Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αν βρεις (για κάποιο 2ο PC ή φίλο κτλ κτλ) στην ίδια τιμή 4070Ti και 7900ΧΤΧ εσύ πάρε 4070Ti. Με τις υγείες σου.

Μου αρέσει το RT, 3080 Strix έχω και επειδή παίζω σε 1080p πάντα τα έχω όλα στο highest. Και το RT εννοείται.

Απλά δεν είμαι ηλίθιος να θεωρώ ότι ΜΟΝΟ το RT υπάρχει σε αυτή τη ζωή. Έλεος δηλαδή...

Κακώς γιατί μόνο το RT είναι η εξέλιξη στα γραφικά πλέον. Είναι σα να μου λές, δε θέλω cores, έλεος με τα cores, δεν υπάρχουν μόνο τα cores πλέον θέλω, Intel 6700 πίσω ξανά.

Αν πέσει στα ίδια χρήματα η 7900xtx με την 4070 ti φαντάσου τι παραδέχεται η AMD επίσημα. Όχι επειδή την προόριζε για ανταγωνιστή της 4080 λέω.

Εσύ 1080p,  εμ ήθελες 3080 με κουτσουρεμένη vram, δεν έχεις πάρει 6700 να παίζεις 4k.

5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ο ένας έβγαζε κάρτα των 200 δολαρίων άχρηστη γιατί με τα 4GB δεν θα μπορούσε να βάλει τα Textures στο τέρμα και ο άλλος τώρα λέει ότι σε κάρτα του χιλιάρικου  αν δεν του φτάνουν τα 12GB  απλά θα κάνει αναβάθμιση, έτσι κάνουμε όλοι εδώ μέσα όταν αγοράζουμε κάρτες του χιλιάρικου χρόνια τώρα.

Έτσι κάνεις με οποιαδήποτε κάρτα, ακόμη και με την 3090 ti και τη 4090 έτσι θα κάνεις. Μην κοιτάς εσύ που καβατζώθηκες με την υπερ6700 (ούτε καν xt) που παίζει τα πάντα σε low fidelity.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Αν πέσει στα ίδια χρήματα η 7900xtx με την 4070 ti φαντάσου τι παραδέχεται η AMD επίσημα. Όχι επειδή την προόριζε για ανταγωνιστή της 4080 λέω.

Δε με απασχολεί, δεν έχω μετοχές σε καμία από τις δύο.

Αν πέσει στην ίδια τιμή όμως δεν υπάρχει σύγκριση. Πως να το κάνουμε;

2 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εσύ 1080p,  εμ ήθελες 3080 με κουτσουρεμένη vram, δεν έχεις πάρει 6700 να παίζεις 4k.

Καλό καλό. Τότε έφταναν τα 10. Και ακόμα μου φτάνουν γιατί είπαμε. 1080p 144Hz. Τώρα όμως τα 12GB δεν είναι future-proοf. Πως να το κάνουμε δηλαδή;

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Είναι σα να μου λές, δε θέλω cores, έλεος με τα cores, δεν υπάρχουν μόνο τα cores πλέον θέλω, Intel 6700 πίσω ξανά.

Εδώ γελάνε πραγματικά. Και κλαίνε ταυτόχρονα.

Μόνο το CP2077 έχουμε να θαυμάζουμε για το RT τα τελευταία 2-3 χρόνια. Άντε και το Dying Light 2.

Από την άλλη έχουμε μπόλικα raster based που τα πλησιάζουν σε γραφικά (RDR2 και Requiem π.χ.) άρα για ποιο μέλλον και ποιο RT μου μιλάς;

Θα έχουμε να θαυμάζουμε το CP2077 με τα συνεχόμενα Updates του για καμιά δεκαετία ακόμα.

13 λεπτά πριν, Armoral είπε

να αναγνωρίσεις ούτε ένα θετικό στα προϊόντα του πέτσινου γιατί καραδοκούν με τα γελάκια ο kkatzos

Είσαι και άκυρος για να μην πω τίποτα χειρότερο. Τόσες φορές έχω πει ότι σε αυτή τη γενιά η AMD έμεινε αισθητά πίσω και πως η RTX 4090 είναι η καλύτερη -αναλογικά- GPU των τελευταίων 10 ετών. Αυτή τη φορά η Nvidia έσκισε.

