Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Αρχικά αγαπητοί/ές ηρεμία.

Δεύτερον προβληματίζομαι για την επιλογή μεταξύ 4080 και 7900 XTX σχεδόν αποκλειστικά για 4k gaming.

ΔΕΝ είμαι fanboy κανά χεράκι ψάχνω για την καλύτερη δυνατή επιλογή!

Ακούω για RT υπεροχή της 4080. Ψάχνοντας :

spacer.png

unplayable και τα 2 frame rate, πάμε σε dlss3/fsr3 επομένως

 

spacer.png

4fps προβάδισμα

spacer.png

7fps στα 140fps

spacer.png

Λίγο μπροστά η 7900

spacer.png

Μπροστά η 4080

spacer.png

Μπροστά η 7900 XTX

spacer.png

Μπροστά η 4080

Συνολικά ωστόσο δεν βλέπω να ισχύει 4080 >> 7900 ΧΤΧ

ΥΓ Και όλα αυτά χωρίς FSR3 ακόμα, που σίγουρα δεν θα είναι διπλά fps αλλά ένα 20% boost θα είναι!

 

Στο είπα και στο pm, δεν υπαρζει συγκριση μεταξύ των καρτών ειδικά σε rt με dlss 2 και 3 ενεργοποιημενα δεν υπάρχει επαφή. 

Πάρε την 7900xtx που είναι τόσο μπροστά με rt performance χειρότερο και από τη σειρά 3000 και περίμενε το boost από το fsr3.

Όχι εμείς που έχουμε τις κάρτες και βλεπουμε τι εστι η κάθε τεχνολογία έτσι τα λέμε για να αυξήσουμε το μερίδιο της Nvidia.

Σε λίγο θα ακούσουμε ότι με fsr 3 θα περάσει την 4090, ότι παραμύθι πολουσε η AMD, μέχρι δύο εβδομάδες πριν την εκκίνηση πώλησης των καρτών στην αγορά που θυμήθηκε ότι παρά το μέχρι 1.7x της αρχικής παρουσίασης που την έφερνε στα ίσα η πάνω από την 4090 η κάρτα τελικά ήταν ανταγωνιστρια της 4080.

1 ώρα πριν, Westbaum είπε

Mε μόλις 120 ευρώ διαφορά πας στην Palit 4080 από bestbuy για το RT/DLSS3,χωρίς δεύτερη σκέψη.Αν η 7900XTX AB ήταν στο χιλιάρικο όπως έξω,τότε τα 250-300 ευρώ κέρδους θα ήταν καλό επιχείρημα για να την επιλέξεις.

Όχι φίλε έχουν δει reviews που δείχνουν ότι 7900 είναι καλύτερη από 4090 στο warhead. Φαντάσου να μπει fsr3 τι πανηγύρι έχει να γίνει.

Θα πέσει και η κατανάλωση λέμε.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Armoral είπε

Όχι εμείς που έχουμε τις κάρτες και βλεπουμε τι εστι η κάθε τεχνολογία έτσι τα λέμε για να αυξήσουμε το μερίδιο της Nvidia.

 

Σορυ δηλ έχετε 4070-80-90 και 7900 ΧΤ-ΧΤΧ και ξέρετε διαφορές ή όλοι ότι δούμε απο τεστερς? Ρωτάω απλά για τον χαβαλέ μιας και όλες αυτές δεν είναι στο τάρκετ γκρουπ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Aris-leme είπε

Σορυ δηλ έχετε 4070-80-90 και 7900 ΧΤ-ΧΤΧ και ξέρετε διαφορές ή όλοι ότι δούμε απο τεστερς? Ρωτάω απλά για τον χαβαλέ μιας και όλες αυτές δεν είναι στο τάρκετ γκρουπ μου.

Ξέρω τι σημαίνει dlss3 και πόσα fps δίνει στη 4090 αν αυτό σε καλύπτει χωρίς να χρειασθεί να δω κανένα video από οποιονδήποτε.

