Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, DEADLAZARUS είπε

Η συζήτηση καταλήγει σ' ένα ατέρμονο vs, γιατί υπάρχουν σχολιαστές που προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο.

Πρώτον, οι κάρτες είναι υπερκοστολογημένες. Ok, το αυτό ισχύει και για τη 4080 (και, πιστεύω, τα ίδια θα δούμε όταν βγουν με το καλό οι 4080s/4080ti). Ωστόσο, η Amd είχε τη χρυσή ευκαιρία να πάρει τα φουρνάκια του πέτσινου αν τιμολογούσε σωστά. Δεν το έκανε, κι οι τιμές χτυπάνε άσχημα, ιδίως αν κοιτάξει κανείς το γλίσχρο άλμα στις επιδόσεις σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.

Δεύτερον, η rt απόδοση είναι κακή. Τέλος, τελεία. Προσωπικά, με το backlog που έχω, δεν με συγκινεί ιδιαίτερα το rt, αλλά είναι κάτι που θα ήθελα να έχει η κάρτα που θα επιλέξω. Αν η Amd πιστεύει ότι το rt δεν έχει μέλλον ή δεν έχει μέλλον ως κλειδωμένη τεχνολογία της Nvidia, ας βγει να το πει. Διαφορετικά, η rt απόδοση των xtx/xt είναι underwhelming.

Τρίτον, το κλασικό πρόβλημα της Amd με τους προβληματικούς οδηγούς αφαιρεί πόντους. Άλλο πράγμα να σκαλίσω την κάρτα (uv ή/και oc, power limit κτλ κτλ) κι άλλο να βλέπω μαύρες οθόνες στα καλά καθούμενα, υψηλή idle κατανάλωση κι ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσει η Amd.

Καταλήγω: στα 850-900 ευρώ η xtx και στα 600-650 η xt είναι πολύ καλές επιλογές, εφόσον λυθούν τα προβλήματα με τους οδηγούς. Το rt performance είναι κακό, αλλά ο αγοραστής κρίνει βάσει των δικών του θέλω.

Υ.Γ Σε τεχνολογικό forum γράφουμε, μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν είναι δυνατόν να διαβάζουμε ότι η διαφορά στο rt κομμάτι μεταξύ των 4080 και xtx είναι 15% (και κατεβαίνει). Πολύ απλά, αρκετοί θα τραβήξουν τις τρίχες τους διαβάζοντας αυτές τις ανοησίες, θα μπουν ν' απαντήσουν, θα έρθει μετά ο άλλος να ξαναγράψει τα δικά του, θα πάρει πάλι την απάντηση που πρέπει, και το vs δεν θα τελειώσει ποτέ.

Αν καταργουσε εντελως το rt πάντως (κυριολεκτικά 0% επιδοσεις) και έβγαινε με 800 msrp θα ηταν σε καλύτερη θεση απο το "έχουμε και δεν εχουμε rt" 1000 msrp. Δικια μου άποψη βεβαίως βεβαιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

τωρα 600 δινω στο σουπερμάρκετ το μηνα

Γι' αυτό φωνάζω ότι πρέπει να μπουν κι οι κάρτες γραφικών στο καλάθι του νοικοκύρη😛..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Herald είπε

Αν καταργουσε εντελως το rt πάντως (κυριολεκτικά 0% επιδοσεις) και έβγαινε με 800 msrp θα ηταν σε καλύτερη θεση απο το "έχουμε και δεν εχουμε rt" 1000 msrp. Δικια μου άποψη βεβαίως βεβαιως

Είπαμε βρε συ. Μέχρι στιγμής ένα παιχνίδι έχω παίξει με RT το guardians of the galaxy με RT high χωρις FSR και όλα ultra και με την 6800xt είχα από 70 μέχρι 80fps σε κάθε περίπτωση στην ανάλυση μου. Χωρίς RT φαίνονταν αρκετά άσχημα οι ανακλαστικες επιφάνειες δεν έδωσαν βάση σου λέει αφού βάλαμε rt. Και far cry 6 είχα δοκιμάσει πιο πριν με 6700xt ήμουν στα 70fps όλα ultra με ultra RT λογικά θα είμαι στα 90 100 τώρα με την 6800. Το Rt είναι ανάμεσα σε 3080 και 3090  στις 7900 εμένα με καλύπτει για αυτά τα λίγα παιχνίδια που θέλω να παίξω με RT. Βασικά ηδη με καλύπτει η 6800xt σε αυτά αλλά τα ξέρεις αν δω κάποια καλή προσφορά χτυπάω σε δευτερόλεπτα. 

