Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Φαίνεται με τους κατόχους 6700XT/6800XT που σέρνονται σε RT ενώ οι κάτοχοι 3070/ti τρέχουν απροβλημάτιστα. LOL

6800-vs-3070.png

Και η 7900xt κάτι πολύ χαμηλά αποτελέσματα έβλεπα είχε σε 4k, δε θα παίξεις native με RT είτε με 3070 είτε με 4090.

Αυτό που ποστάρεις αβέρτα όταν τα αποτελέσματα ευνοούν να το κοιτάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
18 minutes ago, Armoral said:

είχε σε 4k

1440p χωρίς DLSS/FSR βέβαια αυτό που postάρει ο Aten-Ra, το οποίο αν ισχύει είναι τραγικό tbh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

1440p χωρίς DLSS/FSR βέβαια αυτό που postάρει ο Aten-Ra, το οποίο αν ισχύει είναι τραγικό tbh

Ναι ξέρω, σαν αντιπαραβολή το έβαλα ότι κάτι κοντά στα 17 ή 27 fps αν θυμάμαι καλά είχε η 7900xtx σε RT native 4k.

Δεν έχω 3070 για να επιβεβαιώσω, για αυτό ανέβασα το video από τον τύπο που παίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι που εντελώς τυχαία ήταν unoptimized ακόμη και με τη 4090, είχε κακό vram allocation εξ ου και οι ρυθμίσεις στο engine.ini που έστρωναν την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

πρέπει να υποστώ και το FSR 2.1

Είδες το βίντεο που έκανα λινκ παραπάνω; Ξαναλέω. Μικρές διαφορές. Τις παραβλέπεις εύκολα.

22 λεπτά πριν, Razor333 είπε

πάμε όμως στο portal rtx

Και το Quake RTX και το Minecraft RTX μην ξεχάσεις. Ας είμαστε λίγο σοβαροί.

23 λεπτά πριν, Razor333 είπε

το πιο πιθανό είναι να μείνεις από cpu στα 1440p

Θα σε σπρώξει το FG και θα σε σπρώξει το χαμηλότερο driver overhead στις AMD.

27 λεπτά πριν, Razor333 είπε

στο cp77

Ε μόνο αυτό είναι. Σε 7 χρόνια ακόμα updates για αυτό θα βγάζουν, όπως έκαναν για το Witcher και το Portal τώρα. Δε λέω ωραίο το CP2077. Αλλά το έχουμε τελειώσει βρε αδερφέ. Πόσες φορές ακόμα να το παίξουμε;

Παίζουμε ή βάζουμε tech demos (Portal RTX, Quake RTX, Witcher RTX) για να κάνουμε επίδειξη;

Στα περισσότερα καινούρια παιχνίδια 1-2 RT εφέ βάζουν, με τα οποία τα βγάζει πέρα η ΧΤΧ και όπως βλέπουμε στο παραπάνω διάγραμμα στο Hogwarts με Ultra + RT Highest είναι μπροστά η XTX από την 4070Ti.

Αν πας εδώ κάτω κάτω έχει σύγκριση σε RT games και σε όσα έχουν λίγα RT εφέ χτυπιέται η 4070Ti με τη μικρή ΧΤ. Η ΧΤΧ είναι ~20% πάνω από τη μικρή, κυρίως σε RT.

Ωστόσο από τότε έχει βγάλει driver η AMD ο οποίος ανεβάζει συγκεκριμένα την RT απόδοση. Μένει να δούμε τι κάνει και αυτός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, Armoral said:

Ναι ξέρω, σαν αντιπαραβολή το έβαλα ότι κάτι κοντά στα 17 ή 27 fps αν θυμάμαι καλά είχε η 7900xtx σε RT native 4k.

Δεν έχω 3070 για να επιβεβαιώσω, για αυτό ανέβασα το video από τον τύπο που παίζει το συγκεκριμένο παιχνίδι που εντελώς τυχαία ήταν unoptimized ακόμη και με τη 4090, είχε κακό vram allocation εξ ου και οι ρυθμίσεις στο engine.ini που έστρωναν την απόδοση.

Επίσης δες διαφορά ανάμεσα στην 3080 10gb και στην 3080 12gb.

Αναρωτιώμαι πόσο άλλαξαν τα νούμερα με το patch που βγήκε τις προάλλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τα παιδιά εδώ μέσα κάρτες έχουν και ο φίλος @enable_your_mind έχει χτχ και ο @Arkin έχει 4070τι από το να μαλώνετε σα τα κοκόρια ας ανεβάσουν 2-3 bench να δούμε διάφορες … όσο για το fsr είμαι σίγουρος ότι αν βάλω screens δίπλα δίπλα με dlss κανείς δε θα πάρει χαμπάρι 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Thresh είπε

Επίσης δε διαφορά ανάμεσα στην 3080 10gb και στην 3080 12gb.