Ξέρω από πρώτο χέρι αν έχει artifacts, αν προσθέτει πολύ latency χωρίς να χρειασθεί να αντιμετωπίσω την παραφιλολογια του hardware unboxed σχετικά με το αν αξίζει η όχι το frame generation.

Ξέρω τι δίνει σε 4070 ti και φαντάζομαι τι διαφορά δίνει στα fps σε 4080, δυστυχώς η ευτυχώς επειδή δε μπορώ να διαθεσω τα χρήματα για να τις έχω όλες για αυτό και θέλω όσα δώσω να πιάσουν τόπο και να μου δώσουν την καλύτερη δυνατή επιλογή.

Έχω περάσει από όλα τα στάδια και κυρίως από το στάδιο του φανατικού υποστηρικτή της κόκκινης no matter what οπότε καταλαβαίνω.

Κουμάντο στην τσέπη κανενός δεν κάνουμε φυσικά, οποιος θελει αγοραζει οτι τον ευχαριστεί, όποια και αν είναι ή επιλογή σου be my guest που λένε και οι ξένοι αλλά δε θα ξεχάσουμε και όσα ξέρουμε.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Συνολικά ωστόσο δεν βλέπω να ισχύει 4080 >> 7900 ΧΤΧ

 

ΥΓ Και όλα αυτά χωρίς FSR3 ακόμα, που σίγουρα δεν θα είναι διπλά fps αλλά ένα 20% boost θα είναι!

Σε raster είναι πάνω κάτω στο ίδιο level. Ανάλογα το παιχνίδι, μπορεί να δεις και αξιόλογες διαφορές πότε υπερ της μιας και πότε υπερ της άλλης, αλλά σαν σούμα οι διαφορές είναι μικρές.

Αυτό που κάνει τη διαφορά υπέρ της 4080 είναι το πολύ καλύτερο rt, το dlss με το frame generator, οι υπόλοιπες τεχνολογίες που υποστηρίζει η nvidia (reflex, cuda κτλ για όποιον ενδιαφέρεται) και το καλύτερο efficiency. Αυτό το τελευταίο για μένα είναι και η χαριστική βολή, διότι τα υπόλοιπα τα ξέραμε ούτως ή άλλως. Το μόνο πλεονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ για την 7900xtx είναι το μικρότερο μέγεθος για όσους έχουν μικρό χώρο στο κουτί τους, από κει και πέρα προφανώς είναι θέμα τιμής.

Το υστερόγραφο σου με μπέρδεψε. Έχεις καταλάβει φαντάζομαι ότι οι συγκρίσεις που έβαλες είναι χωρίς dlss3 έτσι; Αυτό είναι extra. Προφανώς όσο καλό και αν βγει το fsr3 (που μακάρι να βγει και να υποστηρίζεται από όλες τις κάρτες) αποκλείεται προφανώς, για ευνόητους λόγους, να είναι καλύτερο ή ισάξιο (στην αρχή τουλάχιστον) από το dlss3. Ίσως, στην καλύτερη, μετά από αρκετούς μήνες να το ανταγωνίζεται, όπως κάνει τώρα το fsr2 με το dlss2, αλλά ως εκεί.

Η αλήθεια είναι ότι δυστυχώς η amd δεν τα πήγε καλά σε αυτή τη γενιά (σε αντίθεση με την προηγούμενη, όσο και αν διαφωνούν κάποιοι - οι ελλείψεις σε software-features δεν ήταν ουσιαστικές σε σχέση με τα παιχνίδια που κυκλοφόρησαν τότε). Απο τη μια το efficiency χειροτέρεψε σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό, όπου λόγω αλλαγής τσιπ από samsung σε tsmc βελτιώθηκε θεαματικά, από την άλλη κυκλοφόρησαν (πάλι) τις κάρτες χωρίς να είναι έτοιμο το απαραίτητο software για να τις οδηγήσει με τις απαραίτητες τεχνολογίες, τις οποίες μετέθεσαν (πάλι) για το μέλλον, φαντάζομαι λόγω έλλειψης πόρων - ανθρωπίνου δυναμικού, αλλά παρόλα αυτά δεν χτύπησαν στις τιμές αρκετά ως όφειλαν για να πάρουν κάποιο μερίδιο αγοράς. Ειδικά η τιμή της xt είναι απλά γελοία. Ακόμα και η xtx όμως δεν έχει πέσει αρκετά η τιμή της ακόμα ώστε να την προτιμήσει κάποιος σε σχέση με την 4080, φαντάζομαι λόγω περιορισμένης προσφοράς, το οποίο δυστυχώς δίνει το δικαίωμα στην 4080 να παγιώσει την τιμή της πάνω από 1250€.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια στο θέμα 4080 VS 7900 XTX, ιδιαίτερα τον @Armoral!

