Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BlurayMoviesGreece είπε

Nαι 7900xtx 1200 δολαρια και Zotac 4080 1300 δολαρια.
100€ διαφορα και καθαρισες απο προβληματα με καλυτερο Ray Tracing και λιγοτερα Watt.

Μου αρέσει που μου την είπες που έβαλα τις reference 7900ΧΤΧ και εσύ τώρα συγκρίνεις την ακριβότερη 7900XTX με την φτηνότερη 4080.  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dem είπε

Δεν λέω ότι η XT/XTX  έχει καλό msrp. 

Αλλά και αυτό που δείχνεις τώρα αυτη την στιγμή είναι άκυρο. 

Γιατί όταν τα skrouτζομάγαζα στην Ελλάδα ήταν 2-3 και έλεγαν ότι έχουν την 4080 την είχαν στο  διχίλιαρο. Και παρα πολλά ακόμα εκεί την έχουν :lol:   

Στα λογια μου ερχεσαι, οι ακραιες τιμες των 4080 σας εκαναν να ριξετε μαυρο στην Nvidia.
Oι ακραιες τιμες στις 7900XT 7900XTX σαν εκαναν να λετε καντε κουραγιο θα φτιαξουν οι drivers και τα προβληματα.
Εκει δεν εχει μαυρο.
Τα 1400€ χωρις προβληματα ειναι "χειροτερα" απο τα 1300€ με προβληματα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στα λογια μου ερχεσαι, οι ακραιες τιμες των 4080 σας εκαναν να ριξετε μαυρο στην Nvidia.
Oι ακραιες τιμες στις 7900XT 7900XTX σαν εκαναν να λετε καντε κουραγιο θα φτιαξουν οι drivers και τα προβληματα.
Εκει δεν εχει μαυρο.
Τα 1400€ χωρις προβληματα ειναι "χειροτερα" απο τα 1300€ με προβληματα.

Εδώ στο forum δεν βλέπω κανέναν να τρέχει να πάρει 4080 στα 1400 ούτε βέβαια 7900ΧΤΧ στα 1300. Πάλι άστοχα συμπεράσματα βγάζεις.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Στα λογια μου ερχεσαι, οι ακραιες τιμες των 4080 σας εκαναν να ριξετε μαυρο στην Nvidia.
Oι ακραιες τιμες στις 7900XT 7900XTX σαν εκαναν να λετε καντε κουραγιο θα φτιαξουν οι drivers και τα προβληματα.
Εκει δεν εχει μαυρο.
Τα 1400€ χωρις προβληματα ειναι "χειροτερα" απο τα 1300€ με προβληματα.

Σε κανενός τα λόγια δεν έρχεσαι αν μιλάς για μένα. Μπερδεύσαι. 

Δηλαδή που να μην υποστήριζα ότι έχει κακό msrp η XTX και ακόμα χειρότερο η ΧΤ.  😄 

Επίσης και η 4090 έχει ακραία τιμή, αλλά πίστεψε με απο την στιγμή που που θα έβγαζα απο την τσέπη 1600 για κάρτα για gaming ή για το χαβαλέ * (ακόμα και να κάθεται στο κουτί ) αποκλείται να μην έδινα άλλα 400 για την 4090.  Η 4090 βγάζει νόημα σε σχέση με την προηγούμενη γενια, με την 3090/ti , titan, goliath κτλ ε..η 4080 δεν βγάζει πως να το κάνουμε τώρα, έτσι είναι 😁 ακόμα και η XTX αν φτάσει στο 1000αρικο μπορεί να περπατήσει, εκεί που είναι η 4080, είπαμε ...μύγες. 

* αυστηρά για αυτούς και όχι για αυτούς που θα αναβαθμίσουν pc σε γραφεία για επαγγελματικούς σκοπούς. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Εδώ στο forum δεν βλέπω κανέναν να τρέχει να πάρει 4080 στα 1400 ούτε βέβαια 7900ΧΤΧ στα 1300. Πάλι άστοχα συμπεράσματα βγάζεις.