Το high VRAM usage το διόρθωσαν λέει.

https://www.dsogaming.com/patches/hogwarts-legacy-march-8th-update-improves-performance-ray-tracing-stability-full-patch-notes/

@Armoral @Razor333

Πιστεύω για τα καινούρια games με RT σε καλύπτουν τα παρακάτω.

1.jpg.63b23dcd6cbfbe9937454b9a46309111.jpg

2-1.jpg.3a7d9d012f2e75fc09c806c1577e3e80.jpg

2-2.jpg.fe676f09007b39fd2fdefbd109b59dd0.jpg

3.jpg.da6ae0ae11598b49bbcf6b1844b7df30.jpg

4-1.jpg.54c5fba22c0b09ae0804c18f420292cb.jpg

4-2.jpg.3682dd1f906194a7e59036361fc76d1c.jpg

5.jpg.fa225049487f34e8955c71ac7dd753fa.jpg

6.jpg.b56e29185fffcddc799353eaea1e539d.jpg

 

Max + RT παρακαλώ. 1440p + 4K.

Ευχαριστώ.

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

όσο για το fsr είμαι σίγουρος ότι αν βάλω screens δίπλα δίπλα με dlss κανείς δε θα πάρει χαμπάρι 😛 

Οι διαφορές υπάρχουν αλλά είναι μικρές και τις περισσότερες φορές εντοπίζονται σε motion.

Που σε motion βέβαια και τα δύο είναι χειρότερα από native + TAA αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Παρων εδω με 7900xtx  χωρις κανενα προβλημα απο τοτε που την πηρα.. Τι ηρωικη πραξη εχω κανει δηλαδη ?

Ρώτα στα support τμήματα καταστημάτών γιατί σου λένε αν βάλεις amd κάρτα σταματάμε την υποστήριξη, βρες άλλους. Τώρα το αν σου έτυχε εσένα συγκεκριμένα - καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελείς αντιπροσωπευτικό δείγμα. Προφανώς οι 95 στους 100 χρήστες δεν θα έχουν πρόβλημα, αλλοίμονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Οι διαφορές υπάρχουν αλλά είναι μικρές και τις περισσότερες φορές εντοπίζονται σε motion.

Που σε motion βέβαια και τα δύο είναι χειρότερα από native + TAA αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ναι δε διαφωνώ ότι το dlss στα σημεία είναι καλύτερο… αλλά για να δεις τη διαφορα πρέπει να κάνεις 300χ ζουμ και να πιάνεις ένα ένα τα καρέ … δηλαδή σε κανονικές συνθήκες έχεις ίδιο αποτέλεσμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Το high VRAM usage το διόρθωσαν λέει.

https://www.dsogaming.com/patches/hogwarts-legacy-march-8th-update-improves-performance-ray-tracing-stability-full-patch-notes/

@Armoral @Razor333

Πιστεύω για τα καινούρια games με RT σε καλύπτουν τα παρακάτω.

1.jpg.63b23dcd6cbfbe9937454b9a46309111.jpg

2-1.jpg.3a7d9d012f2e75fc09c806c1577e3e80.jpg

2-2.jpg.fe676f09007b39fd2fdefbd109b59dd0.jpg

3.jpg.da6ae0ae11598b49bbcf6b1844b7df30.jpg

4-1.jpg.54c5fba22c0b09ae0804c18f420292cb.jpg

4-2.jpg.3682dd1f906194a7e59036361fc76d1c.jpg

5.jpg.fa225049487f34e8955c71ac7dd753fa.jpg

6.jpg.b56e29185fffcddc799353eaea1e539d.jpg

 

Max + RT παρακαλώ. 1440p + 4K.

Ευχαριστώ.

Οι διαφορές υπάρχουν αλλά είναι μικρές και τις περισσότερες φορές εντοπίζονται σε motion.

Που σε motion βέβαια και τα δύο είναι χειρότερα από native + TAA αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Ναι οκ στα μισά από αυτά η κάρτα ειναι κάτω από την 7900xtx ακριβώς.

Άνοιξε Fg μαζί με Dlss όπου υπάρχει και πες μας που πάνε τα fps. Αυτό λέμε.

Χαίρω πολύ η 7900xtx είναι κάρτα προορισμένη για άλλη χρήση και σε ανώτερη αρχικά τιμολογιακή κατηγορία αφού ανυαγωνιζεται θεωρητικά την 4080.

