Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

το είχα δοκιμάσει όταν πρωτοβγήκε και το έβαλα και λίγο τώρα μονο να το δω... δεν είναι του γούστου μου σαν gameplay ούτε τα γραφικά με ενθουσίασαν να σου πω την αλήθεια... τι να σου πω ίσως είναι και δικό μου θέμα γιατί μου αρέσουν πιο φυσικά περιβάλλοντα πάντως σε καμια περίπτωση δε θα έλεγα ότι μου πέσαν τα σαγόνια σε αντίθεση με το kingdom come deliverance ας πούμε που είχα πάθει την πλακα μου όταν βγήκε

 

Πιστευω αν το προχωραγες θα εβλεπες καλυτερα τι εκαναν οι ανθρωποι της nvidia στο παιχνιδι ειδικα με τα 8 bounces. Το παραπανω βιντεο νομιζω ειναι modded δεν εχει native ray tracing το kingdom come deliverance απο οσο ξερω. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, Arkin είπε

Πιστευω αν το προχωραγες θα εβλεπες καλυτερα τι εκαναν οι ανθρωποι της nvidia στο παιχνιδι ειδικα με τα 8 bounces. Το παραπανω βιντεο νομιζω ειναι modded δεν εχει native ray tracing το kingdom come deliverance απο οσο ξερω. 

ναι το συγκεκριμένο μετά είδα τον τίτλο το έχουν κάνει modα 

γενικά δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε πραγματικό δασος παιχνίδι που φοράει τα γυαλιά σε πολλά games με rt και είναι 5 χρονια πριν

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Armoral είπε

Αυτό ακριβώς. Εν τω μεταξύ οι διαφορές είναι τεράστιες.

Ναι αλλά για να τις δεις πρέπει να καθίσεις ακίνητος μπροστά από τζάμια 🥴

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλουν μπορούν και να νικήσουν την 4090. Το θέμα είναι όμως, θα πουλήσει; Γιαυτό δεν το ρισκάρουν.

Η AMD δεν έχει το marketing και το mindset της Nvidia.

Επεξ/σία από Alexaras1991
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

"4090 competitor" όπως ίδιο performance σε raster ή 4090 competitor ίδιο performance παντού συν FSR 3 με FG στο launch και σε hardware accelerated level;

Γιατί έχει διαφορά που το βλέπουμε με την 7900xtx να πηγαίνει για price match με την 4070ti και πάλι να μην πουλάει το ίδιο, παρόλο που είναι και καλύτερη σε raster και παρόμοια σε RT, δεν έχει όμως ακόμα hardware accelerated FSR 3 με παρόμοιο IQ με DLSS 3, ούτε φυσικά FG. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Herald είπε

Έχεις δίκιο, ποτέ ξανά δεν έχουν φτιάξει μεγαλύτερο die από τα 300mm2 που είναι το NAVI31 της 7900ΧΤΧ. 🙄

Είναι πολύ απλό το θέμα, η AMD βγάζει πολλή παραπάνω Profit από τα CPU παρά από τα GPU, όσο είναι ένα die NAVI31 (300mm2) μπορεί να βγάλει 4 dies ZEN4 (70mm2) και να πουλήσει 2 Ryzen 7950X η ένα EPYC Server CPU  αντί για μια RX 7900ΧΤΧ.  Επειδή η AMD αλλά και η NVIDIA δεν έχουν απεριόριστα 5-4nm Wafers στην TSMC,  η AMD προτιμά να φτιάξει όσα περισσότερα Chiplets ΖΕΝ4 μπορεί παρά να χαλάει Wafers για μια 500-600mm2 GPU που θα μπορούσε να ανταγωνιστεί την 4090.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Αν θέλουν μπορούν και να νικήσουν την 4090. Το θέμα είναι όμως, θα πουλήσει; Γιαυτό δεν το ρισκάρουν.

Η AMD δεν έχει το marketing και το mindset της Nvidia.

Αυτά είναι ανακοινώσεις 5χρονου, όχι PR department εταιρείας. Και εγώ αν ήθελα θα έφτιαχνα καλύτερη κάρτα από την 4090, με σφυρί και με καλέμι. Απλά δεν θέλω. 

Το θέμα δεν είναι αν μπορεί να φτιάξει πιο γρήγορη κάρτα, που προφανώς και μπορεί - αλλά και η nvidia μπορεί.  Το θέμα είναι να μπορείς να το κάνεις με ένα κόστος και μια κατανάλωση που να είναι όντως ανταγωνιστικά, και αυτό αμφιβάλλω αν μπορεί να το κάνει η amd, αλλιώς θα το έκανε.

