Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Όταν οι τιμές ήταν στα 600 (και χαμηλότερα), δεν αγοράζαμε κάρτες?

Είναι καινούριο φρούτο αυτό, τώρα? Άντε, ίσως και να μη βρίσκαμε day1/week1/sofnwhat! Τόση λύσσα θα έπεφτε για τα τεχνολογικά θαύματα και των 2 που οι scalpers θα μπορούσαν να τροφοδοτούν συνέχεια τον κύκλο? ΔΝΤ.

Έχουν βγει ήδη στο ebay αντίστοιχες περιπτώσεις...από Δευτέρα καλό θα είναι να βρουν και ένα καλό γράσο να τις αλείψουν, να μπουν πιο εύκολα.

Όταν οι τιμές των καρτών ήταν στα 600 το ενοίκιο σου ήταν 200€, η kwh στα 5 λεπτά, τα ψώνια του μήνα 100€, η βενζίνη ούτε που ξέρω πόσο χαμηλά. Σήμερα απλά δεν έχει την ίδια αξία το χρήμα, με το που βγεί 4090 στα 600 θα έκανε φτερά.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα τα απο τα launch reviews που ειδα 2 πραγματα με προβληματισαν. Το efficiency το οποιο απο αυτα που διαβαζω απο τους χρηστες λυνετε με UV και καταναλωσεις σε video playback μιας και βλεπω αρκετες σειρες ταινιες απο υπολογιστη. Το πρωτο φαινεται ειμαστε σε καλο δρομο το να παρω 6800xt καταναλωσεις με 50% πανω raster εμενα με καλυπτει. Το δευτερο περιμενουμε drivers ακομα δεν εχουν βγει επισημοι drivers WHQL για RDNA 3 και θα βγουν οταν λυθουν αυτα τα τρανταχτα προβληματα. Το UV ειναι must σε AMD και εννοειται γινεται και στις nvidia αν και stock ανεκαθεν εδιναν το 99% efficiency τους. Γενικα ως geeks της τεχνολογιας ολοι ασχολουμαστε λιγο πολυ με tuning καρτων cpu αναλογα τις γνωσεις μας αρκει να ξερουμε οτι ερχονται εκει που θελουμε. Γιατι αν ειναι να χασω 20% επιδοσεις για 100watt κατω ρευμα τι να το κανω. Οτιδηποτε αλλες κριτικες εχω απο κατοχους σχετικα με το UV των καρτων θα το αναφερω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chrisde είπε

Γιατί έγραψα κάτι διαφορετικό; Για ξαναδές αυτό που έχω υπογραμμίσει κιόλας τρομάρα μου γιατί το ήξερα ότι θα πεταχτεί κάποιος να το πει αυτό. Δεν επωφελούνται όμως όλες το ίδιο. Η nvidia απ' όσο ξέρω (ειλικρινά δεν είμαι ειδικός σε αυτές, μάλλον άσχετο με λες) έχει μια χαρά στοκ ρυθμίσεις. Η amd σε διαβεβαιώ (εκεί ξέρω σίγουρα πολύ καλύτερα από εσένα), όχι. Μόνο από κει, με λίγο tweaking και βγάζοντας έξω τον παράγοντα oc κερδίζεις επιδόσεις, σταθερότητα κτλ. Επιφυλλάσομαι βέβαια για τις καινούριες που προφανώς δεν τις ξέρω. Αλλά μιας και πιάσαμε την κουβέντα για να βγει και κάτι χρήσιμο πες μας χονδρικά πόσο % έχεις κερδίσει στοκ vs tweaking με την 4090; Απ' όσο ξέρω η 4090 έχει headroom για έξτρα επιδόσεις, η 4080 όχι. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Tέρμα oced - η τέσπα όσο πάει το κομμάτι μου, γύρω στο 10-11%. Το 7-8% το πήρε από μνήμες, ο πυρήνας δίνει ψίχουλα. 

Με tweaking και παπάτζες είμαι 9% ακριβώς πίσω από τέρμα oced, αλλά με την κατανάλωση στα 270-290w αντί για 450. 