Άλλο 720 ευρω η 900 που έδωσαν όσοι την πήραν και άλλο τα 1200 με 1500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

εγώ πάντως με dlss και fsr δε βλέπω καμια διαφορα... 4090 έχω και όπου έχει και τα 2 και τα κάνω τράμπα μου φαίνονται ίδια (προφανώς και στο τέλος θα βάλω dlss)... απλά αυτό που δε καταλαβαίνουν οι περισσότεροι που χασκογελάν και λένε για το fsr είναι ότι η amd έχει κάνει θείο δώρο σε όσους έχουν παλαιότερες κάρτες με αυτή την τεχνολογία εγώ πχ τερμάτισα god of war με την 980gtx, χωρίς fsr θα πάλευα στα 35-40 fps... αν και το fs3 είναι open source και δουλεύει στο 90% του dlss3 θα το δούμε σίγουρα σε πολύ περισσότερα games ο πέτσας αυτό δε θα το έκανε ούτε για αστείο

Δεν κατάλαβες. Aρχικά, το FSR δεν είναι πλεονέκτημα για τις amd κάρτες, αφού δουλεύει και σε nvidia κάρτες. 

Αλλά το βασικό είναι πώς, η amd δεν έδωσε FSR στις nvidia γιατί μας αγαπάει, το έδωσε γιατί αν δεν το έδινε, δεν θα υποστηρίζε κανένα παιχνίδι FSR. Ποιός θα ασχολούνταν με το FSR όταν το marketshare είναι 97% nvidia ξερώ γώ. Και η nvidia θα είχε ανοιχτά πρότυπα αν το 90% της αγοράς είχε amd κάρτες.

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

 αλλά σε τέτοιους raster τίτλους

Το γράφω εδώ και μήνες αλλά....αυτό είναι το αγκάθι της XTX. Και επιδόσεις 4090 να είχε σε raster, το ίδιο άχρηστο / χρήσιμο θα ήταν, αφού οι κάρτες δεν ξεμένουν από raster, πόσο δε μάλλον με DLSS και FSR. Δεν μπορεί να δίνεις τόσο ανώμαλες επιδόσεις μεταξύ raster και RT. Τρανό παράδειγμα το cyberpunk, γιατί είναι αρκετά optimized, και βλέπεις amd κάρτες να περνάνε  τις αντίστοιχες nvidia σε raster, αλλά μόλις ανοίξεις το RT πέφτει τρελή κατραπακιά. Έχεις μια 7900xt και σε κάποια games θα είναι σαν να έχεις 4080 και σε άλλα σαν να έχεις 4060. Δεν είναι σοβαρά πράματα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρώτα στα support τμήματα καταστημάτών γιατί σου λένε αν βάλεις amd κάρτα σταματάμε την υποστήριξη, βρες άλλους. Τώρα το αν σου έτυχε εσένα συγκεκριμένα - καταλαβαίνεις ότι δεν αποτελείς αντιπροσωπευτικό δείγμα. Προφανώς οι 95 στους 100 χρήστες δεν θα έχουν πρόβλημα, αλλοίμονο. 

Κακώς ρωτάω, αλλά τί τμήματα/καταστήματα είναι αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

… όσο για το fsr είμαι σίγουρος ότι αν βάλω screens δίπλα δίπλα με dlss κανείς δε θα πάρει χαμπάρι 😛 

Εγώ πάντως είχα βάλει (με κάρτα nVidia) FSR 2.1 στο Cybercrap 2077 και υπήρχε τόση θολούρα, ακόμα και με sharpening, που γύρισα σε DLSS πάραυτα. 

Γενικά το FSR φαίνεται κατώτερο, δεν ξέρω όμως αν παίζει ρόλο η εκάστοτε υλοποίηση σε παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κακώς ρωτάω, αλλά τί τμήματα/καταστήματα είναι αυτά?

Ε αμά κακώς ρωτάς δεν θα σου απαντήσω :P 

Πχ. internet cafe. Θα φας σφαλιάρα απτό support τμήμα αν βάλεις amd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Herald είπε

Ε αμά κακώς ρωτάς δεν θα σου απαντήσω :P 

Πχ. internet cafe. Θα φας σφαλιάρα απτό support τμήμα αν βάλεις amd

Kλειδωμένο το είχαν το συγκεκριμένο σαν απάντηση οι μπούκηδες.

Δεν μπορώ να κάνω κάτι για από που τα παίρνει ο καθένας...σαν το "support" σε επιχείρηση φίλου που του είπαν ότι αν πάρει laptop με επεξεργαστή AMD δεν θα μπορέσουν να εγγυηθούν τη λειτουργία της σουίτας τους (ERP και παρόμοια) και του Outlook.

Καταλαβαίνω, βέβαια. Άμα είναι να βάζεις οδηγούς και να ραγίζουν πυρήνες, δεν μπλέκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...