Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, davarisx είπε

Δεν ξέρω αν θα παίξει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα αλλά έχω επεξεργαστή 3800Χ με προοπτική να αναβαθμιστεί σε 5800Χ3D.

Mηπως η xtx είναι καλύτερη από την άποψη ότι θα λειτουργεί και το smart access memory?

καλές αγορές εύχομαι.

https://www.foxstore.gr/index.php?route=product%2Fproduct&product_id=159757&ref=bestprice.gr

Γράψε και monitor φίλε μου. Θεωρώ ότι σκέφτεσαι την xtx επειδή έμεινες ευχαριστημένος από την εμπειρία καθημερινής χρήσης με την 6800xt. Πλέον οι τιμές της 7900xtx είναι παρόμοιες με της 4080. Το smart access memory ή sam, διαβάζω ότι δίνει μεγαλύτερο όφελος γύρω στο 10% σε αντίθεση με το resible bar που δίνει γύρω στο 5% και τα δύο features δεν έχουν μόνιμο όφελος, είναι περιστασιακό ανάλογα το παιχνίδι. Αρκετές λεπτομέρειες δεν βρίσκω, μπορείς να θεωρήσεις ότι το sam και το χαμηλότερο driver overhead ευνοούν την xtx δεδομένου του 5800X3D, τον 3800Χ δεν τον βάζω στην εξίσωση για αυτές τις κάρτες.

Αναμένεται η παρουσίαση του fsr3.0 το οποίο πιθανότατα θα χρησιμοποιεί τα ai cores της 7900xtx και ενδεχομένως να δίνει frame generation, η γενική αίσθηση είναι ότι το fsr3.0 θα είναι το αντίστοιχο του dlss3, καλύτερο χειρότερο δεν ξέρω, σήμερα πάντως dlss3 υπάρχει και το fsr3 ετοιμάζεται. 

Οι επιδόσεις είναι γνωστές, όπως αναφέρουν και οι συμφορουμίτες, έχει ένα προβάδισμα στο raster η 7900xtx, υπολείπεται σημαντικά στο rt, η γρήγορη και εύκολη επιλογή είναι αν παίζεις σε 1440p να πάρεις 4070ti, αν παίζεις σε 4k καλά κάνεις και το σκέφτεσαι, η εύκολη επιλογή όσο έχουν την ίδια αξία είναι η 4080, λόγω dlss3, eye candy και efficiency. Αν σε παίρνει, περιμένεις να στρώσουν λιγάκι οι drivers της 7900xtx (idle consumption, hdr) να παρουσιαστεί το fsr3.0, να βελτιωθεί και η διαθεσιμότητα των 7900xtx, 1 aib μοντέλο έχουμε σε λογική τιμή στη Ελλάδα, αυτό που σου έβαλα στο link,  θα ζυγίσεις με άλλους όρους την επιλογή 7900xtx vs 4080. Για άμεση αγορά, δεδομένης της αναβάθμισης cpu, 4070ti 1440p, 4080 4k. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, davarisx είπε

Δεν ξέρω αν θα παίξει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα αλλά έχω επεξεργαστή 3800Χ με προοπτική να αναβαθμιστεί σε 5800Χ3D.

Mηπως η xtx είναι καλύτερη από την άποψη ότι θα λειτουργεί και το smart access memory?

Άσε το Sam στην άκρη τι να το κανεοις το 10 τοις εκατό σε raster σε κάποιους τίτλους αν είσαι 50 τοις εκατό πίσω στο RT και με χειρότερες καταναλώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

Άσε το Sam στην άκρη τι να το κανεοις το 10 τοις εκατό σε raster σε κάποιους τίτλους αν είσαι 50 τοις εκατό πίσω στο RT και με χειρότερες καταναλώσεις.

Ενώ το RT, χαμός από τίτλους... δεν προλαβαίνουμε να μετράμε...

