Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

762δολλάρια=693ευρώ. Αν βάλουμε και 24% φπα(οι τιμές στο Αμέρικα είναι χωρίς ΦΠΑ),πάμε στα 860ευρώ,πάνω κάτω δηλαδή ότι τιμές βλέπουμε και σε skroutz/bestprice.

Στην ουσία η παραπάνω Vram των rx 6000, τους γύρισε boomerang γιατί δεν μπορούν να πουλήσουν τις νέες κάρτες σε αυτές τις τιμές. Γιατί αν κάποιος θέλει απλά μπόλικη Vram και καλό raster σε καλή τιμή, ε απλά πάει σε rx 6000(6800 και πάνω) ή αν έχει ήδη μια από αυτές, δεν έχει κανένα κινητρο για αναβάθμιση.

Γιαυτό και η Amd έχει φτάσει πλέον στο σημείο που δεν μπορεί πραγματικά να διαφημίσει τις κάρτες της σε αυτές τις τιμές και το γυρνάει στην παραπάνω Vram.

Τέλος όπως είχα αναφέρει και στο διπλα θέμα με το παράδειγμα φίλου με 6700, έτσι όπως απαξιώνονται σε βάθος χρόνου οι τιμές σε Amd μεριά, αναγκαστικά συμφέρει κάποιον η αγορά πολύ καιρό αργότερα, λόγω πτώσης τιμών.

Γιαυτό δεν βλέπουμε καθόλου συμμετοχή στο εδώ θέμα, ενώ μια χαρά βλέπουμε δίπλα, ακόμα και για την κουτσή 4070ti.

Είσαι καταναλωτής και αναφέρεις το παραπάνω; Δηλαδή θα σου άρεσε να σου πλασάρει τις ίδιες κάρτες με 4/8 gb λιγότερο μόνο και μόνο για να σου δικαιολογήσει το upgrade στην αμέσως επόμενη γενιά; Αν ήθελε ας διαφήμιζε καλύτερο πυρήνα στο κάτω κάτω ή απόδοση τιμής/performance.

Για να μην παρεξηγηθώ κουμάντο στο πορτοφόλι αλλωνών δεν κάνει κανείς αλλά μην προωθούμε εμμέσως τέτοιες πρακτικές εναντίων των καταναλωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Είσαι καταναλωτής και αναφέρεις το παραπάνω; Δηλαδή θα σου άρεσε να σου πλασάρει τις ίδιες κάρτες με 4/8 gb λιγότερο μόνο και μόνο για να σου δικαιολογήσει το upgrade στην αμέσως επόμενη γενιά; Αν ήθελε ας διαφήμιζε καλύτερο πυρήνα στο κάτω κάτω ή απόδοση τιμής/performance.

Για να μην παρεξηγηθώ κουμάντο στο πορτοφόλι αλλωνών δεν κάνει κανείς αλλά μην προωθούμε εμμέσως τέτοιες πρακτικές εναντίων των καταναλωτών.

Συμφορουμίτη εαν οι ίδιες κάρτες είχαν λιγότερη Vram, θα είχαν ακόμα πιο χαμηλή τιμή, και αυτό ειναι που ενδιαφέρει τους περισσότερους.

Ας είχε 12gb Vram η 6800 και 6800xt αλλά αισθητά χαμηλότερη αρχική τιμή.

Ας είχε 16gb Vram η 7900xt αλλά αισθητά χαμηλότερη τιμή,και όχι 20gb Vram αλλά 100δολλάρια πάνω απο 4070ti.

Ετσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός υπέρ μας. Και τον ανταγωνισμό τον ασκεί περισσότερο αυτός που έχει το μικρότερο μερίδιο, για να τραβήξει κόσμο.

Vram με το κιλό αλλά σε τιμές nvidia δεν είναι υπέρ μου σαν καταναλωτή, εξού και τα χαμηλά ποσοστά πωλήσεων των 7900xt.

Γιαυτό μέχρι και σήμερα στο Steam hardware survey είναι η 5700xt(αυτή με τα γνωστά θέματα),πάνω από τις rx 6000.

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Η amd στο κομμάτι των καρτών γραφικών απ ότι φαίνεται πετάει χαρταετό  … αποδεδειγμένα την nvidia δε μπορεί να την ακολουθήσει σε αυτό το κομμάτι όποτε μένει πίσω και ότι ψαρέψει … 

Εγώ βασικά άλλο βλέπω.

Οτι μια χαρά μπορεί να ακολουθήσει την nvidia όπως και το κάνει απο πλευράς επιδόσεων, απλά εκεί που άλλαξε πλέον στάση είναι στην τιμολόγηση.

