Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Αρα λοιπον ο μεσος ορος μισθου δεν εχει καμια σημασια.
Αυτοι κοιτανε αν πουλανε και οσο πουλανε δεν ριχνουν τιμη.
Τωρα αν θα την παρεις εσυ ,εγω ,ο διπλα η ο απεναντι, ενας στην Αφρικη η ενας στη Αυστραλια  για αυτους ειναι το ιδιο ειναι 1 πωληση.
Οταν δεν πουλανε και ο ανταγωνιστης παει να παρει μεριδιο πωλησεων τοτε ριχνουν τιμες.

Όπως τα λες είναι, απλά με στεναχωρεί που το pc gaming συνεχίζει να είναι βυθισμένο στα dark ages σε αντίθεση με τη χρυσή εποχή του 2008-2012 όπου είχαμε φτηνά γκάζια. Περίμενα άλλη στάση από την AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όσο θα πέσει το iPhone άλλο τόσο θα πέσουν και οι flagship GPUs.

Εννοείται θα πρέπει να ξεχάσουμε τα 700αρια για το top dog εκτός κι αν ο κόσμος σταματήσει να αγοράζει και τους αναγκάσει να ρίξουν τις τιμές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, akisk είπε

Όπως τα λες είναι, απλά με στεναχωρεί που το pc gaming συνεχίζει να είναι βυθισμένο στα dark ages σε αντίθεση με τη χρυσή εποχή του 2008-2012 όπου είχαμε φτηνά γκάζια. Περίμενα άλλη στάση από την AMD.

Το Pc Gaming μια χαρα viable ειναι σε 1080p και 1440p.
Tωρα αν θες 4Κ Μax Settings με Ray Traycing πρεπει να το πληρωσεις.

Kαι η AMD πολυεθνικη ειναι που σκεφτεται το κερδος δεν ειναι φιλανθρωπικος οργανισμος οπως καποιοι νομιζουν οτι ειναι.
Το απεδειξε με τους Ryzen 7000, με τις μητρικες x670 και τωρα με τις Rx 7000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη ξεκινησαν τα reviews με υλοποιησεις της 7900ΧΤΧ που επιτρεπουν μπολικο OC. Ειδα κατι καταναλωσεις στο θεο 540W+ μπας και πλησιασει την 4080. Γελοια πραγματα και ψιλο επικινδυνα.  Κριμα για την AMD, γιατι αν η καρτουλα κοστιζε 800$ θα πουλαγε σαν τρελη. Ασε που το δουλεμα πως οι RTX40xx ειναι σαν τουβλα παι περιπατο. 4 slot τουβλα οι custom υλοποιησεις της 7900ΧΤΧ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tenshi είπε

Έχω 3 χιλιάρικα και αγοράζω 5 κάρτες.Γενικότερα είμαστε μια παρέα απο Χ καλόπαιδια, κάνουμε άπαντες το ίδιο πράγμα και εξαφανίζουμε το stock απο την αγορά.

Μια βδομάδα μετά εμφανίζουμε το στόκ μέσω αγγελιών στο e-bay @1200 ευρώ το κομμάτι. Σου θυμίζει κάτι;

Νομίζει ο κόσμος οτι αμα οι τιμες ηταν στα 600 θα αγοραζαν καρτα. Σιγουρα... Θα βρίσκανε πολλές, δεν θα ειχαν εξαφανιστεί ολες απτα ραφια. 

Μου θυμιζει το "καλα γιατί δεν τυπώνουμε ευρω να είμαστε όλοι πλούσιοι" 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Herald είπε

Νομίζει ο κόσμος οτι αμα οι τιμες ηταν στα 600 θα αγοραζαν καρτα. Σιγουρα... Θα βρίσκανε πολλές, δεν θα ειχαν εξαφανιστεί ολες απτα ραφια. 

