Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πονηρε

Η αλήθεια είναι ότι ο χεραλντ μας έχει συνηθίσει σε διάφορες καυστικές ατάκες όποτε καμία φορά το μυαλό μεταφράζει τη πρόταση πριν τη διαβάσω όλη 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Αρχίσαμε τις κολοτούμπες βλέπω, εσύ έλεγες ότι τα Textures δεν επηρεάζουν τις επιδόσεις και έβγαζες κάρτα των 200 δολαρίων άχρηστη γιατί έπρεπε να κατεβάζεις τα Textures. Τώρα που είναι για NVIDIA κάρτα δεν υπάρχει πρόβλημα απλά κατεβάζουμε τα Textures στο High και ότι λέμε για την Vram δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Απλά να σου πω ότι αν είχες πάρει την απλή 3060 στην κοπέλα σου θα το έτρεχε με Textures στο Ultra.  😉

Τι γράφεις μωρέ πάλι, για το Θεό. Ποια 3060, ναι οκ θα βάλεις ultra textures αλλά θα βγάζεις τα μισά fps έτσι και αλλιώς. 

Το άλλο το σκουπίδι για κάρτα που κολλάει, παίζει με rt ultra?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά αγαπητοί/ές ηρεμία.

Δεύτερον προβληματίζομαι για την επιλογή μεταξύ 4080 και 7900 XTX σχεδόν αποκλειστικά για 4k gaming.

ΔΕΝ είμαι fanboy κανά χεράκι ψάχνω για την καλύτερη δυνατή επιλογή!

Ακούω για RT υπεροχή της 4080. Ψάχνοντας :

spacer.png

unplayable και τα 2 frame rate, πάμε σε dlss3/fsr3 επομένως

 

spacer.png

4fps προβάδισμα

spacer.png

7fps στα 140fps

spacer.png

Λίγο μπροστά η 7900

spacer.png

Μπροστά η 4080

spacer.png

Μπροστά η 7900 XTX

spacer.png

Μπροστά η 4080

Συνολικά ωστόσο δεν βλέπω να ισχύει 4080 >> 7900 ΧΤΧ

ΥΓ Και όλα αυτά χωρίς FSR3 ακόμα, που σίγουρα δεν θα είναι διπλά fps αλλά ένα 20% boost θα είναι!

 

Επεξ/σία από Braveheart1980
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Υπάρχουν όντως 100 παιχνίδια με RT ? 

Δεν ξέρω αν είναι όντως 100 αλλά σε πολλά είναι απλώς κανα-δυο εφέ, που η μόνη διαφορά όταν τα ενεργοποιείς είναι πως σου ρίχνουν τα fps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για την κολοτούμπα λέω, ξέρεις για τα Ultra Texture

Μα δεν είσαι υποχρεωμένος να κατεβάζεις τα textures, το κάνεις για να μπορείς να παίξεις ULTRA RT. Αν δεν καταλαβαίνεις πόσο βαρύ είναι αυτό, ε τι να σου πω, ντακ δις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Αρχικά αγαπητοί/ές ηρεμία.

Δεύτερον προβληματίζομαι για την επιλογή μεταξύ 4080 και 7900 XTX σχεδόν αποκλειστικά για 4k gaming.

ΔΕΝ είμαι fanboy κανά χεράκι ψάχνω για την καλύτερη δυνατή επιλογή!

Ακούω για RT υπεροχή της 4080. Ψάχνοντας :

spacer.png

unplayable και τα 2 frame rate, πάμε σε dlss3/fsr3 επομένως

 

spacer.png

4fps προβάδισμα

spacer.png

7fps στα 140fps

spacer.png

Λίγο μπροστά η 7900

spacer.png

Μπροστά η 4080

spacer.png

Μπροστά η 7900 XTX

spacer.png

Μπροστά η 4080

Συνολικά ωστόσο δεν βλέπω να ισχύει 4080 >> 7900 ΧΤΧ

ΥΓ Και όλα αυτά χωρίς FSR3 ακόμα, που σίγουρα δεν θα είναι διπλά fps αλλά ένα 20% boost θα είναι!

 

Εχω ποσταρει πολλα bench ως κατοχος 7900xtx ,  μπορεις να τσεκαρεις και να συγκρινεις και να πας εκει που θεωρεις καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε μόλις 120 ευρώ διαφορά πας στην Palit 4080 από bestbuy για το RT/DLSS3,χωρίς δεύτερη σκέψη.Αν η 7900XTX AB ήταν στο χιλιάρικο όπως έξω,τότε τα 250-300 ευρώ κέρδους θα ήταν καλό επιχείρημα για να την επιλέξεις.