Άλλο αυτό, άλλο η σύγκριση 4070Ti με 7900ΧΤΧ και να βγάζουμε καλύτερη την πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Έτσι κάνεις με οποιαδήποτε κάρτα, 

Όχι δεν κάνεις έτσι με οποιαδήποτε κάρτα, ιδιαίτερα αν έδωσες ένα χιλιάρικο και αμέσως μετά την αγορά της κάρτας υπάρχει παιχνίδι που έχεις πρόβλημα λόγο του Memory Buffer.  Να το βλέπαμε αυτό μετά από ένα με δυο χρόνια να το καταλάβω, να το δούμε αμέσως με την κυκλοφορία της κάρτας είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Βέβαια όπως επισήμανες εσύ, υπάρχει και η άλλη εναλλακτική να ξεκινάς την διαδικασία να κάνεις αναβάθμιση μέσα στον πρώτο μηνά αγοράς της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Καλά μεταξύ μας τώρα ... ποιος θα προτιμήσει 4070Ti από 7900ΧΤΧ AIB design σε παραπλήσιες τιμές. Πρέπει να είναι τελείως πυροβολημένος ο άνθρωπος.

"ούτε φυσικά FG"?  Μα αυτό είναι το DLSS 3. Είναι DLSS 2.x + FG

Το ίδιο πράγμα σαν πρόσθετο πλεονέκτημα αναφέρεις. ;)

Όντως δεν έχει FSR3/FG η AMD αλλά θα αποκτήσει, όπως θα αποκτήσουν υποστήριξη DLSS 3 και οι RTX3000. Περίπου την ίδια εποχή, συμπτωματικά πάντα 🤣

H 4070Ti από την άλλη, μερικά ακόμα GB VRAM που θα της χρειαστούν δεν τη βλέπω να τα αποκτά 😮

Κοίτα ... δεν ξέρω τι συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια στην AMD.

Αλλά με τις RX480/RX580/Vega 64 δεν είχα ΟΥΤΕ 1 πρόβλημα. Άκουγα άλλους να λένε για προβλήματα και για εμένα ήταν οι πιο απροβλημάτιστες GPUs που είχα ποτέ.

DLSS 2.x δεν έχει η AMD, το FSR 2.1 είναι κατώτερο, γι'αυτό και αναφέρω το DLSS σαν upscale, εκτός του FG, που είναι κάτι επιπλέον. Είμαι σίγουρος με την nvidia που έχεις, αν δεις σε game FSR 2.1 ή DLSS προτιμάς το πρώτο, ιδίως για upscale σε 1440p ή 1080p.

Εγώ πήρα πάντως την 6800XT σε παρόμοιο δίλημμα που είχε σχεδόν τα ίδια με την 3070, τώρα δεν το ξαναέκανα, για 1440p που παίζω, θα αγόραζα την 4070ti και όχι την 7900xtx. Για 4Κ δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο και οι δύο έχουν αδυναμίες, αλλά παίζει με το FG να έχεις καλύτερη εμπειρία με την 4070ti, ιδίως σε heavy RT, φτάνει να μην σε κόβει η vram, τεχνητά ή και όχι, αν όντως δλδ βλέπεις και textures για 20gb vram και δεν είναι απλά το optimization από τα lidl.

Την 7900xtx δεν θα την αγόραζα, δεν μου λείπει το raster performance, δεν θα κερδίσω κάτι αν παίζω native αντί dlss, δεν έχω σκοπό να παίζω RT με το κατώτερο FSR 2.1 και δεν θα χάριζα με την καμία το FG για το raster.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Παρων εδω με 7900xtx  χωρις κανενα προβλημα απο τοτε που την πηρα.. Τι ηρωικη πραξη εχω κανει δηλαδη ?

Κι εδώ 7900ΧΤ ουδέν πρόβλημα. Αυτή η καραμέλα με τα drivers έχει καταντήσει κουραστική.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

DLSS 2.x δεν έχει η AMD, το FSR 2.1 είναι κατώτερο, γι'αυτό και αναφέρω το DLSS σαν upscale, εκτός του FG, που είναι κάτι επιπλέον. Είμαι σίγουρος με την nvidia που έχεις, αν δεις σε game FSR 2.1 ή DLSS προτιμάς το πρώτο, ιδίως για upscale σε 1440p ή 1080p.