Πλέον ακολουθεί το μοντέλο του τύπου'' πουλάω λιγότερο μεν αλλά το αντισταθμίζω αυτό με υψηλότερες τιμές δε'' .

Οι rx 6000 μια χαρά ανταγωνιστικότατες είναι σαν κάρτες από πέρυσι , που έχουν φάει σωστό price drop σε σχέση με τις day one τιμές. Οπως είδαμε black friday πάρα πολλούς που τσίμπησαν την rx 6700 απο το Πλαισιο. Αλλό 500ευρώ που είχε το καλοκαίρι, και άλλο 350ευρώ(με 2 παιχνιδια)λιγους μήνες μετά στο black friday.

Ενα άλλο παράδειγμα ήταν η τότε 5700xt σε σχέση με την τότε 2070/super.

Ναι μεν δεν υποστήριζε καθόλου RT, ούτε είχε παραπάνω Vram από την τελευταία, αλλά είχε πλήρως ανταγωνιστική για την κατηγορία της τιμή. 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Αυτές οι κάρτες θα είναι μάλλον entry level στα $200-250 MSRP, δεν νομίζω να κάνουν  καμία αλλαγή στο παιχνίδια για αυτές τις κάρτες.

Εγώ περιμένω να το παιξω σε 5-6 μήνες στην 6600 με high textures σε 1080p.

Κάτι μου λέει ότι θα δικαιωθώ στο τέλος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Συμφορουμίτη εαν οι ίδιες κάρτες είχαν λιγότερη Vram, θα είχαν ακόμα πιο χαμηλή τιμή, και αυτό ειναι που ενδιαφέρει τους περισσότερους.

Ας είχε 12gb Vram η 6800 και 6800xt αλλά αισθητά χαμηλότερη αρχική τιμή.

Ας είχε 16gb Vram η 7900xt αλλά αισθητά χαμηλότερη τιμή,και όχι 20gb Vram αλλά 100δολλάρια πάνω απο 4070ti.

Ετσι λειτουργεί ο ανταγωνισμός υπέρ μας. Και τον ανταγωνισμό τον ασκεί περισσότερο αυτός που έχει το μικρότερο μερίδιο, για να τραβήξει κόσμο.

Vram με το κιλό αλλά σε τιμές nvidia δεν είναι υπέρ μου σαν καταναλωτή, εξού και τα χαμηλά ποσοστά πωλήσεων των 7900xt.

Γιαυτό μέχρι και σήμερα στο Steam hardware survey είναι η 5700xt(αυτή με τα γνωστά θέματα),πάνω από τις rx 6000.

Εγώ βασικά άλλο βλέπω.

Οτι μια χαρά μπορεί να ακολουθήσει την nvidia όπως και το κάνει απο πλευράς επιδόσεων, απλά εκεί που άλλαξε πλέον στάση είναι στην τιμολόγηση.

Πλέον ακολουθεί το μοντέλο του τύπου'' πουλάω λιγότερο μεν αλλά το αντισταθμίζω αυτό με υψηλότερες τιμές δε'' .

Οι rx 6000 μια χαρά ανταγωνιστικότατες είναι σαν κάρτες από πέρυσι , που έχουν φάει σωστό price drop σε σχέση με τις day one τιμές. Οπως είδαμε black friday πάρα πολλούς που τσίμπησαν την rx 6700 απο το Πλαισιο. Αλλό 500ευρώ που είχε το καλοκαίρι, και άλλο 350ευρώ(με 2 παιχνιδια)λιγους μήνες μετά στο black friday.

Ενα άλλο παράδειγμα ήταν η τότε 5700xt σε σχέση με την τότε 2070/super.

Ναι μεν δεν υποστήριζε καθόλου RT, ούτε είχε παραπάνω Vram από την τελευταία, αλλά είχε πλήρως ανταγωνιστική για την κατηγορία της τιμή. 

Μπορεί να γίνει ανταγωνιστική μέχρι ένα σημείο αλλά το θέμα είναι με τι κόστος … οι 6000 όντως ήταν αλλά και πάλι οι 3000 πούλαγαν πολύ περισσότερο … εμένα φίλος που δεν ασχολείται με το άθλημα όταν του είπα ότι είχα amd gpu με κοίταγε σαν εξωγήινο … 

πάντως από όποια πλευρά και αν το δεις φέτος φαίνεται ότι τις άφησαν στη μοίρα τους…. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

762δολλάρια=693ευρώ. Αν βάλουμε και 24% φπα(οι τιμές στο Αμέρικα είναι χωρίς ΦΠΑ),πάμε στα 860ευρώ,πάνω κάτω δηλαδή ότι τιμές βλέπουμε και σε skroutz/bestprice.