Γιατι εχεις καποιο τροπο να μαθαινεις τι GPU εχει το καθε μελος και ποτε το πηρε;
Eδω καποιοι ειχαν αποψη για τους adaptors και στα υπολοιπα αρθρα ειχαμε τουλαχιστον 20-30 ατομα που ειχαν ηδη 4090 και δεν ειχαν κανενα θεμα .
Το συμπερασμα μου μια χαρα ευστοχο ειναι μιας και οσα περιγραφω ειναι γεγονοτα και οχι υποθεσεις.
Οι AMD βγηκαν ακριβες, με πολυ λιγοτερες δυνατοτητες απο οτι υποσχεθηκαν στην παρουσιαση, με προβληματα στους Drivers, στα clocks, στη καταναλωση να βαραει 400αρια ,το Ray Tracing αστειο επιπεδου προηγουμενης γενιας και τιμες 1200-1300.

Οι 4080 απο εκει που δεν πουλαγαν και τις επεστρεφαν οι skulpers ξαφνικα γινονται out οf stock στα καταστηματα.
Πες μου που ειμαι λαθος και τι απο ολα αυτα δεν ισχυει;

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θυμάμαι ποτέ ξανά μία βδομάδα μετά την κυκλοφορία να μην έχει εμφανιστεί ούτε ένας συμφορουμίτης κάτοχος. Ακόμα και στο mining craze είχαμε φίλους που πήραν κάρτα day1 ούτε καν week1. Πρώτη φορά μόνο απολογητές/θεωρητικοί του σπορ, φυσικά με links, video, συγκριτικά, αλλά μόνο στη θεωρία.

Να βάλει το χέρι στη τσέπη να στηρίξει την αποψάρα του, ουδείς.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε πάλι έχουμε 4 νέες κάρτες που είναι αρκετά καλές με τραγικές τιμές και ναι ακόμη και η 4090 στα 1600 είναι χάλια τιμή. Ο κόσμος όμως εκεί να δώσει τα λεφτά του σ αυτες τις τιμολογιακές πολιτικές. Μιλάμε για το μικρότερο ποσοστό σε πωλήσεις οι χαι εντ αλλά λογικά με το μεγαλύτερο κέρδος λόγο υψηλών τιμών. 

Το κακό είναι ότι αν και οι επόμενες(4070 7800 κτλ) βγούνε με ανεβασμένες τιμές ο κόσμος θα είναι πάλι στα ίδια , δε θα μπορεί να πάρει μια καλή GPU γιατί οι "παλιές"(σειρά 3000 και 6+) θα έχουν κακές τιμές. Βλέπουμε οι σειρά 3000 ακόμη να πέσει σε νορμάλ επίπεδα.

Αντε η νβιντια δεν περιμέναμε κάτι άλλο αλλά ρε αμντε τι τιμές είναι αυτές όταν λες βγάζεις πολλαπλό τσιπλετ να κρατήσεις χαμηλά τις τιμές. Από πότε τα 1000+ για GPU είναι χαμηλή τιμή??

Το σεκμεντ των 200 ευρώ το έχουν ξεχάσει(ναι ξέρω 6400 6500 και καμιά 1650 οι επιλογές .......), σ αυτή τη γενιά δε βλέπω να έχουμε κάτι καλύτερο. Θα δίνουμε ένα πλειστεσιον και βάλε σε GPU για νορμάλ επιδόσεις και κάποιοι θα λέμε ναι αλλά κοίτα την 4090-4080 και την 7900ΧΤΧ επιδόσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ακόμη τραγικό είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει φτηνή HDMI 2.1 GPU(Για HTPC δηλαδή), δηλαδή με 70-80 ευρώ..Πρέπει να πας σε 3050 ή 6400 που είναι πολύ πιο ακριβές.

