Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Armoral είπε

Καλά έκανες και την εμπιστεύθηκες. Όσο για το FSR3 υπομονή.

Να σου πω. Αν το παιχνιδι το αξιζει να τα ζητήσει. Αλλά όχι να έχεις ένα Plague tale να ρίχνει σαγόνια και να παίζει παντού και ξαφνικά το tlou από 13 χρόνια πριν και το jedi survivor να ζητούν τα πάντα όλα από vram χωρίς λόγο.

Φίλε τι 13 χρόνια πριν; Η έκδοση που έγινε port στο PC δεν είναι κάποιο remaster, χτίστηκε εξολοκλήρου απο την αρχή για το PS5 και φτιάχτηκε για να αξιοποιεί στο μέγιστο τις δυνατότητες του PS5 (πολύ RAM). Το Jedi Survivor δεν είναι ίδια περίπτωση, καθώς βγαίνει και για το PS4. Μπορεί να έχεις δίκιο για το συγκεκριμένο παιχνίδι, αν και θεωρώ πως η ανικανότητα των developers είναι μια πιο πιθανή εξήγηση για το χάλι του.

Το θέμα δεν είναι αυτό όμως, το θέμα είναι πως με τα περισσότερα PC games πλέον να είναι console ports, οι κονσόλες υπαγορεύουν τα minimum requirements. Όταν ο ρόλος αυτός περάσει απο το PS4, XBS στα PS5 και XBX είναι απόλυτα λογικό και αναμενόμενο πως τα 12GB θα γίνουν το minimum για πολλά PC ports. Η nVidia ήξερε τα specs του PS5 και του XBX όταν αποφάσιζε να βγάλει τη σειρά 3070 με 8 GB vRAM και πόσο αυτό θα περιόριζε τη διάρκεια ζωής τους.

 

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Σε τελική ανάλυση πάντα υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν κατηγορίες χρηστών με διαφορετικά setup στο PC. Δεν είναι δυνατόν όλοι να έχουν pc στα 1500 ευρώ και πάνω και φυσικά δεν είναι δυνατό να αποκλείεις χρήστες με 8gb vram που θα παίξουν σε χαμηλότερες αναλύσεις. Μην τρελαθούμε στο Ps5 έπαιζε με 60 fps το Tlou και δε μπορεί να παίξει σε 3070 4070; Τα λέμε σοβαρά αυτά;

Για τους game developers πλέον το βασικό αγοραστικό κοινό τους είναι οι console gamers, η PC αγορά είναι δευτερεύουσας σημασίας. Στο PS5 το TLOU παίζει στα 60 fps σε χαμηλή ανάλυση με upscaling και στο ξαναλέω γιατί φαίνεται πως δε θέλεις να το καταλάβεις, παίζει και γιατί το PS5 έχει αρκετή μνήμη την οποία το παιχνίδι χρησιμοποιεί στο μέγιστο.

Αν η nVidia και η AMD δεν είχαν κάνει το ξεκάθαρο price fixing που βλέπουμε τώρα, και αν η nVidia δεν είχε σκοπίμως κουτσουρέψει τις κάρτες της δε θα χρειαζόσουν PC των 1500 ευρώ για να παίξεις console ports. H nVidia δεν είναι φίλη σου, ούτε και η AMD κάποιων άλλων που υπερασπίζονται την κάθε της μαλακία. Και οι 2 είναι εταιρίες εισηγμένες στο χρηματιστήριο και επομένως υποχρεωμένες να πατήσουν και επι πτωμάτων αν χρειαστεί για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους.

Η AMD έχει τις κονσόλες, η nVidia το ΑΙ, και οι δύο τους το data center. Εσένα φουκαρά gamer σε έχουν στο χέρι τους και σου κάνουν ότι θέλουν αφού δεν έχεις που αλλού να πας. Σου πουλάνε πετσοκομμένες κάρτες με ονόματα που αντιστοιχούν σε παραπάνω κατηγορία  (7900 xt, 4080 12 GB, 4070) και αγοράζεις. Σου κλειδώνουν νεα features (DLSS) και χειροκροτάς. Ανακοινώνουν νέα features στην παρουσίαση της νέας σειράς τους, τα οποία δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι αν και πότε θα βγουν (FSR3) και εσύ τους παίρνεις στα σοβαρά. Σου διπλασιάζουν τις τιμές (4080) και τους δικαιολογείς.

Αν θέλεις να δεις άσπρη μέρα, ψήφισε με το πορτοφόλι σου και άσκησε πίεση με τη δημόσια κρητική σου. Με το να προσπαθείς να δικαιολογήσεις αδικαιολόγητες πρακτικές βλάπτεις εν τέλει τον εαυτό σου.

