Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αδερφέ, μόνο το πάχος μετράει;

Οι άλλες διαστάσεις όχι; Είναι 3,5 slot η Nitro αλλά στις άλλες δύο διαστάσεις είναι πολύ ΟΚ.

Αλλά κοίτα και τις Giga Gaming OC και XFX Merc. 2,5 slot η μία και 2,9 η άλλη.

Άρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε διαστάσεις οι AIB. Υπάρχουν για όλα τα κουτιά και για όλες τις προτιμήσεις.

Επίσης αυτή που πόσταρες πιο πάνω
https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-R79XTXGAMING-OC-24GD#kf
Δεν ξέρω τι λέει σαν υλοποίηση αλλά είναι πιο λεπτή και από την 3080 που είχα
Μόλις 50mm, και η Pulse είναι ~53mm

Ευτυχώς που υπάρχουν και τέτοιες υλοποιήσεις... ψήνομαι γιατί με κάθετη τοποθέτηση οι χοντρές ακουμπάνε στο τζάμι

Επεξ/σία από godslayerxp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αδερφέ, μόνο το πάχος μετράει;

Οι άλλες διαστάσεις όχι; Είναι 3,5 slot η Nitro αλλά στις άλλες δύο διαστάσεις είναι πολύ ΟΚ.

Αλλά κοίτα και τις Giga Gaming OC και XFX Merc. 2,5 slot η μία και 2,9 η άλλη.

Άρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε διαστάσεις οι AIB. Υπάρχουν για όλα τα κουτιά και για όλες τις προτιμήσεις.

Το βασικό πρόβλημα της AMD είναι η διαθεσιμότητα όπως είπες παραπάνω η οποία όχι μόνο επηρεάζει το κόστος στα ράφια αλλά και το εσκεμμένο αυξημένο MSRP. 

Την διάθεση της Nvidia για μετακίνηση του πελατολογίου της στην upper κατηγορία 4090, με το παράλληλο total stagnation στις mid performance 4070ti/4080 που έχουν απαράδεκτο perf/$/generation, ανεξαρτήτως ονοματολογιας (μιλάμε για perf/$)

δεν μπόρεσε να το καρπωθεί η AMD.

Για παράδειγμα αν έφτανε στα ράφια 850-950 η 7900xtx θα ήταν μια πολύ τίμια έως super πρόταση σε perf/$/generation όχι μόνο σε σχέση με ότι πρόσφερε την προηγούμενη γενιά η ίδια , αλλά και η Nvidia. 

Αλλά για γίνει αυτό ήθελε κομμάτια και ρίσκο και δεν το πήρε η AMD.  

Επεξ/σία από dem
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Αδερφέ, μόνο το πάχος μετράει;

Οι άλλες διαστάσεις όχι; Είναι 3,5 slot η Nitro αλλά στις άλλες δύο διαστάσεις είναι πολύ ΟΚ.

Αλλά κοίτα και τις Giga Gaming OC και XFX Merc. 2,5 slot η μία και 2,9 η άλλη.

Άρα ΜΙΑ ΧΑΡΑ σε διαστάσεις οι AIB. Υπάρχουν για όλα τα κουτιά και για όλες τις προτιμήσεις.

Απλώς όταν βλέπω πάνω από 3 slot πάχος κάτι παθαίνω. Το θεωρώ απαράδεκτο να χάνεις τα 2/3 της μητρικής από μία κάρτα. Στην X570 Unify έχω 5 pci-e slots και αν μπει 3+ slot gpu, μένουν διαθέσιμα μόνο 2. 

Στα υπόλοιπα συμφωνώ.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kkatzos είπε

Πέρασαν οι γελοίοι youtubers την ηλίθια εντύπωση στο ευρύ κοινό ότι η 7900ΧΤΧ είναι προβληματική. 😮

Το μόνο πραγματικό πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα, άρα και οι τιμές.

