Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Τώρα μεταξύ μας, αν είναι να κάθομαι να βλέπω ένα κομοδίνο για να καταλάβω την διαφορά του RT αστό χεστο καλό είναι και το Raster.

Μαζι σου ειμαι και πχ κατι RDR 2 καθαρα raster ριχνουν σαγονια σε φωτισμους και απλα το χαζευεις. Το RE4 δεν εχει βαρια χρηση του RT αλλα στο πρωτο μεγαλο σπιτι μολις μπηκα καταλαβα οτι σιγουρα επαιξε ρολο το rt στην ατμοσφαιρα και στον φωτισμο αναλογες τι πηγες υπαρχουν και πως διαχεεται ο φωτισμος στο περιβαλλον. Εχει FSR τεχνολογια και οχι DLSS οποτε πιστευω ειναι κατι αντιστοιχο με FC 6 που ηταν amd sponsored ωστε να μην μπει παρα πολυ βαρυ RT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Δε σας πειράζει η τιμή εκεί όμως να λέτε οι αλήτες της Amd και η Lisa μας αρμεγουν.

Για τον 7950Χ3D λες ??? δεν είδα κανέναν να πανηγυρίζει για τον 7950Χ3D,  το 99% εδώ μέσα γραμμένο τον έχουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Και στα Raster να βγάζουμε τα ελαφριά και να αφήνουμε κάτι RDR2 μόνο εε ?? Μακακας ο άλλος κάθετε και κάνει τεστ σε 50 παιχνίδια, έπρεπε να βάζει μόνο το CP77 και το RDR2 και είχαμε μια χαρά review.

Δε μας απασχολεί το raster φίλε.

Αυτά σε όσους έχουν αγοράσει AMD ώστε να δικαιολογησουν την αγορά τους.

Το παρόν και το μέλλον είναι το raytracing.

Α και το core parking. Νέα μόδα αλλά δεν πειράζει μωρέ . Θα ασχοληθεί η MS, θα ασχοληθούν οι developers για να λύσουν το θέμα.

Όταν έχουμε να κάνουμε με AMD υπομονη θα το φτιάξουν. Υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Καλά καλά ναι μετρημένα στο δάκτυλο του ενός χεριού και σε επόμενο ποστ μου δίνεις απόδοση σε Halo με RT.

Επίτηδες το κάνετε τελικά. Ανάλογα όπως σας βολεύει ποστάρετε υπέρ ή κατά του RT.

Μάλλον διαβάζεις ότι θέλεις, είπαμε ότι η διαφορά σε μέσο όρο είναι μικρή σε RT μεταξύ της 7900ΧΤΧ και της 4080 εκτός από τα 3-4 παιχνίδια που είναι NVIDIA Sponsored και έχουν Heavy RT η απλά τρέχουν μόνο σε NVIDIA RTX4000 (Portal) .

Ξέρεις μου θυμίζει κάτι σαν το Crysis 2 με το Tessellation

8 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε μας απασχολεί το raster φίλε.

Αυτά σε όσους έχουν αγοράσει AMD ώστε να δικαιολογησουν την αγορά τους.

Το παρόν και το μέλλον είναι το raytracing.

Α και το core parking. Νέα μόδα αλλά δεν πειράζει μωρέ . Θα ασχοληθεί η MS, θα ασχοληθούν οι developers για να λύσουν το θέμα.

Όταν έχουμε να κάνουμε με AMD υπομονη θα το φτιάξουν. Υπομονή.

Την μόνη υπομονή που είπαμε εδώ μέσα είναι για έναν μήνα μέχρι να βγει ο 7800X3D, επαναλαμβάνω το 99% χεσμενο τον έχουμε τον 7950X3D.

13 λεπτά πριν, Armoral είπε

Δε μας απασχολεί το raster φίλε.

 

Απλά εγκυκλοπαιδικά , το 99% των παιχνιδιών ακόμα είναι σε Raster. Μπορεί να μην ενδιαφέρει εσένα και άλλους 3-4 εδώ μέσα αλλά ενδιαφέρει την πλειοψηφία των Gamers.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον διαβάζεις ότι θέλεις, είπαμε ότι η διαφορά σε μέσο όρο είναι μικρή σε RT μεταξύ της 7900ΧΤΧ και της 4080 εκτός από τα 3-4 παιχνίδια που είναι NVIDIA Sponsored και έχουν Heavy RT η απλά τρέχουν μόνο σε NVIDIA RTX4000 (Portal) .

Ξέρεις μου θυμίζει κάτι σαν το Crysis 2 με το Tessellation

Την μόνη υπομονή που είπαμε εδώ μέσα είναι για έναν μήνα μέχρι να βγει ο 7800X3D, επαναλαμβάνω το 99% χεσμενο τον έχουμε τον 7950X3D.

Απλά εγκυκλοπαιδικά , το 99% των παιχνιδιών ακόμα είναι σε Raster. Μπορεί να μην ενδιαφέρει εσένα και άλλους 3-4 εδώ μέσα αλλά ενδιαφέρει την πλειοψηφία των Gamers.