Μου θυμιζει το "καλα γιατί δεν τυπώνουμε ευρω να είμαστε όλοι πλούσιοι" 

Ήμασταν όλοι πλούσιοι από τις εποχές HD4xxx της ΑΤΙ μέχρι τη σειρά 10xx της Nvidia όπου και έπαιρνες δυνατή mid range στις τιμές που προανέφερα. Μετά πήρε το mining τα πάνω του και τα διέλυσε όλα. Υπάρχει σαφής κερδοσκοπία στο gpu market. Στην προηγούμενη γενιά από τους scalpers και σε αυτή τη γενιά από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το διαπιστώσει κανείς.

Οι τιμές των cpu παρά την παγκόσμια ύφεση δεν ανέβηκαν τόσο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, akisk είπε

Ήμασταν όλοι πλούσιοι από τις εποχές HD4xxx της ΑΤΙ μέχρι τη σειρά 10xx της Nvidia όπου και έπαιρνες δυνατή mid range στις τιμές που προανέφερα. Μετά πήρε το mining τα πάνω του και τα διέλυσε όλα. Υπάρχει σαφής κερδοσκοπία στο gpu market. Στην προηγούμενη γενιά από τους scalpers και σε αυτή τη γενιά από τους ίδιους τους κατασκευαστές. Δεν είναι τόσο δύσκολο να το διαπιστώσει κανείς.

Οι τιμές των cpu παρά την παγκόσμια ύφεση δεν ανέβηκαν τόσο.

Aυτες τις εποχες που λες οτι ειμασταν πλουσιοι ολες επαιζαν 1080p.
Tωρα εχει καρτες για 1080p για 1440p για entry 4K και για 4Κ max settings.
Πλεον αναλογα με την αναλυση και τις επιδοσεις κοστολογουν τις καρτες.
Αν η 3090 παιζει 4Κ δεν θα στη δωσει ποτε 400€ αν η 4070 Ti παιζει 4Κ καλυτερα απο 3090 δεν θα την παρει φθηνοτερα απο 3090 απλα θα πεσει η 3090.
Αν η 4060 ειναι για 1440p δεν θα τη παρεις σε τιμη 3060 θα προτιμησουν να ριξουν τις 3060 3070.
Αν δεν ξεστοκαρει θα γινεται αυτο το βιολι θα ριχνει τις 3000 με αναλογες δυνατοτητες και οι 4000 θα παραμενουν ακριβες σε σχεση με τις 3000.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτες τις εποχες που λες οτι ειμασταν πλουσιοι ολες επαιζαν 1080p.
Tωρα εχει καρτες για 1080p για 1440p για entry 4K και για 4Κ max settings.
Πλεον αναλογα με την αναλυση και τις επιδοσεις κοστολογουν τις καρτες.
Αν η 3090 παιζει 4Κ δεν θα στη δωσει ποτε 400€ αν η 4070 Ti παιζει 4Κ καλυτερα απο 3090 δεν θα την παρει φθηνοτερα απο 3090 απλα θα πεσει η 3090.
Αν η 4060 ειναι για 1440p δεν θα τη παρεις σε τιμη 3060 θα προτιμησουν να ριξουν τις 3060 3070.
Αν δεν ξεστοκαρει θα γινεται αυτο το βιολι θα ριχνει τις 3000 με αναλογες δυνατοτητες και οι 4000 θα παραμενουν ακριβες σε σχεση με τις 3000.


Από το 2010 υπάρχουν QHD οθόνες.

Όσο υπάρχουν αγοραστές στις τρέχουσες τιμές, οι τιμές δεν πέφτουν. Προσφορά και ζήτηση, απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, hln3 είπε


Από το 2010 υπάρχουν QHD οθόνες.

Όσο υπάρχουν αγοραστές στις τρέχουσες τιμές, οι τιμές δεν πέφτουν. Προσφορά και ζήτηση, απλά πράγματα.

