Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

71fps βγάζει η 3080Ti , η απλή 3080 με τα 10GB που σε 1080p + RT δεν έχει πρόβλημα με την μνήμη βγάζει 50min/64avg. Άρα όσο και να ρίξεις τα texture στην 3070 δεν θα φτάσεις τα 60fps σε 1080p + RT

71 βγάζει η 12αρα 3080. Μην με βάζεις να βγάζω screenshot βαριέμαι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Herald είπε

71 βγάζει η 12αρα 3080. Μην με βάζεις να βγάζω screenshot βαριέμαι :P 

Ναι έχεις δίκιο την έχει στα 55/71 ακριβός από πάνω από την 3080Ti  με 53/71

Και πάλι δεν το βλέπω να πιάσει 60fps μόνο με χαμηλότερα Textures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Ναι έχεις δίκιο την έχει στα 55/71 ακριβός από πάνω από την 3080Ti  με 53/71

Και πάλι δεν το βλέπω να πιάσει 60fps μόνο με χαμηλότερα Textures.

E ωραία, θα πιάσει 55? Πάλι μπροστά θα είναι.  Τα "πρόβληματα" με την vram είναι μόνιμα φανταξιοπλησίες. Σε settings που θα τρέξει normal άνθρωπος δεν θα έχιες ποτέ πρόβλημα με την vram. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

E ωραία, θα πιάσει 55? Πάλι μπροστά θα είναι.  Τα "πρόβληματα" με την vram είναι μόνιμα φανταξιοπλησίες. Σε settings που θα τρέξει normal άνθρωπος δεν θα έχιες ποτέ πρόβλημα με την vram. 

Από ότι θυμάμαι σε κάρτες των 200 ευρώ(6500ΧΤ) είχες πρόβλημα να κατεβάσεις τα Textures, τώρα αν κατεβάσεις και λίγο τα textures δεν τρέχει τίποτα με κάρτες των 500+ ευρώ.  🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Από ότι θυμάμαι σε κάρτες των 200 ευρώ(6500ΧΤ) είχες πρόβλημα να κατεβάσεις τα Textures, τώρα αν κατεβάσεις και λίγο τα textures δεν τρέχει τίποτα με κάρτες των 500+ ευρώ.  🤔

Συγνώμη  στην 6500xt έπρεπε να φτάσεις σε low για να παίζει, και όχι λόγω ram αλλά bandwidth. Δεν είναι ίδιο να πας από ultra σε high και από ultra σε low. 

Και βέβαια δεν μιλάγαμε για RT εκεί, μην συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις. Το RT είνανι setting πάνω από τα ultra. 

Επεξ/σία από Herald
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Herald είπε

Συγνώμη  στην 6500xt έπρεπε να φτάσεις σε low για να παίζει, και όχι λόγω ram αλλά bandwidth. Δεν είναι ίδιο να πας από ultra σε high και από ultra σε low. 

Και βέβαια δεν μιλάγαμε για RT εκεί, μην συγκρίνεις ανόμοιες καταστάσεις. Το RT είνανι setting πάνω από τα ultra. 

Κάνεις λάθος, απλά βάζεις Textures μέχρι να μην ξεπεράσεις τα 4GB μνήμη, δεν έχω δει παιχνίδι να θέλει πάνω από 4GB σε LOW Textures, τις περισσότερες φορές είσαι ανάμεσα σε Mid/High.

Τα Textures είτε τα κατεβάσεις σε Raster είτε σε RT το ίδιο οπτικό αποτέλεσμα θα έχουν.

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτες εντυπωσεις στα γρηγορα για το Hogwards Legacy, .. Οπως το βλεπω θελει οπως και δηποτε driver  ( λογικα πρεπει να βγαλουν ) . Αυτα που βαζω ειναι απο τα πρωτα λεπτα του παιχνιδιου δεν εχω ιδεα τι γινεται μετα

Max 4K Ultra  απο 70 εως και 95 fps

Max 4K Ultra +Ultra RT  20-38 fps

Max 4K Ultra +Ultra RT + FSR2.0 Quality 42-70+ fps .

