Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, hln3 είπε

Έλεγα να κάνω skip αυτή την γενιά αλλά αν πέσει 800 το σκέφτομαι ... Στην ουσία είναι 15% πίσω από την ΧΤΧ, αν η διαφορά ειναι στο 30% για την τιμή είναι καλύτερη επιλογή.

σε μ.ο. μπορεί να ξεπερναει και το 20% και υπάρχει απορία για το αν κλοκάρει το ιδιο καλα....800 τελική πάντως σωστά είναι για συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που δεν τους κάνει κλικ το περιβόητο RT και θα πάνε σε AMD, βάσει τρεχουσών τιμών -δηλαδή 6900ΧΤ στα €800 - μια λογική τιμή για την 7900ΧΤ είναι στα 1000-1050 ευρώ. Μετά την 4070 Τi σίγουρα θα πέσει κι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

Για αυτούς που δεν τους κάνει κλικ το περιβόητο RT και θα πάνε σε AMD, βάσει τρεχουσών τιμών -δηλαδή 6900ΧΤ στα €800 - μια λογική τιμή για την 7900ΧΤ είναι στα 1000-1050 ευρώ. Μετά την 4070 Τi σίγουρα θα πέσει κι άλλο.

Διαφωνώ! Οχι οτι το σκέφτεσαι παράλογα, αλλά πρώτον η 6900XT ηταν δυσανάλογα ακριβή γιατι ειναι μολις 10-% πιο γρήγορη απο 6800XT που εχει φτασει αρκετες φορες 620-630 € (προφανώς επειδή την ειχε δει....flagship 🤪)

και επιπλέον ακομα και για 800€ να πεις την 6900, η άλλη είναι επόμενη γενιά, δεν ειναι απλά ενα μον΄τελο 20% πιο γρηγορο για να το πληρωσεις 20% πιο ακριβά!

Ξερω οτι το υπεραναλύω, αλλά αν το πάρουμε και ανάλαφρα βγαίνουν λάθος συμπεράσματα.....

Κοινώς ειναι πολυ ακριβές και οποιος θέλει αγοράζει με αυτή την παραδοχή! 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Age4Greeks είπε

@scorpion8283 για αυτό και υπογράμμισα το "Βάσει τρεχουσών τιμών", αν το πάμε με το τι θα έπρεπε ή τι επιθυμούσαμε...άστο.

Ναι σωστα!! 👍

Εν τω μεταξύ Γερμανία σε 2 μέρες μεσα η XT εφτασε το "Γερμανικο" MSRP (899$=846euro*1,19VAT=1.000 euro.)

https://geizhals.de/?cat=gra16_512&xf=9816_02+04+13+-+RX+7900+XT

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, grevoil είπε

Έπεσε 150 μέσα σε 20 λεπτά, αν πάει έτσι σε κανένα 5 ώρο θα μπει στο καλάθι.

Tιμη θα δεις οταν θα την εχουν λιστα 15-20 καταστηματα.
Οταν την εχουν 2-3 βαζει ο καθε ενας οτι θελει για αυτους που ειναι στο refresh να την αγορασουν Day 1.
5/1 βγαινει 4070ti (4080 12gb) και θα πεσουν παλι οι AMD.
Οποιος θελει AMD καλο ειναι να περιμενει λιγες μερες.

Αντιστοιχα οπως ειχα πει εδω και 1 μηνα θα επεφταν και οι Nvidia με την κυκλοφορια των AMD.
4090 ξεκιναει απο 1980€ απο 2500€
4080 ξεκιναει απο 1400€ απο 1700€

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, grevoil είπε

396144423_Screenshotfrom2022-12-1613-20-57.png.8f93dd50b59e4754dd97cf9424b7736f.png

κοίτα να δεις μια χαρά πούλαγε το πλαίσιο χαχαχα

 

Screenshot_1.png

3 ώρες πριν, scorpion8283 είπε

Γιώργο χαζοχαζευα λίγο χθες και έκανα λίγη δουλίτσα σε σχέση με την απόδοση της κάρτας,αλλά δεν έχω το exceλακι τωρα γιατι είμαι στη δουλειά.

Καταρχήν εγω θεωρώ οτι με μ.ο. 64% πάνω απο 6800XT είναι όντως ο διαδοχός της, αρα η τιμολογιακή κατηγορία είναι fail....αντε λιγο πιο πάνω απο την 6800xt γιατι ακριβυνε το αιγοπροβειο γαλα, σίγουρα κάτω απο 1000αρικο τελική.

Τώρα, αυτό που μου έκανε τρομερη εντύπωση είναι το variation που οδηγεί στο 64% (RDNA3 VS RDNA2)....

