Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει δώσει 400-500 ευρώ ο άλλος για να παίζει σε 1080p, ενεργοποιεί το RayTracing και κατεδαφίζονται όλα. Κάτω από RTX3080 θα πρέπει η να ρίξεις settings η να ενεργοποιήσεις DLSS/FSR η απλά να μείνεις σε Raster. Και μετά λέει ο άλλος για 4Κ mainstream  🤣😂🤣😂

1080p-Ultra-RT.png

Ps. Για αυτό κρατάω ακόμα την 3060 (12GB), σε μερικους μηνες θα την πουλήσω ποιο ακριβά από αυτούς που θα πουλάνε τις 3070/Ti  🤪

Για να καταλάβεις ποσο ανεπαφος εισαι με το high end γενικοτερα. Πισω στο 2016 βγαίνει το watchdogs 2.  Καποια στιγμη το βαζω να παίξω στην ταπεινη 1060 μου. Το παιχνιδι ηταν απλα unplayable σε τερμα settings. Καποια στιγμη αργοτερα αγανακτησα, ξυλωσα μια απο της 1080ti απτο mining rig μου και την εβαλα στο pc. Σκουπιζω την σκόνη απτον ωμο, τα βαζω ολα δεξια, τερματίζω τις συρομενες μπαρες με τα details,  και ειμαι ετοιμος να απολαυσω καρφωτα 144 hz.(σε 1080p παρακαλω). Ξεκιναει το game.... 25 fps. Fatality, brutality και διπλο απερκατ. Μιλάμε για game που ειχει βγει ΠΡΙΝ κυκλοφορησει η 1080ti. 

Εσυ τωρα μου βάζεις καρτα προηγούμενης γενιάς (και ούτε καν την top) , σε παιχνιδι που βγήκε 2.5 χρονια μετα, και το θεωρεις και περίεργο που δεν μπορεις να παίξεις ολα δεξια. Να κατεβάσεις settings το σκεφτηκες? 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς έβαλες τις RT σκιές που υποστήριζε το Watch_Dogs 2 που γονάτιζε τα πάντα.

''Hybrid Frustum Traced Shadows''

''NVIDIA HFTS (Hybrid Frustum Traced Shadows) is an advanced hybrid shadow technique that combines frustum tracing, screen-space anti-aliasing and variable penumbra soft shadow filters. Frustum Tracing is a form of Ray Tracing and as such, it produces perfect results.''

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα, κλείνουμε το ντεμέκ-gimmick ψευτο-rt όπως μάθαμε εδώ, πάμε από Ultra σε High, και έχουμε 60άρια fps σε native 4k ακόμα και με κάρτα 2.5 ετίας, την 6800 XT. Ανοίγουμε και ένα FSR 2.0 και έχουμε πάει αμέσως στα 80+ fps με το quality.  Κάτι τέτοιο πρεσβέβουν οι περισσότεροι εδώ μέσα έτσι και αλλιώς.

Πέρα από τις ειρωνίες, αυτά τα ψυχολογικά με το "πλήρωσα τόσα οπότε πρέπει να τα έχω όλα τέρμα με τουλάχιστον 60άρια fps" δεν τα καταλαβαίνω. Και οι τεχνικές reconstruction στο 4Κ τουλάχιστον που γίνεται η κουβέντα, μαμάνε. Παντού μια μόνιμη γκρίνια πρέπει να υπάρχει σε όλα; Είναι βαρύ το rt, τι να κάνουμε.

Τέλος πάντων, εγώ προσωπικά κάνω αυτό που ανέφερα παραπάνω με την κάρτα μου, έχω υψηλά frames, τα παιχνίδια τα απολάμβάνω και όλα τέλεια, δείχνουν ωραιότατα σε 4Κ. Ναι, θα μου άρεσε πολύ να έχω και το ray tracing αλλά ξέρω ότι δεν μπορώ να τα έχω και όλα (υψηλά frames + rt, ειδικά με την κάρτα που έχω).

On-topic, ο Bang με την κλοκαρισμένη του 7900 XTX βλέπω πιάνει πολύ καλά frames σε 4K Ultra+rt με FSR 2.0 quality. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι απλά ελαφρύ το συγκεκριμένο σημείο αλλά μου έκανε εντύπωση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Προφανώς έβαλες τις RT σκιές που υποστήριζε το Watch_Dogs 2 που γονάτιζε τα πάντα.

''Hybrid Frustum Traced Shadows''

''NVIDIA HFTS (Hybrid Frustum Traced Shadows) is an advanced hybrid shadow technique that combines frustum tracing, screen-space anti-aliasing and variable penumbra soft shadow filters. Frustum Tracing is a form of Ray Tracing and as such, it produces perfect results.''

