Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Alexaras1991 είπε

Βρήκα το πρόβλημα σχετικά με το stuttering στο Witcher 3. Τελικά ήταν ο σκληρός μου δίσκος, ένας Toshiba δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο είναι τέλος πάντως.

Μετέφερα το παιχνίδι στον M2 SSD μου όπου έχω και τα Win11 εγκαταστημένα (συγκεκριμένα είναι ένας Samsung 970 Evo Plus) και έστρωσε το mini stuttering.

Ένα εμφανές σύμπτωμα ήταν όταν κάποια εικονίδια μέσα στο παιχνίδι έκαναν μερική ώρα να εμφανιστούν ειδικά μέσα στο inventory.

Καντην και ενα μικρο UV να παιζεις εκει στα 200-250watt και εισαι αρχοντας. Καρταρα ειναι. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, xartemporas είπε

 

Έλα ρε σοβαρά; Οι πιο ακριβές κάρτες έχουν χειρότερο Performance/$ από τις φθηνότερες; Φέρτε μου ένα σύννεφο να πέσω... 

Φοβερός τίτλος/συμπέρασμα. Αποθέωση του click baiting. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Και τωρα εχει βαση η κριτικη στις 7000, δηλαδη τι χειροτερο μπορουσε να εχει συμβει να ερχονται με τσαλακομενο κουτι;
Σε ολους τους τομεις απο οποια πλευρα και να το κοιταξεις ειναι μαυρα χαλια.
Ας μη τα γραφω παλι 1-1 για 100 φορα τιποτα δεν πηγε καλα.
Το μονο που ηξεραν ηταν να ποσταρουν αστειακια stay safe this Holidays και να σου παρουσιαζουν πλασματικες επιδοσεις και πλασματικες καταναλωσεις στη παρουσιαση.
Ουτε στα 300w max εμειναν ουτε 70%+ επιδοσεις σου εδωσαν απο τη προηγουμενη γενια .
Βεβαια σου εδωσε απλοχερα 384bit και 24GB VRAM να εχεις να βαζεις και στα γεμιστα αφου περισσευουν.

Γράψε τα εδώ για να μη χαλάμε το άλλο θέμα.

Αλλά please, μην ξαναγράψεις αυτό το "7900XTX προβληματική". Είναι τουλάχιστον αστείο όταν ξέρεις (;) ότι δεν έχει πρόβλημα η GPU/τσιπ 7900ΧΤΧ αλλά η reference ψύκτρα.

Ξέρεις ... δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Υπάρχουν 6-7 custom υλοποιήσεις που hotspot είναι "δροσερό".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

  

Γράψε τα εδώ για να μη χαλάμε το άλλο θέμα.

Αλλά please, μην ξαναγράψεις αυτό το "7900XTX προβληματική". Είναι τουλάχιστον αστείο όταν ξέρεις (;) ότι δεν έχει πρόβλημα η GPU/τσιπ 7900ΧΤΧ αλλά η reference ψύκτρα.

Ξέρεις ... δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Υπάρχουν 6-7 custom υλοποιήσεις που hotspot είναι "δροσερό".

Tι σχεση εχει η ψυκτρα με τη καταναλωση, με τα clocks, με το HDR ,με το VR, με το Idle, με το dual monitor, με τους drivers με το τραγικο Ray Tracing που επρεπε να εχεις το 2018-2019 και οχι το 2023;
Εσυ μεχρι σημερα καταλαβες οτι το προβλημα στις 7900 ειναι μονο τα Temps;
Οταν λυσει ολα αυτα τα θεματα που δεν λυνονται με 2 γραμμες κωδικα τοτε θα παψει να ειναι προβληματικη.
Αν ηταν τοσο ευκολο θα το ειχαν κανει ακομα και 1 μερα πριν το Launch.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tι σχεση εχει η ψυκτρα με τη καταναλωση, με τα clocks, με το HDR ,με το VR, με το Idle, με το dual monitor, με τους drivers με το τραγικο Ray Tracing που επρεπε να εχεις το 2018-2019 και οχι το 2023;
Εσυ μεχρι σημερα καταλαβες οτι το προβλημα στις 7900 ειναι μονο τα Temps;
Οταν λυσει ολα αυτα τα θεματα που δεν λυνονται με 2 γραμμες κωδικα τοτε θα παψει να ειναι προβληματικη.
Αν ηταν τοσο ευκολο θα το ειχαν κανει ακομα και 1 μερα πριν το Launch.