Είναι σαν τα 6πύρηνα και τα 8πύρηνα σκουπίδια που κατεβάζει στο mainstream για 300 και 400€ (LOL). Προφανώς και μπορεί να κατεβάσει μεγαλύτερα SKU σε αυτό το segment, απλά μας πετάει τα αποφάγια και πουλάει σε servers 

45 λεπτά πριν, Razor333 είπε

"4090 competitor" όπως ίδιο performance σε raster ή 4090 competitor ίδιο performance παντού συν FSR 3 με FG στο launch και σε hardware accelerated level;

Γιατί έχει διαφορά που το βλέπουμε με την 7900xtx να πηγαίνει για price match με την 4070ti και πάλι να μην πουλάει το ίδιο, παρόλο που είναι και καλύτερη σε raster και παρόμοια σε RT, δεν έχει όμως ακόμα hardware accelerated FSR 3 με παρόμοιο IQ με DLSS 3, ούτε φυσικά FG. 

Χώρια τα μύρια όσα προβλήματα. Η αγορά amd κάρτας είναι για ήρωες, πραγματικά θαραλέους ανθρώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Το θέμα είναι να μπορείς να το κάνεις με ένα κόστος και μια κατανάλωση που να είναι όντως ανταγωνιστικά, και αυτό αμφιβάλλω αν μπορεί να το κάνει η amd, αλλιώς θα το έκανε.

 

RX7900XTX

AMD NAVI 31  die = 304mm2  @ 5nm  

MCD die  37mm2 @ 6nm  (6x 37mm2) 

 

RTX4080 

NVIDIA AD103 die = 379mm2 @ 4nm 

RTX4090 

NVIDIA AD102 die = 608mm2 @ 4nm 

Αφού το NAVI31 είναι ανταγωνιστικό με το AD 103 γιατί ένα μεγαλύτερο RDNA3 δεν θα μπορούσε να ανταγωνιστεί το AD102 ???

Όπως είπα και πριν, δεν είναι τεχνικό το θέμα αλλά οικονομικό.

20 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Χώρια τα μύρια όσα προβλήματα. Η αγορά amd κάρτας είναι για ήρωες, πραγματικά θαραλέους ανθρώπους.

Έχω κάρτες ATI/AMD πάνω από 10-15 χρόνια, ότι έχω αντιμετωπίσει με αυτές τις κάρτες έχω αντιμετωπίσει και με NVIDIA κάρτες , από τις TNT και μετά έχω χρησιμοποιήσει σχεδόν όλες τις αρχιτεκτονικές ακόμα και τις GeForce 5900GT και Fermi. Ναι παλιότερα οι drivers της ATI ήταν GTP, τα τελευταία 10+ χρόνια οι drivers είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο, ιδιαίτερα τα τελευταία 5-6 χρόνια, οκ υπάρχουν προβλήματα αλλά δεν είναι τόσο χάλια τα πράγματα όπως το παρουσιάζεις.

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Herald είπε

Χώρια τα μύρια όσα προβλήματα. Η αγορά amd κάρτας είναι για ήρωες, πραγματικά θαραλέους ανθρώπους.

Παρων εδω με 7900xtx  χωρις κανενα προβλημα απο τοτε που την πηρα.. Τι ηρωικη πραξη εχω κανει δηλαδη ?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Παρων εδω με 7900xtx  χωρις κανενα προβλημα απο τοτε που την πηρα.. Τι ηρωικη πραξη εχω κανει δηλαδη ?

Δεν ξέρεις εσύ (εγώ, πόσοι άλλοι).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

Γιατί έχει διαφορά που το βλέπουμε με την 7900xtx να πηγαίνει για price match με την 4070ti

Καλά μεταξύ μας τώρα ... ποιος θα προτιμήσει 4070Ti από 7900ΧΤΧ AIB design σε παραπλήσιες τιμές. Πρέπει να είναι τελείως πυροβολημένος ο άνθρωπος.

3 ώρες πριν, Razor333 είπε

δεν έχει όμως ακόμα hardware accelerated FSR 3 με παρόμοιο IQ με DLSS 3, ούτε φυσικά FG. 