Λόγω efficiency + DLSS3 (βλ και κάτωθι βίντεο με το ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ για εμένα Cyberpunk 2077) θα πάω κατά το πάσχα (να πέσει και το δώρο 😉 ) σε 4080!

 

Επεξ/σία από Braveheart1980
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Braveheart1980 είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια στο θέμα 4080 VS 7900 XTX, ιδιαίτερα τον @Armoral!

Λόγω efficiency + DLSS3 (βλ και κάτωθι βίντεο με το ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ για εμένα Cyberpunk 2077) θα πάω κατά το πάσχα (να πέσει και το δώρο 😉 ) σε 4080!

 

Με τις σημερινές τιμές στην Ελλαδα και με τα σημερινά δεδομένα η 4080 είναι καλύτερη, απλά να θυμάσαι ότι το DLSS 3 παίζει μόνο στα παιχνίδια που το υποστηρίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μπα μην πας αφού θέλει DLSS σε 4Κ με RT είναι για κλάματα η κάρτα. 

εντάξει τα τεστ που κάνουν είναι με όλα ultra και το ultra είναι φτιαγμένο για την τοπ κάρτα (4090) οπότε ρίχνεις κανα setting στα high και εισαι άρχοντας με 4080

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις παρεγγειλα SAPPHIRE PULSE Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 PCI Express 4.0 x16 ATX Video Card 11323-02-20G https://www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-7900-xt-20g-gddr6

https://www.newegg.com/sapphire-radeon-rx-7900-xt-11323-02-20g/p/N82E16814202431?Item=N82E16814202431 

Θα ενημερωσω μολις την εγκαταστήσω και την χρησιμοποιησω λιγο

Επεξ/σία από dr_frozenarm
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dr_frozenarm είπε

Μολις παρεγγειλα SAPPHIRE PULSE Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 PCI Express 4.0 x16 ATX Video Card 11323-02-20G https://www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-7900-xt-20g-gddr6

https://www.newegg.com/sapphire-radeon-rx-7900-xt-11323-02-20g/p/N82E16814202431?Item=N82E16814202431 

Θα ενημερωσω μολις την εγκαταστήσω και την χρησιμοποιησω λιγο

καλορήζικη από που και πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lefstef είπε

καλορήζικη από που και πόσο;

Νομιζω μαζι με το φορο τελική τιμή ήταν  $920 . Αγοράστηκε απο το newegg Αμερικης. Το λινκ:  https://www.newegg.com/sapphire-radeon-rx-7900-xt-11323-02-20g/p/N82E16814202431?Item=N82E16814202431

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dr_frozenarm είπε

Νομιζω μαζι με το φορο τελική τιμή ήταν  $920 . Αγοράστηκε απο το newegg Αμερικης. Το λινκ:  https://www.newegg.com/sapphire-radeon-rx-7900-xt-11323-02-20g/p/N82E16814202431?Item=N82E16814202431

Δεν κοστίζει πολύ ακριβά με το φόρο και το shipping?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Γράφει τοποθεσία New Jersey USA

Πω πω δεν το πρόσεξα....αμα του στείλουμε λεφτά να μας πάρει και μας μία το πατριωτάκι  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...