Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Για την σημερινή συζήτηση λέμε, το τι λεγόταν πριν 5 χρόνια όταν πρωτοβγήκαν οι πρώτες κάρτες με RT δεν έχει νόημα στην σημερινή συζήτηση.

Μα για σήμερα μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

To dlss2, 3 μετράει; Γιατί ακόμη και με TAA είναι απόλυτα playable το παιχνίδι με υψηλά framerates. Δεν έχω ρίξει ούτε setting. Αυτό μετράει;

Τέρμα δεξιά δεν έπαιξε ΠΟΤΕ η 3080ti που είχα σε ΑΑΑ τίτλους χωρίς κάποιου τύπου upscaling, εδώ κατεβάζαμε Volumetric Clouds στο Odyssey για να κερδίσουμε frames και έβγαιναν/βγαίνουν οδηγοί για βελτίωσουμε του ρυθμού ανανέωσης μέσα από τις "βέλτιστες" επιλογές.

Το Control σε 4k δεν το σήκωνε χωρίς DLSS ανοικτό. Δεν τα βλέπουμε πρώτη φορά αυτά, κανείς δεν είπε να κλείσεις το RT. Όσοι λένε/λέτε ότι δεν τους/σας αρέσει προσπαθούν/προσπαθείτε με κάθε τρόπο να πείσετε όλους τους υπόλοιπους ότι δε χρειάζεται να υπάρχει.

Για να έχεις τα καλύτερα αποτελέσματα διαχρονικά αγόραζες το καλύτερο δυνατό hardware το οποίο τύχαινε να είναι και το ακριβότερο και πάντα το software ήταν ένα βήμα μπροστά. Ίσως επειδή οι δύο (παραγωγοί παιχνιδιών/κατασκευαστές hardware) λειτουργούν σε αγαστή συνεργασία ίσως γιατί απλά πιέζουν το hardware λόγω διάθεσης/βαρεμάρας να δουλέψουν/αδυναμίας να παίξουν με τόσες διαφορετικές συνθέσεις υπολογιστών στις οποίες απευθύνονται.

Μην τα λες σε εμένα αυτά.

Η συζήτηση ξεκίνησε (για πολλοστή φορά) για συγκεκριμένο λόγο (δες παραπίσω), για το τί σημαίνει RT κλπ, και (για πολλοστή φορά) παρασυρθήκαμε και πλατειάζουμε.

Το αν ειπώθηκε να κλείσει το RΤ, δεν χρειάζεται να το πω εγώ, 2-3 μηνύματα πίσω είναι.

Για τα υπόλοιπα, αν θεωρούμε κανονικότητα να αγοράσουμε (ειδικά στις τιμές που τρέχουν) h/w του 2023 για να παίζουμε παιγνίδια του 2021, δεν ξέρω τί να πω, ειλικρινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα με το rt είναι οτι σε κάποιες περιπτώσεις αν το βγάλεις για να κερδίσεις fps, δεν υπάρχουν καν αντανακλάσεις πχ, έστω ένα υποτυπώδες ssr,  όποτε το οπτικό αποτέλεσμα δεν είναι και το καλύτερο, αρα σε αυτές τις περιπτώσεις σε "αναγκάζουν" κατά κάποιο τρόπο.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

https://videocardz.com/newz/amd-radeon-rx-7900-xt-graphics-card-is-now-available-for-859

Άντε μπας και δούμε λίγο "πόλεμο".

 

Τα λέμε πες τους όταν πέσει 240 όχι μόνο 40 χαχαχαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Δεν υπάρχει ούτε ένα ποστ τις τελευτές 2-3 σελίδες που να λέει κάτι τέτοιο.

Εντάξει κάνεις πλάκα. Ούτε στην τελευταία υπάρχει. στις προηγούμενες πρόσφατες υπάρχουν πολλές αναφορές σχετικά.

15 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μην τα λες σε εμένα αυτά.

Η συζήτηση ξεκίνησε (για πολλοστή φορά) για συγκεκριμένο λόγο (δες παραπίσω), για το τί σημαίνει RT κλπ, και (για πολλοστή φορά) παρασυρθήκαμε και πλατειάζουμε.

Το αν ειπώθηκε να κλείσει το RΤ, δεν χρειάζεται να το πω εγώ, 2-3 μηνύματα πίσω είναι.

Για τα υπόλοιπα, αν θεωρούμε κανονικότητα να αγοράσουμε (ειδικά στις τιμές που τρέχουν) h/w του 2023 για να παίζουμε παιγνίδια του 2021, δεν ξέρω τί να πω, ειλικρινά.

μα το Dead Space Remake και το Hogwarts Legacy του 2023 είναι και παίζουν άριστα αν συνδυάσεις dlss/fsr ακόμη και σε 4k.

Δεν ξέρω εγώ πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που υπάρχει hardware που παίζει τα πάντα πλέον. Εστω και με upscaling, στο quality την ώρα του gameplay δε θα δεις διαφορές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Εντάξει κάνεις πλάκα. Ούτε στην τελευταία υπάρχει. στις προηγούμενες πρόσφατες υπάρχουν πολλές αναφορές σχετικά.