Την καρτα την  εχω εδω και πολλες μερες , δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα με οτιδηποτε..καλα για temps  ειναι κατι παραπανω απο δροσερη..Ενα απο achievement σε 3DMark  που μολις 6%  των χρηστων να το εχουν επισης.. 

 

image.png.31e798b0f03cae3e400f48a171453dc1.png

 

Εδω τι κανει η καρτα σε καταναλωση με 4 ανοιχτα παραθυρε σε browsers με youtube  να παιζει ..image.png.201d71f380c3f7199c0a1d85a407b076.png

Προφανως φενεται να εχουν κανει λαθη με τις refernce και τα προβληματα τους με τις θερμοκρασιες  ,  αλλα οι αλλες υλοποιησεις οπως και η δικη μου ,  δειχνουν παρα πολυ καλες..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Tι σχεση εχει η ψυκτρα με τη καταναλωση, με τα clocks, με το HDR ,με το VR, με το Idle, με το dual monitor, με τους drivers με το τραγικο Ray Tracing που επρεπε να εχεις το 2018-2019 και οχι το 2023;
Εσυ μεχρι σημερα καταλαβες οτι το προβλημα στις 7900 ειναι μονο τα Temps;

Έχεις ή δεν έχεις γράψει τουλάχιστον 2-3 φορές τη φράση "προβληματικη 7900ΧΤΧ";

Σε τι αναφέρεσαι; Υποθέτω στα hotspot throttling προβλήματα. Τα οποία ήταν θέματα reference ψύκτρας.

Ποια dual monitor και idle κτλ κτλ. Ένα πρόβλημα είναι. Δεν είναι 10 διαφορετικά. Ο χρονισμός της μνήμες δεν πέφτει σε low state ενώ θα έπρεπε.

Τα υπόλοιπα είναι πρόβλημα; Δηλαδή αν μία GPU είναι κατώτερη από μια άλλη είναι προβληματική; Τι λογική είναι αυτή;

Ποιο Ray Tracing... Μετά το δυνατό CP2077 δεν είδαμε τίποτα. Άντε λίγο και το Dying Light 2.

Αντίθετα είδαμε το Plague Tale Requiem να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το RDR2. Raster να ξεφτιλίζει σε γραφικά όλα τα RT παιχνίδια. Είδαμε και τα UE5 demos.

Και είδαμε και ένα σωρό RT games που έχουν 1-2 εφέ και παίζουν μια χαρά στις 7000.

Με το VR και το HDR τι προβλήματα υπάρχουν;

Μέχρι τώρα δεν πείθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kkatzos είπε

Με το VR και το HDR τι προβλήματα υπάρχουν;

 

Πολυ καλη ερωτηση.. Το πισι το συνδεω και σε C1OLED  , και μονο  τα καλυτερα εχω να πω για το HDR..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Έχεις ή δεν έχεις γράψει τουλάχιστον 2-3 φορές τη φράση "προβληματικη 7900ΧΤΧ";

Σε τι αναφέρεσαι; Υποθέτω στα hotspot throttling προβλήματα. Τα οποία ήταν θέματα reference ψύκτρας.

Ποια dual monitor και idle κτλ κτλ. Ένα πρόβλημα είναι. Δεν είναι 10 διαφορετικά. Ο χρονισμός της μνήμες δεν πέφτει σε low state ενώ θα έπρεπε.

Τα υπόλοιπα είναι πρόβλημα; Δηλαδή αν μία GPU είναι κατώτερη από μια άλλη είναι προβληματική; Τι λογική είναι αυτή;

Ποιο Ray Tracing... Μετά το δυνατό CP2077 δεν είδαμε τίποτα. Άντε λίγο και το Dying Light 2.

Αντίθετα είδαμε το Plague Tale Requiem να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το RDR2. Raster να ξεφτιλίζει σε γραφικά όλα τα RT παιχνίδια. Είδαμε και τα UE5 demos.

Και είδαμε και ένα σωρό RT games που έχουν 1-2 εφέ και παίζουν μια χαρά στις 7000.

Με το VR και το HDR τι προβλήματα υπάρχουν;

Μέχρι τώρα δεν πείθεις.

