Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο το κανάλι και οι διαφορές είναι μικρές

21 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Στα review πριν ενα+ ετος,  στο launch  της 6800xt δηλαδη, παρουσιαζε επιδοσεις μια η αλλη με 3080(εκτος του rt  που ειναι κλασσικα πισω), μιλαμε για διαφορες της ταξης του - +5%, δεν θυμαμαι κανενα review να εβγαζε ξεκαθαρα 15% πισω απο 3080 την 6800xt

15% σε κάποια βίντεο με παιχνίδια που κλίναν περισσότερο μάλλον προς Nvidia,είχα δει ένα βίντεο πριν αρκετούς μήνες και μου έκανε εντύπωση ,αλλά οverall σε 4K πάντα η 3080 ήταν 7-8% πάνω από 6800ΧΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Westbaum είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι έγκυρο το κανάλι και οι διαφορές είναι μικρές

15% σε κάποια βίντεο με παιχνίδια που κλίναν περισσότερο μάλλον προς Nvidia,είχα δει ένα βίντεο πριν αρκετούς μήνες και μου έκανε εντύπωση ,αλλά οverall σε 4K πάντα η 3080 ήταν 7-8% πάνω από 6800ΧΤ.

 O Messi ειναι αυτος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Alexaras1991 είπε

Μπήκα και εγώ στο club. Αναβάθμιση από RX 580 8GB.

20230126_151913.jpg.da1ef162c43c6c06b3a9c1925d3cbc4c.jpg

Ετσι γινονται οι σωστες αναβαθμισεις. 330% πανω αποδοση απο την 580. Καλοριζικη λιωστην. 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kazantzidis είπε

ξέρουμε άπο την δική μου 1070 πόσο τοις εκατό είναι;

Μονο 228% πανω. Δηλαδη αν βγαζεις 50 σε ενα παιχνιδι με αυτη θα βγαζεις 170 κοντα. 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Witcher 3 maxed out 1440p με raytracing και hairworks μόνο στον Geralt χτυπάω γύρω στα 60-70fps που πρακτικά ήταν αδύνατον με μια RX580. Έχω κάποια μικροstuttering εδώ κι εκεί αλλά τίποτα το gamebreaking. Δεν πείραξα τίποτα, όλα Stock, μπορεί και να φταίει ο 3700Χ, κάποιο setting ή τα σκουπίδια που μάζεψε όλα αυτά τα χρόνια.

Κάνω φορματ σε φρέσκο Win 11, θα βάλω power limit 15% κτλ μπας και φτιάξει το stuttering, έτσι κι αλλιώς ήθελα να κάνω φορματ μόλις ερχόταν η κάρτα. (δεν έκανα φορματ για μάλλον 3 χρόνια).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Alexaras1991 είπε

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι εξαιρετικές. Witcher 3 maxed out 1440p με raytracing και hairworks μόνο στον Geralt χτυπάω γύρω στα 60-70fps που πρακτικά ήταν αδύνατον με μια RX580. Έχω κάποια μικροstuttering εδώ κι εκεί αλλά τίποτα το gamebreaking. Δεν πείραξα τίποτα, όλα Stock, μπορεί και να φταίει ο 3700Χ, κάποιο setting ή τα σκουπίδια που μάζεψε όλα αυτά τα χρόνια.

Κάνω φορματ σε φρέσκο Win 11, θα βάλω power limit 15% κτλ μπας και φτιάξει το stuttering, έτσι κι αλλιώς ήθελα να κάνω φορματ μόλις ερχόταν η κάρτα. (δεν έκανα φορματ για μάλλον 3 χρόνια).

Θα παίξει λίγο μπουκάλα με τον 3700x σε κάποιες περιπτώσεις (σε παλιά παιχνίδια/χαμηλές αναλύσεις - settings και RT heavy σενάρια). Για 1440p θα έλεγα το cpu είναι για μέχρι 6700xt/3070 βαριά βαριά atm. Όταν θα βγουν πιο βαριά παιχνίδια σε rast ίσως να ανασάνει κάπως περισσότερο (χωρίς RT που χρειάζεσαι top cpu πάντα).

Βέβαια το cpu ΒΝ με τους zen 2 δεν θα είναι όπως στο παρελθόν με τις μπουλντόζες (unplayable και stutterfeast) εκτός από extreme RT σενάρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα το πρόβλημα σχετικά με το stuttering στο Witcher 3. Τελικά ήταν ο σκληρός μου δίσκος, ένας Toshiba δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο είναι τέλος πάντως.

Μετέφερα το παιχνίδι στον M2 SSD μου όπου έχω και τα Win11 εγκαταστημένα (συγκεκριμένα είναι ένας Samsung 970 Evo Plus) και έστρωσε το mini stuttering.

Ένα εμφανές σύμπτωμα ήταν όταν κάποια εικονίδια μέσα στο παιχνίδι έκαναν μερική ώρα να εμφανιστούν ειδικά μέσα στο inventory.

Επεξ/σία από Alexaras1991
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...