Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Υπάρχουν αρκετοί αισθητήρες θερμοκρασίας στον πυρήνα και σαν hotspot εμφανίζεται κάθε φορά ο θερμότερος.  Αυτό ίσχυε και παλαιότερα απλά το software εμφάνιζε τον μέσο όρο τους. Δεν έχω πρόχειρη πηγή είμαι αρκετά σίγουρος όμως.

Το "hotspot", όμως, είναι μόνο για πυρήνα ή θα δώσει την υψηλότερη όπου κι αν αυτή καταγραφεί? Πιάνει και κάποιο αισθητήρα στο κύκλωμα μνήμης (όπου οι άλλοι που υπάρχουν θα δώσουν το μ.ο. φυσιολογικό) ή αντίστοιχα στο VRM ή οπουδήποτε αλλού έχει η κάθε κάρτα?

Ιδέα δεν έχω, για αυτό γράφω για debuging s/w που θα πρέπει να διαβάσει 1-1 όλους τους αισθητήρες.

36 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Όχι δεν θα έπρεπε. Αυτό είναι το νόημα ύπαρξης του hotspot. Όποιο σημείο φτάσει πρώτο στην κρίσιμη θερμοκρασία ξεκινάει και κόβει την κατανάλωση ρεύματος για να αποτρέψει να ζεσταθεί περαιτέρω το hotspot με αποτέλεσμα να μην ανεβαίνει η ''μέση θερμοκρασία''=πυρήνας. 

Βλ. το προηγούμενο.

36 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Είναι ένα από τα πιθανά ενδεχόμενα αλλά κομματάκι δύσκολο τόσες κάρτες να έχουν κάποιον από τους αισθητήρες ελαττωματικό.

Οκ, είναι εντάξει ο αισθητήρας. Αν έχει θέμα το f/w της κάρτας και κάνει προβληματικό report με κάποιον τρόπο? Μικρές οι πιθανότητες, θέλει έλεγχο όμως.

Ουσιαστικά όλα αυτά που γράφω πάνε στο ότι "έβγαλε ασφαλές συμπέρασμα ο d, τέλος". Τίποτα δεν έβγαλε, απλά απέκλεισε τα πιο πιθανά, αυτά που θα έκαναν "κρα" (σφίξιμο, κακή πάστα/pads, συναρμολόγηση γενικότερα).

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, aetos1988 είπε

Δεν στην ''ειπα'' απλά μια διατύπωση/διευκρίνιση  έκανα. 

Φίλε μου δεν είπα κάτι τέτοιο, ούτε θεώρησα ότι μου την είπες, άλλος μπαίνει εδώ και τρολλαρει στο νήμα των AMD, διατύπωση έκανα όπως έκανες και εσύ,το τί κάνει ο καθένας με τα λεφτά του και αν είναι value η όχι μου είναι αδιάφορο, ο καθένας τα σπαταλάει όπως θέλει και όπως κρίνει.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά κάνουμε ένα ωραιότατο "skip the line" σε αυτή τη σειρά και αναμένουμε.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα παίζουν ήδη σε υψηλά standards, οπότε ας κάνουμε και λίγο οικονομία.

Ούτως η άλλως δεν αναμένεται και κάτι σούπερ στο gaming industry άμεσα.

Επεξ/σία από AntonisKo
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το "hotspot", όμως, είναι μόνο για πυρήνα ή θα δώσει την υψηλότερη όπου κι αν αυτή καταγραφεί? Πιάνει και κάποιο αισθητήρα στο κύκλωμα μνήμης (όπου οι άλλοι που υπάρχουν θα δώσουν το μ.ο. φυσιολογικό) ή αντίστοιχα στο VRM ή οπουδήποτε αλλού έχει η κάθε κάρτα?

Δεν ξέρω για τις 7000, ξέρω ότι στις 3000, ήταν άλλο σετάκι αισθητήρες που μέτραγε τις μνήμες κι άλλο σετάκι τον πυρήνα. Πολύ λογικό αυτό που περιγράφεις πάντως. 