Πολλές συγκρίσεις έχω κάνει και εννοείται το DLSS είναι ανώτερο αλλά η διαφορά είναι μικρή. Είμαι και σε 1080p ανάλυση και η διαφορά φαίνεται άμεσα. Είμαι και ψείρας συν τοις άλλοις.

Τα FSR 2.1/2.2 μια χαρά είναι. Σε παραπέμπω στο πιο αναλυτικό τεστ που έχω δει και συμφωνώ απόλυτα μαζί του.

4 λεπτά πριν, Razor333 είπε

για 1440p που παίζω, θα αγόραζα την 4070ti και όχι την 7900xtx. Για 4Κ δεν θα αγόραζα καμία από τις δύο και οι δύο έχουν αδυναμίες, αλλά παίζει με το FG να έχεις καλύτερη εμπειρία με την 4070ti

Ξέρεις ότι το FG συνεπάγεται αύξηση της απαιτούμενης VRAM φαντάζομαι. Με RT και με FG σε λίγο δε θα φτάνουν τα 12GB.

Επίσης το FG δεν υπάρχει παντού. Στα παιχνίδια που δεν είναι sponsored από την Nvidia τι θα κάνεις δηλαδή;

Προς το παρόν για 1440p η XTX είναι υπερ-υπέρ αρκετή, ακόμα και με RT. Όταν ζορίσουν τα πράγματα θα έχει φαντάζομαι το FSR3. Όταν ζορίσουν τα πράγματα η 4070Ti που θα βρει την παραπάνω VRAM;

(Αν δεν είναι ξεκάθαρο να το ξεκαθαρίσω τώρα ότι δε θα έπαιρνα καμία από τις δύο.

Θα έπαιρνα 4090 ή έστω 4080. Αλλιώς μένω με την 3080 μου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Razor333 είπε

DLSS 2.x δεν έχει η AMD, το FSR 2.1 είναι κατώτερο, γι'αυτό και αναφέρω το DLSS σαν upscale, εκτός του FG, που είναι κάτι επιπλέον. Είμαι σίγουρος με την nvidia που έχεις, αν δεις σε game FSR 2.1 ή DLSS προτιμάς το πρώτο, ιδίως για upscale σε 1440p ή 1080p.

εγώ πάντως με dlss και fsr δε βλέπω καμια διαφορα... 4090 έχω και όπου έχει και τα 2 και τα κάνω τράμπα μου φαίνονται ίδια (προφανώς και στο τέλος θα βάλω dlss)... απλά αυτό που δε καταλαβαίνουν οι περισσότεροι που χασκογελάν και λένε για το fsr είναι ότι η amd έχει κάνει θείο δώρο σε όσους έχουν παλαιότερες κάρτες με αυτή την τεχνολογία εγώ πχ τερμάτισα god of war με την 980gtx, χωρίς fsr θα πάλευα στα 35-40 fps... αν και το fs3 είναι open source και δουλεύει στο 90% του dlss3 θα το δούμε σίγουρα σε πολύ περισσότερα games ο πέτσας αυτό δε θα το έκανε ούτε για αστείο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Όχι δεν κάνεις έτσι με οποιαδήποτε κάρτα, ιδιαίτερα αν έδωσες ένα χιλιάρικο και αμέσως μετά την αγορά της κάρτας υπάρχει παιχνίδι που έχεις πρόβλημα λόγο του Memory Buffer.  Να το βλέπαμε αυτό μετά από ένα με δυο χρόνια να το καταλάβω, να το δούμε αμέσως με την κυκλοφορία της κάρτας είναι να χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο. Βέβαια όπως επισήμανες εσύ, υπάρχει και η άλλη εναλλακτική να ξεκινάς την διαδικασία να κάνεις αναβάθμιση μέσα στον πρώτο μηνά αγοράς της κάρτας.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον buffer της κάρτας, το πρόβλημα θέλεις να το ανακαλύψεις εσύ. Η κάρτα τηρουμένων των αναλογιών τα πάει μία χαρά και κανένας δεν έχει αναφέρει πρόβλημα.

Πρόβλημα έχεις με τις AMD, αν έχεις, που σέρνονται στο RT και δεν έχεις κάποια λύση FG για να τους δώσεις 30-40 fps χωρις κόστος.