Kαι 8Κ υπαρχουν εδω και 6 χρονια το θεμα ειναι τι μπορει να "παιξει" 4Κ/8Κ και οχι τι μπορει να "δειξει" 4Κ/8Κ.
Απο εκει που ειχες mainstream το 1080p και Ηigh End το 1440p τωρα ειναι mainstream το 1440p και High End το 4Κ.
Oταν θα γινει το 4Κ mainstream και High End το 8Κ τοτε θα δουμε φθηνοτερες 4Κ καρτες γιατι ακομα και η 5060 θα παιζει 4K παλιους τιτλους.
Φυσικα θα εχει ξεφορτωθει και ολες τις 3000 και δεν θα βλεπεις 3090 στο skroutz oπως δεν βλεπεις 2080ti.

https://youtu.be/4_PnCKK_Nhc

 

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα mini review από κάτοχο της κάρτας. 100 watt λιγότερο για ίδιες επιδόσεις κλασική amd με λίγο σκάλισμα και uv έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα. Έχει ένα λάθος σε ένα νούμερο στο rdr 2 είναι 93.7 όχι 63.7. Τεστάρει και με oc profile και με undervolt και με stock. 

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ένα mini review από κάτοχο της κάρτας. 100 watt λιγότερο για ίδιες επιδόσεις κλασική amd με λίγο σκάλισμα και uv έχουμε πολύ καλά αποτελέσματα. Έχει ένα λάθος σε ένα νούμερο στο rdr 2 είναι 93.7 όχι 63.7. Τεστάρει και με oc profile και με undervolt και με stock. 

 

 

Έτσι. Από τους χρήστες/κατόχους των καρτών θα μάθουμε τι πραγματικά παίζει και όχι από youtubers reviewers. Απ΄ότι φαίνεται μέχρι στιγμής (ακόμα αρχή είναι βέβαια οπότε το δείγμα είναι πού μικρό) για άλλη μια φορά , οι στοκ ρυθμίσεις των καρτών, σε συνδυασμό με τους ανέτοιμους ακόμα drivers δημιούργησαν τα άσχημα αποτελέσματα που είδαμε στα day1 reviews. Πιστεύω ότι αν βάλουμε και τον παράγοντα oc και tweaking στην εξίσωση για όλες τις κάρτες και βγουν οι νέοι, βελτιωμένοι drivers, ότι κατά μ.ο. (δεν κλοκάρουν όλες το ίδιο φυσικά) οι custom xtx σε raster θα είναι ακριβώς ανάμεσα σε 4080 και 4090. Προσωπική πρόβλεψη είναι έτσι, μην βαράτε όσοι διαφωνείτε, δεν είπα ότι έχω στοιχεία να το αποδείξω, βάσει της μέχρι τώρα εμπειρίας μου σε amd το λέω και με αυτά τα λίγα δείγματα που έχουν διαρρεύσει. Όπως και να χει, η διαφορά σε rt δεν θα μειωθεί, μη σου πω ότι θα αυξηθεί βασικά όσο θα μπαίνουν πιο πολύπολοκα rt στην εξίσωση, που (μάλλον) θα είναι ο κανόνας από εδώ και πέρα, θα είναι πολύ δύσκολο για την xtx να ανταποκριθεί στη σύγκριση με την 4080. Από κει και πέρα, αναλογα με το πως θα κυμανθούν οι τιμές τους (το πιο σημαντικό απ' όλα) ο καθένας αποφασίζει για την πάρτη του. Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή εδώ, η μόνη ενσταση μου είναι οι τωρινές τιμές και οι ανώριμοι (για την ώρα;) drivers των νέων amd.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, chrisde είπε

