Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ο Aten λέει ότι παίζει με 6700 σε 4k αλλά η 4070 ti είναι DOA για 4k, δηλαδή σκέφτεστε τι λέτε;

Μην προσπαθείς να εξισώσεις τι κάνω εγώ με κάρτα των 350 ευρώ με τι περιμένεις να κάνεις με κάρτα του χιλιάρικου.  Η κάρτα του χιλιάρικου είναι DOA όταν φτάνεις στο σημείο να πρέπει να χαμηλώσεις τα Settings γιατί έχεις μείνει από Vram, ενώ παλιότερες κάρτες μπορούν να τρέξουν με υψηλοτέρα Settings γιατί δεν τις κρατά πίσω η Vram που έχουν. Με λίγα λόγια πληρώνεις παραπάνω για μια κάρτα που τελικά έχει μικρότερες επιδόσεις από αυτό που θα έπρεπε να έχει, αυτό είναι που την κάνει DOA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μην προσπαθείς να εξισώσεις τι κάνω εγώ με κάρτα των 350 ευρώ με τι περιμένεις να κάνεις με κάρτα του χιλιάρικου.  Η κάρτα του χιλιάρικου είναι DOA όταν φτάνεις στο σημείο να πρέπει να χαμηλώσεις τα Settings γιατί έχεις μείνει από Vram, ενώ παλιότερες κάρτες μπορούν να τρέξουν με υψηλοτέρα Settings γιατί δεν τις κρατά πίσω η Vram που έχουν. Με λίγα λόγια πληρώνεις παραπάνω για μια κάρτα που τελικά έχει μικρότερες επιδόσεις από αυτό που θα έπρεπε να έχει, αυτό είναι που την κάνει DOA.

Μνημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μην προσπαθείς να εξισώσεις τι κάνω εγώ με κάρτα των 350 ευρώ με τι περιμένεις να κάνεις με κάρτα του χιλιάρικου.  Η κάρτα του χιλιάρικου είναι DOA όταν φτάνεις στο σημείο να πρέπει να χαμηλώσεις τα Settings γιατί έχεις μείνει από Vram, ενώ παλιότερες κάρτες μπορούν να τρέξουν με υψηλοτέρα Settings γιατί δεν τις κρατά πίσω η Vram που έχουν. Με λίγα λόγια πληρώνεις παραπάνω για μια κάρτα που τελικά έχει μικρότερες επιδόσεις από αυτό που θα έπρεπε να έχει, αυτό είναι που την κάνει DOA.

Να μιλησω εγω που ειχα 6800xt με 16gb vram και τωρα πηρα καρτα με 12? 

Στο 2077 ανεβασα και benchmarks εκλεινα τελειως το RT για να εχω λογικα frames στην αναλυση μου παρολο τα 16gb vram και με FSR quality μπορουσα να εχω βαρια βαρια τα shadows αν εβαζα reflections η lighting πηγαιναν αρκετα πιο κατω απο 60. Παρολο τα 16gb vram. 

Με 4070ti παρολο τα 12gb vram το τρεχω 90-100fps με ολα δεξια και RT psycho με DLSS. 

 

Να μιλησω για portal? Δοκιμασα custom resolution 720p ολα low και ηταν στα 5-6fps πρακτικα slideshow. Με 4070ti ολα ultra και 8 bounces με 70-90fps στα 3440x1440. 

 

Στο hitman 3 με FSR quality και ray tracing ημουν στα 30-40fps με 6800xt. Με 4070ti ιδιες ρυθμισεις dlss quality και dlss 3 ημουν στα 100+. Ολα αυτα στα 3440x1440. 

 

Θα τρεξω πιο μετα σε 4Κ custom resolution το 2077 να δουμε τι ψαρια πιανει και σε μεγαλυτερη αναλυση οπως και το RE 4 Remake να δουμε τι γινεται με τη vram. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Να μιλησω εγω που ειχα 6800xt με 16gb vram και τωρα πηρα καρτα με 12? 

Στο 2077 ανεβασα και benchmarks εκλεινα τελειως το RT για να εχω λογικα frames στην αναλυση μου παρολο τα 16gb vram και με FSR quality μπορουσα να εχω βαρια βαρια τα shadows αν εβαζα reflections η lighting πηγαιναν αρκετα πιο κατω απο 60. Παρολο τα 16gb vram. 

Με 4070ti παρολο τα 12gb vram το τρεχω 90-100fps με ολα δεξια και RT psycho με DLSS. 

 

Να μιλησω για portal? Δοκιμασα custom resolution 720p ολα low και ηταν στα 5-6fps πρακτικα slideshow. Με 4070ti ολα ultra και 8 bounces με 70-90fps στα 3440x1440. 

