Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 minutes ago, Tambas91 said:

Αδερφέ μπορείς να δοκιμάσεις και το cyberpunk με pt να δούμε κάνα νουμερακι; 

Ωραίο το tech demo αλλά το 95% των καρτών δεν βγάζει πάνω από 15-25fps στα 1080p High + PT . Με τις σημερινές τιμές στις κάρτες, θέλουμε 4-5 χρόνια ακόμα για να έχουμε κάρτες στα 300 ευρώ να μπορούν να βγάλουν 40-60 fps στα 1080p.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ωραίο το tech demo αλλά το 95% των καρτών δεν βγάζει πάνω από 15-25fps στα 1080p. Με τις σημερινές τιμές στις κάρτες, θέλουμε 4-5 χρόνια ακόμα για να έχουμε κάρτες στα 300 ευρώ να μπορούν να βγάλουν 40-60 fps στα 1080p.

Για nvidia κάρτες ναι, θέλει 2 γενιές ακόμα - αφού θες 4080 για native 1080p 50-60 fps. Για amd κάρτες θες 4 γενιές περίπου, αφού η XTX βγάζει 24 αυτή τη στιγμή.

Η διαφορά τους είναι δηλαδή 16% σε RT performance :P 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Herald said:

Eδώ είσαι. Έχει και AMD - μην μπερδεύεσαι - απλά θέλει scrolling

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

sLfWWGy.png

 

Σταματά και εσυ ρε εριστικέ 😛… 

πραγματικά δε το λέω να μπούμε σε vs ή ποιος την έχει μεγαλύτερη αλλά να δούμε  και από κάποιον που έχει την κάρτα γιατί τα νούμερα τρίτων είναι ότι νάνε 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Tambas91 said:

Σταματά και εσυ ρε εριστικέ 😛… 

πραγματικά δε το λέω να μπούμε σε vs ή ποιος την έχει μεγαλύτερη αλλά να δούμε  και από κάποιον που έχει την κάρτα γιατί τα νούμερα τρίτων είναι ότι νάνε 

Γιατί ρε τι έκανα? Τι έκανα? Τι έκανα? Τι έκανα? 

 

Ανέβασα ένα γράφημα. Γράφημα. Γράφημα 😁

@Tambas91 στα σοβαρά τώρα, λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στις amd κάρτες και θέλει patch το παιχνίδι. Πρόσεξε, όχι οπως στο TLOU που ξεκάθαρα φταίνε οι κάρτες της NVIDIA και το παιχνίδι ειναι άψογο / δεν θέλει patch. Στο cyberpunk ξεκάθαρα δεν φταίνε οι κάρτες της amd που έχουν ανεμικο rt, το παιχνίδι φταίει θέλει patch. Κατάλαβες? Αν ναι εξήγησε μου και μένα 😁😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, Herald said:

 

@Tambas91 στα σοβαρά τώρα, λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στις amd κάρτες και θέλει patch το παιχνίδι. Πρόσεξε, όχι οπως στο TLOU που ξεκάθαρα φταίνε οι κάρτες της NVIDIA και το παιχνίδι ειναι άψογο / δεν θέλει patch. Στο cyberpunk ξεκάθαρα δεν φταίνε οι κάρτες της amd που έχουν ανεμικο rt, το παιχνίδι φταίει θέλει patch. Κατάλαβες? Αν ναι εξήγησε μου και μένα 😁😁

Ότι και patch και drivers να βγάλουν το παιχνίδι είναι unplayable με PT στα 1080p στο 90% των καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Ότι και patch και drivers να βγάλουν το παιχνίδι είναι unplayable με PT στα 1080p στο 90% των καρτών.

Σε μένα μια χαρά παίζει πάντως. 3840x1800 resolution με dlss q + fg. Μια ζωγραφιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Herald said:

Σε μένα μια χαρά παίζει πάντως. 3840x1800 resolution με dlss q + fg. Μια ζωγραφιά 

Μια χαρά να το χαρείς, είσαι στο 1% που έχεις δώσει 2000 για κάρτα να μπορεί να παίξει ένα tech demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μια χαρά να το χαρείς, είσαι στο 1% που έχεις δώσει 2000 για κάρτα να μπορεί να παίξει ένα tech demo.

Ρε μαν περιμένεις το 99% των καρτών να παίζει με PT? Ας πούμε τι, 1060ες 2060ες και 3060ες? 

Τι εννοείς tech demo ρε μαν 80 ώρες παιχνίδι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε μένα μια χαρά παίζει πάντως. 3840x1800 resolution με dlss q + fg. Μια ζωγραφιά 

  

26 λεπτά πριν, Herald είπε

στα σοβαρά τώρα, λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στις amd κάρτες και θέλει patch το παιχνίδι. Πρόσεξε, όχι οπως στο TLOU που ξεκάθαρα φταίνε οι κάρτες της NVIDIA και το παιχνίδι ειναι άψογο / δεν θέλει patch. Στο cyberpunk ξεκάθαρα δεν φταίνε οι κάρτες της amd που έχουν ανεμικο rt, το παιχνίδι φταίει θέλει patch. Κατάλαβες? Αν ναι εξήγησε μου και μένα 😁😁

Κανένα patch  Για τόσο βαρύ RT δεν κάνουν οι AMD. Εδώ καλά καλά η 4080 δεν μπορεί να το παίξει σε 4Κ + DLSS + FG, 50fps avg δείχνει ο Ρώσος. H 4090 σε διάφορες αναλύσεις και settings είναι 50% ταχύτερη από την 4080.