Mόλις έτρεξα cyberpunk για τα παραπάνω νούμερα. 91 fps τέρμα oced / 83 fps tweaked. 

YΓ1. Με κόβει το 450 power limit βέβαια, ακόμα δεν έχω αλλάξει το στοκ καλώδιο - βαριέμαι :P Οπότε η κάρτα πέφτει στα 2940 - 2910mhz αντί για 3000 λόγω limit

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Herald είπε

Tέρμα oced - η τέσπα όσο πάει το κομμάτι μου, γύρω στο 10-11%. Το 7-8% το πήρε από μνήμες, ο πυρήνας δίνει ψίχουλα. 

Με tweaking και παπάτζες είμαι 9% ακριβώς πίσω από τέρμα oced, αλλά με την κατανάλωση στα 270-290w αντί για 450. 

Mόλις έτρεξα cyberpunk για τα παραπάνω νούμερα. 91 fps τέρμα oced / 83 fps tweaked. 

YΓ1. Με κόβει το 450 power limit βέβαια, ακόμα δεν έχω αλλάξει το στοκ καλώδιο - βαριέμαι :P Οπότε η κάρτα πέφτει στα 2940 - 2910mhz αντί για 3000 λόγω limit

Άψογα. Από τον πυρήνα δεν παίρνουν γενικά οι lovelace ή μόνο για τη δικιά σου αναφέρεσαι; Η 4080 παίρνει αντίστοιχα τόσο μεγάλα gains από memory oc; (για όποιον ξέρει και συγγνώμη για το off-topic, σταματώ εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό που έχω πεί αρκετές φορές βέβαια, και το διαπιστώνω όλο και παραπάνω καθημερινά με την 4090, αλλά ισχύει και για τις υπόλοιπες κάρτες, ακόμα και σε 4k - ακόμα και native, είναι τρελό overkill αυτές οι κάρτες παίδες αν δεν σας νοιάζει το RT καθόλου. Έβαλα χτες forza horizon 5, όλα δεξία (εκτός απτο MSAA που το έβαλα στο x2 - όσο έχει και στα ultra settings), άνοιξα και την υποψία RT που έχει το παιχνίδι, έκλεισα το sync - έβλεπα κάτι 200+ fps και CPU μπουκάλα....για μικρότερες αναλύσεις δεν το συζητάμε.

Οπότε - ζυγίστε τα καλά πριν προβείτε σε κίνηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Herald είπε

Όταν οι τιμές των καρτών ήταν στα 600 το ενοίκιο σου ήταν 200€, η kwh στα 5 λεπτά, τα ψώνια του μήνα 100€, η βενζίνη ούτε που ξέρω πόσο χαμηλά. Σήμερα απλά δεν έχει την ίδια αξία το χρήμα, με το που βγεί 4090 στα 600 θα έκανε φτερά.

 

Ποτέ όμως αυτά, ποτέ (με εξαίρεση την kwh), στα τελευταία χρόνια (προ mining+covid WFH περιόδου, προφανώς). Ακόμα και τώρα, φέτος οι κάρτες απλά δεν πούλησαν, φάνηκε από τα οικονομικά τους αποτελέσματα και όλες τις σχετικές μελέτες.

Οι 200-300k κάρτες της πράσινης παγκοσμίως σε 1.5-2 μήνες δεν πρόκειται ούτε τα έξοδα για τη διαφήμιση να τους βγάλουν. Δεν είναι νούμερα αυτά για να στηρίξουν τα (υπερ)κέρδη αυτών των εταιρειών.