Yeap, pcss. Ολα δεξιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το RT είναι ότι έχει κάνει τα στούντιο είτε πιο τεμπέλικα στο να σχεδιάσουν native γραφικά που να παράγουν ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα όπως γινόταν παλιότερα, είτε ασύμφορο στο να κάνουν και τα 2 (native+RT) οπότε επιλέγουν εκείνο που πληρώνει καλύτερα. Τρανό παράδειγμα το Dying Light 2 που τα native γραφικά δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που είχαν δείξει πριν μερικά χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Armoral είπε

Εκτός από το γεγονός ότι αναμένεται patch γιατί η απόδοση είναι πολύ χαμηλή ακόμη και για raytracing, με τον ίδιο τρόπο θα αναφερθείς σε όσους αγόρασαν 6600xt στα ίδια χρήματα; Γιατί κάπου εκεί έπαιζε ένα διάστημα και αν δεν κάνω λάθος έχει και αυτή 8gb vram.

Για τους τελευταίους μήνες μιλάμε, το ποσό είχε η κάθε κάρτα μέσα στο mining δεν μας νοιάζει σήμερα μετά από ένα χρόνο και.

Οι 3070 ακόμα και σήμερα Ελλάδα έχουν από 500 ευρώ και οι 3060Ti από 400 ευρώ και παρότι πλήρωσαν παραπάνω από αντίστοιχες AMD κάρτες για να έχουν καλύτερο RT, λόγο μνήμης έχουν κατώτερο.

1440p-Ultra-RT-Ultra.png

1440p-Ultra-RT-Ultra-Radeon.png

2 ώρες πριν, Herald είπε

Για να καταλάβεις ποσο ανεπαφος εισαι με το high end γενικοτερα. 

Εσυ τωρα μου βάζεις καρτα προηγούμενης γενιάς (και ούτε καν την top) , σε παιχνιδι που βγήκε 2.5 χρονια μετα, και το θεωρεις και περίεργο που δεν μπορεις να παίξεις ολα δεξια. Να κατεβάσεις settings το σκεφτηκες? 

 Για να δεις πόσο παρωπίδες έχεις όταν διαβάζεις που δεν βλέπεις τι γράφει ο άλλος.

3 ώρες πριν, Aten-Ra είπε

Έχει δώσει 400-500 ευρώ ο άλλος για να παίζει σε 1080p, ενεργοποιεί το RayTracing και κατεδαφίζονται όλα. Κάτω από RTX3080 θα πρέπει η να ρίξεις settings η να ενεργοποιήσεις DLSS/FSR η απλά να μείνεις σε Raster.

 

 

 

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

 Για να δεις πόσο παρωπίδες έχεις όταν διαβάζεις που δεν βλέπεις τι γράφει ο άλλος.

 

Ίσα ίσα, πάνω σε αυτό σχολίασα. Το ότι η 3080 (κάρτα 2.5 ετών) δεν μπορεί να παίξει ΟΛΑ δεξιά τι σημασία έχει; Τι σχέση έχει αυτό με το 4k? Σου έφερα το παράδειγμα της 1080ti που δεν μπορούσε, όταν ακόμα ήταν του κουτιού, να βγάλει 30fps σε 1080p. Τι σημαίνει αυτό, ότι το 2017 το mainstream ήταν 720p? 

12 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Οι 3070 ακόμα και σήμερα Ελλάδα έχουν από 500 ευρώ και οι 3060Ti από 400 ευρώ και παρότι πλήρωσαν παραπάνω από αντίστοιχες AMD κάρτες για να έχουν καλύτερο RT, λόγο μνήμης έχουν κατώτερο.

Είναι γνωστό ότι τα παιχνίδια τα παίζεις είτε όλα ultra είτε καθόλου. Δεν υπάρχει συνδιασμός settings που θα κάνουν όντως τις 3060ti και 3070 να παίζουν καλύτερα σε RT, και σε performance και σε IQ, από τις αντίστοιχες AMD. Τσου, αποκλείεται. 

Βάλε τώρα και το 1080p ultra πινακάκι χωρίς RT. Για πες, κρίμα όσοι πήρανε 6700xt αντί για 3060ti γιατι δεν τους ενδιαφέρει το RT και περιμέναν να έχουν καλύτερο raster αλλά τελικά τον ήπιαν? Η γαργάρα? Εκεί δεν πειράζουν τα 400 και τα 500€, χαλάλι, πήγαν στην τσέπη της αρεσκείας σου :P 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Ίσα ίσα, πάνω σε αυτό σχολίασα. Το ότι η 3080 (κάρτα 2.5 ετών) δεν μπορεί να παίξει ΟΛΑ δεξιά τι σημασία έχει; Τι σχέση έχει αυτό με το 4k? Σου έφερα το παράδειγμα της 1080ti που δεν μπορούσε, όταν ακόμα ήταν του κουτιού, να βγάλει 30fps σε 1080p. Τι σημαίνει αυτό, ότι το 2017 το mainstream ήταν 720p? 