μα το Dead Space Remake και το Hogwarts Legacy του 2023 είναι και παίζουν άριστα αν συνδυάσεις dlss/fsr ακόμη και σε 4k.

Δεν ξέρω εγώ πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που υπάρχει hardware που παίζει τα πάντα πλέον. Εστω και με upscaling, στο quality την ώρα του gameplay δε θα δεις διαφορές.

Το DS ας μην το βάζουμε στην κουβέντα. Remake είναι, μέχρι ενός σημείου. Δεν νομίζω να λογίζεται σαν παιγνίδι next (ή έστω current) gen, με τα γραφικά που έχει. Σε σχέση με το Callisto, πχ, πώς δείχνει (όχι παίζει, δείχνει)?

Το HL το συζητάμε από βδομάδα πόσο άριστα παίζει, γιατί για κάθε εσένα που γράφει ότι όλα είναι εξαιρετικά (με recon, πάντα) υπάρχει άλλος ένας που έχει φρικάρει. Και τους 2 σας πιστεύω εξίσου εννοείται, απλά περιμένω να βγουν οδηγοί από όλους και τα "απαραίτητα" (εδώ έχουμε καταντήσει) διορθωτικά patches.

Η διαφωνία μου/μας για το DLSS εξακολουθεί να υπάρχει. Παίζουμε 1-2 αναλύσεις κάτω για να λέμε ότι είμαστε 4Κ, και ελπίζουμε ότι το recon θα κάνει καλή δουλειά.

Μπορεί και να έχω άδικο και αυτή να είναι όντως η νέα κανονικότητα, απλά μου κάθεται κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Το DS ας μην το βάζουμε στην κουβέντα. Remake είναι, μέχρι ενός σημείου. Δεν νομίζω να λογίζεται σαν παιγνίδι next (ή έστω current) gen, με τα γραφικά που έχει. Σε σχέση με το Callisto, πχ, πώς δείχνει (όχι παίζει, δείχνει)?

Το HL το συζητάμε από βδομάδα πόσο άριστα παίζει, γιατί για κάθε εσένα που γράφει ότι όλα είναι εξαιρετικά (με recon, πάντα) υπάρχει άλλος ένας που έχει φρικάρει. Και τους 2 σας πιστεύω εξίσου εννοείται, απλά περιμένω να βγουν οδηγοί από όλους και τα "απαραίτητα" (εδώ έχουμε καταντήσει) διορθωτικά patches.

Η διαφωνία μου/μας για το DLSS εξακολουθεί να υπάρχει. Παίζουμε 1-2 αναλύσεις κάτω για να λέμε ότι είμαστε 4Κ, και ελπίζουμε ότι το recon θα κάνει καλή δουλειά.

Μπορεί και να έχω άδικο και αυτή να είναι όντως η νέα κανονικότητα, απλά μου κάθεται κάπως.

Κοίτα μετά το patch το TCP είναι άριστο σε εμένα τουλάχιστον. βέβαια θα κάνω ένα run στο Hardcore mode γιατί τα σημεία που ζορίζεται το σύστημα όταν έβγαλαν το patch τα είχα περάσει.

Το dlss έχει έρθει σε φάση που δεν καταλαβαίνεις διαφορά από το original. Και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος που δίνει αυτή τη δυνατότητα μια τεχνολογία.

Το να ζητάω όμως να παίξουν όλα δεξιά 4k ultra settings με raytracing είναι εκτός πραγματικότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει δώσει 400-500 ευρώ ο άλλος για να παίζει σε 1080p, ενεργοποιεί το RayTracing και κατεδαφίζονται όλα. Κάτω από RTX3080 θα πρέπει η να ρίξεις settings η να ενεργοποιήσεις DLSS/FSR η απλά να μείνεις σε Raster. Και μετά λέει ο άλλος για 4Κ mainstream  🤣😂🤣😂

1080p-Ultra-RT.png

Ps. Για αυτό κρατάω ακόμα την 3060 (12GB), σε μερικους μηνες θα την πουλήσω ποιο ακριβά από αυτούς που θα πουλάνε τις 3070/Ti  🤪

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έχει δώσει 400-500 ευρώ ο άλλος για να παίζει σε 1080p, ενεργοποιεί το RayTracing και κατεδαφίζονται όλα. Κάτω από RTX3080 θα πρέπει η να ρίξεις settings η να ενεργοποιήσεις DLSS/FSR η απλά να μείνεις σε Raster. Και μετά λέει ο άλλος για 4Κ mainstream  🤣😂🤣😂

1080p-Ultra-RT.png

Ps. Για αυτό κρατάω ακόμα την 3060 (12GB), σε μερικους μηνες θα την πουλήσω ποιο ακριβά από αυτούς που θα πουλάνε τις 3070/Ti  🤪

Στάνταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μου  θυμίζεις το Σύριζα, σε όλα διαφωνούν με όλους 🤪

Εκτός από το γεγονός ότι αναμένεται patch γιατί η απόδοση είναι πολύ χαμηλή ακόμη και για raytracing, με τον ίδιο τρόπο θα αναφερθείς σε όσους αγόρασαν 6600xt στα ίδια χρήματα; Γιατί κάπου εκεί έπαιζε ένα διάστημα και αν δεν κάνω λάθος έχει και αυτή 8gb vram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...