Να μου πεις ότι και οι δύο συνειδητά βγάζουν τσιπάκια με το σταγονόμετρο, για να μην τους μείνουν και τεχνητά κρατάνε τις τιμές ψηλά, να συμφωνήσουμε. Τους scalpers τότε (προ mining) και τώρα πια, μην τους βάζεις μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chrisde είπε

Άψογα. Από τον πυρήνα δεν παίρνουν γενικά οι lovelace ή μόνο για τη δικιά σου αναφέρεσαι; Η 4080 παίρνει αντίστοιχα τόσο μεγάλα gains από memory oc; (για όποιον ξέρει και συγγνώμη για το off-topic, σταματώ εδώ)

Μάλλον γενικά δεν παίρνουν από πυρήνα, τώρα βέβαια η δικιά μου έχει και σάπιο πυρήνα αλλά πάλι, πόσο να φτάσεις? Απτά 2910 - 2970 που τρέχω άντε να πας 3100? Ε το 3% θα γίνει 4-5%, κλάιν πάλι. Για 4080 δεν έχω ιδέα, πάντως η 4090 είναι memory starved εμφανέστατα

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ποτέ όμως αυτά, ποτέ (με εξαίρεση την kwh), στα τελευταία χρόνια (προ mining+covid WFH περιόδου, προφανώς). Ακόμα και τώρα, φέτος οι κάρτες απλά δεν πούλησαν, φάνηκε από τα οικονομικά τους αποτελέσματα και όλες τις σχετικές μελέτες..

Ρε συ έγω το παίζω στοίχημα, όλοι αυτοί που αγοράζουν 3060ες και 3060ti και 6700 και τέτοιες midrange κάρτες στα 400-500-600€, αν βγούν τα κορυφαία τσιπάκια στα 600€ όλοι αυτά θα αγοράσουν. 

Επεξ/σία από Herald
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτό που έχω πεί αρκετές φορές βέβαια, και το διαπιστώνω όλο και παραπάνω καθημερινά με την 4090, αλλά ισχύει και για τις υπόλοιπες κάρτες, ακόμα και σε 4k - ακόμα και native, είναι τρελό overkill αυτές οι κάρτες παίδες αν δεν σας νοιάζει το RT καθόλου. Έβαλα χτες forza horizon 5, όλα δεξία (εκτός απτο MSAA που το έβαλα στο x2 - όσο έχει και στα ultra settings), άνοιξα και την υποψία RT που έχει το παιχνίδι, έκλεισα το sync - έβλεπα κάτι 200+ fps και CPU μπουκάλα....για μικρότερες αναλύσεις δεν το συζητάμε.

Οπότε - ζυγίστε τα καλά πριν προβείτε σε κίνηση

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό, με μια μικρή επιφύλαξη για τα καινούρια next-gen (υποτίθεται) παιχνίδια που έρχονται - ίδωμεν. Αυτός είναι και ο λόγος που σε αυτή τη γενιά, σε αντίθεση με την προηγούμενη, δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στο rt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Aυτό που έχω πεί αρκετές φορές βέβαια, και το διαπιστώνω όλο και παραπάνω καθημερινά με την 4090, αλλά ισχύει και για τις υπόλοιπες κάρτες, ακόμα και σε 4k - ακόμα και native, είναι τρελό overkill αυτές οι κάρτες παίδες αν δεν σας νοιάζει το RT καθόλου. Έβαλα χτες forza horizon 5, όλα δεξία (εκτός απτο MSAA που το έβαλα στο x2 - όσο έχει και στα ultra settings), άνοιξα και την υποψία RT που έχει το παιχνίδι, έκλεισα το sync - έβλεπα κάτι 200+ fps και CPU μπουκάλα....για μικρότερες αναλύσεις δεν το συζητάμε.

Οπότε - ζυγίστε τα καλά πριν προβείτε σε κίνηση

Όσο έχουμε PS4 ports θα συμβαίνει αυτό που λες, από του χρόνου που θα περάσουμε κατά 90% σε current-gen θα αλλάξει αυτό και θα έχουμε απαιτήσεις Requiem. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Psycho_Warhead είπε

Όσο έχουμε PS4 ports θα συμβαίνει αυτό που λες, από του χρόνου που θα περάσουμε κατά 90% σε current-gen θα αλλάξει αυτό και θα έχουμε απαιτήσεις Requiem. 