Οι youtubers δεν κατάλαβαν χριστό, ούτε ένας δεν ανέφερε το παραμικρό, εικάζω λόγω cherrypicked δειγμάτων, η κοινότητα ανέδειξε το ζήτημα και μετά ακολούθησαν εν χωρώ οι τιούμπερς. Λογικό να έχει αναδειχθεί σε μείζον θέμα μιας και η διαθεσιμότητα των aib καρτών είναι μηδαμινή. Οι κάρτες που πολύ σωστά επισημαίνεις ότι είναι απροβλημάτιστες είναι και μη διαθέσιμες ή τουλάχιστον ήταν μέχρι πρότινος. 

Πριν αγοράσω την 3080, είχα δει αρκετά reviews, η περίοδος τότε ήταν δύσκολη για επιλογές, κατά τύχη λοιπόν βρέθηκα με την aorus extreme. Είχα δει review και του μαλλιά και της γκομενίτσας απ'την Ολλανδία. Θυμάμαι να ποστάρω bench στο αντίστοιχο νήμα και να μου λες εσύ ότι έχω throttling και να κοιτάξω στο hw monitor στο thermal throttle αν είναι 0 ή 1. Δεν είχα ιδέα, είχα παρακολουθήσει τον ειδικό τύπο, είχα δει τους τιούμπερς και για άλλα μοντέλα όχι μόνο τη συγκεκριμένη, θεωρούσα ότι είμαι κατατοπισμένος και τελικά πάλι καλά που το είχες καταλάβει εσύ τότε. Αναρωτιέμαι γιατί τους βλέπουμε.

Διαθέσιμες στο mindfactory σε λογικές τιμές δεδομένων των συνθηκών:

https://www.mindfactory.de/product_info.php/24GB-XFX-Radeon-RX-7900-XTX-MERC310-Black-Edition-DDR6--Retail-_1474344.html

https://www.mindfactory.de/product_info.php/24GB-Powercolor-Radeon-RX-7900-XTX-OC-Red-Devil-Limited-Edition--Retail_1476284.html

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Οι youtubers δεν κατάλαβαν χριστό, ούτε ένας δεν ανέφερε το παραμικρό, εικάζω λόγω cherrypicked δειγμάτων, η κοινότητα ανέδειξε το ζήτημα και μετά ακολούθησαν εν χωρώ οι τιούμπερς. Λογικό να έχει αναδειχθεί σε μείζον θέμα μιας και η διαθεσιμότητα των aib καρτών είναι μηδαμινή. Οι κάρτες που πολύ σωστά επισημαίνεις ότι είναι απροβλημάτιστες είναι και μη διαθέσιμες ή τουλάχιστον ήταν μέχρι πρότινος. 

Πριν αγοράσω την 3080, είχα δει αρκετά reviews, η περίοδος τότε ήταν δύσκολη για επιλογές, κατά τύχη λοιπόν βρέθηκα με την aorus extreme. Είχα δει review και του μαλλιά και της γκομενίτσας απ'την Ολλανδία. Θυμάμαι να ποστάρω bench στο αντίστοιχο νήμα και να μου λες εσύ ότι έχω throttling και να κοιτάξω στο hw monitor στο thermal throttle αν είναι 0 ή 1. Δεν είχα ιδέα, είχα παρακολουθήσει τον ειδικό τύπο, είχα δει τους τιούμπερς και για άλλα μοντέλα όχι μόνο τη συγκεκριμένη, θεωρούσα ότι είμαι κατατοπισμένος και τελικά πάλι καλά που το είχες καταλάβει εσύ τότε. Αναρωτιέμαι γιατί τους βλέπουμε.

Διαθέσιμες στο mindfactory σε λογικές τιμές δεδομένων των συνθηκών:

https://www.mindfactory.de/product_info.php/24GB-XFX-Radeon-RX-7900-XTX-MERC310-Black-Edition-DDR6--Retail-_1474344.html

https://www.mindfactory.de/product_info.php/24GB-Powercolor-Radeon-RX-7900-XTX-OC-Red-Devil-Limited-Edition--Retail_1476284.html

1.400 - 1.500 € είναι λογική τιμή; Ίδια λεφτα με την 4080 ?