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Οκ, είναι εντάξει ο αισθητήρας. Αν έχει θέμα το f/w της κάρτας και κάνει πορβληματικό report με κάποιον τρόπο? Μικρές οι πιθανότητες, θέλει έλεγχο όμως.

+1

8 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ουσιαστικά όλα αυτά που γράφω πάνε στο ότι "έβγαλε ασφαλές συμπέρασμα ο d, τέλος". Τίποτα δεν έβγαλε, απλά απέκλεισε τα πιο πιθανά, αυτά που θα έκαναν "κρα" (σφίξιμο, κακή πάστα/pads, συναρμολόγηση γενικότερα).

Αν και σίγουρα ένα βίντεο δεν μπορεί να μας διαφωτίσει πλήρως, έχω διαβάσει ότι όσοι πάνε σε waterblock δεν έχουν θέμα. Θα μπορούσε κι αυτός να πέρναγε ένα μπλοκ στις κάρτες ώστε να είμασταν 100% ότι το πρόβλημα είναι απ την πλευρά της ψύκτρας κι όχι του pcb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Θα μπορούσε κι αυτός να πέρναγε ένα μπλοκ στις κάρτες ώστε να είμασταν 100%

Ξεκάθαρα, πραγματικά ελάχιστος χρόνος σε σχέση με ότι άλλο έκανε, και με πολύ πιο σίγουρες απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Το "hotspot", όμως, είναι μόνο για πυρήνα ή θα δώσει την υψηλότερη όπου κι αν αυτή καταγραφεί? Πιάνει και κάποιο αισθητήρα στο κύκλωμα μνήμης (όπου οι άλλοι που υπάρχουν θα δώσουν το μ.ο. φυσιολογικό) ή αντίστοιχα στο VRM ή οπουδήποτε αλλού έχει η κάθε κάρτα?

Ιδέα δεν έχω, για αυτό γράφω για debuging s/w που θα πρέπει να διαβάσει 1-1 όλους τους αισθητήρες.

 

27 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν ξέρω για τις 7000, ξέρω ότι στις 3000, ήταν άλλο σετάκι αισθητήρες που μέτραγε τις μνήμες κι άλλο σετάκι τον πυρήνα. Πολύ λογικό αυτό που περιγράφεις πάντως. 

Το hotspot αφορα μονο τον πυρηνα. Υπαρχουν αρκετοι αισθητηρες θερμοκρασιων, οπου απο αυτα βγαινει ενα avg και ενα max

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Armoral είπε

 

Πολυ ωραια νουμερακια η xtx. Εχει πχ 40% μπροστα την 4080 στο world war z και 30% σε pubg και war thunder και βλεπω εχει και το witcher με rt τιμια η διαφορα 23% περιμενα παραπανω. Να λυσουν τα θεματα που εχουν και θα ειναι μια χαρα καρτες απο αποψη επιδοσεων ακομα και σε RT. Aς κανουν ενα rma ολες τις ref μπας και αφησουν πισω τις κακες αποψεις που βγαζουν προς τα εξω και θα εχουμε γερη κοντριτσα xt-4070ti και xtx-4080.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ουσιαστικά όλα αυτά που γράφω πάνε στο ότι "έβγαλε ασφαλές συμπέρασμα ο d, τέλος". Τίποτα δεν έβγαλε, απλά απέκλεισε τα πιο πιθανά, αυτά που θα έκαναν "κρα" (σφίξιμο, κακή πάστα/pads, συναρμολόγηση γενικότερα).

derbauer_xtx.jpg.e8128664face5a5d83c8929f7fb571ba.jpg

Είναι η στιγμή που γυρνάει την κάρτα από κάθετη σε οριζόντια. Δεν ανεβαίνει μόνο το hotspot από 86 σε 110 αλλά και το gpu core, από 62 σε 75-76. Και αυτό γιατί οι ανεμιστήρες πηγαίνουν από 1700 σε 2800 rpm (το λέει στο video - δε φαίνεται στο γράφημα). Αν έμεναν στα 1700 rpm η gpu core temp θα ανέβαινε κι αυτή πολύ πιο πάνω.

