Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ρε συ Jensen είπαμε καλύτερες οι κάρτες της nvidia overall δε νομίζω να διαφωνεί κανεις...αλλα αυτό που βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις καταντάει κουραστικό... έχεις κάρτα τη δοκίμασες και έχεις θέμα με hdr και vr? το μονο που ισχύει από αυτά που λες είναι το dual monitor έχουμε διαβάσει 1000 φορες τα ίδια και τα ίδια δε βαρεθήκατε επιτέλους?

Πολυ ωραια λογικη θα πρεπει να αγορασω το προιον για να αποδειξω οτι εχει προβλημα.
Το οτι 10αδες σελιδες και βιντεο το εχουν γραψει εδω και καιρο δεν εχει καμια σημασια, μονο τα δικα μου printscreen μετρανε.
ΒΤW οι AMD ειχαν θεματα στο VR και στις 6000 ,δεν ειναι κατι νεο, ειναι κατι που δεν διορθωθηκε ουτε στις 7000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

ΒΤW οι AMD ειχαν θεματα στο VR και στις 6000 ,δεν ειναι κατι νεο, ειναι κατι που δεν διορθωθηκε ουτε στις 7000.

  

2 λεπτά πριν, itanium είπε

performance της πλάκας, τωρα αν έφτιαξε με νέους οδηγούς άγνωστο?

Και ποτέ να μη διορθωθεί είναι "πρόβλημα" της πλάκας. Είπαμε, για το 1% της χρήσης που θα κάνει το 1% του κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, kkatzos είπε

  

Και ποτέ να μη διορθωθεί είναι "πρόβλημα" της πλάκας. Είπαμε, για το 1% της χρήσης που θα κάνει το 1% του κόσμου.

1% oι VR χρηστες
2% οι HDR χρηστες που συναντησαν θεμα
5% Εχουν μονο μια οθονη
9% δεν εχουν Idle ολο και κατι κανουν
10% αυτοι που δεν τους αρεσει το RT οποτε δεν ειναι θεμα
18% αυτοι που δεν τους νοιαζει η καταναλωση
20% αυτοι δεν εχουν Refference για να εχουν θεματα με θερμοκρασιες
Σιγα σιγα τη φτιαξαμε γιατι να τη λετε ελλατωματικη.
Δεν ειμαστε ρατσιστες αυτοι ειναι μαυροι

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πολυ ωραια λογικη θα πρεπει να αγορασω το προιον για να αποδειξω οτι εχει προβλημα.
Το οτι 10αδες σελιδες και βιντεο το εχουν γραψει εδω και καιρο δεν εχει καμια σημασια, μονο τα δικα μου printscreen μετρανε.
ΒΤW οι AMD ειχαν θεματα στο VR και στις 6000 ,δεν ειναι κατι νεο, ειναι κατι που δεν διορθωθηκε ουτε στις 7000.

ok το hdr είδα το προσπέρασες... πάμε στο vr τώρα... διάβασες στο internet ότι κάποιος έχει πρόβλημα το έκανες σχοινί κορδόνι, στη δίκια μου περίπτωση λοιπόν με nvidia είχα flickering σε hdr σε c48, με την 6800xt όλα ρολοι, αν ανοίξω το γοοογλη θα βρω 10αδες post με άλλους που έχουν παρόμοια προβλήματα με nvidia αυτά φυσικά δε θα τα αναφέρεις για την αγαπημένη σου εταιρία... άρα με τη λογική σου χαλασμένες κάρτες αυτές που πουλάς μη πάρει κανεις είναι gtp  και ξαναλέω δε βαρέθηκες να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kkatzos είπε

  

Και ποτέ να μη διορθωθεί είναι "πρόβλημα" της πλάκας. Είπαμε, για το 1% της χρήσης που θα κάνει το 1% του κόσμου.

Οχι δεν πάει έτσι αυτά στο performance segment ίσως στο enthusiast όπουδήποτε χάνει ένα προιόν όπου αυτοπροσδιορίζεται έτσι το καθιστά μη ανταγωνιστικό, όχι οτι μας συμφέρει κάτω από το χαλί, το VR ούτε το 1%, το DLSS upscale και το RT gimmick...