Κατά τα άλλα όλα έχουν πάρει αύξηση, απ' το σούπερ μάρκετ μέχρι την βενζίκη και το ψωμί στο φούρνο και περιμένετε φτηνές GPUs που είναι luxury products ? Τα ίδια και τα ίδια θα λέμε κάθε φορά ; Επίσης η αγορά διαμορφώνεται ανάλογα με το τι αγοράζει ο κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Δεν θυμάμαι ποτέ ξανά μία βδομάδα μετά την κυκλοφορία να μην έχει εμφανιστεί ούτε ένας συμφορουμίτης κάτοχος. Ακόμα και στο mining craze είχαμε φίλους που πήραν κάρτα day1 ούτε καν week1. Πρώτη φορά μόνο απολογητές/θεωρητικοί του σπορ, φυσικά με links, video, συγκριτικά, αλλά μόνο στη θεωρία.

Να βάλει το χέρι στη τσέπη να στηρίξει την αποψάρα του, ουδείς.

Γιατί να τρέξει να πάρει κάποιος day 1 κάρτα 1000+ Ευρώ; 

Περιμένεις, βλέπεις πως θα σταθεροποιηθούν οι τιμές και κρίνεις αν αξίζει και αν τη χρειάζεσαι/θες. 

Για εμένα οτιδήποτε πάνω από 400-500 ευρώ (όσο περίπου μια κονσόλα) είναι εντελώς παράλογο, όχι επειδή δεν μπορώ να τις αγοράσω αλλά επειδή το θεωρώ υπερβολή να δίνεις 3-4 τα λεφτά που κάνει μια κονσόλα, μόνο για κάρτα γραφικών. 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ιδιο στοιχιζει η "bleeding edge" τεχνολογια του playstation, του μεσου κινητου (ακομη και στα high end η apple με τις τιμες της TSMC δινει μονο στα pro models τον νεο επεξεργαστη που ειναι ουσιαστικα το πιο high end κομματι του κινητου) για να κοψει εξοδα, της τηλεορασης και των "νεων" πανελ της που παραμενουν ιδια σχεδον μια 5ετια με μικροδιαφορες με ενα απο τα πιο πολυπλοκα κομματια για να κατασκευασεις δηλαδη μια καρτα γραφικων νεας γενιας με τεραστια εξοδα σε R&D.. 

To προβλημα ειναι οτι δεν εχουν διωξει το παλιο στοκ και θα το τρωμε στην μαπα, για αυτο και οι τιμες ακομη κρατιουνται σε σχετικα υψηλα επιπεδα. Επισης ο μεσος καταναλωτης δεν εχει λεφτα και ονειρευεται h/w τιμες εποχες "πασοκ" , ενω εδω γινεται της παλαβης στην παγκοσμια οικονομια. Αφηστε το high end το εχουμε επανειλλημενα πει, αν δεν αγοραστουν οι προηγουμενης γενιας να ξεσκαρταρουν δεν θα ριξουν ευκολα τιμες. 

Να μην πουλησουν τις επερχομενες mainstream που θα εχουν ανεβασμενες τιμες και να τις ριξουν ναι, εκει θα παιχτει το παιχνιδι, αλλα τις high end ευκολα δεν θα τις δειτε σε χαμηλες τιμες δηλαδη κατω απο 1000αρικο αυτα ειναι ευσεβεις ποθοι imo..

sigh anyway συνεχιστε.. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Γιατί να τρέξει να πάρει κάποιος day 1 κάρτα 1000+ Ευρώ; 

Περιμένεις, βλέπεις πως θα σταθεροποιηθούν οι τιμές και κρίνεις αν αξίζει και αν τη χρειάζεσαι/θες.

Άλλο λέω εγώ, άλλο λες εσύ. Αυτό που περιγράφεις είναι μια τακτική αγοράς. Σωστή ή λάθος είναι εντελώς άσχετη με αυτό που έγραψα πριν. Κάνω quote τι έγραψα για να μην χανόμαστε.