Ναι αν συμπεριλάβουμε τα indies είναι. Αλλά κι εκεί δεν έχεις μεγάλη διαφορά πάνω κάτω στα ίδια είναι οι κάρτες ανάλογα τον τίτλο.

Dlss 2 δεν έχεις, dlss 3 δεν έχεις ακόμη, κατανάλωση ίδια δεν έχεις, rt performance δεν έχεις, υπομονή έχεις. Δόξα τω Θεώ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

To resident evil 4 παντως ειναι σαν να μην εχει RT . Κυριολεκτικα ειτε το ανοιγω ειτε οχι , σχεδον καμια διαφορα δεν βλεπω . Και αυτο φαινεται και στο performance , σχεδον καθολου drop . Μην πω μαλιστα οτι με screen space reflections ειναι πιο ομορφο.

E αυτό λέω, αυτά τα παιχνίδια μας δείχνουν μερικοί για να μοστράρουν τις επιδόσεις της amd σε RT. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο που έχω και εγώ και άλλοι με αυτά που γράφετε εδώ μέσα 😉

Υπομονή για beta testing έχετε. Και δεν το λέω με την εννοια του vs κυριολεκτικά. Για το πως αλλαζετε θέσεις κάποιοι ανάλογα με το προϊόν και το τι θέλετε να πουλήσετε στους υπόλοιπους.

Ο 7950x3d ειναι πολυ δυνατό chip αλλά αν το ccd parking και μπες εκεί κάνε συτο κλείσε εκείνο άνοιξε το άλλο περιμενε την ms, περιμενε τους developer είχε συμβεί με Intel θα κάνατε πάρτι.

Για να μην αναφέρουμε το γεγονός ότι είναι σημαντικά ακριβότερος. Αποφασίστε λοιπόν ένα προϊόν μπορεί να είναι ακριβό αν είναι το καλύτερο η όχι;  Η απλά το δικαίωμα αυτό το έχει μόνο οτι έχει ταμπέλα κι κόκκινης επανω;

Όσο για την υπομονη σχετικα με το τι διαβαζουμε συμφωνώ. Εσύ άλλωστε παίζεις 4k με την 6700xt. Δε χρειάζεται να πας στην 7900.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Εσύ άλλωστε παίζεις 4k με την 6700xt. Δε χρειάζεται να πας στην 7900.

Με την απλή 6700 παίζω και σε 4Κ, το native στο monitor που έχω είναι 1440p 144hz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Με την απλή 6700 παίζω και σε 4Κ, το native στο monitor που έχω είναι 1440p 144hz.

Ναι στο πρώτο Half-life.

Ειναι που οι 3080 ti, 4070 ti δεν κάνουν για 4k αλλά κάνει η 6700. Και μετά μιλαμε για υπομονή.

Ωραίος.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Armoral είπε

Ναι στο πρώτο Half-life.

Ειναι που οι 3080 ti, 4070 ri δεν κάνουν για 4k αλλά κάνει η 6700. Και μετά μιλαμε γισ υπομονή.

Ωραίος.

Αν δεν φόραγες τα RT γυαλάκια της NVIDIA θα καταλάβαινες ότι όταν πληρώνεις 800-1000 ευρώ για κάρτα και δεν μπορείς να παίξεις σε 4Κ + RT λόγο του Memory Buffer δεν είναι το ίδιο με το να παίζεις με την 6700 σε 4Κ με custom Low/Med Raster settings.

ΑΝ θέλεις να τρέξεις με την 4070ti σε 4Κ Raster δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τα 12GB , αλλά εσύ έλεγες ότι δεν σε ενδιαφέρει το Raster.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αν δεν φόραγες τα RT γυαλάκια της NVIDIA θα καταλάβαινες ότι όταν πληρώνεις 800-1000 ευρώ για κάρτα και δεν μπορείς να παίξεις σε 4Κ + RT λόγο του Memory Buffer δεν είναι το ίδιο με το να παίζεις με την 6700 σε 4Κ με custom Low/Med Raster settings.

Δε χρειάζομαι γυαλάκια γιατί βλέπω την πραγματικότητα. Ναι μας έπεσες, έχει η 6700 τη δύναμη να παίξει raw 4k. Αλλά ξέχασα low raster settings σε 4k, μιλάμε για την απόλυτη gaming εμπειρία.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Δε χρειάζομαι γυαλάκια γιατί βλέπω την πραγματικότητα. 

The-more-you-buy.jpg

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

 Ναι έχει η 6700 τη δύναμη να παίξει raw 4k. Αλλά ξέχασα low raster settings σε 4k, μιλάμε για την απόλυτη gaming εμπειρία.

Αντίθετα με κάποιους εδώ μέσα, απολαμβάνω τα παιχνίδια όχι μόνο από τα γραφικά τους. 😜

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

The-more-you-buy.jpg

Αντίθετα με κάποιους εδώ μέσα, απολαμβάνω τα παιχνίδια όχι μόνο από τα γραφικά τους. 😜

Κοίτα και εμένα μου αρέσει το retro gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...