 

Στο hitman 3 με FSR quality και ray tracing ημουν στα 30-40fps με 6800xt. Με 4070ti ιδιες ρυθμισεις dlss quality και dlss 3 ημουν στα 100+. Ολα αυτα στα 3440x1440. 

 

Θα τρεξω πιο μετα σε 4Κ custom resolution το 2077 να δουμε τι ψαρια πιανει και σε μεγαλυτερη αναλυση οπως και το RE 4 Remake να δουμε τι γινεται με τη vram. 

 

Κάνεις το λάθος να συγκρίνεις διαφορετικές αρχιτεκτονικές και βγάζεις λάθος συμπεράσματα, η RDNA2 δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις σε RT με την ADA, η RDNA2 είτε έχει 16GB είτε έχει 8GB θα χάνει από τα RT Cores και όχι από τo Vram. Η 4070Ti όμως έχει τις επιδόσεις από τα RT Cores να τρέξει τα παιχνίδια σε 4Κ με RT αλλά την χαντακώνει η Vram. Αυτό δεν έχετε καταλάβει ακόμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτό ρε παιδιά είναι μέγιστο ψέμα. Είχε ένα benchmark το computerbasede για το hogwarts, σύγκρινε 4080 με XTX στο RT.  Μας δείχνει ότι μόνο με το RT reflections on, η 4080 είναι μόλις 8% πιο γρήγορη από την XTX. Με reflections + AO είναι 17% πιο γρήγορη. Με reflections + AO + shadows είναι 43% πιο γρήγορη.

Που θέλω να καταλήξω? Ότι στα παιχνίδια που η xtx είναι "μπροστά" από την 4070ti σε RT, ε απλά αυτά τα παιχνίδια δεν έχουν RT.  Το καταλαβαίνεις όταν βλέπεις τις επιδόσεις σε αυτά τα παιχνίδια χωρίς RT, όπως πχ το resident evil που ανέβηκε πιο πίσω

Έτσι είναι τα παιχνίδια αυτής της γενιάς.

Το Hogwarts που έχει 3 RT εφέ είναι εξαίρεση. Τα περισσότερα έχουν 1-2. Όπως αυτά τα 9-10 που τέσταρε ο GameGPU και έβγαζε μπροστά την ΧΤΧ.

Αλλά και στο Hogwarts ο HWU διαφωνεί μαζί σου. Μπροστά την ΧΤΧ βγάζει.

Τι να κάνουμε; Έτσι είναι τα παιχνίδια RT. Δεν είναι όλα CP2077 και Control. Και με τις κονσόλες που υπάρχουν έτσι θα είναι και τα επόμενα χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

 

Κάνεις το λάθος να συγκρίνεις διαφορετικές αρχιτεκτονικές και βγάζεις λάθος συμπεράσματα, η RDNA2 δεν έχει τις ίδιες επιδόσεις σε RT με την ADA, η RDNA2 είτε έχει 16GB είτε έχει 8GB θα χάνει από τα RT Cores και όχι από τo Vram. Η 4070Ti όμως έχει τις επιδόσεις από τα RT Cores να τρέξει τα παιχνίδια σε 4Κ με RT αλλά την χαντακώνει η Vram. Αυτό δεν έχετε καταλάβει ακόμα.

Το θεμα ειμαι που την χαντακωνει η vram? Σε ποια παιχνιδια και σε τη αναλυση? Πες μου να δοκιμασω οτι θελεις να δουμε ποτε θα ξεμεινει απο vram μην μιλαμε μονο με τον αερα αν εχουμε αποδειξεις τοτε να μιλαμε. Τωρα εβαλα κατεβαινει 2077 και witcher 3 εφτιαξα custom resolution 4K και θα τα τρεξω σε τετοια αναλυση πιο μετα και τα 2 να δω τι γινεται και θα ποσταρω. Σημερα ελπιζω πιο μετα το 2077 και αυριο το witcher 3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα ένα παράδειγμα που δείχνει αυτό που λέω, ότι η κάρτα έχει την δύναμη να τρέξει το RT αλλά δεν έχει την VRAM. Δείτε τις 3060Ti, 3070 και 3070Ti με τα 8GB εναντίον της απλής 3060 με τα 12GB. Αν είχε η 3070Ti 10-12GB μνήμη δεν θα την ξεφτίλιζε η απλή 3060 ακόμα και στα 1080p.

1080p-RT-1.png

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

Έτσι είναι τα παιχνίδια αυτής της γενιάς.

Το Hogwarts που έχει 3 RT εφέ είναι εξαίρεση. Τα περισσότερα έχουν 1-2. Όπως αυτά τα 9-10 που τέσταρε ο GameGPU και έβγαζε μπροστά την ΧΤΧ.

