Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι θέμα συγκεκριμένου  batch από ότι βλέπω αλλά σχεδιαστικού σφάλματος στο vapor chamber που δυνητικά μπορεί να δημιουργήσει θέματα .. 

Τλπ ας ελπίσουμε να είναι κάτι που μπορεί να διορθωθεί και να μην κάνουν τα στραβά μάτια. Δεν νομίζω να έχουν δωθεί άλλωστε τόσες στο διάστημα αυτό. Ας κινήσουν τις διαδικασίες RMA για όποιον θελήσει, ας αποσύρουν τις υπόλοιπες από την αγορά και ας κοιτάξουν να το διορθώσουν αμεσα. 

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και καλοπαιχνιδη!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρονια στους απανταχου Nvidioamdaκηδες!

Πρωτα υγεια σωματικη και πνευματικη με οσα συνεπαγονται αυτα για τον καθενα μας, 

Και on topic,

φθηνο καλο hardware  και ενδιαφεροντα games για το 2023😆

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν νομίζω να έχουν δωθεί άλλωστε τόσες στο διάστημα αυτό. 

Από δύο διαφορετικές πηγές διασταυρώνω ότι στην Ελλάδα έχει πουληθεί μονοψήφιος αριθμός xtx, 6-7τμχ, τις 4 από αυτές τις είδαμε στο Ελληνικό youtube. Για xt δεν ξέρω, θα υπέθετα ακόμα λιγότερες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DEADLAZARUS είπε

Με λίγα λόγια: σύμφωνα με τον der8auer, το πρόβλημα της υπερθέρμανσης των reference xtx οφείλεται σε σχεδιαστικό σφάλμα του vapor chamber. Αναφέρει ότι επηρεάζονται -πιθανότατα- και τα reference μοντέλα των aib partners, επομένως η λύση -για εκείνον τουλάχιστον- είναι η ανάκληση των reference xtx. Διαφορετικά, ο αγοραστής θα παίζει Λόττο για το αν η πανάκριβη κάρτα που αγόρασε μπορεί να λειτουργήσει ως τέτοια ή ως φούρνος μικροκυμάτων.

Stay safe this holiday season, AMD. Stay safe...

Καταστροφή για το PR της AMD, πραγματική καταστροφή. Και αν επιμείνει στο "110C are normal" ενώ ξεκάθαρα έχουμε throttling, θα μιλάμε για την ΑΠΟΛΥΤΗ καταστροφή.

Περιμέναμε να μας σώσει η AMD.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2022 στις 4:14 ΜΜ, Arkin είπε

 

Εκει να μεινουν παιδια αφου αγοραζει ο κοσμος εκει να μεινουν. 

πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι να αγοράζουν εκεί που άλλοι το θεωρούν ασύμφορο η κοροϊδία,εγώ δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανένα αν θέλει να αγοράσει σε αυτή την τιμή επειδή εγώ δεν μπορώ, όπως ο άλλος αγοράζει Ferrari για να κάνει βόλτα ενώ μπορεί και με ποδήλατο να κάνει το ίδιο, δικαίωμα του.

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει εμφανιστεί throttling σε κάποιο πραγματικό gaming session; Γιατί προς το παρόν διαβάζω για benchmarks, για ειδικές σκηνές που έχουν την κάρτα συνεχώς σε full power draw για αρκετά λεπτά κτλ κτλ, μου θυμίζει δηλαδή ορισμένους που γκρίνιαζαν για τις gddr6X στις ampere επειδή έκαναν throttle στο ... eth mining.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, hln3 είπε

Έχει εμφανιστεί throttling σε κάποιο πραγματικό gaming session; Γιατί προς το παρόν διαβάζω για benchmarks, για ειδικές σκηνές που έχουν την κάρτα συνεχώς σε full power draw για αρκετά λεπτά κτλ κτλ, μου θυμίζει δηλαδή ορισμένους που γκρίνιαζαν για τις gddr6X στις ampere επειδή έκαναν throttle στο ... eth mining.