Ps:Αν είναι στα ίδια χρήματα φυσικά την 4080 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Δεν είμαι fun καμίας εταιρίας είτε λέγεται intel είτε nvidia είτε amd και θα παρακαλέσω να μην γίνουν οι ερωτήσεις μου αφορμή για τσακωμούς.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζω flight simulator 2020 σε 4Κ ανάλυση(το μόνο παιχνίδι που ξεφτιλιζει τις gpu) και να περνώ τα μέγιστα από την κάρτα που θα πάρω.ξερω τα μεγιστα σημαίνει 4090 αλλά ξεφεύγει η κατάσταση οικονομικά.

Αν αυτό το παιχνίδι παίζει σε καλά fps τότε όλα τα άλλα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, davarisx είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Δεν είμαι fun καμίας εταιρίας είτε λέγεται intel είτε nvidia είτε amd και θα παρακαλέσω να μην γίνουν οι ερωτήσεις μου αφορμή για τσακωμούς.

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζω flight simulator 2020 σε 4Κ ανάλυση(το μόνο παιχνίδι που ξεφτιλιζει τις gpu) και να περνώ τα μέγιστα από την κάρτα που θα πάρω.ξερω τα μεγιστα σημαίνει 4090 αλλά ξεφεύγει η κατάσταση οικονομικά.

Αν αυτό το παιχνίδι παίζει σε καλά fps τότε όλα τα άλλα θα είναι ακόμα καλύτερα.

Aναλογα το ποσό που θες να διαθέσεις.

Εάν θες 4κ με υψηλά fps και εφόσον δεν σε παίρνει οικονομ ικά για 4090. 

Πας σε 7900xtx custom υλοποίηση και όσο πιο φθηνά μπορείς να την βρείς.

Οκ κάνουμε χαβαλε για τις κάρτες ,την λεμε ο ένας στον άλλον είμαστε συνεχώς στο vs αλλά αγαπιόμαστε κατά βάθος 😁 οι 7αρες θα βελτιωθούν με τον καιρό όπως έγινε και με τις προηγούμενες,είναι σίγουρο.  Δυστυχώς έτσι κάνει η amd μαλακίζεται στις αρχές αλλά ξαφνικά ξυπνάει απότομα και κανείς παπαδες.(mptool,drivers κτλ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, davarisx είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Δεν είμαι fun καμίας εταιρίας είτε λέγεται intel είτε nvidia είτε amd και θα παρακαλέσω να μην γίνουν οι ερωτήσεις μου αφορμή για τσακωμούς.

Δεν μπορω να σε καταλαβω φιλε μου και σε ποιους μπορει να απευθυνεσαι. Εδω δεν εχουμε τετοια...

Αααααλλλααα για να λεμε και του στραβου το δικιο ,

εχει ξεκαθαρα 43,767 % σε RT γιατι raster 11,34 % με Dlss quality αφου Fsr3 που η Λιζα φορεσε δερματινο και ο πετσινος ληστευει, αφου αυτη που πηρα εγω ειναι η καλυτερη και ολοι οι αλλοι δεν ξερετε τι σας γινεται.

# "Εδω μεσα " #Fanboys #Κολλημενοι # "Παρωπιδες" #Γυαλια του σκι( σε διαφορα χρωματα) #χαλια τιμες

Τα ειπα ολα μια και εξω να προλαβω!

Αυτο ακριβως, τιποτα αλλο 🫡🫠

6 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Aναλογα το ποσό που θες να διαθέσεις.

Εάν θες 4κ με υψηλά fps και εφόσον δεν σε παίρνει οικονομ ικά για 4090. 

Πας σε 7900xtx custom υλοποίηση και όσο πιο φθηνά μπορείς να την βρείς.

Οκ κάνουμε χαβαλε για τις κάρτες ,την λεμε ο ένας στον άλλον είμαστε συνεχώς στο vs αλλά αγαπιόμαστε κατά βάθος 😁 οι 7αρες θα βελτιωθούν με τον καιρό όπως έγινε και με τις προηγούμενες,είναι σίγουρο.  Δυστυχώς έτσι κάνει η amd μαλακίζεται στις αρχές αλλά ξαφνικά ξυπνάει απότομα και κανείς παπαδες.(mptool,drivers κτλ)

Εσυ αδερφε οποτε γραφεις τα λες τοσο σωστα και ηρεμα που...χαλας την πιατσα.😁 Που νομιζεις οτι βρισκεσαι?