Εμφανίστηκε δειλά δειλά η πρώτη xt εκτός plaisiou ελλάδα στα 1100. 50 ευρώ καπέλο σύμφωνα με το MSRP. 899 δολάρια είναι 1050 ευρώ με 24% ΦΠΑ. Xtx ακόμα μόνο στο plaisio 2 reference στα 1400 και 1300 η xt οπότε είμαστε 200 ευρώ κάτω στην xt. Περιμένω να δούμε και AIB ελλάδα σχεδον σε όλες φαίνεται ότι έριξαν δουλειά και έδωσαν προσοχή στη λεπτομέρεια ειδικά nitro και red devil αν και η δεύτερη κάπως κιτσαριο όπως έχω πει. 

https://www.bestprice.gr/item/2158167750/xfx-radeon-rx-7900-xt-20gb.html?qo=7900xt&from=cat

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chrisde είπε

Έτσι. Από τους χρήστες/κατόχους των καρτών θα μάθουμε τι πραγματικά παίζει και όχι από youtubers reviewers. Απ΄ότι φαίνεται μέχρι στιγμής (ακόμα αρχή είναι βέβαια οπότε το δείγμα είναι πού μικρό) για άλλη μια φορά , οι στοκ ρυθμίσεις των καρτών, σε συνδυασμό με τους ανέτοιμους ακόμα drivers δημιούργησαν τα άσχημα αποτελέσματα που είδαμε στα day1 reviews. Πιστεύω ότι αν βάλουμε και τον παράγοντα oc και tweaking στην εξίσωση για όλες τις κάρτες και βγουν  νέοι, βελτιωμένοι drivers, ότι κατά μ.ο. (δεν κλοκάρουν όλες το ίδιο φυσικά) οι custom xtx σε raster θα είναι ακριβώς ανάμεσα σε 4080 και 4090. Προσωπική πρόβλεψη είναι έτσι, μην βαράτε όσοι διαφωνείτε, δεν είπα ότι έχω στοιχεία να το αποδείξω, βάσει της μέχρι τώρα εμπειρίας μου σε amd το λέω και με αυτά τα λίγα δείγματα που έχουν διαρρεύσει. Όπως και να χει, η διαφορά σε rt δεν θα μειωθεί, μη σου πω ότι θα αυξηθεί βασικά όσο θα μπαίνουν πιο πολύπολοκα rt στην εξίσωση, που (μάλλον) θα είναι ο κανόνας από εδώ και πέρα, θα είναι πολύ δύσκολο για την xtx να ανταποκριθεί στη σύγκριση με την 4080. Από κει και πέρα, αναλογα με το πως θα κυμανθούν οι τιμές τους (το πιο σημαντικό απ' όλα) ο καθένας αποφασίζει για την πάρτη του. Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή εδώ, η μόνη ενσταση μου είναι οι τωρινές τιμές και οι ανώριμοι (για την ώρα;) drivers των νέων amd.