"ούτε φυσικά FG"?  Μα αυτό είναι το DLSS 3. Είναι DLSS 2.x + FG

Το ίδιο πράγμα σαν πρόσθετο πλεονέκτημα αναφέρεις. ;)

Όντως δεν έχει FSR3/FG η AMD αλλά θα αποκτήσει, όπως θα αποκτήσουν υποστήριξη DLSS 3 και οι RTX3000. Περίπου την ίδια εποχή, συμπτωματικά πάντα 🤣

H 4070Ti από την άλλη, μερικά ακόμα GB VRAM που θα της χρειαστούν δεν τη βλέπω να τα αποκτά 😮

2 ώρες πριν, Herald είπε

Χώρια τα μύρια όσα προβλήματα. Η αγορά amd κάρτας είναι για ήρωες, πραγματικά θαραλέους ανθρώπους.

Κοίτα ... δεν ξέρω τι συμβαίνει τα τελευταία 2 χρόνια στην AMD.

Αλλά με τις RX480/RX580/Vega 64 δεν είχα ΟΥΤΕ 1 πρόβλημα. Άκουγα άλλους να λένε για προβλήματα και για εμένα ήταν οι πιο απροβλημάτιστες GPUs που είχα ποτέ.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ναι αλλά για να τις δεις πρέπει να καθίσεις ακίνητος μπροστά από τζάμια 🥴

Ναι βρήκαμε άλλο τώρα. Μιλάμε για ευρηματικότητα όταν πρόκειται να θάψουμε κάτι.

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Όντως δεν έχει FSR3/FG η AMD αλλά θα αποκτήσει, όπως θα αποκτήσουν υποστήριξη DLSS 3 και οι RTX3000. Περίπου την ίδια εποχή, συμπτωματικά πάντα 🤣

 

Είπαμε ΥΠΟΜΟΝΗ. Και ΑΝ είναι όπως το DLSS3 χωρίς την ανάγκη χρήσης optical flow accelerators, που δεν το βλέπω, αλλά είπαμε ΥΠΟΜΟΝΗ, με την κόκκινη κάντε υπομονή και όλα θα φτιάξουν.

Αντί να σε εχοχλεί που προϊόν στο 1000άρικο και βάλε (αρκετά) δεν έχει την τεχνολογία ήδη, πράγμα που δείχνει προχειρότητα, ανοργανωσιά αλλά και το πόσο τεχνολογικά πίσω βρίσκεσαι, σε νοιάζει αν θα πάρει η σειρά 3000 FG.

Πόσο προβλέψιμοι πλέον.

Όσο για τη μνήμη της 4070 ti αν δε μου φτάνει θα κάνω αυτό που έκανα με την 3070 και την 3070ti όταν δε μου έκαναν. Θα τη στείλω και θα την αλλάξω με κάποια καλύτερη. Αναβάθμιση λέγεται και σε αυτό το φόρουμ την κάνουμε συνέχεια.

Αν θέλω καλύτερη απόδοση σε RT και έχω 7900xt/xtx σε ποιο μοντέλο της AMD ακριβώς πάω θύμισέ μου.

Αλλά ξέχασα, δε σας απασχολεί το RT γιατί πόρτες, παράθυρα, τζάμια, ψυγεία, κουζίνες, καθρέφτες.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αν θέλω καλύτερη απόδοση σε RT και έχω 7900xt/xtx σε ποιο μοντέλο της AMD ακριβώς πάω θύμισέ μου.

Αν βρεις (για κάποιο 2ο PC ή φίλο κτλ κτλ) στην ίδια τιμή 4070Ti και 7900ΧΤΧ εσύ πάρε 4070Ti. Με τις υγείες σου.

10 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αλλά ξέχασα, δε σας απασχολεί το RT γιατί πόρτες, παράθυρα, τζάμια, ψυγεία, κουζίνες, καθρέφτες.

Μου αρέσει το RT, 3080 Strix έχω και επειδή παίζω σε 1080p πάντα τα έχω όλα στο highest. Και το RT εννοείται.

Απλά δεν είμαι ηλίθιος να θεωρώ ότι ΜΟΝΟ το RT υπάρχει σε αυτή τη ζωή. Έλεος δηλαδή...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας έβγαζε κάρτα των 200 δολαρίων άχρηστη γιατί με τα 4GB δεν θα μπορούσε να βάλει τα Textures στο τέρμα και ο άλλος τώρα λέει ότι σε κάρτα του χιλιάρικου  αν δεν του φτάνουν τα 12GB  απλά θα κάνει αναβάθμιση, έτσι κάνουμε όλοι εδώ μέσα όταν αγοράζουμε κάρτες του χιλιάρικου χρόνια τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...