Και ενώ μας τα είχαν κάνει τσουρέκια οι fans ότι σημασία έχει μόνο το raster performance, μετά το launch επειδή μόνο αυτό το ισοφάρισε με την 4080 αν και ονομάζεται 7900ΧΤΧ με τραγικό efficiency και μετά μούγκα

Και στα σοβαρά έρχεσαι σε enthusiast grade gpu με κόστος 1300€+ να μου πεις οτι δεν έχει σημασία το VR

Απο την άλλη εγώ πλέον παίζω μόνο VR 100% οπότε σαν προιόν αν το κρίνω με βάση τις ανάγκες μου είναι για τα μπάζα, φυσικά υπάρχει μεγάλο community τόσο sto oone of a kind DCS αλλά και στο FS, να μην αναφέρω την ΜΟΝΑΔΙΚΗ εμπειρία του Half Life Aλyx όπου μοιάζει λες και έκανε κάποιος άλμα 20 έτη στο μέλλον από την εμπειρία....στο ξαναγράφω η amd αποφάσισε να το λανσάρει σαν enthusiast gpu με το όνομα 7900ΧΤΧ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

ok το hdr είδα το προσπέρασες... πάμε στο vr τώρα... διάβασες στο internet ότι κάποιος έχει πρόβλημα το έκανες σχοινί κορδόνι, στη δίκια μου περίπτωση λοιπόν με nvidia είχα flickering σε hdr σε c48, με την 6800xt όλα ρολοι, αν ανοίξω το γοοογλη θα βρω 10αδες post με άλλους που έχουν παρόμοια προβλήματα με nvidia αυτά φυσικά δε θα τα αναφέρεις για την αγαπημένη σου εταιρία... άρα με τη λογική σου χαλασμένες κάρτες αυτές που πουλάς μη πάρει κανεις είναι gtp  και ξαναλέω δε βαρέθηκες να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια?

Δεν τα διαβασα απλα στο ιντερνετ ουτε το εγραψαν μονο στο Reddit μιλαμε για θεματα που τα ανεφεραν μεγαλα τεχνολογικα καναλια στο youtube με αρκετες χιλιαδες registered members.
2 λαθη δεν κανουν στο σωστο αν μου βρεις μια Nvidia που εκανε το ιδιο δεν επισκευαστηκαν οι AMD.
Tα λεω και τα ξαναλεω γιατι εχω κουραστει να διαβαζω για Raster και ακριβες Νvidia οταν οι AMD ειναι πιο ακριβες απο τις Nvidia και εχουν και ενα καρο προβληματα.
Οσο θα γραφει καποιος για ακριβη Nvidia θα του θυμιζω την ακριβoτερη και προβληματικη AMD.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, itanium είπε

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/5/?amp

performance της πλάκας, τωρα αν έφτιαξε με νέους οδηγούς άγνωστο?

αδερφέ άμα πάρω vr και έχω ακόμα την 6800xt θα σου πω... αλλα έτσι όπως τα έκανε η amd με βλέπω να παίρνω κάρτα από το μαγαζί του bluraymovies

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Πολυ ωραια λογικη θα πρεπει να αγορασω το προιον για να αποδειξω οτι εχει προβλημα.
Το οτι 10αδες σελιδες και βιντεο το εχουν γραψει εδω και καιρο δεν εχει καμια σημασια, μονο τα δικα μου printscreen μετρανε.
ΒΤW οι AMD ειχαν θεματα στο VR και στις 6000 ,δεν ειναι κατι νεο, ειναι κατι που δεν διορθωθηκε ουτε στις 7000.

Γράψε και για το Portal!:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

αδερφέ άμα πάρω vr και έχω ακόμα την 6800xt θα σου πω... αλλα έτσι όπως τα έκανε η amd με βλέπω να παίρνω κάρτα από το μαγαζί του bluraymovies

Το θεμα ειναι το εξης δεν εχει καμια σημασια τι χρησιμοποιεις και τι σου αρεσει, αυτο που εχει σημασια ειναι αν το προιον μπορει να ανταπεξελθει σε ολα στο 100%.
Για το προιον και τις δυνατοτητες του/αδυναμιες του μιλαμε οχι για τις αναγκες τις δικες σου και τις δικες μου.
Αυτες οι δικαιολογιες που μας λες ειναι σαν να εχεις σπασμενο το πισω τζαμι του αυτοκινητου και οταν σου λενε να το φτιαξεις γιατι εχεις θεμα να τους απαντας "σιγα μωρε αφου δεν καθεται κανενας πισω".
Το σπασμενο τζαμι δεν θα φτιαξει μονο του επειδη δεν βαζεις πισω ατομα.
(δεν σου αρεσει το RT η δεν εχεις VR)

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, itanium είπε

Απο την άλλη εγώ πλέον παίζω μόνο VR 100% οπότε σαν προιόν αν το κρίνω με βάση τις ανάγκες μου είναι για τα μπάζα, φυσικά υπάρχει μεγάλο community τόσο sto oone of a kind DCS αλλά και στο FS, να μην αναφέρω την ΜΟΝΑΔΙΚΗ εμπειρία του Half Life Aλyx όπου μοιάζει λες και έκανε κάποιος άλμα 20 έτη στο μέλλον από την εμπειρία....στο ξαναγράφω η amd αποφάσισε να το λανσάρει σαν enthusiast gpu με το όνομα 7900ΧΤΧ

Δεν είναι ότι δεν παίζει VR.