Στην ουσία η παραπάνω Vram των rx 6000, τους γύρισε boomerang γιατί δεν μπορούν να πουλήσουν τις νέες κάρτες σε αυτές τις τιμές. Γιατί αν κάποιος θέλει απλά μπόλικη Vram και καλό raster σε καλή τιμή, ε απλά πάει σε rx 6000(6800 και πάνω) ή αν έχει ήδη μια από αυτές, δεν έχει κανένα κινητρο για αναβάθμιση.

Γιαυτό και η Amd έχει φτάσει πλέον στο σημείο που δεν μπορεί πραγματικά να διαφημίσει τις κάρτες της σε αυτές τις τιμές και το γυρνάει στην παραπάνω Vram.

Τέλος όπως είχα αναφέρει και στο διπλα θέμα με το παράδειγμα φίλου με 6700, έτσι όπως απαξιώνονται σε βάθος χρόνου οι τιμές σε Amd μεριά, αναγκαστικά συμφέρει κάποιον η αγορά πολύ καιρό αργότερα, λόγω πτώσης τιμών.

Γιαυτό δεν βλέπουμε καθόλου συμμετοχή στο εδώ θέμα, ενώ μια χαρά βλέπουμε δίπλα, ακόμα και για την κουτσή 4070ti.

Δηλαδή τι να κάνουμε; να δείχνουμε τις κάρτες μας για να έχει κίνηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lefstef είπε

Δηλαδή τι να κάνουμε; να δείχνουμε τις κάρτες μας για να έχει κίνηση; 

Δεν ξέρω τα προηγούμενα χρόνια τι γράφανε στα θέματα των καρτών γραφικών οι κάτοχοι και είχε κίνηση?

Στα άλλα τεχνολογικά forum παγκοσμίως, μόνο τις κάρτες τους δείχνουν οι κάτοχοι για να έχουν κίνηση τα θέματα αυτών?

Δεν γράφουν τίποτα για αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ εγώ από την 7900ΧΤ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Οκ δεν τα πάει πολύ καλά αν βάλεις το rt στο ultra, αλλά λίγο πιο χαμηλά παίζει μια χαρά, χωρίς κολλήματα 

Επεξ/σία από lefstef
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δείξε μου την κάρτα σου να σου πω ποιος είσαι ένα πράμα.

Εγώ λέω να γράφεται πόσο μετανιώσατε την αγορά μιας AMD κάρτας γιατί αυτό το συμπέρασμα βγαίνει.

Επεξ/σία από Aris-leme
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Δείξε μου την κάρτα σου να σου πω ποιος είσαι ένα πράμα.

Εγώ λέω να γράφεται πόσο μετανιώσατε την αγορά μιας AMD κάρτας γιατί αυτό το συμπέρασμα βγαίνει.

πες μου εσύ αν θες μια κάρτα να την κρατήσεις καμιά 5ετία, ποια θα έπαιρνες 4070ti ή 7900xt , να σου πω ποιος μετάνιωσε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι οι άνθρωποι έχουν δουλειές ή απλά στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τους παίζουν παιχνίδια αντί να συμμετέχουν σε συζητήσεις περί tech demos δεν υπάρχει ως πιθανό σενάριο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, lefstef είπε

πες μου εσύ αν θες μια κάρτα να την κρατήσεις καμιά 5ετία, ποια θα έπαιρνες 4070ti ή 7900xt , να σου πω ποιος μετάνιωσε 

5ετία; 

Πολύ αισιόδοξο σε βρίσκω.

Zotac rtx 4070 ti με πενταετή εγγύηση αν είναι να την κρατήσεις τόσο.

Rtx 4080 αν θέλεις κάτι καλύτερο.

Η vram θα σου δώσει μια άνεση αλλά ο πυρηνας και τα χαρακτηριστικά γιοκ.

Σε 5 χρόνια δεν ξέρουμε αν θα υπάρχουμε, σιγά μη φάω το ραστερ με την κουτάλα για 5 χρόνια μέχρι να αναβαθμίσω σε κάτι που να μπορεί να παίξει RT η Path tracing αξιοπρεπώς.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DestinyGR είπε

Το γεγονός ότι οι άνθρωποι έχουν δουλειές ή απλά στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο τους παίζουν παιχνίδια αντί να συμμετέχουν σε συζητήσεις περί tech demos δεν υπάρχει ως πιθανό σενάριο;

Ενώ ας πούμε οι κάτοχοι Nvidia είναι άνεργοι η με πολύ περισσότερο ελεύθερο χρόνο. Ωραίος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...