Αλλά αυτό ενδιαφέρει κανέναν;

Πλέον μιλάμε για 4-5 tech-demos.

Το CP2077 μέχρι και το 2022 μπορεί να υπήρχαν κάμποσοι που δεν το είχαν τελειώσει.

Τώρα πρέπει να είναι λιγοστοί. Οι υπόλοιποι είναι meet Hanako at Embers φάση και περιμένουν τα tech updates. 🤣

Στα κανονικά παιχνίδια, ξέρεις, εκείνα που τα παίζει ο κόσμος 1 φορά και τα τελειώνει θα έχει πρόβλημα η ΧΤΧ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, Herald said:

Ρε μαν περιμένεις το 99% των καρτών να παίζει με PT? Ας πούμε τι, 1060ες 2060ες και 3060ες? 

Τι εννοείς tech demo ρε μαν 80 ώρες παιχνίδι είναι. 

Το 90% των καρτών με Dedicated RT hardware δεν μπορεί να παίξει ένα παιχνίδι στα 1080p + PT , είναι tech demo τέλος.

7 minutes ago, kkatzos said:

  

  

Κανένα patch  Για τόσο βαρύ RT δεν κάνουν οι AMD. Εδώ καλά καλά η 4080 δεν μπορεί να το παίξει σε 4Κ + DLSS + FG, 50fps avg δείχνει ο Ρώσος. H 4090 σε διάφορες αναλύσεις και settings είναι 50% ταχύτερη από την 4080.

Αλλά αυτό ενδιαφέρει κανέναν;

Πλέον μιλάμε για 4-5 tech-demos.

Το CP2077 μέχρι και το 2022 μπορεί να υπήρχαν κάμποσοι που δεν το είχαν τελειώσει.

Τώρα πρέπει να είναι λιγοστοί. Οι υπόλοιποι είναι meet Hanako at Embers φάση και περιμένουν τα tech updates. 🤣

Στα κανονικά παιχνίδια, ξέρεις, εκείνα που τα παίζει ο κόσμος 1 φορά και τα τελειώνει θα έχει πρόβλημα η ΧΤΧ;

Στο steam το CP 77 είναι στην 77η θέση στο most played games

https://store.steampowered.com/charts/mostplayed

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Herald είπε

Σε μένα μια χαρά παίζει πάντως. 3840x1800 resolution με dlss q + fg. Μια ζωγραφιά 

Dlss Q ε; Για ρίξε και εσύ ένα screen από το bench να δούμε με τι fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Γιατί ρε τι έκανα? Τι έκανα? Τι έκανα? Τι έκανα? 

 

Ανέβασα ένα γράφημα. Γράφημα. Γράφημα 😁

@Tambas91 στα σοβαρά τώρα, λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στις amd κάρτες και θέλει patch το παιχνίδι. Πρόσεξε, όχι οπως στο TLOU που ξεκάθαρα φταίνε οι κάρτες της NVIDIA και το παιχνίδι ειναι άψογο / δεν θέλει patch. Στο cyberpunk ξεκάθαρα δεν φταίνε οι κάρτες της amd που έχουν ανεμικο rt, το παιχνίδι φταίει θέλει patch. Κατάλαβες? Αν ναι εξήγησε μου και μένα 😁😁

Κοιτα θα σου πω τη γνώμη μου η οποία δεν αλλάζει με τις κάρτες 😛… δεν ξέρω άμα το παιχνίδι παίρνει καλύτερο optimization στις amd …αυτό που είναι δεδομένο είναι ότι η xtx είναι μια γενιά πίσω από την 4080 (στο rt) ,την 4090 δε τη βάζω καν στην εξίσωση… τώρα στα του game θα πω ότι δε με νοιάζει καν με ποιον τρόπο πετυχαίνει το κάθε παιχνίδι το οπτικό αποτέλεσμα… θες rt,raster, lumen, θες μια μίξη ? Εμένα με νοιάζει τι βλέπω στην οθόνη μου… τα πιο όμορφα παιχνίδια που έχω δει είναι metro exodus, rdr2, kingdom comes, requiem ….το cyberpunk μου φαίνεται κάπως “πλαστικό” να το πω έτσι (το δοκίμασα με την 4090 και δε μου άρεσε), οι διάφορες όμως που είδα στο βίντεο με pt το κάνουν να φαίνεται πιο φυσικό (αν προλάβω σήμερα θα το βάλω να το δω) τώρα ρε μπρο για tlous τι να πούμε ποιος λογικός άνθρωπος θα το πάρει στα σοβαρά όπως τρέχει ; 

εγώ θέλω να δω το stalker2 τι τεχνικές θα χρησιμοποιεί και πως θα τρέχει, στα μάτια μου φαίνεται ένα επίπεδο πάνω απ όλα απ ότι έχουμε δει 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αυτο το up to θα μας φαει

AMD Plays the VRAM Card Against NVIDIA

https://www.techpowerup.com/307110/amd-plays-the-vram-card-against-nvidia

lcsa8v6LNBL8HCau.jpg

CIMwXdW9AqkrZm9r.jpg

6DIknTiRSs2TTAll.jpg

Αχ να έβγαζε και η nvidia κάτι τέτοια slides όμως ε. Να έγραφε κάνα up to 300% faster in gaming να φύγουν μασέλες, και αλήθεια θα λέει, δεν θα μπορείς να τις πεις και τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...