Αναφερομαι σε ολα αυτα που εγραψα που αποδεδιγμενα εχει προβλημα.
Στο Idle μπορεις να εχεις 100w+ χωρις dual monitor ενω θα επρεπε να εχεις πχ το 1/3.
Στο Dual Monitor εχεις παλι πολυ περισσοτερα watt ενω δεν θα επρεπε να επιρεαζει το αν εχει 1 2 η 3 monitors.
Tα clocks ειναι οτι ναναι
Οι Drivers ως γνωστον εδω και χρονια αμολανε χαρταετο
Το Ray Τracing που σου εταζε οτι ειναι improved τελικα ειναι κατι σαν 3080 .
Πολλοι χρηστες εκαναν παραπονα με θεματα στο HDR η σε μεγαλες απωλιες επιδοσεων στα VR headsets.
Kανε ενα google search για το καθε ενα ξεχωριστα και θα δεις σελιδες κατεβατα.
Εκτος αν τα ξερεις ηδη και απλα τα αγνοεις με δικαιολογιες.
Παντως σιγουρα δεν ειναι δικα μου συμπερασματα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αναφερομαι σε ολα αυτα που εγραψα που αποδεδιγμενα εχει προβλημα.
Στο Idle μπορεις να εχεις 100w+ χωρις dual monitor ενω θα επρεπε να εχεις πχ το 1/3.
Στο Dual Monitor εχεις παλι πολυ περισσοτερα watt ενω δεν θα επρεπε να επιρεαζει το αν εχει 1 2 η 3 monitors.
Tα clocks ειναι οτι ναναι
Οι Drivers ως γνωστον εδω και χρονια αμολανε χαρταετο
Το Ray Τracing που σου εταζε οτι ειναι improved τελικα ειναι κατι σαν 3080 .
Πολλοι χρηστες εκαναν παραπονα με θεματα στο HDR η σε μεγαλες απωλιες επιδοσεων στα VR headsets.
Kανε ενα google search για το καθε ενα ξεχωριστα και θα δεις σελιδες κατεβατα.
Εκτος αν τα ξερεις ηδη και απλα τα αγνοεις με δικαιολογιες.
Παντως σιγουρα δεν ειναι δικα μου συμπερασματα.

 Αυτα που γραφεις δεν τα ειχα ποτε , ουτε οταν ειχα  και 5700ΧΤ ..   Το προβλημα με τα dual monitor ειναι πραγματικο..  Τωρα για καταναλωσεις , HDR  κλπ  , αν κανεις και search  στο google  και για καρτες NVDIA  εχει αρκετα επισης..  Εγω τα αναφερω ολα αυτα ως πραγματικος κατοχος 7900XTX  ,  οτι μεχρι τωρα δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα , και η καρτα ειναι καλυτερη απο οσο ειχα διαβασει και περιμενα..

Επεξ/σία από enable_your_mind
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αναφερομαι σε ολα αυτα που εγραψα που αποδεδιγμενα εχει προβλημα.
Στο Idle μπορεις να εχεις 100w+ χωρις dual monitor ενω θα επρεπε να εχεις πχ το 1/3.
Στο Dual Monitor εχεις παλι πολυ περισσοτερα watt ενω δεν θα επρεπε να επιρεαζει το αν εχει 1 2 η 3 monitors.
Tα clocks ειναι οτι ναναι
Οι Drivers ως γνωστον εδω και χρονια αμολανε χαρταετο
Το Ray Τracing που σου εταζε οτι ειναι improved τελικα ειναι κατι σαν 3080 .
Πολλοι χρηστες εκαναν παραπονα με θεματα στο HDR η σε μεγαλες απωλιες επιδοσεων στα VR headsets.
Kανε ενα google search για το καθε ενα ξεχωριστα και θα δεις σελιδες κατεβατα.
Εκτος αν τα ξερεις ηδη και απλα τα αγνοεις με δικαιολογιες.
Παντως σιγουρα δεν ειναι δικα μου συμπερασματα.

🤣

Ενώ με τη Vega 64 είχα 10W μετρημένα σε idle με την 3080 Strix έχω 40W idle.

Δε θα κάτσω να υπερασπίζομαι την AMD, όταν μάλιστα δεν έχω AMD. Ας μιλήσουν οι κάτοχοι.

Το dual monitor θέμα υπάρχει.