Είδα απο 34% 🥴και μετα ανέβαινε σταδιακά, αλλά με αρκετά games πάνω απο 70%....μέχρι και 90%+ 😳(μετρήσεις TP με Intel . Αυτο ενισχύεται και απο αυτό που ανέφεραν reviewers οτι τα ρολογια κάνουν οτι γουστάρουν απο παιχνίδι σε παιχ΄νιδι και μάλιστα σε Custom...(ειχα ποστάρει το κορίτσι με το tweet αλλά μαλώνατε εκεινη την ωρα...)

https://wccftech.com/rumors-allege-amd-shipped-unfinished-rdna-3-navi-31-a0-gpu-silicon-in-radeon-rx-7900-series/

μετα τη μεση του άρθρου, το ειχε πρωτοαναφέρει αυτη η Nadalina...

 

Για να έχω μέτρο σύγκρισης, ειδα και τη διαφορά μεταξύ 3080 - 4080 οπου η διαφορά απόδοσης εχει πολύ πιο μικρή- σφιχτή διακύμανση και δικαιολειται απο γενιά σε γενιά

Οταν ομως ανα παιχνίδι οι ιδιας εταιρείας κάρτες (για να αποκλύσουμε cherrypeaking ανα εταιρεία) έχουμε διαφορές που ξεκινάνε απο 34 και φτάνουν 90%, σημαίνει πως κάτι περίεργο συμβαίνει. Θα δείτε μετά τι εννοω.

Ελπίζω τελικά να οφείλεται σε drivers και στην πορεία να πάνε ακόμα περισσότερα games πανω απο 70%  και κυρίως τα καινούρια που θα ερχονται. Να ξέρετε οτι κι αν θελετε να παρετε, θα πρέπει να ελπίζουμε ολοι σε βελτίωση της απόδοσης των καρτων αυτών....(εκτός ισως απο τα παιδιά που έχετε ψωνισει ηδη ή όσους το κόστος δεν είναι προβλημα.)

Για να προλάβω τους πολεμοχαρείς επικεντρωνομαι σε διαφορά 6800XT με 7900XTX, δηλαδή γενιά με γενια ίδιας εταιρείας. 

 

64% σε λιγα παιχνιδια ειναι μεσο ορο ενα 50% ειναι η xtx και 27% η xt απο την 6800xt. Οι drivers θα στρωσουν ωστε να ειναι πιο καλα τα νουμερα μην υπαρχουν οι αποκλισεις οπως τωρα. Η 7900xt στα 649 επρεπε να ηταν ειναι οτι πρεπει για αντικατασταση της 6800xt αλλα η ονομασια της μπηκε εσκεμμενα μπας και πουλησει στα 899 αλλα μαλλον δεν πουλαει τιποτα ηδη επεσε κατω απο το msrp και εχουμε συνεχεια. 

3 ώρες πριν, hln3 είπε

Έλεγα να κάνω skip αυτή την γενιά αλλά αν πέσει 800 το σκέφτομαι ... Στην ουσία είναι 15% πίσω από την ΧΤΧ, αν η διαφορά ειναι στο 30% για την τιμή είναι καλύτερη επιλογή.

800 η XT ετσι? Εκει ισως το σκεφτομαι και εγω να τσιμπησω το 30% δεν θα με χαλασει καθολου. 750 καλυτερα κατα προτιμηση απο plaisio και δινουμε τις παλιες. Η xtx δεν θα παει εκει συντομα ισως στο τελος της ζωης της. Αλλα η xt εχει ολα τα φοντα να κατσει στο 800αρι η και πιο κατω. 27% πανω η xt και 51% πανω η xtx απο την 6800xt συμφωνα με techpower. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

64% σε λιγα παιχνιδια ειναι μεσο ορο ενα 50% ειναι η xtx και 27% η xt απο την 6800xt. Οι drivers θα στρωσουν ωστε να ειναι πιο καλα τα νουμερα μην υπαρχουν οι αποκλισεις οπως τωρα. Η 7900xt στα 649 επρεπε να ηταν ειναι οτι πρεπει για αντικατασταση της 6800xt αλλα η ονομασια της μπηκε εσκεμμενα μπας και πουλησει στα 899 αλλα μαλλον δεν πουλαει τιποτα ηδη επεσε κατω απο το msrp και εχουμε συνεχεια. 

 

Καταρχήν να πω οτι έκλεψα λίγο, γιατί εβαλα την Nitro (στοκ ομως 🤪) αλλά είμαι εγκάθετος της Sapphire εναντίον της reference :P. Το techpower up εχει 61% πιο γρήγορη η XTX nitro,

1.2..jpg.12eeb42e7fbe993f9ddeb78df7835374.jpg

Εγω βρήκα λίγο παραπάνω, αλλά κάποιο τυπογραφικο δικο μου θα ναι. 