Ναί - αλλά όλες αυτές οι κάρτες, από 3080ti / 6800xt και πάνω, χωρίς RT και ίσως με χρήση DLSS Q / FSR Q όπου χρειάζεται, πάνε ευθεία σε 4k, και νομίζω θα συνεχίσουν να το κάνουν. Δεν νομίζω να είνια τεχνικά εφικτό να βγεί κάτι σε PS5 / xbox που να μπορεί να γονατίσει αυτές τις κάρτες. Μακάρι βεβαίως να κάνω λάθος να πιάσουν τόπο τα λεφτά που έδωσα, γιατί ότι δοκιμάζω με κλειστό RT ξύνω το κεφάλι μου γιατί δεν έμεινα με την 3090 :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε συ έγω το παίζω στοίχημα, όλοι αυτοί που αγοράζουν 3060ες και 3060ti και 6700 και τέτοιες midrange κάρτες στα 400-500-600€, αν βγούν τα κορυφαία τσιπάκια στα 600€ όλοι αυτά θα αγοράσουν. 

Ναι, προφανώς, τί σου φαίνεται περίεργο?

Εγώ ο ίδιος πόσο καιρό είπα ότι έψαχνα να αλλάξω τη V με συγκεκριμένο ταβάνι στα χρήματα (τόσο κοστολογούσα εγώ τη χρησιμότητα του gaming στη ζωή μου). Με δεδομένο, κιόλας, ότι δεν "γεμίζει" εύκολα μέχρι τώρα η οθόνη μου, γιατί να μην έπαιρνα στο ίδιο ταβάνι ένα προϊόν 2-3 φορές ισχυρότερο?

Τώρα, αν ο διπλανός έβλεπε αντίστοιχα τις 6700 αντί για 500 να έχουν 200, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να πήγαινε στην 6700, απλά και μόνο γιατί κι αυτή ενδεχομένως να ήταν ήδη overkill στο setup του (1080/60) και θα είχε πολύ καλύτερες χρήσεις για το 300ρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι αγορές αυτές κάνουν κάμψη όπως κάνουν και peak. Δεν αγοράζει ο μέσος καταναλωτής κάθε χρόνο κινητό, τηλεόραση, υπολογιστή, ηχοσύστημα ή και αμαξι. Αν προσθέσουμε την αγοραστική έξαρση των τελευταίων ετών σε pro COVID εποχές με μια άνευ προηγούμενου ιδανική εποχή για αγορές, από μόνο του εξηγείται γιατί οι ανεβασμένες τιμές της αλυσίδας λόγω παγκόσμιας οικονομικής κρίσης και λόγω ιδιάζουσας κατάστασης με άπλετο στοκ που τους έχει μείνει μας έχει οδηγήσει εδώ. 

Μην κρίνετε με βάση τους τεχνολογικούς δικούς μας μικρόκοσμους, ο περισσότερος κόσμος αγνοεί όλα αυτά 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ναί - αλλά όλες αυτές οι κάρτες, από 3080ti / 6800xt και πάνω, χωρίς RT και ίσως με χρήση DLSS Q / FSR Q όπου χρειάζεται, πάνε ευθεία σε 4k, και νομίζω θα συνεχίσουν να το κάνουν. Δεν νομίζω να είνια τεχνικά εφικτό να βγεί κάτι σε PS5 / xbox που να μπορεί να γονατίσει αυτές τις κάρτες. Μακάρι βεβαίως να κάνω λάθος να πιάσουν τόπο τα λεφτά που έδωσα, γιατί ότι δοκιμάζω με κλειστό RT ξύνω το κεφάλι μου γιατί δεν έμεινα με την 3090 :P 

Ποιος θα παίζει χωρίς RT από 'δω και πέρα ; Μόνο αν δεν το σηκώνει το HW του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η συζήτηση καταλήγει σ' ένα ατέρμονο vs, γιατί υπάρχουν σχολιαστές που προσπαθούν να κάνουν το άσπρο μαύρο.