Επεξ/σία από Solowing
  • Like 20
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα αυτά που λες σωστά. Αν παίζει στο Ps5 άριστα πρέπει να παίζει ναι στο PC που αντικειμενικά είναι πολύ δυνατότερο ήδη με τη σειρά Rtx3000/Rx6000 πόσο μάλλον με τις νέες.

Καταλαβαίνεις τι γινεται; Βγάζουν άχρηστες κάρτες ήδη αυτής της γενιάς, δε συζητάμε για τις 2070 η τις 5700xt που είναι κάποια χρόνια πριν.

Αυτό μόνο όταν έχεις συγκεκριμένο στόχο μπορεί να συμβεί.

Stay safe at Christmas που λέγανε κάποια στιγμή.

Όσο για τη σύγκριση μεταξύ κονσόλας και Pc με 7000/4000 παίξε Resident evil 4 και στα δυο και πες μου αν δεν είναι η μέρα με τη νύχτα η διαφορα στα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

Δε μπορείς να μου έρχεσαι εν ετει 2023 και ενώ είσαι πίσω σε όλες τις τεχνολογίες, το τμήμα καρτών γραφικών σου έχει πάθει κοκομπλοκο, για παράδειγμα μέχρι και η Intel με το xess δίνει καλυτερο αποτέλεσμα από το fsr3,

Μωρέ έχεις πάρει φόρα και το χάνεις...πότε βγήκε και το συγκρίναμε κιόλας?

Το έρμο το 2, btw, πού το βρίσκω σαν επιλογή στο BF2042, γιατί θέλω να ανεβάσω λίγο fps να βελτιωθεί το skill :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ έχει τόσα πολλά games που μπορώ να παίξω, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα επειδή δεν έχω τον άπειρο χρόνο , που πραγματικά αδιαφορώ για τα νέα που θα απαιτούν κάρτες θηρία. Καιρός να κάνουμε ένα pause ώστε να πέσουν οι πωλήσεις τους και κατά συνέπεια οι τιμές. Πατάνε πάνω στις πλαστές ανάγκες που μας δημιουργούν συνεχώς. Εμείς φταίμε, αυτοί τη δουλειά τους κάνουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μωρέ έχεις πάρει φόρα και το χάνεις...πότε βγήκε και το συγκρίναμε κιόλας?

Το έρμο το 2, btw, πού το βρίσκω σαν επιλογή στο BF2042, γιατί θέλω να ανεβάσω λίγο fps να βελτιωθεί το skill :P

Ναι βρε από το κινητό έγραφα, έκανα λάθος, θα το διορθώσω. Εσύ είπαμε.:D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Aris-leme said:

2:35 και μετά. Αν ισχύουν για 7600 λογικά θα είναι καλή επιλογή στη σωστή τιμή

Προσωπικά με τα σημερινά δεδομένα θα έβγαζα την 7600ΧΤ στα $249 MSRP. Ήδη στην Αμερική στο newegg η 6600 είναι στα $199 , η 6650XT στα $249 και η 6700ΧΤ στα $349. Αν πλησιάζει την 6700ΧΤ σε επιδόσεις με $100 λιγότερα είναι μια χαρά για 1080p παρά τα 8GB,  στα $300 MSRP είναι DOA από τα αποδυτήρια. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργη χρονιά το 2023...

Κοντεύει Μάιος και ακόμη καίμε πετρέλαιο για θέρμανση.

Η Σόνι σπάει το ένα ρεκόρ μετά το άλλο :https://www.gamesindustry.biz/ps5-sold-19m-units-in-fy2022-games-revenues-up-33-to-265bn,

και 16GB Vram δε σου φτάνουν για να παίξεις 4Κ !!! (Παμπόνηρη Λίζα ;) )

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kkatzos είπε

NV sponsored φίλε ;)

Της ανωμαλίας γίνεται πλέον, NV sponsored τα BF που μια ζωή ήταν AMD sponsored(Ακόμα νομίζω πάνε καλύτερα στις αντίστοιχες κόκκινες) και AMD sponsored τα Ubisoft games που μια ζωή ήταν NVIDIA.. 

Εγώ εξακολουθώ να λέω και είμαι της άποψης ότι σε όλα τα παιχνίδια από 'δω και πέρα πρέπει να υπάρχουν και οι 3 upscaling λύσεις (XeSS, DLSS, FSR) οτιδήποτε άλλο θεωρείται anti-consumer, ειδικά αν έχει μόνο DLSS που είναι locked σε συγκεκριμένο HW. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...