Τα υπόλοιπα είναι "προβλήματα που βρήκαμε στο reddit". Κατά τα άλλα είναι "αποδεδειγμενα".

Όπως περίπου είναι "προβληματικές οι 7900 γιατι το hotspot βαράει 110C" 😂

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kkatzos είπε

🤣

Ενώ με τη Vega 64 είχα 10W μετρημένα σε idle με την 3080 Strix έχω 40W idle.

Δε θα κάτσω να υπερασπίζομαι την AMD, όταν μάλιστα δεν έχω AMD. Ας μιλήσουν οι κάτοχοι.

Το dual monitor θέμα υπάρχει.

Τα υπόλοιπα είναι "προβλήματα που βρήκαμε στο reddit". Κατά τα άλλα είναι "αποδεδειγμενα".

Όπως περίπου είναι "προβληματικές οι 7900 γιατι το hotspot βαράει 110C" 😂

Φυσικα και ειναι αποδεδειγμενα εφοσον η ιδια η AMD εχει πει οτι θα τα διωρθωσει σε επομενους drivers στο μελλον.
Η ιδια δηλαδη το παραδεχεται ,ας ρωτησουμε το Κωστα και τον Τακη να μας πει τι συναντησε στη δικη του.
Ακομα και στις 6000 υπαρχουν ατομα που λενε οτι ποτε δεν ειχαν θεμα με τους Drivers τι ψαχνουμε να βρουμε.
Μετα απο τοσο καιρο και ακομα fix και fix issue διαβαζω τον AMD Jesus.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

με το HDR ,με το VR, με το Idle

Ρε συ Jensen είπαμε καλύτερες οι κάρτες της nvidia overall δε νομίζω να διαφωνεί κανεις...αλλα αυτό που βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις καταντάει κουραστικό... έχεις κάρτα τη δοκίμασες και έχεις θέμα με hdr και vr? το μονο που ισχύει από αυτά που λες είναι το dual monitor έχουμε διαβάσει 1000 φορες τα ίδια και τα ίδια δε βαρεθήκατε επιτέλους?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Φυσικα και ειναι αποδεδειγμενα εφοσον η ιδια η AMD εχει πει οτι θα τα διωρθωσει σε επομενους drivers στο μελλον.
Η ιδια δηλαδη το παραδεχεται ,ας ρωτησουμε το Κωστα και τον Τακη να μας πει τι συναντησε στη δικη του.
Ακομα και στις 6000 υπαρχουν ατομα που λενε οτι ποτε δεν ειχαν θεμα με τους Drivers τι ψαχνουμε να βρουμε.
Μετα απο τοσο καιρο και ακομα fix και fix issue διαβαζω τον AMD Jesus.

Ναι, θα ρωτήσουμε τον Κώστα και τον Τάκη.

Κάποια πράγματα είναι υπαρκτά και κάποια αφορούν το 1%. Ανοησίες δηλαδή.

Οι μαύρες οθόνες όταν βγήκαν οι 5700ΧΤ ήταν υπαρκτό θέμα. Όντως καθιστούσε τις 5700 προβληματικές.

Το "Some virtual reality games or apps may experience lower than expected performance." είναι για να γελάει κάποιος. Αφορά το 1% της χρήσης που θα κάνει το 1% του κόσμου.

Έτσι χαρακτηρίζουμε ένα προϊόν "προβληματικό". 🤣

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

Ρε συ Jensen είπαμε καλύτερες οι κάρτες της nvidia overall δε νομίζω να διαφωνεί κανεις...αλλα αυτό που βγάζεις πράγματα από το μυαλό σου για να δημιουργήσεις εντυπώσεις καταντάει κουραστικό... έχεις κάρτα τη δοκίμασες και έχεις θέμα με hdr και vr? το μονο που ισχύει από αυτά που λες είναι το dual monitor έχουμε διαβάσει 1000 φορες τα ίδια και τα ίδια δε βαρεθήκατε επιτέλους?

Σταμάτα εσύ. Δεν ξέρεις.

Ο bluray, ξέρει.

Καλύτερη η 3050 από την 6700ΧΤ γιατί δεν έχει πρόβλημα στο "Some virtual reality games or apps".

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Με το VR  τι προβλήματα υπάρχουν;

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/5/?amp

performance της πλάκας, τωρα αν έφτιαξε με νέους οδηγούς άγνωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...