Επεξ/σία από Westbaum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

Αρχικά αγαπητοί/ές ηρεμία.

Δεύτερον προβληματίζομαι για την επιλογή μεταξύ 4080 και 7900 XTX σχεδόν αποκλειστικά για 4k gaming.

ΔΕΝ είμαι fanboy κανά χεράκι ψάχνω για την καλύτερη δυνατή επιλογή!

Ακούω για RT υπεροχή της 4080. Ψάχνοντας :

spacer.png

unplayable και τα 2 frame rate, πάμε σε dlss3/fsr3 επομένως

 

spacer.png

4fps προβάδισμα

spacer.png

7fps στα 140fps

spacer.png

Λίγο μπροστά η 7900

spacer.png

Μπροστά η 4080

spacer.png

Μπροστά η 7900 XTX

spacer.png

Μπροστά η 4080

Συνολικά ωστόσο δεν βλέπω να ισχύει 4080 >> 7900 ΧΤΧ

ΥΓ Και όλα αυτά χωρίς FSR3 ακόμα, που σίγουρα δεν θα είναι διπλά fps αλλά ένα 20% boost θα είναι!

 

Πάντως πέρα από τα γνωστά που έχουν ειπωθεί άπειρες φορές, αυτό που εγώ θέλω να επισημάνω που μου έχει κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση απ όλα είναι το πολύ καλό efficiency και θερμοκρασίες  που έχουν οι 4000… οκ εγώ έχω την 4090 αλλά πραγματικά είναι φορές που παίζω και νομίζω ότι είναι κλειστό το pc δεν ακούγεται κιχ η κάρτα δουλεύει στο ρελαντί με 65-70c max σε περιπτώσεις όπως elder ring δεν δούλευαν καν τα φανάκια(νόμιζα ότι είχε χαλάσει και μέτραγε league of legends 😛) νομίζω η rdna δεν έχουν τόσο καλή συμπεριφορά 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Πάντως πέρα από τα γνωστά που έχουν ειπωθεί άπειρες φορές, αυτό που εγώ θέλω να επισημάνω που μου έχει κάνει την μεγαλύτερη εντύπωση απ όλα είναι το πολύ καλό efficiency και θερμοκρασίες  που έχουν οι 4000… οκ εγώ έχω την 4090 αλλά πραγματικά είναι φορές που παίζω και νομίζω ότι είναι κλειστό το pc δεν ακούγεται κιχ η κάρτα δουλεύει στο ρελαντί με 65-70c max σε περιπτώσεις όπως elder ring δεν δούλευαν καν τα φανάκια(νόμιζα ότι είχε χαλάσει και μέτραγε league of legends 😛) νομίζω η rdna δεν έχουν τόσο καλή συμπεριφορά 

Για τις reference μπορει να ισχυει αυτο , αλλα για τις αλλες υλοποιησεις αν κρινω απο την δικη μου δεν ισχυει..  Με power limit +15  , δεν ξεπερναει 65 βαθμους , στο default ειναι κατω απο 60 .

Achievement απο 3DMARK

image.png.034cf1793518c44b282c02854140be3b.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enable_your_mind είπε

Για τις reference μπορει να ισχυει αυτο , αλλα για τις αλλες υλοποιησεις αν κρινω απο την δικη μου δεν ισχυει..  Με power limit +15  , δεν ξεπερναει 65 βαθμους , στο default ειναι κατω απο 60 .

Achievement απο 3DMARK

image.png.034cf1793518c44b282c02854140be3b.png

μια χαρά τότε σε full πίεση πόση κατανάλωση βλέπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

μια χαρά τότε σε full πίεση πόση κατανάλωση βλέπεις?

Καταναλωση εχει μεγαλη ,, εκει εχασαν σε σχεση με τη προηγουμενη γενια.. Default ειναι στα 340-360 αλλα με overclock παει στα 410-415

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Καταναλωση εχει μεγαλη ,, εκει εχασαν σε σχεση με τη προηγουμενη γενια.. Default ειναι στα 340-360 αλλα με overclock παει στα 410-415

με την 6800xt που είχα θυμάμαι ότι oc είχε 330-350 watt αλλα έφτανε 105c junction... αυτό ήταν το μονο που με είχε χαλάσει παρα πολύ στην κάρτα παρόλο που δεν υπολειτουργούσε, καθόταν άσχημα στο μάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...