2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Πέρασαν οι γελοίοι youtubers την ηλίθια εντύπωση στο ευρύ κοινό ότι η 7900ΧΤΧ είναι προβληματική. 😮

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι οι παρακάτω κάρτες ΔΕΝ έχουν κανένα τέτοιο πρόβλημα:

https://www.sapphiretech.com/en/consumer/nitro-radeon-rx-7900-xtx-vaporx-24g-gddr6

https://www.sapphiretech.com/en/consumer/pulse-radeon-rx-7900-xtx-24g-gddr6

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-R79XTXGAMING-OC-24GD#kf

https://www.gigabyte.com/Graphics-Card/GV-R79XTXAORUS-E-24GD#kf

https://www.xfxforce.com/shop/xfx-speedster-merc-310-7900xtx-black-edition

https://www.asus.com/motherboards-components/graphics-cards/tuf-gaming/tuf-rx7900xtx-o24g-gaming/

Το μόνο πραγματικό πρόβλημα είναι η διαθεσιμότητα, άρα και οι τιμές.

Lol προφανώς δεν είναι γενικό το κατανόησα εξ αρχής αυτό, sorry αν έδωσα εντύπωση "μαζικού" προβλήματος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

1.400 - 1.500 € είναι λογική τιμή; Ίδια λεφτα με την 4080 ?

Το 7900xtx vs 4080 έχει αναλυθεί επαρκώς. Κάποιοι θα πάρουν 7900xtx. Για αυτούς που θα πάρουν 79000xtx, στα 1200 εκτιμώ ότι θα κάτσουν οι reference αν λύσει τα προβλήματά της η amd, επομένως για top aib καλές τιμές είναι δεδομένων των συνθηκών (το ξανάγραψα και πριν). Αν δεις κάπου καλύτερες, βάζεις link για τους ενδιαφερόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kkatzos είπε

Πέρασαν οι γελοίοι youtubers την ηλίθια εντύπωση στο ευρύ κοινό ότι η 7900ΧΤΧ είναι προβληματική. 😮

Τα προβληματικά drivers ακολουθούν όλες τις κάρτες όμως, όπως και το κατώτερο performance από ότι περιμέναμε. (ή οι πολύ υψηλές τιμές, δες το όπως θες) 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Το 7900xtx vs 4080 έχει αναλυθεί επαρκώς. Κάποιοι θα πάρουν 7900xtx. Για αυτούς που θα πάρουν 79000xtx, στα 1200 εκτιμώ ότι θα κάτσουν οι reference αν λύσει τα προβλήματά της η amd, επομένως για top aib καλές τιμές είναι δεδομένων των συνθηκών (το ξανάγραψα και πριν). Αν δεις κάπου καλύτερες, βάζεις link για τους ενδιαφερόμενους.

Με οποιες συνθήκες στα 1.400€/1.500€ μια καλή XTX ΔΕΝ είναι μη θελκτική για τους χιλιοειπωμένους λόγους. Και εκεί θα μείνει. Η AMD με πρώτη διδαξασα την NVIDIA δε θα ρίξει δραχμή τις τιμές. ΔΕΝ το θέλω, αλλά το θεωρώ το πλέον πιθανό σενάριο. Αν αλλάξουν εδώ είμαστε

13 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Τα προβληματικά drivers ακολουθούν όλες τις κάρτες όμως, όπως και το κατώτερο performance από ότι περιμέναμε. (ή οι πολύ υψηλές τιμές, δες το όπως θες) 

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Καλύτερα να έχανε το holiday season και να είχαν βγει σωστά με καλούς drivers κλπ και κυριότερο από όλα, αφού ξέρουν ΟΛΟΙ ότι οι κάρτες θα γίνουν φύλλο και φτερό από ΑΠΕΙΡΑ reviews, γιατί λέγανε @@@ για το performance τους; Εκτός και αν βέβαια νέοι drivers κάνουν θαύματα, τι να πω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Braveheart1980 είπε

Με οποιες συνθήκες στα 1.400€/1.500€ μια καλή XTX ΔΕΝ είναι μη θελκτική για τους χιλιοειπωμένους λόγους. Και εκεί θα μείνει. Η AMD με πρώτη διδαξασα την NVIDIA δε θα ρίξει δραχμή τις τιμές. 