39 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

1)Δεν θυμάμαι ποτέ ξανά μία βδομάδα μετά την κυκλοφορία να μην έχει εμφανιστεί ούτε ένας συμφορουμίτης κάτοχος. Ακόμα και στο mining craze είχαμε φίλους που πήραν κάρτα day1 ούτε καν week1. Πρώτη φορά μόνο απολογητές/θεωρητικοί του σπορ, φυσικά με links, video, συγκριτικά, αλλά μόνο στη θεωρία.

2)Να βάλει το χέρι στη τσέπη να στηρίξει την αποψάρα του, ουδείς.

Τι σχέση έχει αυτό που έγραψα με αυτό που έγραψες δυσκολεύομαι να το συνδυάσω.

1) Δηλαδή στα προηγούμενα launch της amd γιατί είχαμε κατόχους day1 ακόμα και στα paper launch?

2) Από όλους τους υπέρμαχους/απολογητές/φιλάθλους/οπαδούς όλοι περιμένουν ή έχουν budget όσο ένα κιλό κάστανα από ότι διαβάζω. Άρα μια χαρά ισχύει και το 2ο σημείο, ότι την αποψάρα τους δεν τη στηρίζουν με τη τσέπη τους αλλά με ευχολόγια και μυθωδίες. Και link. Και video απ' το γιουτιούμπ. Και charts. Και οτιδήποτε άλλο εκτός απ' ότι κάνει όποιος μετράει σοβαρά την απόψη του. Να την κάνει πράξη δηλαδή.

27 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Για εμένα οτιδήποτε πάνω από 400-500 ευρώ (όσο περίπου μια κονσόλα) είναι εντελώς παράλογο, όχι επειδή δεν μπορώ να τις αγοράσω αλλά επειδή το θεωρώ υπερβολή να δίνεις 3-4 τα λεφτά που κάνει μια κονσόλα, μόνο για κάρτα γραφικών.

Έχει ειπωθεί, γραφτεί πολλές φορές, οι κονσόλες όσο πιο κοντά είναι στο λανσάρισμά τους τόσο μεγαλύτερο value έχουν. Πολύ καλή επιλογή και συμφωνώ κάποιος αν ζητάει σαν πρωτεύον κριτήριο το value, να πάρει κονσόλα. Βέβαια δεν έχει και πολύ σχέση με νήμα για κάρτες του 1k+

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Για εμένα οτιδήποτε πάνω από 400-500 ευρώ

αυτές οι τιμές πάνε ανήκουν στο παρελθόν... όσον αφορά τη νέα γενιά street price τιμή δε πρόκειται ούτε η 4050 να έχει 500 ευρώ... τώρα στις πιο παλιές κάτι γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

1) Δηλαδή στα προηγούμενα launch της amd γιατί είχαμε κατόχους day1 ακόμα και στα paper launch?

Γιατί υπάρχουν μέτρια προς αρνητικά review και ο λόγος απόδοσης τιμής δεν είναι καλύτερος από τις υπάρχουσες κάρτες τις AMD που αυτή τη στιγμή έχουν τις καλύτερες τιμές. 

5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

 

2) Από όλους τους υπέρμαχους/απολογητές/φιλάθλους/οπαδούς όλοι περιμένουν ή έχουν budget όσο ένα κιλό κάστανα από ότι διαβάζω. Άρα μια χαρά ισχύει και το 2ο σημείο, ότι την αποψάρα τους δεν τη στηρίζουν με τη τσέπη τους αλλά με ευχολόγια και μυθωδίες. Και link. Και video απ' το γιουτιούμπ. Και charts. Και οτιδήποτε άλλο εκτός απ' ότι κάνει όποιος μετράει σοβαρά την απόψη του. Να την κάνει πράξη δηλαδή.