 

image.jpeg.60922f5658d55dddfff1d3dd1ba23221.jpeg

Anyway, αυτο που θελω να πω είναι είναι οτι υπάρχει τρελό variation ανάμεσα RDNA3 vs RDNA2 ανα game, το οποίο δείχνει οτι κάθε παιχνίδι κάνει τα δικά του (απο 31 εως ...92% 🥴, κάτι το οποίο παρατήρησαν προφανως και οι reviewers...

Αλλα δεν περίμενα να έχει τοση εκταση.... το θέμα είναι κατα πόσο είναι θέμα Drivers. Αν οντως ειναι, δείχνει οτι η προφανώς η AMD ηταν ανέτοιμη, απο την άλλη αφήνει μια ελπίδα για διόρθωση....

(Αντίστοιχα εκανα και 3080 vs 4080 στα ιδια παιχνιδια για να δω, και η διαφορά τους εχει παρα πολυ μικρότερη διακύμανση....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Καταρχήν να πω οτι έκλεψα λίγο, γιατί εβαλα την Nitro (στοκ ομως 🤪) αλλά είμαι εγκάθετος της Sapphire εναντίον της reference :P. Το techpower up εχει 61% πιο γρήγορη η XTX nitro,

1.2..jpg.12eeb42e7fbe993f9ddeb78df7835374.jpg

Εγω βρήκα λίγο παραπάνω, αλλά κάποιο τυπογραφικο δικο μου θα ναι. 

 

image.jpeg.60922f5658d55dddfff1d3dd1ba23221.jpeg

Anyway, αυτο που θελω να πω είναι είναι οτι υπάρχει τρελό variation ανάμεσα RDNA3 vs RDNA2 ανα game, το οποίο δείχνει οτι κάθε παιχνίδι κάνει τα δικά του (απο 31 εως ...92% 🥴, κάτι το οποίο παρατήρησαν προφανως και οι reviewers...

Αλλα δεν περίμενα να έχει τοση εκταση.... το θέμα είναι κατα πόσο είναι θέμα Drivers. Αν οντως ειναι, δείχνει οτι η προφανώς η AMD ηταν ανέτοιμη, απο την άλλη αφήνει μια ελπίδα για διόρθωση....

(Αντίστοιχα εκανα και 3080 vs 4080 στα ιδια παιχνιδια για να δω, και η διαφορά τους εχει παρα πολυ μικρότερη διακύμανση....)

Α γεια σου εγω εβλεπα την ref σε stock τελειως με nitro/tuf/merc παει παραπανω οπως σωστα γραφεις. Μεγαλες διακυμανσεις να παιζει θεμα με το cpu λες κανα BN η overhead και να εχουμε τετοια νουμερα? Παντως με 60% διαφορα απο 6800xt στα 900 θα αξιζε φουλ μια 7900xtx για αναβαθμιση. Ενω με την xt που ειναι αρκετα πιο κατω μεχρι 750.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσος κόσμος που δεν έχει χρόνο ή όρεξη να ψαχτει θα τη πατήσει νομίζοντας ότι η ΧΤΧ είναι απλά μια  "σπέσιαλ" (like oc/black edition) έκδοση με ένα μικρό ποσοστό %up.... 

Πολύ κακή και πονηρή επιλογή ονομασίας. Μαθήματα έλαβε από την Nvidia και αποφάσισε τέτοια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Αλλα δεν περίμενα να έχει τοση εκταση.... το θέμα είναι κατα πόσο είναι θέμα Drivers. Αν οντως ειναι, δείχνει οτι η προφανώς η AMD ηταν ανέτοιμη, απο την άλλη αφήνει μια ελπίδα για διόρθωση....

👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

 Μεγαλες διακυμανσεις να παιζει θεμα με το cpu λες κανα BN η overhead και να εχουμε τετοια νουμερα? 

Οχι...οι καρτες boostarουν οπως να ναι! Καποιοι το παρατηρησαν απο τους reviewers....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, akisk είπε

600 ευρώ για 4080 και πολύ της είναι. 480 ευρώ 7900xtx, 400 ευρώ 7900xt. Πρέπει να μαζευτούν οι εταιρίες. Τελείωσαν οι εποχές του mining, ώρα για επιστροφή στην κανονικότητα.

Επισης 500 iphone 14 pro max, 15000 τελευταια bmw, και 50000 ενα σπιτι 100τμ. Τελειωσε το ΠΑΣΟΚ, επιστροφη στην πραγματικοτητα. 

21 ώρες πριν, akisk είπε

Μετά πήρε το mining τα πάνω του και τα διέλυσε όλα.

Η σειρα 2000 ηταν ακριβη λογω mining? Οχι βεβαια. Αν θες να παιξεις σε 1080/60 υπαρχουν φθηνες λυσεις. Αν θες να παιξεις 4κ/60+, θα ανεβασεις το Budget οπως το ανεβασες και κατα την αγορα του 4κ monitor

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...