Δεν έγραψα αν είναι θελκτική. Η τιμή τους είναι λογική δεδομένων των συνθηκών. Αν δεν σου αρέσει μην ψωνίσεις, τα link απευθύνονται σε αυτούς που ψάχνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν έγραψα αν είναι θελκτική. Η τιμή τους είναι λογική δεδομένων των συνθηκών. Αν δεν σου αρέσει μην ψωνίσεις, τα link απευθύνονται σε αυτούς που ψάχνουν.

Αρχικά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης αδερφέ, μην ανεβάζουμε αναίτια τους τόνους.

Links εξάλλου βρίσκουμε, στο insomnia ποστάρουμε, όχι στο fb ;-). Το αυστηρά προσωπικό μου ζήτημα είναι πως ξενέρωσα με την κάρτα, μακάρι για το καλό του industry να αλλάξει αυτό με πράξεις (τιμές/επιδόσεις/drivers) ένθεν και ένθεν.

Ξαναλέω: η συνολική εμπειρία που αποκομίζεται είναι πως φαίνεται θελκτική η 4090 ΠΑΡΑ ΤΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΓΕΛΟΙΑ ΤΙΜΗ ΤΗΣ. Αυτό. Κρίμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Το αυστηρά προσωπικό μου ζήτημα είναι πως ξενέρωσα με την κάρτα, μακάρι για το καλό του industry να αλλάξει αυτό με πράξεις (τιμές/επιδόσεις/drivers) ένθεν και ένθεν.

Κι εγώ, μιας και είχα ψηθεί έντονα για αγορά d1, αλλά όπως και πολλοί άλλοι, ξαναπήγαμε στην πράσινη. Δεν θυμάμαι ποτέ ξανά να κοντεύει μήνας από την κυκλοφορία και να μην έχει εμφανιστεί ένας κάτοχος του flagship. Γύρισαν την πλάτη στην amd και παραδοσιακοί υποστηρικτές - πελάτες. Αν λύσει τα θέματά της η amd, εμφανίσει και κάνα κρυμμένο άσσο με fsr3.0 - AI cores θα υπάρξει ανταγωνισμός.

2 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Ξαναλέω: η συνολική εμπειρία που αποκομίζεται είναι πως φαίνεται θελκτική η 4090 ΠΑΡΑ ΤΗ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΑ ΓΕΛΟΙΑ ΤΙΜΗ ΤΗΣ. Αυτό. Κρίμα

Μια χαρά υπερτούμπανη είναι η 4080 παίζει τα πάντα όλα 4k, δεν έχει κουτσή vram, γενικά δεν έχει κανένα πρόβλημα και πλέον έχει ικανή απόσταση στην τιμή από την 4090. Τώρα αν βρεθούν και κάτοχοι aib 7900xtx και επιβεβαιώσουν την απρόσκοπτη λειτουργία, γιατί από τους τιούμπερς έχουμε καεί αρκετές φορές, top aib 7900xtx στα 1300 με 1400 είναι τιμές μέσα στις συνθήκες της αγοράς, άλλο αν μας αρέσουν ή όχι. 

2 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Links εξάλλου βρίσκουμε,

Επειδή αναφέρεσαι ξανά και ξανά στα links, το mindfactory δεν θα το μάθω εγώ σε κανέναν εδώ μέσα, υπάρχει θέμα διαθεσιμότητας στις top aib, απορώ κιόλας που είναι ακόμα διαθέσιμες, αν και έχουν βγάλει ένδειξη για <5τμχ. Νοιώθω ότι έχω γράψει πάρα πολλά λόγια για μια πάρα πολύ απλή κίνηση, είδα λογική τιμή σε δύο κάρτες που αφορούν πολύ όσους κοιτάνε για 7900xtx, merc 310 και red devil και έβαλα δύο link. 

2 ώρες πριν, Braveheart1980 είπε

Αρχικά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης αδερφέ, μην ανεβάζουμε αναίτια τους τόνους.