Πρώτον, οι κάρτες είναι υπερκοστολογημένες. Ok, το αυτό ισχύει και για τη 4080 (και, πιστεύω, τα ίδια θα δούμε όταν βγουν με το καλό οι 4080s/4080ti). Ωστόσο, η Amd είχε τη χρυσή ευκαιρία να πάρει τα φουρνάκια του πέτσινου αν τιμολογούσε σωστά. Δεν το έκανε, κι οι τιμές χτυπάνε άσχημα, ιδίως αν κοιτάξει κανείς το γλίσχρο άλμα στις επιδόσεις σε σχέση με την προηγούμενη γενιά.

Δεύτερον, η rt απόδοση είναι κακή. Τέλος, τελεία. Προσωπικά, με το backlog που έχω, δεν με συγκινεί ιδιαίτερα το rt, αλλά είναι κάτι που θα ήθελα να έχει η κάρτα που θα επιλέξω. Αν η Amd πιστεύει ότι το rt δεν έχει μέλλον ή δεν έχει μέλλον ως κλειδωμένη τεχνολογία της Nvidia, ας βγει να το πει. Διαφορετικά, η rt απόδοση των xtx/xt είναι underwhelming.

Τρίτον, το κλασικό πρόβλημα της Amd με τους προβληματικούς οδηγούς αφαιρεί πόντους. Άλλο πράγμα να σκαλίσω την κάρτα (uv ή/και oc, power limit κτλ κτλ) κι άλλο να βλέπω μαύρες οθόνες στα καλά καθούμενα, υψηλή idle κατανάλωση κι ό,τι άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς. Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσει η Amd.

Καταλήγω: στα 850-900 ευρώ η xtx και στα 600-650 η xt είναι πολύ καλές επιλογές, εφόσον λυθούν τα προβλήματα με τους οδηγούς. Το rt performance είναι κακό, αλλά ο αγοραστής κρίνει βάσει των δικών του θέλω.

Υ.Γ Σε τεχνολογικό forum γράφουμε, μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν είναι δυνατόν να διαβάζουμε ότι η διαφορά στο rt κομμάτι μεταξύ των 4080 και xtx είναι 15% (και κατεβαίνει). Πολύ απλά, αρκετοί θα τραβήξουν τις τρίχες τους διαβάζοντας αυτές τις ανοησίες, θα μπουν ν' απαντήσουν, θα έρθει μετά ο άλλος να ξαναγράψει τα δικά του, θα πάρει πάλι την απάντηση που πρέπει, και το vs δεν θα τελειώσει ποτέ.

Επεξ/σία από DEADLAZARUS
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Ναι, προφανώς, τί σου φαίνεται περίεργο?

Εγώ ο ίδιος πόσο καιρό είπα ότι έψαχνα να αλλάξω τη V με συγκεκριμένο ταβάνι στα χρήματα (τόσο κοστολογούσα εγώ τη χρησιμότητα του gaming στη ζωή μου). Με δεδομένο, κιόλας, ότι δεν "γεμίζει" εύκολα μέχρι τώρα η οθόνη μου, γιατί να μην έπαιρνα στο ίδιο ταβάνι ένα προϊόν 2-3 φορές ισχυρότερο?

Τώρα, αν ο διπλανός έβλεπε αντίστοιχα τις 6700 αντί για 500 να έχουν 200, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να πήγαινε στην 6700, απλά και μόνο γιατί κι αυτή ενδεχομένως να ήταν ήδη overkill στο setup του (1080/60) και θα είχε πολύ καλύτερες χρήσεις για το 300ρι.

Ε ρε συ μαλλον το ιδιο λεμε. Παλια τα 600 για gpu ηταν πολλά, τωρα 600 δινω στο σουπερμάρκετ το μηνα, σεν μου φαινονται πολλα για κατι που θα κρατησω τουλάχιστον 2 χρόνια. 

Αν η nitro 7900XTX εκανε 600 μανα μου, θα την ειχα χτυπήσει και θα την εβαζα εναλαξ με την 4090 στο pc 😝

Φοβερη καρτα πάντως... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...