Είναι ξεκάθαρο νομίζω πως το vapor chamber δε δουλεύει οριζόντια. Είναι σχεδιαστικό λάθος. Ολική ανάκληση με αντικατάσταση των cooler είναι η μόνη σοβαρή απάντηση που μπορεί να δώσει η AMD. Τίποτα άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Armoral είπε

 

 

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

αρκετά καλύτερη πρόταση μου φαίνεται η 4080 μέχρι 200 πάνω τα αξίζει κατά τη γνώμη μου... ίδιο raster με πολύ καλύτερο rt +όλα τα αλλα που διαθέτει

Έχει πέσει πολύ "μαγείρεμα" από τον Steve δυστυχώς. Δε ξέρω πόσο θα ήταν η διαφορά με 13900K σε σχέση με 5800X3D, το παραβλέπω αυτό. Αλλά έχει επιλογές στη λίστα που δε βγάζουν νόημα  - ή μάλλον βγάζουν αν θες να φέρεις τις κάρτες ποιο κοντά.

1. Γιατί τεστάρει Control και Cyberpunk μόνο σε raster και όχι σε RT;
2. Γιατί βάζει πχ το Witcher 3 και σε DX11 και σε DX12 και σε RT; 
3. Γιατί βάζει δύο φορές το Call of Duty, από τη στιγμή που δίνουν αντίστοιχα αποτελέσματα;

και μπορώ να συνεχίσω για πολλά ακόμα παιχνίδια που είτε απουσιάζουν συνολικά, είτε απουσιάζει η RT έκδοσή τους.

Από τη στιγμή που και οι δύο κάρτες υποστηρίζουν RT, έπρεπε να είναι επιλεγμένο και ενεργοποιημένο το RT σε όλα όσα το υποστηρίζουν και είτε να μην υπάρχει καν score για non-RT, είτε να υπάρχει και να βγάλει δύο μέσους όρους.

Είναι ξεκάθαρο σε μένα ότι το μείγμα επιλέχθηκε με σκοπό να τις βγάλει ίσες.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, malakudi είπε

derbauer_xtx.jpg.e8128664face5a5d83c8929f7fb571ba.jpg

Είναι η στιγμή που γυρνάει την κάρτα από κάθετη σε οριζόντια. Δεν ανεβαίνει μόνο το hotspot από 86 σε 110 αλλά και το gpu core, από 62 σε 75-76. Και αυτό γιατί οι ανεμιστήρες πηγαίνουν από 1700 σε 2800 rpm (το λέει στο video - δε φαίνεται στο γράφημα). Αν έμεναν στα 1700 rpm η gpu core temp θα ανέβαινε κι αυτή πολύ πιο πάνω.

Είναι ξεκάθαρο νομίζω πως το vapor chamber δε δουλεύει οριζόντια. Είναι σχεδιαστικό λάθος. Ολική ανάκληση με αντικατάσταση των cooler είναι η μόνη σοβαρή απάντηση που μπορεί να δώσει η AMD. Τίποτα άλλο.

Tους ανεμιστήρες δεν τους άκουσα, κάπου το πολύ μπλα-μπλα κουράζει και ίσως πήδηξα εκείνο το σημείο ή πρόσεχα αλλού.

Μπορούσε να τους έχει καρφώσει στις 2.000, να είναι ακόμα πιο σαφής η εικόνα, από τη στιγμή που μιλάμε για σταθερό φορτίο θεωρητικά.