Εγώ δε μίλησα ούτε για πρώτο μήνα αγοράς, εξήγησα μία απλή διαδικασία. Αγοράζεις κάτι, ΑΝ δε σου κάνει κάποια στιγμή θα κάνεις αναβάθμιση. Εκτός αν εσύ έχεις 6700 και 3060 από το 2010.

@kkatzos

1. Ούτε εμένα με απασχολούν οι μέτοχοι, άλλωστε οι ίδιοι είναι πάνω κάτω οι μεγαλύτεροι,

2. Αν πέσει στην ίδια τιμή και η 4070 ti παραμένει στην ίδια τιμή βλέπουμε. Παρόλα αυτά με FG παίζει να της ρίχνει η 4070 ti σε επιδόσεις και πάντα αποφασίζεις ανάλογα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις και το τι θέλεις να ευχαριστηθείς.

3. Το CP2077 είναι το κορυφαίο ίσως, κυρίως επειδή υπήρξε το benchmark και το πρώτο πολύ βαρύ παράδειγμα, αλλά ξεχνάς TW3, Hogwarts, The Callisto Protocol, Dead Space Remake, Spiderman και Miles Morales, Returnal,  Forspoken, Marvel's Midnight Suns, το νέο Star Wars, το νέο patch για το Elden Ring και άλλα πολλά, ώπα σα να πέρασα τα δάκτυλα του ενός χεριού και ακόμη έχουμε. Μιλάμε για AAA παραγωγές.

4. Δηλαδή εγώ είμαι άκυρος και εσύ που λες στον κόσμο ή δίνεις 1700 με 2.5 χιλιάρικα ή αλλιώς δεν έχεις άλλη επιλογή είσαι σοβαρός; Το γεγονός ότι παραδέχεσαι μόνο τη 4090 επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός ουσιαστικά από τους κόκκινους δε σε κάνει να κερδίζεις κάτι σε αξιοπιστία γιατί το προίόν είναι τόσο μπροστά που δε σου αφήνει επιλογή.

Το γεγονός ότι εσύ μας λες ότι δε φτάνει η 3080 πλέον, ο Aten Ra μας λέει ότι παίζει σε 4k με 6700 σε low medium την ίδια στιγμή που η 4070 ti στην ίδια ανάλυση είναι DOA λόγω μνήμης (και καλά) είναι σοβαρή συζήτηση;

Το γεγονός ότι παραβλέπετε χαρακτηριστικά όπως DLSS 2 και FG είναι σοβαρό; Δε μετράνε αυτά στα χαρακτηριστικά του προϊόντος ή σαν οφέλη; Ή μετράει μόνο η Vram και το bandwidth επειδή ΤΩΡΑ η AMD έχει επικεντρωθεί σε αυτά;

Καλά που έχετε ξεχάσει και το DP 2.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον buffer της κάρτας, το πρόβλημα θέλεις να το ανακαλύψεις εσύ. Η κάρτα τηρουμένων των αναλογιών τα πάει μία χαρά και κανένας δεν έχει αναφέρει πρόβλημα.

Πρόβλημα έχεις με τις AMD, αν έχεις, που σέρνονται στο RT και δεν έχεις κάποια λύση FG για να τους δώσεις 30-40 fps χωρις κόστος.

Εγώ δε μίλησα ούτε για πρώτο μήνα αγοράς, εξήγησα μία απλή διαδικασία. Αγοράζεις κάτι, ΑΝ δε σου κάνει κάποια στιγμή θα κάνεις αναβάθμιση. Εκτός αν εσύ έχεις 6700 και 3060 από το 2010.

@kkatzos

1. Ούτε εμένα με απασχολούν οι μέτοχοι, άλλωστε οι ίδιοι είναι πάνω κάτω οι μεγαλύτεροι,

2. Αν πέσει στην ίδια τιμή και η 4070 ti παραμένει στην ίδια τιμή βλέπουμε. Παρόλα αυτά με FG παίζει να της ρίχνει η 4070 ti σε επιδόσεις και πάντα αποφασίζεις ανάλογα με τη χρήση που θέλεις να κάνεις και το τι θέλεις να ευχαριστηθείς.