Αλλά και στο Hogwarts ο HWU διαφωνεί μαζί σου. Μπροστά την ΧΤΧ βγάζει.

Τι να κάνουμε; Έτσι είναι τα παιχνίδια RT. Δεν είναι όλα CP2077 και Control. Και με τις κονσόλες που υπάρχουν έτσι θα είναι και τα επόμενα χρόνια.

Το Hogwarts το δινει 60-62 ναι μπροσταη xtx. Νομιζω εχει DLSS 3 ομως οποτε αυτοματως παει στα 100 η πρωτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το θεμα ειμαι που την χαντακωνει η vram? Σε ποια παιχνιδια και σε τη αναλυση? Πες μου να δοκιμασω οτι θελεις να δουμε ποτε θα ξεμεινει απο vram μην μιλαμε μονο με τον αερα αν εχουμε αποδειξεις τοτε να μιλαμε. Τωρα εβαλα κατεβαινει 2077 και witcher 3 εφτιαξα custom resolution 4K και θα τα τρεξω σε τετοια αναλυση πιο μετα και τα 2 να δω τι γινεται και θα ποσταρω. Σημερα ελπιζω πιο μετα το 2077 και αυριο το witcher 3. 

Στο Hogwarts το είδαμε στα 4Κ, σε άλλο παιχνίδι μέχρι στιγμής δεν το έχουμε δει αλλά το Residen Evil 4 Chainsaw Demo έφτασε πολύ κοντά στο να τερματίσει τα 12GB σε 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Στο Hogwarts το είδαμε στα 4Κ, σε άλλο παιχνίδι μέχρι στιγμής δεν το έχουμε δει αλλά το Residen Evil 4 Chainsaw Demo έφτασε πολύ κοντά στο να τερματίσει τα 12GB σε 4Κ.

Θα κατεβασω και hogwarts να δω τι γινεται και το RE 4 παλι με την custom resolution να δουμε τι γινεται. Θα αναφερω αντικειμενικα με νουμερα δικα μου σε ολα τα παιχνιδια που θεωρειτε οτι εχουμε θεμα με vram στα 4Κ παντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Μην προσπαθείς να εξισώσεις τι κάνω εγώ με κάρτα των 350 ευρώ με τι περιμένεις να κάνεις με κάρτα του χιλιάρικου. 

Η κάρτα του χιλιάρικου είναι DOA όταν φτάνεις στο σημείο να πρέπει να χαμηλώσεις τα Settings γιατί έχεις μείνει από Vram, ενώ παλιότερες κάρτες μπορούν να τρέξουν με υψηλοτέρα Settings γιατί δεν τις κρατά πίσω η Vram που έχουν. Με λίγα λόγια πληρώνεις παραπάνω για μια κάρτα που τελικά έχει μικρότερες επιδόσεις από αυτό που θα έπρεπε να έχει, αυτό είναι που την κάνει DOA.

Εχει δίκιο ο συμφορουμίτης σε αυτό που σου γράφει πιο πίσω. Αντί να ασχοληθείς με την κάρτα που αγόρασες πρόσφατα, κάθεσαι και ασχολείσαι με τις κάρτες των άλλων,ειδικά οι ακριβότερες που σου είναι αδιάφορες και σε μόνιμη βάση βγάζεις ότι να ναι συμπεράσματα.

Εδώ μαρέσει που μου έβγαλες την 6700 σαν 4Κ κάρτα, ενώ ακόμα και η ίδια η Amd φυσικά την παρουσιάζει σαν 1440p κάρτα.... Για δοκίμασε να τρέξεις το plague Tale να δούμε κάτι.

Η nvidia το ξεκαθαρίζει σε τι ανάλυση προορίζεται/είναι ιδανική η 4070ti, εσείς εκεί έχετε κολλήσει με το 4Κ

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-4070-ti/

Και 16gb Vram να είχε η 4070ti για όποιον την ήθελε αποκλειστικά για 4Κ, πάλι του χρόνου θα κοίταζε τις rtx 5000.

Το 4Κ δεν είναι 1080p, να πεις ότι αγοράζεις πχ το 2018 την ακριβότερη 2080ti και την κρατάς κυριολεκτικά για χρόνια άνετα.

Η Amd από την άλλη, έτσι όπως τα έχει κάνει , δεν ξεκαθαρίζει η φθηνότερη 7900xt αν είναι 4Κ κάρτα ή 1440p, μιας και έχει και κακή αρχική τιμολόγηση(100δολλάρια παραπάνω msrp απο 4070ti) αλλά και απόδοση η οποία είναι στα επίπεδα 4070ti παρά 4080.

 Τα 20gb Vram μάλλον μπήκαν πιο πολύ για να ψευτοδικαιολογήσουν την αλλαγή της ονομασίας/καπέλο στην τιμή.