Το πώς κατάφεραν να μη λειτουργεί η ψύξη στη θέση που την έχει το 90+% των χρηστών, θα το γράψουν τα βιβλία κάποια στιγμή. Τί παθαίνει, δηλαδή? Έχει μικρότερη ποσότητα ζουμί  από την απαιτούμενη και σε οριζόντια θέση απλώνει και δεν επαρκεί για σωστή κυκλοφορία και απαγωγή?

Οι παπαρολογίες, ότι λειτουργεί όπως πρέπει κλπ, μόνο πολύ χειρότερα τα κάνουν...λες και δεν ξέρουν.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Το πώς κατάφεραν να μη λειτουργεί η ψύξη στη θέση που την έχει το 90+% των χρηστών, θα το γράψουν τα βιβλία κάποια στιγμή. Τί παθαίνει, δηλαδή? Έχει μικρότερη ποσότητα ζουμί  από την απαιτούμενη και σε οριζόντια θέση απλώνει και δεν επαρκεί για σωστή κυκλοφορία και απαγωγή?

Θυμάμαι βίντεο του linus να δείχνει μια γομαρόψυχτρα για threadripper η οποία ήταν καλύτερη από υδρόψυξη αλλά είχε ακριβώς αυτή την ιδιαιτερότητα. Έπρεπε να τοποθετηθεί με συγκεκριμένο προσανατολισμό αλλιώς δεν δούλευε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Έκανε την αλλαγή από κάθετη σε οριζόντια και πάλι σε κάθετη, αλλά...

Από κάθετη σε οριζόντια την κράτησε 9 λεπτά, ξεκίνησε άμεσα η αύξηση μεν, αλλά χρειάστηκε 3 λεπτά για να πιάσει ταβάνι κι έμεινε εκεί για άλλα 6 λεπτά. Όταν πήγε πάλι κάθετα, δείχνει μόνο για 3 λεπτά τί γίνεται, και ήδη φαίνεται μια μικρή πτώση στον πυρήνα. Κάλλιστα μπορεί να έχει "κορεστεί" το (σίγουρα προβληματικό) σύστημα και να θέλει άλλα 2-3 λεπτά για να διώξει όλη την παραπάνω/εγκλωβισμένη θερμότητα από τα διάφορα σημεία και να φανεί η πτώση στη συνέχεια.

Απλή υποσημείωση το παραπάνω.

Τελικά, το θέμα εννοείται πως υπάρχει, δεν είμαι σίγουρος ότι κατέληξε κάπου το video,  το τελικό ζήτημα είναι πού υπάρχει.

Ποιό είναι αυτό το hotspot, τί μετράει ο συγκεκριμένος αισθητήρας? Είναι ο ίδιος σε όλες τις κάρτες? Είναι συγκεκριμένο σημείο? Είναι συγκεκριμένος προβληματικός αισθητήρας και δίνει λάθος ένδειξη (δηλαδή το θέμα δεν είναι πραγματικό αλλά μόνο θέμα report)? Είναι διαφορετικό σημείο στην κάθε κάρτα? Είναι τεράστιο σχεδιαστικό λάθος και δεν πατάει κάτι/κάπου, όσο και να σφίγγεις? Έχει μείνει γυμνό κάποιο σημείο που θα έπρεπε να έχει επαφή?

Αν είναι θέμα του chamber και δεν λειτουργεί σωστά "εσωτερικά", δεν θα έπρεπε να εκτοξεύεται η θερμοκρασία και του πυρήνα? Δεν επαρκεί η ικανότητα απαγωγής, τελικά και αντί για 400w φτάνει με τη δυσλειτουργία στα 320πχ?

Το θέμα είναι ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ πυρήνα και ενός χ σημείου. Αν υπολειτουργεί συνολικά το σύστημα ψύξης, θα έπρεπε να ανεβαίνει και ο πυρήνας (στην τελική, εκεί είναι όλη η "ζέστη"), πριν αρχίσει το throttle από το hotΣε 48 επιβεβαιωμενα cases που ελαβε με email οι 29 horizontal και 19 vertical.spot.

