Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

εμενα παλι δεν μου το βγαζει. παει στην σελιδα της amd... 

το έλεγξα και εγώ τώρα χωρίς ad block, και δεν βγάζει καν ads ουτε στο google ουτε στο bing άρα ή το βγάζει σε αμερική ή κτλ ή το patchαρανε αμέσως.

το θέμα είναι τις προηγούμενες μερες/ώρες να μην την πάτησε κανεις οπότε DDU σε safe mode και ξανα μανα driver απο amd.com σε όποιον βλέπει να κάνει κουλά τελευταία η κάρτα του

Επεξ/σία από dreamerchris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, azazil1190 είπε

Εάν έχεις και gpuz και δείχνει το junction ,θα θελα να το δω εάν είναι κόπος.

Γιατί στην 6900χτ που είχα στο ινφο έδειχνε πιο χαμηλή θερμοκρασία σε hot spot k junction από ότι το gpuz.

 

οριστε :)

farcrygpuz.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, fotaras76 είπε

Υπάρχει κάποια αξιόπιστη πληροφορία για το πότε θα κυκλοφορήσουν τα μικρότερα μοντέλα της σειράς; 

Είναι σε κάποια φάση μέσα στο 2023 να βγει 7600ΧΤ και 7700ΧΤ, αλλά ημερομηνίες δε γνωρίζω, θα είναι της υπομονής η χρονιά από ότι φαίνεται :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μετά από προβλήματα  no signal της 6800xt και εν αναμονή επιστροφής του ποσού αγοράς της από αμαζον ψάχνομαι για αντικαταστάτη της και εχω καταλήξει σε 2 κάρτες.

Η μία είναι η 4080 και η άλλη η 7900xtx με μεγαλύτερη προτίμηση προς την xtx.

Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει διάφορες επιδόσεων,προβλημάτων κτλ των 2 αυτών καρτών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, davarisx είπε

Καλησπέρα.

Μετά από προβλήματα  no signal της 6800xt και εν αναμονή επιστροφής του ποσού αγοράς της από αμαζον ψάχνομαι για αντικαταστάτη της και εχω καταλήξει σε 2 κάρτες.

Η μία είναι η 4080 και η άλλη η 7900xtx με μεγαλύτερη προτίμηση προς την xtx.

Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει διάφορες επιδόσεων,προβλημάτων κτλ των 2 αυτών καρτών?

4080. Nuff said.:D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, davarisx είπε

Καλησπέρα.

Μετά από προβλήματα  no signal της 6800xt και εν αναμονή επιστροφής του ποσού αγοράς της από αμαζον ψάχνομαι για αντικαταστάτη της και εχω καταλήξει σε 2 κάρτες.

Η μία είναι η 4080 και η άλλη η 7900xtx με μεγαλύτερη προτίμηση προς την xtx.

Μπορεί κάποιος να μου αναλύσει διάφορες επιδόσεων,προβλημάτων κτλ των 2 αυτών καρτών?

Προφανως θα χουν ιδια τιμη αν κοιτας τωρα,  οποτε 4080.

Αν εβρισκες οποιαδηποτε υλοποιηση  XTX (πλην reference ), γιατι ειναι ολες καλες, 200- 250 € λιγοτερα, θα ελεγα XTX.

Οι καρτες ειναι παρα πολυ κοντα σε επιδοσεις, οριακα πιο γρηγορη η AMD σε raster, παρα πολυ πιο γρηγορη η 4080 σε RT. 

Οποτε για ιδια ή κοντινη τιμη 4080, no brainer.🫠

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπαν σωστά οι προλαλήσαντες στα ίδια λεφτά, 4080 ftw. Καλύτερο rt, efficiency, περισσότερα features, λίγο χειρότερη σε raster ανάλογα το παιχνίδι, σε μερικά είναι και καλύτερη. Προσωπικά σε αυτά τα λεφτά που κοστίζει τώρα όμως δεν θα στην πρότεινα διότι είναι εκνευριστικά και αδικαιολόγητα πολλά και καλό θα είναι να μην τσιμπάμε και να τις αφήνουμε να σκονίζονται στα ράφια, μέχρι να συνέλθουν και να ρίξουν τις τιμές σε πιο λογικά επίπεδα. Θα μου πεις, ναι αλλά εγώ θέλω κάρτα άμεσα, δεν έχω χρόνο να περιμένω. Σε αυτήν την περίπτωση θα πήγαινα στο λιγότερο κακό, ήτοι την 4070ti που αν και προφανώς ούτε εκεί δεν είναι ιδανική η τρέχουσα τιμή της, είναι λιγότερο κακή από αυτές των υπολοίπων. Your choice.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα παίξει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα αλλά έχω επεξεργαστή 3800Χ με προοπτική να αναβαθμιστεί σε 5800Χ3D.

Mηπως η xtx είναι καλύτερη από την άποψη ότι θα λειτουργεί και το smart access memory?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, davarisx είπε

Δεν ξέρω αν θα παίξει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα αλλά έχω επεξεργαστή 3800Χ με προοπτική να αναβαθμιστεί σε 5800Χ3D.

Mηπως η xtx είναι καλύτερη από την άποψη ότι θα λειτουργεί και το smart access memory?

Παρε xtx να δουμε κανενα benchακι, δεν εχει αλλος στο forum.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, davarisx είπε

Δεν ξέρω αν θα παίξει ρόλο στο τελικό αποτέλεσμα αλλά έχω επεξεργαστή 3800Χ με προοπτική να αναβαθμιστεί σε 5800Χ3D.

Mηπως η xtx είναι καλύτερη από την άποψη ότι θα λειτουργεί και το smart access memory?

Κάλα resizable bar θα έχεις και με nvidia, άλλα εφόσον έχεις 3800Χ πιστεύω ότι θα έχεις αρκετά καλύτερες επίδοσης με 7900ΧΤΧ ότι για 4080 επειδή θα τρως λιγότερο bottleneck, γενικά αυτόν είναι ένα θέμα που πόλοι το αγνοούν όταν συγκρίνουν AMD vs Nvidia. Οι AMD gpu's έχουν λιγότερο  cpu overhead.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...