Μόνο στην 7900Xtx είναι ξεκάθαρα τα πράγματα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εχει δίκιο ο συμφορουμίτης σε αυτό που σου γράφει πιο πίσω. Αντί να ασχοληθείς με την κάρτα που αγόρασες πρόσφατα, κάθεσαι και ασχολείσαι με τις κάρτες των άλλων,ειδικά οι ακριβότερες που σου είναι αδιάφορες και σε μόνιμη βάση βγάζεις ότι να ναι συμπεράσματα.

Εδώ μαρέσει που μου έβγαλες την 6700 σαν 4Κ κάρτα, ενώ ακόμα και η ίδια η Amd φυσικά την παρουσιάζει σαν 1440p κάρτα.... Για δοκίμασε να τρέξεις το plague Tale να δούμε κάτι.

Μάλλον έχεις καταλάβει κάτι λάθος, εγώ δεν ασχολήθηκα με κανενός την κάρτα, γενικά μιλάω για τις κάρτες και όχι κάποιου συγκεκριμένα. Άλλοι είναι αυτοί που ασχολιούνται με την δική μου κάρτα, μάλλον εκεί τα μπέρδεψες.

Δεύτερον, δεν έβγαλα την 6700 σαν 4Κ κάρτα, απλά ανάφερα ότι μπορώ να παίξω και στα 4Κ με αρκετές όμως παραχωρήσεις. Είμαι σίγουρος ότι κάποια παιχνίδια δεν θα μπορεί να τα παίξει σε 4Κ, όπως ήδη ανάφερα το Metro Exodus Enhanced Edition.

8 ώρες πριν, Fulgore είπε

 

Η nvidia το ξεκαθαρίζει σε τι ανάλυση προορίζεται/είναι ιδανική η 4070ti, εσείς εκεί έχετε κολλήσει με το 4Κ

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-4070-ti/

 

Αναφέρουμε τα 4Κ για την 4070Ti γιατί κάποιοι έχουν υποστηρίξει ότι η κάρτα μπορεί να είναι και αναβάθμιση της 3090/ti για 4Κ, όχι γιατί την έχει βγάλει για 4Κ η NVIDIA.  

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον έχεις καταλάβει κάτι λάθος, εγώ δεν ασχολήθηκα με κανενός την κάρτα, γενικά μιλάω για τις κάρτες και όχι κάποιου συγκεκριμένα. Άλλοι είναι αυτοί που ασχολιούνται με την δική μου κάρτα, μάλλον εκεί τα μπέρδεψες.

Δεύτερον, δεν έβγαλα την 6700 σαν 4Κ κάρτα, απλά ανάφερα ότι μπορώ να παίξω και στα 4Κ με αρκετές όμως παραχωρήσεις. Είμαι σίγουρος ότι κάποια παιχνίδια δεν θα μπορεί να τα παίξει σε 4Κ, όπως ήδη ανάφερα το Metro Exodus Enhanced Edition.

Αναφέρουμε τα 4Κ για την 4070Ti γιατί κάποιοι έχουν υποστηρίξει ότι η κάρτα μπορεί να είναι και αναβάθμιση της 3090/ti για 4Κ, όχι γιατί την έχει βγάλει για 4Κ η NVIDIA.  

Εδώ εσύ υποστηρίζεις οτι παίζεις με την 6700 σε 4k στα lows medium, τα High της 4070ti η η χρήση dlss fsr σε πειραξε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

Εδώ εσύ υποστηρίζεις οτι παίζεις με την 6700 σε 4k στα lows medium, τα High της 4070ti η η χρήση dlss fsr σε πειραξε;

Άντε πάλι τα ίδια, αν θέλεις να τρέξεις 4Κ με χαμηλότερα Settings υπάρχουν και φτηνότερες κάρτες από την 4070Ti που θα παίξουν, για αυτό τον λόγο λεμέ ότι δεν κάνει η κάρτα για 4Κ όχι ότι δεν μπορείς να ρίξεις τα Settings στο High και να παίξεις σε 4Κ.  Την 4070ti την κατακρεούργησε η ίδια η NVIDIA να μην μπορεί να παίζει στα 4Κ με υψηλά settings με το να βάλει μόλις 12GB Vram για να μην κανιβαλίσει την 4080 16GB. Έτσι έχουμε κάρτα των 900-1000 ευρώ που την προωθεί για 1440p ενώ πριν οι κάρτες σε αυτές τις τιμές ήταν για 4Κ.

Το γλέντι είναι ότι η NVIDIA λέει για την 4070Ti ότι είναι ταχύτερη από την 3090Ti,  η οποία ήταν κάρτα 4Κ αλλά την 4070Ti την τοποθετεί στα 1440p.

 

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...