Aν το hotspot  είναι μια "ακίδα" κάπου και τη διαβάζει ένας συγκεκριμένος αισθητήρας, καλή τύχη...θέλει debug s/w να δώσει πληροφορίες για έναν προς έναν τους αισθητήρες, να φανεί τί γίνεται.

Ο g3d έχει IR camera, δεν ξέρω όμως αν επαρκεί για να κάνει μια πιο ενδελεχή μελέτη, να φανεί μήπως κάτι λάμψει στα 7-10' χρήσης για να πάρουμε μια ιδέα για το τί συμβαίνει.

Disclaimer, γιατί γυροφέρνουν τα νήματα διάφοροι προβληματικοί:

Ότι από όλα και να είναι, ακόμα και θέμα αισθητήρα κι όχι όντως υπερθέρμανσης, στα παπάκια του του τελικού καταναλωτή. Πληρώνει πολλά χρήματα για να έχει ένα προϊόν που θα κάνει απροβλημάτιστα αυτό που φτιάχτηκε να κάνει. Το thermal throttle, δεν είναι αποδεκτή/κανονική συμπεριφορά με κανέναν τρόπο.

Να κόψει τον αξύριστο λαιμουδάκο της η Λίζα, να δώσει σωστό προϊόν.

Στα 48 επιβεβαιωμενα cases που ελαβε με email οι 29 ηταν horizontal και οι 19 vertical.
Αν δεν ειχαν θεμα σε Vertical τοτε και τα 48 θα ηταν horizontal.
Aυτο σημαινει οτι οσα λεπτα και να την αφηνε, οσες φορες και να τη γυρναγε ειναι δεδομενο οτι υπαρχει προβλημα.
Και αν αυτοι οι 48 του εστειλαν email γιατι τον ξερουν και τον παρακολουθουν,φαντασου ποσοι εχουν στειλει email στην AMD, στα καταστηματα που τις πηραν ή δεν εχουν κανει τιποτα και συνεχιζουν να τη χρησιμοποιουν με τετοιες θερμοκρασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, malakudi είπε

Έχει πέσει πολύ "μαγείρεμα" από τον Steve δυστυχώς. Δε ξέρω πόσο θα ήταν η διαφορά με 13900K σε σχέση με 5800X3D

πιστεύω πάνω κάτω στα ίδια θα ήταν πάλι, σε raster +-5% δε λέει κάτι... το θέμα είναι ότι τα σκάτωσε η amd αντί να την πετσώνει την 4080 στο raster και ας χάνει στο rt για να έχει ανταγωνισμό, στο raster είναι στα ίδια, σε όλα τα υπόλοιπα άστο.. παρόλο που ήθελα να φτιάξω all in one amd σύστημα δε βλέπω λόγο να πάρω xtx εκτος άμα τη βρω 700-800 ευρώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

πιστεύω πάνω κάτω στα ίδια θα ήταν πάλι, σε raster +-5% δε λέει κάτι... το θέμα είναι ότι τα σκάτωσε η amd αντί να την πετσώνει την 4080 στο raster και ας χάνει στο rt για να έχει ανταγωνισμό, στο raster είναι στα ίδια, σε όλα τα υπόλοιπα άστο.. παρόλο που ήθελα να φτιάξω all in one amd σύστημα δε βλέπω λόγο να πάρω xtx εκτος άμα τη βρω 700-800 ευρώ

Έχεις δίκιο, έκανα μερικές αλλαγές στο "δείγμα" αφαιρώντας κάποια raster και κρατώντας μόνο τις RT εκδόσεις, η διαφορά σε 4K από 1% υπέρ της 7900ΧΤΧ γυρίζει σε 1% υπέρ της 4080, δεν αλλάζει δηλαδή σημαντικά ο μέσος όρος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...