Ban και delete!😋

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

 

Εσυ αδερφε οποτε γραφεις τα λες τοσο σωστα και ηρεμα που...χαλας την πιατσα.😁 Που νομιζεις οτι βρισκεσαι?

Ban και delete!😋

Ινσομνια??? Σωστά είμαι?😁 εντάξει έχω και εγώ τις παραξενιες μου αλλά να λέμε τα πράγματα και ως έχει.

4 λεπτά πριν, davarisx είπε

Βρίσκω xfx 7900xtx στην ίδια τιμή με την msi 4080.

Δυσκολη επιλογή παντος.

Όντως .

Msi 4080? Suprim? 

Xfx founder? 

Απέφυγε προς ώρας τις fe σε 7900χτχ με αυτά που ακούγονται. Αλλά στην ίδια τιμή θα πήγαινα σε 4080

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, davarisx είπε

Βρίσκω xfx 7900xtx στην ίδια τιμή με την msi 4080.

Δυσκολη επιλογή παντος.

Ναι λογικο, τοσο παιζουν και ειναι τιμη με καπελο για την XTX χωρις κανενα λογο. Ειχα 6800XT και πριν 5700XT αλλα στην ιδια τιμη επαιρνα 4080 Everyday. ( βασικα καμια τους αλλα ειπες οτι εχεις πιστωτικο, so...)

Αν παντως αποφασισεις τη "λαθος" 😏επιλογη ( δεν υπαρχει λαθος) γιατι ετσι στη βαρεσε, θα εχουμε  ερωτησεις. Πολλες. Και θα αυξανονται με καθε driver release. Θα σαι το k-study μας 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leros2004 είπε

Ενώ το RT, χαμός από τίτλους... δεν προλαβαίνουμε να μετράμε...

Ps:Αν είναι στα ίδια χρήματα φυσικά την 4080 

Εννοείται ότι δεν προλαβαίνεις και ότι δε θα προλαβαίνεις πλέον.

Ειδικά στα ίδια χρήματα ή εκεί κοντά δεν το συζητάμε ποια είναι η καλύτερη επιλογή.
 

Beta tester δε θα γίνουμε κανενός. Ειδικά με τα 1000-1500 ευρώ που κοστίζουν οι κάρτες τώρα.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Πας σε 7900xtx custom υλοποίηση και όσο πιο φθηνά μπορείς να την βρείς.

Κι εσύ τέκνον Βρούτε? Μαχαιριά στην καρδιά...

1 ώρα πριν, davarisx είπε

Δεν είμαι fun καμίας εταιρίας είτε λέγεται intel είτε nvidia είτε amd και θα παρακαλέσω να μην γίνουν οι ερωτήσεις μου αφορμή για τσακωμούς.

Δεν μπορώ καν να υποψιαστώ σε ποιους αναφέρεσαι. 😇

1 ώρα πριν, davarisx είπε

Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζω flight simulator 2020 σε 4Κ

Με βάση την παραπάνω πρόταση, θες κάρτα με frame generation, ειδικά με τον 5800X3D. Frame generation προς το παρόν μόνο σε ada lovelace. Αν έχεις υπομονή είπαμε πριν για το fsr3.0 και τι ελπίζουμε να φέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, azazil1190 είπε

Ινσομνια??? Σωστά είμαι?😁 εντάξει έχω και εγώ τις παραξενιες μου αλλά να λέμε τα πράγματα και ως έχει.

Όντως .

Msi 4080? Suprim? 

Xfx founder? 

Απέφυγε προς ώρας τις fe σε 7900χτχ με αυτά που ακούγονται. Αλλά στην ίδια τιμή θα πήγαινα σε 4080

XFX Merc310 για 7900xtx(έχει 3 8πινα τροφοδοσίας)

MSI Gaming X trio σε 4080.

Ανάμεσα σε αυτές είμαι και πιστεύω ότι και οι 2 είναι πολύ καλές υλοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...