το 1/10 της αληθειας και της πραγματικοτητας. Δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αρα δεν την περνεις μαζι σου αν δεν την θεωρεις οκ καρτα για τα χρηματα της δεν την περνεις. Αυτοματως ομως με το παραπανω διαγραψαμε οτιδηποτε με 8gb vram σημερα απο 6600 μεχρι 3070ti και ακομα και καρτες με 12gb απο amd τα πανε χαλια σε αυτα τα παιχνιδια που αναφερεις 6700xt 6750xt μιας και σερνονται σε 1080p ray tracing σε αυτα τα παιχνιδια. Δηλαδη με αυτο διαγραφεις οτι καρτα κυκλοφορει μεχρι τα 500 ευρω και λες παιδια μην δωσετε ουτε ευρω παρακατω μιας και καμια καρτα δεν παιζει 1080p ray tracing.

Απ' ότι φαίνεται για να έχεις RT και να το ευχαριστηθείς χρειάζεσαι 500€ +. Οπότε μετά κανείς συμβιβάζεται κι αναρωτιέται, για τις μέτριες ανάγκες μου π.χ 1080p High - Ultra και RT low - medium ποια είναι η φθηνότερη κάρτα που να μου εξασφαλίζει ικανοποιητικό framerate και αξία ζωής τουλάχιστον 2 χρόνια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aristomaxos είπε

Απ' ότι φαίνεται για να έχεις RT και να το ευχαριστηθείς χρειάζεσαι 500€ +. Οπότε μετά κανείς συμβιβάζεται κι αναρωτιέται, για τις μέτριες ανάγκες μου π.χ 1080p High - Ultra και RT low - medium ποια είναι η φθηνότερη κάρτα που να μου εξασφαλίζει ικανοποιητικό framerate και αξία ζωής τουλάχιστον 2 χρόνια ;

Για RT ultra θα πω οτι θες πρωτιστως καποιο cpu στα 300-400 ευρω και πανω γιατι να ξερεις εκει θα ειναι το μεγαλυτερο ζορι. 5700x εχω και αν δεν ειχα το DLSS 3 θα γονατιζε σε ολα αυτα τα παιχνιδια με RT με το ζορι βλεπεις 60-70fps στα περισσοτερα λογο cpu και το dlss 3 με παει στα 100 που εχω στοχο λογο οθονης. 

Οποτε για 1080p με ray tracing πρωτιστως να κοιταξεις καρτα με dlss 3 και μετα ολα τα αλλα αποψη μου απο αυτα που εχω δει και ενα τιμιο cpu απο 13600K και πανω αλλιως ειναι δυσκολα τα πραγματα αν στοχευεις σε υψηλα fps στα 1080p. Μιλαω για witcher 3 rt hogwarts rt callisto rt spiderman rt last of us/jedi survivor τα οποια δεν εχουν FG αλλα θελουν δυνατο cpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, leros2004 είπε

 

@azazil1190

Να, πάρε εδώ για παράδειγμα. Τι ό,τι να ναι βίντεο έβγαλε τώρα; Κατά καιρούς λέει κάτι χρήσιμο για amd που δεν το λένε άλλοι επειδή δεν ασχολούνται, αλλά βγάζει και κάτι χαζομαρούλες σαν και αυτό, απλά για να βγάλει κάτι υποθέτω. Θα μου πεις δεν είναι ο μόνος που το κάνει, οκ αλλά αυτό είναι απλά ελαφρυντικό. Αξίζει να τον βλέπεις μια στο τόσο, αλλά δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, να τον παρακολουθείς "φανατικά" ξέρω εγώ, σαν αυθεντία του είδους, δεν είναι τόσο γνώστης καταρχάς.

@Arkin

Όoooταν η 4060ti 8gb πέσει στα 350 που λες, να το ξανασυζητήσουμε ανάλογα βέβαια και με τον ανταγωνισμό που θα έχει τότε, αν είναι πχ τότε να βρίσκω 6800 σε αυτά τα λεφτά (ή κάτι αντίστοιχο) γιατί να την κοιτάξει κανείς, επειδή είναι nvidia; Μέχρι τότε, με 8gb ram και >400€ δεν την κοιτάς καν...

Επεξ/σία από chrisde
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...