Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερωτηση για αυριο που θα ερθει η καρτα. Απο το τροφοδοτικο, εχω ενα καλωδιο που βγαζει 2 8πινα (PCIe
(6+2Pin). Φτανει αυτό ή πρεπει απο το τροφοδοτικό να πάρω και άλλο καλώδιο και απο την δευτερη θυρα που λεει CPU/PCI-E ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Μια ερωτηση για αυριο που θα ερθει η καρτα. Απο το τροφοδοτικο, εχω ενα καλωδιο που βγαζει 2 8πινα (PCIe
(6+2Pin). Φτανει αυτό ή πρεπει απο το τροφοδοτικό να πάρω και άλλο καλώδιο και απο την δευτερη θυρα που λεει CPU/PCI-E ; 

Πάντα είναι καλύτερα κάθε 8πινο να βγαίνει από δικιά του θέση στο τροφοδοτικό. 

Λογικά μπορείς και απο το 1 όμως, ποιο τροφοδοτικό έχεις να δούμε πόσα Watt δίνει και η έξοδος του PCI-E 

Και ποια κάρτα είπες πόσα τραβάει μαξ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα thermaltake 850w atx 3.0

Και μια powercolor 7900xt με 2 8 πίνα. 

Τελικά θα τραβήξω και άλλο καλώδιο ξεχωριστό από το τροφοδοτικό, καλύτερα για να είμαι σίγουρος. Απλώς ρώτησα για να βάλω τώρα extra καλώδιο ειναι λίγο στενά 😛

4 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Πάντα είναι καλύτερα κάθε 8πινο να βγαίνει από δικιά του θέση στο τροφοδοτικό. 

Λογικά μπορείς και απο το 1 όμως, ποιο τροφοδοτικό έχεις να δούμε πόσα Watt δίνει και η έξοδος του PCI-E 

Και ποια κάρτα είπες πόσα τραβάει μαξ?

https://www.thermaltake.com/toughpower-gf3-850w-gold-tt-premium-edition.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Έχω ένα thermaltake 850w atx 3.0

Και μια powercolor 7900xt με 2 8 πίνα. 

Τελικά θα τραβήξω και άλλο καλώδιο ξεχωριστό από το τροφοδοτικό, καλύτερα για να είμαι σίγουρος. Απλώς ρώτησα για να βάλω τώρα extra καλώδιο ειναι λίγο στενά 😛

https://www.thermaltake.com/toughpower-gf3-850w-gold-tt-premium-edition.html

Ναι ρε αφού έχει 4 τραβά τα 2 στην κάρτα να είσαι ξένοιαστος δε το ψάχνουμε καν.

Α ρε σατανά πήρες atx 3 που εχει το τζιτζιφλικι για Nvidia αλλά πήρες Κοκκινιά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

Έχω ένα thermaltake 850w atx 3.0

Και μια powercolor 7900xt με 2 8 πίνα. 

Τελικά θα τραβήξω και άλλο καλώδιο ξεχωριστό από το τροφοδοτικό, καλύτερα για να είμαι σίγουρος. Απλώς ρώτησα για να βάλω τώρα extra καλώδιο ειναι λίγο στενά 😛

https://www.thermaltake.com/toughpower-gf3-850w-gold-tt-premium-edition.html

Κανονικά  φαίνεται να είναι single Rail το τροφοδοτικό για αυτό και έχει 2χ καλώδια με διπλό 8-pin για κάρτες γραφικών. Αν και δεν θα έχεις πρόβλημα μόνο με το ένα καλώδιο,  καλύτερα να βάλεις δυο ξεχωριστά καλώδια για να μοιράσεις το φορτίο στο κάθε καλώδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Ναι ρε αφού έχει 4 τραβά τα 2 στην κάρτα να είσαι ξένοιαστος δε το ψάχνουμε καν.

Α ρε σατανά πήρες atx 3 που εχει το τζιτζιφλικι για Nvidia αλλά πήρες Κοκκινιά! 

Ναι ήθελα να το κάνω ασορτι με τον 7950x και την οθόνη με freesync premium pro 😝

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια εχω παιξει διαφορα παιχνιδια η καρτα εχει παει στα 70c στο θεμα θερμοκρασια μια χαρα τα πηγαινει η 7900xt. οστοσο η καρτα ειναι συνδεμενη με τροφοδοτικο seasonic 850 Platinum με δυο καλωδια στο τροφοδοτικο αλλα η οθονη την εχω συνδεμενη με DisplayPort τι παρατηρησα πολυ λιγες φορες κανει flicker white κατι σαν μικρη αναλαμπη στην οθονη οταν παιζω παιχνιδια δεν το κανει αλλα μονο οταν κανω browser σε σελιδες.

βεβαια στα γρηγορα διαβασα οτι φτιαχνει κλεινοντας το MPO (Multiplace Overlay)

Επεξ/σία από Talixx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Talixx είπε

ωραια εχω παιξει διαφορα παιχνιδια η καρτα εχει παει στα 70c στο θεμα θερμοκρασια μια χαρα τα πηγαινει η 7900xt. οστοσο η καρτα ειναι συνδεμενη με τροφοδοτικο seasonic 850 Platinum με δυο καλωδια στο τροφοδοτικο αλλα η οθονη την εχω συνδεμενη με DisplayPort τι παρατηρησα πολυ λιγες φορες κανει flicker white κατι σαν μικρη αναλαμπη στην οθονη οταν παιζω παιχνιδια δεν το κανει αλλα μονο οταν κανω browser σε σελιδες.

βεβαια στα γρηγορα διαβασα οτι φτιαχνει κλεινοντας το MPO (Multiplace Overlay)

ποια υλοποιηση εχεις; περιεγραψε μας αυτη την αναλαμπη.... πως ειναι δηλαδη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kazantzidis είπε

ποια υλοποιηση εχεις; περιεγραψε μας αυτη την αναλαμπη.... πως ειναι δηλαδη;

sapphire 7900xt ref ασπρη γρηγορη αναλαμπη σαν flash μπορει να ειναι και ιδεα μου θα το κοιταξω και αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Talixx είπε

sapphire 7900xt ref ασπρη γρηγορη αναλαμπη σαν flash μπορει να ειναι και ιδεα μου θα το κοιταξω και αλλο

Κι εσύ reference πήγες να αγοράσεις; Αφού βλέπεις τι γίνεται. Κάνε ένα θέμα στο support τους μήπως σε καλύψουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Armoral είπε

Κι εσύ reference πήγες να αγοράσεις; Αφού βλέπεις τι γίνεται. Κάνε ένα θέμα στο support τους μήπως σε καλύψουν.

XT, η φασαρία μέχρι τώρα είναι για τις ΧΤΧ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Talixx είπε

παιδια προβλημα με καρτα γενικα δεν εχω παιζει να ειναι ιδεα μου θα το κοιταξω και αλλο σκεφτομαι να βαλω η αλλο καλωδιο dpi η να παω hdmi

Ναι δοκίμασε με άλλο καλώδιο, ίσως φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Talixx είπε

παιδια προβλημα με καρτα γενικα δεν εχω παιζει να ειναι ιδεα μου θα το κοιταξω και αλλο σκεφτομαι να βαλω η αλλο καλωδιο dpi η να παω hdmi

windows 11 εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...