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Γιατί έγραψα κάτι διαφορετικό; Για ξαναδές αυτό που έχω υπογραμμίσει κιόλας τρομάρα μου γιατί το ήξερα ότι θα πεταχτεί κάποιος να το πει αυτό. Δεν επωφελούνται όμως όλες το ίδιο. Η nvidia απ' όσο ξέρω (ειλικρινά δεν είμαι ειδικός σε αυτές, μάλλον άσχετο με λες) έχει μια χαρά στοκ ρυθμίσεις. Η amd σε διαβεβαιώ (εκεί ξέρω σίγουρα πολύ καλύτερα από εσένα), όχι. Μόνο από κει, με λίγο tweaking και βγάζοντας έξω τον παράγοντα oc κερδίζεις επιδόσεις, σταθερότητα κτλ. Επιφυλλάσομαι βέβαια για τις καινούριες που προφανώς δεν τις ξέρω. Αλλά μιας και πιάσαμε την κουβέντα για να βγει και κάτι χρήσιμο πες μας χονδρικά πόσο % έχεις κερδίσει στοκ vs tweaking με την 4090; Απ' όσο ξέρω η 4090 έχει headroom για έξτρα επιδόσεις, η 4080 όχι. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Το θέμα με ενδιαφέρει διότι όπως έχω ξαναπεί κοιτάζω πιο πολύ προς 4080, εφ' όσον η τιμή είναι σωστή και η διαφορά με την xtx δεν είναι μεγάλη.

Όπως φάνηκε και από το review του techpowerup, η κάρτα στην AIB μορφή της έχει να δώσει και ήταν κοντά σε 4090. Νομίζω ότι δεν παίρνουν τόσο πολύ οι Nvidia, δεν το έχω τσεκάρει βέβαια, μπορείς όμως να κατεβάσεις σίγουρα powerlimit και να μη χάσεις ουσιαστικά τίποτα.

H 7900xtx είναι ένα πανέμορφο θηριάκι και όποιος θέλει κορυφαίες επιδόσεις σε πολύ καλή για τα σημερινά δεδομένα τιμή, όταν παίζει κοντά στο χιλιάρικο, τα δίνει. Τώρα στα 1400 είναι και θέμα προσωπικής επιθυμίας και επιλογής και εκεί όμως για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί λίγο είναι μία πολύ δυνατή επιλογή που κοιτά τις Nvidia στα μάτια σε αρκετούς τομείς.

Τα θέματα με τις idle καταναλώσεις και τους οδηγούς αν υπάρχουν θα πρέπει να λυθούν χθες από σεβασμό σε όσους την επιλέξουν, γιατί το προϊόν παρότι φθηνότερο από τον ανταγωνισμό, είναι ακριβό.

Επεξ/σία από Armoral
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στα 999 η XT από γερμανικό site. Η xtx άφαντη. 

https://www.equippr.de/asus-radeon-rx-7900-xt-20-gb-gddr6-retail-2109581.html?emid=639c428bb0fa1a547f23c1d7

 

 

Πόσο λες να πέσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, hln3 είπε

Πόσο λες να πέσει;

Η απλη XT ειναι κατηγοριας 7800xt ειναι 30% πανω οποτε δεν πιστευω οτι θα αργησει να παει στα 700-800 ευρω Ευρωπη εκει ειναι μια λογικη τιμη και σωστη αντικαταστατης της 6800xt. Η XTX βλεπω πολυ μεγαλη ζητηση για καποιο λογο ισως σταθεροποιηθει στα 1000-1100 μεσα στο 2023 δινω μια ελπιδα και για 900 ευρω εφοσον παιξει καλη μπαλιτσα η 4070ti ειδικα στην τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Προσωπικα τα απο τα launch reviews που ειδα 2 πραγματα με προβληματισαν. Το efficiency το οποιο απο αυτα που διαβαζω απο τους χρηστες λυνετε με UV και καταναλωσεις σε video playback μιας και βλεπω αρκετες σειρες ταινιες απο υπολογιστη. Το πρωτο φαινεται ειμαστε σε καλο δρομο το να παρω 6800xt καταναλωσεις με 50% πανω raster εμενα με καλυπτει. Το δευτερο περιμενουμε drivers ακομα δεν εχουν βγει επισημοι drivers WHQL για RDNA 3 και θα βγουν οταν λυθουν αυτα τα τρανταχτα προβληματα. Το UV ειναι must σε AMD και εννοειται γινεται και στις nvidia αν και stock ανεκαθεν εδιναν το 99% efficiency τους. Γενικα ως geeks της τεχνολογιας ολοι ασχολουμαστε λιγο πολυ με tuning καρτων cpu αναλογα τις γνωσεις μας αρκει να ξερουμε οτι ερχονται εκει που θελουμε. Γιατι αν ειναι να χασω 20% επιδοσεις για 100watt κατω ρευμα τι να το κανω. Οτιδηποτε αλλες κριτικες εχω απο κατοχους σχετικα με το UV των καρτων θα το αναφερω. 