Κάρτα 800 ευρώ που μέχρι πριν ένα δυο μήνες την πρότειναν για 1440p ξαφνικά δεν μπορεί να βγάλει καλά καλά 60fps σε 1080p με RT και σε 1440p + RT βαράει τοίχο από μνήμη. .  Η 1080ti είχε MSRP $699 και σήμερα η αντίστοιχη 1070 βγήκε με 12GB και MSRP στα $799.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Κάρτα 800 ευρώ που μέχρι πριν ένα δυο μήνες την πρότειναν για 1440p ξαφνικά δεν μπορεί να βγάλει καλά καλά 60fps σε 1080p με RT και σε 1440p + RT βαράει τοίχο από μνήμη. .  Η 1080ti είχε MSRP $699 και σήμερα η αντίστοιχη 1070 βγήκε με 12GB και MSRP στα $799.

H αντίστοιχη 1070 της amd πόσο έχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Herald είπε

 

Είναι γνωστό ότι τα παιχνίδια τα παίζεις είτε όλα ultra είτε καθόλου. Δεν υπάρχει συνδιασμός settings που θα κάνουν όντως τις 3060ti και 3070 να παίζουν καλύτερα σε RT, και σε performance και σε IQ, από τις αντίστοιχες AMD. Τσου, αποκλείεται. 

Να σου θυμίσω τι έλεγες για το RT στις AMD ??? Ότι πρέπει να το βγάλουν και είναι διακοσμητικό κλπ κλπ .  Εκεί δεν είπες ότι μπορείς να αλλάξεις τα settings για να παίξουν καλύτερα από το όλα δεξιά.

8 λεπτά πριν, Herald είπε

H αντίστοιχη 1070 της amd πόσο έχει? 

RX6700XT απο 400 ευρω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Να σου θυμίσω τι έλεγες για το RT στις AMD ??? Ότι πρέπει να το βγάλουν και είναι διακοσμητικό κλπ κλπ .  Εκεί δεν είπες ότι μπορείς να αλλάξεις τα settings για να παίξουν καλύτερα από το όλα δεξιά.

Tι σχέση έχει αυτό? Όταν το πρόβλημα είναι συγκεκριμένα η vram, είναι προφανές ότι κατεβάζωντας τα textures απτο ulltra στο very high, διορθώνεις το πρόβλημα. Στις amd πως θα διορθώσει το RT? Δεν υπάρχει RT setting που θα τις κάνει να πάνε πιο γρήγορα από την αντίστοιχη nvidia. 

Πάντως την 2η παράγραφο την προσπέρασες. Κατάλαβα, γαργάρα, ,οκ

3 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

RX6700XT απο 400 ευρω

 

Η 6700xt είναι ανταγωνιστής της 4070ti? Θα μου πείς, τι πιο σύνηθες να συμβεί, ο άλλος έβγαλε καλύτερη την 6900xt από την 4090. Αυτοί είστε :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Herald είπε

Tι σχέση έχει αυτό? Όταν το πρόβλημα είναι συγκεκριμένα η vram, είναι προφανές ότι κατεβάζωντας τα textures απτο ulltra στο very high, διορθώνεις το πρόβλημα. Στις amd πως θα διορθώσει το RT? Δεν υπάρχει RT setting που θα τις κάνει να πάνε πιο γρήγορα από την αντίστοιχη nvidia. 

Μα δεν χρειάζεται να πάνε ταχύτερα από τις NVIDIA, απλά να παίξεις το παιχνίδι θέλεις , κατεβάζεις ένα δυο settings στο RT αν χρειαστεί και βγάζεις τα fps που θέλεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μα δεν χρειάζεται να πάνε ταχύτερα από τις NVIDIA, απλά να παίξεις το παιχνίδι θέλεις , κατεβάζεις ένα δυο settings στο RT αν χρειαστεί και βγάζεις τα fps που θέλεις.  

Kαλά, πες μου τώρα, είναι κρίμα όσοι δώσανε 400 και 500€ για amd κάρτα γιατί δεν τους ενδιέφερε το RT και τελικά είναι πίσω και σε raster από την αντίστοιχη nvidia ή όχι? Εκεί δεν είναι κρίμα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Herald είπε

Kαλά, πες μου τώρα, είναι κρίμα όσοι δώσανε 400 και 500€ για amd κάρτα γιατί δεν τους ενδιέφερε το RT και τελικά είναι πίσω και σε raster από την αντίστοιχη nvidia ή όχι? Εκεί δεν είναι κρίμα? 

Στα ίδια λεφτά (400 ευρώ 6700ΧΤ vs 3060ti) έχουν σχεδόν ίδιες επιδόσεις σε Raster και καλύτερες σε RT λόγο μνήμης , η 3060Ti δεν μπορεί καν να παίξει σε 1080p + RT. Άρα κερδισμένοι είναι , κρίμα είναι όσοι πήγαν σε 3060Ti που τους ρίχνει και η φτηνότερη 3060 με τα 12GB

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...