Εγώ χαίρομαι που εδώ δεν έχουν πέσει με τα μούτρα να αγοράσουν κάρτες, ώστε να βάλει μυαλό η AMD και μη λέει μαλακίες πριν το launch. Όταν/άμα φτιάξουν τα θεματάκια που έχουν οι 7900 το βλέπουμε. Αλλά και πάλι είναι 2χ καλύτερη από μια 6800ΧΤ ώστε να δικαιολογεί την τιμή της. Με τις τιμές που έχει Ελλάδα δε νομίζω. US που είναι στο MSRP πουλάει ικανοποιητικά νομίζω.

5 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Έχει ειπωθεί, γραφτεί πολλές φορές, οι κονσόλες όσο είναι πιο κοντά στο λανσάρισμά τους τόσο μεγαλύτερο value έχουν. Πολύ καλή επιλογή και συμφωνώ κάποιος αν ζητάει σαν πρωτεύον κριτήριο το value, να πάρει κονσόλα. Βέβαια δεν έχει και πολύ σχέση με νήμα για κάρτες του 1k+

Δεν έχουν και πολύ νόημα οι κάρτες του 1κ+. Άλλο το με ενδιαφέρει το value και άλλο το πετάω έξω από το παράθυρο για να πάρω GPU μόνο για gaming (αν είναι και για επαγγελματική χρήση εννοείται ότι αλλάζει το θέμα). 

1 λεπτό πριν, Tambas91 είπε

αυτές οι τιμές πάνε ανήκουν στο παρελθόν... όσον αφορά τη νέα γενιά street price τιμή δε πρόκειται ούτε η 4050 να έχει 500 ευρώ... τώρα στις πιο παλιές κάτι γίνετε

Μια χαρά βρίσκεις σχεδόν και 6800 μέχρι αυτές τις τιμές. Δεν έχουμε πια mining craze. 

Δεν είπα ότι τα 500 είναι όριο για όλους, είπα τι ισχύει για εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Μια χαρά βρίσκεις σχεδόν και 6800 μέχρι αυτές τις τιμές. Δεν έχουμε πια mining craze. 

Δεν είπα ότι τα 500 είναι όριο για όλους, είπα τι ισχύει για εμένα. 

ναι για παλιά μοντέλα βρίσκεις για καινούργια ούτε για πλακα ...παλαιότερα σε τέτοια τιμή έπαιρνες καρταρα day one τώρα καλο είναι να συνηθίσουμε το 1000ρίκο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Γιατί υπάρχουν μέτρια προς αρνητικά review και ο λόγος απόδοσης τιμής δεν είναι καλύτερος από τις υπάρχουσες κάρτες τις AMD που αυτή τη στιγμή έχουν τις καλύτερες τιμές.

Εν μέρει σωστό. Δεν είναι θέμα εσωτερικού ανταγωνισμού, φαίνεται άλλωστε και από το τραγικό μερίδιο αγοράς της amd.

7 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Εγώ χαίρομαι που εδώ δεν έχουν πέσει με τα μούτρα να αγοράσουν κάρτες, ώστε να βάλει μυαλό η AMD και μη λέει μαλακίες πριν το launch. Όταν/άμα φτιάξουν τα θεματάκια που έχουν οι 7900 το βλέπουμε. Αλλά και πάλι είναι 2χ καλύτερη από μια 6800ΧΤ ώστε να δικαιολογεί την τιμή της. Με τις τιμές που έχει Ελλάδα δε νομίζω. US που είναι στο MSRP πουλάει ικανοποιητικά νομίζω.

Πολύ σωστά, βέβαια εγώ διατυπώνω κάτι εντελώς διαφορετικό, αναφερόμενος στους εδώ οπαδούς.

7 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Δεν έχουν και πολύ νόημα οι κάρτες του 1κ+. Άλλο το με ενδιαφέρει το value και άλλο το πετάω έξω από το παράθυρο για να πάρω GPU μόνο για gaming (αν είναι και για επαγγελματική χρήση εννοείται ότι αλλάζει το θέμα).

Σεβαστή η απόψη σου, ο καθένας έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά για το τι είναι πεταμένα λεφτά απ΄το παράθυρο. Όπως επίσης δεν έχουν και όλοι τις ίδιες δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...