Γιώργο χαζοχαζευα λίγο χθες και έκανα λίγη δουλίτσα σε σχέση με την απόδοση της κάρτας,αλλά δεν έχω το exceλακι τωρα γιατι είμαι στη δουλειά.

Καταρχήν εγω θεωρώ οτι με μ.ο. 64% πάνω απο 6800XT είναι όντως ο διαδοχός της, αρα η τιμολογιακή κατηγορία είναι fail....αντε λιγο πιο πάνω απο την 6800xt γιατι ακριβυνε το αιγοπροβειο γαλα, σίγουρα κάτω απο 1000αρικο τελική.

Τώρα, αυτό που μου έκανε τρομερη εντύπωση είναι το variation που οδηγεί στο 64% (RDNA3 VS RDNA2)....

Είδα απο 34% 🥴και μετα ανέβαινε σταδιακά, αλλά με αρκετά games πάνω απο 70%....μέχρι και 90%+ 😳(μετρήσεις TP με Intel . Αυτο ενισχύεται και απο αυτό που ανέφεραν reviewers οτι τα ρολογια κάνουν οτι γουστάρουν απο παιχνίδι σε παιχ΄νιδι και μάλιστα σε Custom...(ειχα ποστάρει το κορίτσι με το tweet αλλά μαλώνατε εκεινη την ωρα...)

https://wccftech.com/rumors-allege-amd-shipped-unfinished-rdna-3-navi-31-a0-gpu-silicon-in-radeon-rx-7900-series/

μετα τη μεση του άρθρου, το ειχε πρωτοαναφέρει αυτη η Nadalina...

 

Για να έχω μέτρο σύγκρισης, ειδα και τη διαφορά μεταξύ 3080 - 4080 οπου η διαφορά απόδοσης εχει πολύ πιο μικρή- σφιχτή διακύμανση και δικαιολειται απο γενιά σε γενιά

Οταν ομως ανα παιχνίδι οι ιδιας εταιρείας κάρτες (για να αποκλύσουμε cherrypeaking ανα εταιρεία) έχουμε διαφορές που ξεκινάνε απο 34 και φτάνουν 90%, σημαίνει πως κάτι περίεργο συμβαίνει. Θα δείτε μετά τι εννοω.

Ελπίζω τελικά να οφείλεται σε drivers και στην πορεία να πάνε ακόμα περισσότερα games πανω απο 70%  και κυρίως τα καινούρια που θα ερχονται. Να ξέρετε οτι κι αν θελετε να παρετε, θα πρέπει να ελπίζουμε ολοι σε βελτίωση της απόδοσης των καρτων αυτών....(εκτός ισως απο τα παιδιά που έχετε ψωνισει ηδη ή όσους το κόστος δεν είναι προβλημα.)

Για να προλάβω τους πολεμοχαρείς επικεντρωνομαι σε διαφορά 6800XT με 7900XTX, δηλαδή γενιά με γενια ίδιας εταιρείας. 

 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η απλη XT ειναι κατηγοριας 7800xt ειναι 30% πανω οποτε δεν πιστευω οτι θα αργησει να παει στα 700-800 ευρω Ευρωπη εκει ειναι μια λογικη τιμη και σωστη αντικαταστατης της 6800xt. Η XTX βλεπω πολυ μεγαλη ζητηση για καποιο λογο ισως σταθεροποιηθει στα 1000-1100 μεσα στο 2023 δινω μια ελπιδα και για 900 ευρω εφοσον παιξει καλη μπαλιτσα η 4070ti ειδικα στην τιμη. 

Έλεγα να κάνω skip αυτή την γενιά αλλά αν πέσει 800 το σκέφτομαι ... Στην ουσία είναι 15% πίσω από την ΧΤΧ, αν η διαφορά ειναι στο 30% για την τιμή είναι καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...