Δεν ανεβάζω τους τόνους, εξηγώ όμορφα θεωρώ, ό,τι έχεις παρεξηγήσει εσύ. Είναι link που αφορούν πιθανούς ενδιαφερόμενους για αγορά και όχι θεωρητικούς του σπορ. Θα μου άρεσε να βοηθηθεί κάποιος, όπως βοηθήθηκα εγώ που βρήκα την 3080 από link στο forum. Αν δεν σου αρέσουν οι κάρτες ή η τιμή ή και τα δύο, προσπερνάς. Αν βρεις κάτι καλύτερο, πράγμα το οποίο εύχομαι, το αγοράζεις ή το βάζεις στο forum ή μη κάνεις τίποτα 😋

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DiaperCh@nger101 είπε

έχει εμφανιστεί ένας κάτοχος του flagship

Έχει εμφανιστεί και μάλιστα πολλές μέρες τώρα. 1500€ την πήρε από ότι θυμάμαι.

Απλά δε γράφει.

6 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πριν αγοράσω την 3080, είχα δει αρκετά reviews, η περίοδος τότε ήταν δύσκολη για επιλογές, κατά τύχη λοιπόν βρέθηκα με την aorus extreme. Είχα δει review και του μαλλιά και της γκομενίτσας απ'την Ολλανδία. Θυμάμαι να ποστάρω bench στο αντίστοιχο νήμα και να μου λες εσύ ότι έχω throttling και να κοιτάξω στο hw monitor στο thermal throttle αν είναι 0 ή 1. Δεν είχα ιδέα, είχα παρακολουθήσει τον ειδικό τύπο, είχα δει τους τιούμπερς και για άλλα μοντέλα όχι μόνο τη συγκεκριμένη, θεωρούσα ότι είμαι κατατοπισμένος και τελικά πάλι καλά που το είχες καταλάβει εσύ τότε. Αναρωτιέμαι γιατί τους βλέπουμε.

Την Xtreme πήρα και εγώ αλλά τη V2. Τρομερή κάρτα και οι μνήμες παγάκια.

Η Gigabyte στις V2/V3 (LHR) πλέον έβαζε καλά thermal pads και μάλλον είχε βελτιώσει και το quality control.

Στη δική σου περίπτωση μάλλον κάποιο pad δεν είχε μπει σωστά ή και καθόλου.

6 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Οι youtubers δεν κατάλαβαν χριστό, ούτε ένας δεν ανέφερε το παραμικρό, εικάζω λόγω cherrypicked δειγμάτων, η κοινότητα ανέδειξε το ζήτημα και μετά ακολούθησαν εν χωρώ οι τιούμπερς. Λογικό να έχει αναδειχθεί σε μείζον θέμα μιας και η διαθεσιμότητα των aib καρτών είναι μηδαμινή. Οι κάρτες που πολύ σωστά επισημαίνεις ότι είναι απροβλημάτιστες είναι και μη διαθέσιμες ή τουλάχιστον ήταν μέχρι πρότινος. 

Το community το ανέδειξε αλλά υπάρχουν οι διάφοροι βλάκες de8auer/jayz και άλλοι που πετάνε clickbait banners/τίτλους στα βιντεάκια τους, τους οποίους βλέπει ο αδαής και νομίζει ότι το πρόβλημα στο hotspot υπάρχει γενικά στο τσιπ της 7900ΧΤΧ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kkatzos είπε

Έχει εμφανιστεί και μάλιστα πολλές μέρες τώρα. 1500€ την πήρε από ότι θυμάμαι.

Απλά δε γράφει.

7900xt έχει εμφανιστεί ένας φίλος με reference από plaisio στα 1300 ή 1400 δεν θυμάμαι. Κάτοχος 7900xtx είμαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχει ποστάρει, μικρή σημασία έχει βέβαια.

3 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Η Gigabyte στις V2/V3 (LHR) πλέον έβαζε καλά thermal pads και μάλλον είχε βελτιώσει και το quality control.

Στη δική σου περίπτωση μάλλον κάποιο pad δεν είχε μπει σωστά ή και καθόλου.

Σωστά τα pads υπήρχαν και πάταγαν αλλά ήταν της πλάκας. Ο @billeiros με είχε καθοδηγήσει τότε τι να αγοράσω και πως γίνεται η διαδιακασία.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...