3. Το CP2077 είναι το κορυφαίο ίσως, κυρίως επειδή υπήρξε το benchmark και το πρώτο πολύ βαρύ παράδειγμα, αλλά ξεχνάς TW3, Hogwarts, The Callisto Protocol, Dead Space Remake, Spiderman και Miles Morales, Returnal,  Forspoken, Marvel's Midnight Suns, το νέο Star Wars, το νέο patch για το Elden Ring και άλλα πολλά, ώπα σα να πέρασα τα δάκτυλα του ενός χεριού και ακόμη έχουμε. Μιλάμε για AAA παραγωγές.

4. Δηλαδή εγώ είμαι άκυρος και εσύ που λες στον κόσμο ή δίνεις 1700 με 2.5 χιλιάρικα ή αλλιώς δεν έχεις άλλη επιλογή είσαι σοβαρός; Το γεγονός ότι παραδέχεσαι μόνο τη 4090 επειδή δεν υπάρχει ανταγωνισμός ουσιαστικά από τους κόκκινους δε σε κάνει να κερδίζεις κάτι σε αξιοπιστία γιατί το προίόν είναι τόσο μπροστά που δε σου αφήνει επιλογή.

Το γεγονός ότι εσύ μας λες ότι δε φτάνει η 3080 πλέον, ο Aten Ra μας λέει ότι παίζει σε 4k με 6700 σε low medium την ίδια στιγμή που η 4070 ti στην ίδια ανάλυση είναι DOA λόγω μνήμης (και καλά) είναι σοβαρή συζήτηση;

Το γεγονός ότι παραβλέπετε χαρακτηριστικά όπως DLSS 2 και FG είναι σοβαρό; Δε μετράνε αυτά στα χαρακτηριστικά του προϊόντος ή σαν οφέλη; Ή μετράει μόνο η Vram και το bandwidth επειδή ΤΩΡΑ η AMD έχει επικεντρωθεί σε αυτά;

Καλά που έχετε ξεχάσει και το DP 2.1.

Βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου, παραποιείς λεγόμενα και θεωρείς ότι η 7900ΧΤΧ θα σέρνεται σε παιχνίδια με 1-2 RT εφέ σαν τα 9 από τα 10 που γράφεις παραπάνω.

Απλά LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου, παραποιείς λεγόμενα και θεωρείς ότι η 7900ΧΤΧ θα σέρνεται σε παιχνίδια με 1-2 RT εφέ σαν τα 9 από τα 10 που γράφεις παραπάνω.

Απλά LOL

Πραγματικά ούτε που το πήρα είδηση ότι έγραψα σέρνονται, το ξαναδιάβασα για να δω ότι όντως το έγραψα, αλλά εδώ στο TW3 σέρνεται η 4090 σε native, δε θα σέρνονται οι AMD ή οι κατώτερες Nvidia; Αλήθεια λέω λοιπόν.  Και μιλάω για 4k, με 1080p ή low medium settings δεν ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Razor333 είπε

 

Εγώ πήρα πάντως την 6800XT σε παρόμοιο δίλημμα που είχε σχεδόν τα ίδια με την 3070, τώρα δεν το ξαναέκανα, για 1440p που παίζω, θα αγόραζα την 4070ti και όχι την 7900xtx.

Ευτυχώς να λες που αγόρασες την 6800ΧΤ στα ίδια λεφτά με την 3070, θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο αν βρεις την 7900ΧΤΧ στην ίδια τιμή με την 4070Ti. Τα 8GΒ έχουν αρχίσει και έχουν πρόβλημα στα 1440p πλέον και ίσως δούμε το ίδιο και για τα 12GB σύντομα.

 LOL 3060 ρίχνει σε 3070Ti

 

RT_1440p-color-p.webp

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου, παραποιείς λεγόμενα και θεωρείς ότι η 7900ΧΤΧ θα σέρνεται σε παιχνίδια με 1-2 RT εφέ σαν τα 9 από τα 10 που γράφεις παραπάνω.