Σύμφωνα με το πινακάκι δεν αποδίδει όσο καλά θα έπρεπε σε VR.

Δεν είναι "προβληματική" η κάρτα επειδή συμβαίνει αυτό. Απλά ακατάλληλη για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Δεν είναι ότι δεν παίζει VR.

Σύμφωνα με το πινακάκι δεν αποδίδει όσο καλά θα έπρεπε σε VR.

Δεν είναι "προβληματική" η κάρτα επειδή συμβαίνει αυτό. Απλά ακατάλληλη για εσένα.

Το λεει καπου στο κουτι;
"Mη τη παρεις αν εχεις VR γιατι σερνεται" ;
Αυτος που την αγορασε και ξενερωσε δεν ηξερε τιποτα πριν την αγορασει.
Αυτος που ειχε Nvidia και επαιζε VR οταν οι φιλοι του ειπαν παρε AMD ειναι καλυτερες σε Raster και τους ακουσε να στη φερει να τη παρεις εσυ;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το VR αν το θέμα ήταν με ένα τίτλο όπως το DCS δεν θα υπήρχε κάποιο θέμα και δεν θα έκανα καν σχόλιο σε αυτό, γιατί έχει τα θέματα του ως τίτλος αδιάφορα στους περισσότερους

Αλλά εδώ https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/5/?amp

συγκρίνει διάφορους τίτλους από διάφορα studio ΔΕΝ είπα ότι είναι "προβληματική" σε αυτό τον τομέα, αλλά ως προς την απόδοση της εντελώς ανεπαρκής για το enthusiast segment όπου και την τοποθετεί η amd με το πομπώδες 7900ΧΤΧ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε παρακάτω , για κάντε παραγγελία κάνα παιχνίδι να τρέξω για να δούμε και το πραγματικό performance με την7900 xtx, θα κάνω το miles morales πχ αργοτερα

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Το λεει καπου στο κουτι;
"Mη τη παρεις αν εχεις VR γιατι σερνεται" ;
Αυτος που την αγορασε και ξενερωσε δεν ηξερε τιποτα πριν την αγορασει.
Αυτος που ειχε Nvidia και επαιζε VR οταν οι φιλοι του ειπαν παρε AMD ειναι καλυτερες σε Raster και τους ακουσε να στη φερει να τη παρεις εσυ;

Κοίτα, κουράσαμε.

Αν θέλουμε να ασχοληθούμε με προβλήματα ας ασχοληθούμε το τραγικό driver overhead της Nvidia που κάνει τον 12700Κ σου να μοιάζει με 8700K.

Αυτά είναι πραγματικά προβλήματα που δεν απασχολούν ούτε το 1 ούτε το 5% του κόσμου.

https://www.techspot.com/review/2610-intel-core-i3-13100-vs-amd-ryzen-5600/

I rest my case.

40 λεπτά πριν, itanium είπε

συγκρίνει διάφορους τίτλους από διάφορα studio ΔΕΝ είπα ότι είναι "προβληματική" σε αυτό τον τομέα, αλλά ως προς την απόδοση της εντελώς ανεπαρκής για το enthusiast segment όπου και την τοποθετεί η amd με το πομπώδες 7900ΧΤΧ

Θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου. Κάπως έτσι ίσως να περιέγραφα και εγώ την κατάσταση.

Αλλά εμείς δεν ξέρουμε. Ο άλλος που ξέρει, βγάζει την 7900ΧΤΧ "προβληματική".

Βέβαια ο εγωισμός του δεν του επιτρέπει να παραδεχτεί ότι αρχικά το "προβληματική" το προόριζε για το hotspot caused throttling, μη γνωρίζοντας ότι αφορά μόνο κάποιες reference 7900XTX και όχι custom υλοποίησεις.

Έτσι τώρα ψάχνει νέους λόγους για βγάλει "προβληματική" την 7900.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...