Εχει πολυ σκαμπανεβασμα που μου δειχνει οτι αυτο ειναι απο drivers , η  ξερω γω τι αλλο ( μηπως και ram utilization μιας που εχω 16gb , αν και δεν ειδα να πηγαινει παραπανω απο 13-14) οπως φενεται απο το screenshot εδω με FSR2 + Ultra RT

image.png.a6d3478d4aa8371270e7a43215a08a72.png

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Πρωτες εντυπωσεις στα γρηγορα για το Hogwards Legacy, .. Οπως το βλεπω θελει οπως και δηποτε driver  ( λογικα πρεπει να βγαλουν ) . Αυτα που βαζω ειναι απο τα πρωτα λεπτα του παιχνιδιου δεν εχω ιδεα τι γινεται μετα

Max 4K Ultra  απο 70 εως και 95 fps

Max 4K Ultra +Ultra RT  20-38 fps

Max 4K Ultra +Ultra RT + FSR2.0 Quality 42-70+ fps .

Εχει πολυ σκαμπανεβασμα που μου δειχνει οτι αυτο ειναι απο drivers , η  ξερω γω τι αλλο ( μηπως και ram utilization μιας που εχω 16gb , αν και δεν ειδα να πηγαινει παραπανω απο 13-14) οπως φενεται απο το screenshot εδω με FSR2 + Ultra RT

image.png.a6d3478d4aa8371270e7a43215a08a72.png

 

Θέλει 32GB για 4Κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Πρωτες εντυπωσεις στα γρηγορα για το Hogwards Legacy, .. Οπως το βλεπω θελει οπως και δηποτε driver  ( λογικα πρεπει να βγαλουν ) . Αυτα που βαζω ειναι απο τα πρωτα λεπτα του παιχνιδιου δεν εχω ιδεα τι γινεται μετα

Max 4K Ultra  απο 70 εως και 95 fps

Max 4K Ultra +Ultra RT  20-38 fps

Max 4K Ultra +Ultra RT + FSR2.0 Quality 42-70+ fps .

Εχει πολυ σκαμπανεβασμα που μου δειχνει οτι αυτο ειναι απο drivers , η  ξερω γω τι αλλο ( μηπως και ram utilization μιας που εχω 16gb , αν και δεν ειδα να πηγαινει παραπανω απο 13-14) οπως φενεται απο το screenshot εδω με FSR2 + Ultra RT

image.png.a6d3478d4aa8371270e7a43215a08a72.png

 

Αν μπορεις κουμπωσε ακομα 16gb ram και τελος αυτα τα σκαμπανεβασματα. Δυνατο performance με FSR παντως με ακομα 16gb ram και με τον επομενο driver που σιγουρα θα δωσει boost εισαι αψογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, akoinonitos said:

Δεν φτανουν τα 16 gb  για ενα παιχνιδι που φτασαμε...

Ευτυχώς με τις DDR5 τα 32gb είναι το "standard" κι όταν πέσουν κι άλλο οι τιμές τα 64 θα γίνουν το αντίστοιχο "future proof".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά επειδή το DSOG λέει ότι τα 16GB φτάνουν στο Hogwarts(14GB total στην 1 ώρα gaming) , μήπως όσοι λένε ότι δεν τρέχει καλά, τρέχουν τον αγλεορα από πίσω? Λέω γιατί διαβάσαμε κάτι για 22GB στο Deathloop, lol.. 

Θα το δω και σε μένα αύριο για σίγουρα που δεν τρέχω απολύτως τίποτα από πίσω σε gaming. 

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Thresh είπε

Ευτυχώς με τις DDR5 τα 32gb είναι το "standard" κι όταν πέσουν κι άλλο οι τιμές τα 64 θα γίνουν το αντίστοιχο "future proof".

Ειδικά με ddr5 για πολλούς τα 16gb είναι το ''standard'' τώρα που είναι ακόμα ακριβές.

Εδώ και σε ddr4 μεριά που πέσανε τα τελευταία χρόνια οι τιμές στα τάρταρα και πολλοί το σκέφτοναι για να βάλουν 32 ή και 16gb.

Βέβαια το ζουμί της υπόθεσης είναι ότι πιο πολύ απασχολεί την κόσμο το κομμάτι gpu, που οι τιμές έχουν ξεφύγει(όπως πλέον και οι μητρικές κλασσικά),παρά οι μνημες.

Το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν είναι να πεις ότι απο performance είναι πούπουλο και μόνο η χρήση ram προβληματίζει.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...