Απλά LOL

Άσε είναι PC Master race, δεν τον ενδιαφέρει το raster και μόνο από 4Κ Ultra και πάνω ασχολείται. Αυτά τα 1080p/1440p με Custom settings είναι του διαβόλου πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 7900xtx δεν είναι OP για 1440p + heavy RT για την ακρίβεια είναι εφάμιλλη, με τις μεγαλύτερες ampere που δείχνουν πλέον τα χρονάκια τους, είναι OP για raster π.χ. ps4-ps5 ports κτλ. αλλά σε τέτοιους raster τίτλους και η 4070ti αποδίδει εξαιρετικά και πολύ καλά στέκονται και οι ampere και οι rdna2, το πιο πιθανό είναι να μείνεις από cpu στα 1440p, παρά από gpu και εδώ κάπου κολλάει και το FG, εκτός από το να σπρώξει σε RT.

Να πάρω για παράδειγμα το plague tale requiem, που είναι ένα next gen raster game, ε σε 1440p με dlss q, σε πολλά σημεία ήμουν με 13900Κ + 7200 ddr5 tuned cpu bound και γενικά πάνω από 120fps, τι θα μου προσφέρει η 7900xtx, να είμαι cpu bound σε όλο το game, να παίζω native; Μικρό όφελος, πάμε όμως στο portal rtx ή στο cp77 που παίζει να είναι χειρότερη από την 3080ti και πρέπει να υποστώ και το FSR 2.1, όχι ευχαριστώ, ακόμα και η 4070ti κάτι έχει να μου προσφέρει που είναι το FG και το έστω marginally καλύτερο RT.

Κάπως έτσι έχει φτάσει στα 1150 η 7900xtx και παραμένει στο ζεστό 1000αρικο η 4070ti και όχι δεν είναι ακριβότερη στην κατασκευή, στην πράξη είναι πολύ φθηνότερη με μικρότερο die, χωρίς 6 chiplets, οπότε κοστίζει στην nvidia λιγότερο και έχει την μισή vram και μικρότερες ανάγκες για power delivery οπότε κοστίζει και στον κατασκευαστή λιγότερο, ο μόνος λόγος που ζητάνε τόσα είναι γιατί τα δίνουν.

Πάμε παρακάτω και κλασικά ο καθένας με το πορτοφόλι του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα οι ιδιες συζητησεις,, εχει καταντησει παρα πολυ κουραστικο πραγματικα.. Ο καθενας να λεει τα δικα του και κλασικα οι drivers εχουν θεμα ,  to RT ειναι χαλια στις AMD ,  θα καει το καζανακι.. Απορω δεν εχετε βαρεθει;Ειμουν απων απο το νημα για πανω απο μια βδομαδα και μαλλον θα κανω παλι το ιδιο ,  γιατι αλλωστε εγω σαν χρηστης να γραφω εδω .. αφου η μη χρηστες τα ξερουν ολα  και γραφουν και με δεδομενα..

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ευτυχώς να λες που αγόρασες την 6800ΧΤ στα ίδια λεφτά με την 3070, θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο αν βρεις την 7900ΧΤΧ στην ίδια τιμή με την 4070Ti. Τα 8GΒ έχουν αρχίσει και έχουν πρόβλημα στα 1440p πλέον και ίσως δούμε το ίδιο και για τα 12GB σύντομα.

 LOL 3060 ρίχνει σε 3070Ti

 

RT_1440p-color-p.webp

Άσε είναι PC Master race, δεν τον ενδιαφέρει το raster και μόνο από 4Κ Ultra και πάνω ασχολείται. Αυτά τα 1080p/1440p με Custom settings είναι του διαβόλου πράγματα.

Όχι φίλε αλλά δεν εκφέρω γνώμη ως πολυγνώστης για πράγματα με τα οποία δεν ασχολούμαι.

Και να πεις ότι η AMD δεν υποστηρίζει καθόλου το RT πάει στο καλό.

image.png.932afd926cbbf284a2458dc400d20ac7.png 

image.png.7b629767c2e6ff167a15a36fdeb7eb93.png

Η εταιρία το διαφημίζει, μιλάει για jaw dropping visuals, αλλά οι χρήστες θέλουν και καλά raster και αδιαφορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Πρόβλημα έχεις με τις AMD, αν έχεις, που σέρνονται στο RT και δεν έχεις κάποια λύση FG για να τους δώσεις 30-40 fps χωρις κόστος.

 

Φαίνεται με τους κατόχους 6700XT/6800XT που σέρνονται σε RT ενώ οι κάτοχοι 3070/ti τρέχουν απροβλημάτιστα. LOL

6800-vs-3070.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...