Ναι υπάρχουν αρκετές αναφορές από το cod, στο βίντεο του derbauer ξεκίνησε με remnant from the ashes. Αν μπεις στο reddit θα διαβάσεις από κατόχους που το αντιλήφθηκαν στο gaming. Απ' ότι φαίνεται ακόμα και τα προβληματικά coolers δεν εμφανίζουν το πρόβλημα όταν είναι κάθετα. 

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Ναι υπάρχουν αρκετές αναφορές από το cod, στο βίντεο του derbauer ξεκίνησε με remnant from the ashes. Αν μπεις στο reddit θα διαβάσεις από κατόχους που το αντιλήφθηκαν στο gaming. Απ' ότι φαίνεται ακόμα και τα προβληματικά coolers δεν εμφανίζουν το πρόβλημα όταν είναι κάθετα. 

Μάλλον δεν έπρεπε να πάνε σε 384 bus width από τα 256 της προηγούμενης γενιάς, στις 7900 ΧΤ που είναι στα 320 δεν ακούγεται γκρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, hln3 είπε

Μάλλον δεν έπρεπε να πάνε σε 384 bus width από τα 256 της προηγούμενης γενιάς, στις 7900 ΧΤ που είναι στα 320 δεν ακούγεται γκρίνια.

φίλε μου νομίζω ότι είναι μόνο θέμα cooler. όσοι βάζουν waterblock, τουλάχιστον από σκόρπιες αναφορές γιατί δεν έχουμε κάποιον εδώ, δεν αντιμετωπίζουν θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησαν να κάνουν compact τις διαστάσεις των καρτών αλλά με 350 watt κατανάλωση δεν θέλει και πολύ να πάει κάτι στραβά. 
 

2 ώρες πριν, hln3 είπε

Μάλλον δεν έπρεπε να πάνε σε 384 bus width από τα 256 της προηγούμενης γενιάς, στις 7900 ΧΤ που είναι στα 320 δεν ακούγεται γκρίνια.

Αυτο έπρεπε να γίνει επειδή στην Navi 31 αρχιτεκτονική οι ελεγκτές μνήμης είναι σε ξεχωριστά chiplet και έχουν περισσότερους shaders άρα αύξησαν και τo memory cache με αποτέλεσμα μεγαλύτερο δίαυλο. 

 

3 ώρες πριν, ICE-T είπε

πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι να αγοράζουν εκεί που άλλοι το θεωρούν ασύμφορο η κοροϊδία,εγώ δεν πρόκειται να κατηγορήσω κανένα αν θέλει να αγοράσει σε αυτή την τιμή επειδή εγώ δεν μπορώ, όπως ο άλλος αγοράζει Ferrari για να κάνει βόλτα ενώ μπορεί και με ποδήλατο να κάνει το ίδιο, δικαίωμα του.

Επειδή μπορεί να το κάνει δεν αναιρεί ότι είναι παράλογο 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριζοντια εχουν θεμα οι ref αν μπουν καθετα οι θερμοκρασιες πεφτουν 20-25 βαθμους. Κατι παιζει με τα pads και το vapor οπως αναφερουν. RMA ολες πρεπει να κανει η amd να τις φτιαξει και μετα να τις επιστρεψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οριζοντια εχουν θεμα οι ref αν μπουν καθετα οι θερμοκρασιες πεφτουν 20-25 βαθμους. Κατι παιζει με τα pads και το vapor οπως αναφερουν. RMA ολες πρεπει να κανει η amd να τις φτιαξει και μετα να τις επιστρεψει. 

Δες παλι το βιντεο του derbauer εκανε δοκιμες σε 4 καρτες , horizontal mount ,vertical mount, , vertical test bench, positive angle test bench σε ολες τις θεσεις ειχαν θεμα.
Αλλαξε pads, paste , τσεκαρε ακομα και την επιφανεια και εχει καταληξει οτι φταιει το vapor chamber design.
Σε 48 επιβεβαιωμενα cases που ελαβε με email οι 29 horizontal και 19 vertical.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...