Έτσι. Από τους χρήστες/κατόχους των καρτών θα μάθουμε τι πραγματικά παίζει και όχι από youtubers reviewers. Απ΄ότι φαίνεται μέχρι στιγμής (ακόμα αρχή είναι βέβαια οπότε το δείγμα είναι πού μικρό) για άλλη μια φορά , οι στοκ ρυθμίσεις των καρτών, σε συνδυασμό με τους ανέτοιμους ακόμα drivers δημιούργησαν τα άσχημα αποτελέσματα που είδαμε στα day1 reviews. Πιστεύω ότι αν βάλουμε και τον παράγοντα oc και tweaking στην εξίσωση για όλες τις κάρτες και βγουν οι νέοι, βελτιωμένοι drivers, ότι κατά μ.ο. (δεν κλοκάρουν όλες το ίδιο φυσικά) οι custom xtx σε raster θα είναι ακριβώς ανάμεσα σε 4080 και 4090. Προσωπική πρόβλεψη είναι έτσι, μην βαράτε όσοι διαφωνείτε, δεν είπα ότι έχω στοιχεία να το αποδείξω, βάσει της μέχρι τώρα εμπειρίας μου σε amd το λέω και με αυτά τα λίγα δείγματα που έχουν διαρρεύσει. Όπως και να χει, η διαφορά σε rt δεν θα μειωθεί, μη σου πω ότι θα αυξηθεί βασικά όσο θα μπαίνουν πιο πολύπολοκα rt στην εξίσωση, που (μάλλον) θα είναι ο κανόνας από εδώ και πέρα, θα είναι πολύ δύσκολο για την xtx να ανταποκριθεί στη σύγκριση με την 4080. Από κει και πέρα, αναλογα με το πως θα κυμανθούν οι τιμές τους (το πιο σημαντικό απ' όλα) ο καθένας αποφασίζει για την πάρτη του. Δε νομίζω ότι υπάρχει σωστή και λάθος επιλογή εδώ, η μόνη ενσταση μου είναι οι τωρινές τιμές και οι ανώριμοι (για την ώρα;) drivers των νέων amd.

Ρε παιδιά, ώρες ώρες ρίχνω κρύο νερό στο πρόσωπο μου με αυτά που διαβάζω. 

Το UV και το tweaking είναι για όλες τις κάρτες - μην καταπιάνεστε με ανούσια θέματα. Να σου δείξω εγώ την 4090 να δουλεύει στα 170w και τι νούμερα βγάζει? Είναι προφανές όταν τα τσιπάκια (και των 2 πλέον) προσπάθουν να πιάσουν τα 3ghz, μαζεύοντας λίγο τα ρολόγια να εκτοξεύεται το performance / watt. Δεν ανάκαλυψε την αμερική ο reddit user.

Επεξ/σία από Herald
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Herald είπε

Νομίζει ο κόσμος οτι αμα οι τιμες ηταν στα 600 θα αγοραζαν καρτα. Σιγουρα... Θα βρίσκανε πολλές, δεν θα ειχαν εξαφανιστεί ολες απτα ραφια. 

Μου θυμιζει το "καλα γιατί δεν τυπώνουμε ευρω να είμαστε όλοι πλούσιοι" 

Όταν οι τιμές ήταν στα 600 (και χαμηλότερα), δεν αγοράζαμε κάρτες?

Είναι καινούριο φρούτο αυτό, τώρα? Άντε, ίσως και να μη βρίσκαμε day1/week1/sofnwhat! Τόση λύσσα θα έπεφτε για τα τεχνολογικά θαύματα και των 2 που οι scalpers θα μπορούσαν να τροφοδοτούν συνέχεια τον κύκλο? ΔΝΤ.

Έχουν βγει ήδη στο ebay αντίστοιχες περιπτώσεις...από Δευτέρα καλό θα είναι να βρουν και ένα καλό γράσο να τις αλείψουν, να μπουν πιο εύκολα.

Έχει παρέλθει η λύσσα για gpu, καιρό τώρα. Το φωνάζουν τα οικονομικά τους αποτελέσματα, το φωνάζει ο κόσμος γενικότερα που δεν έχει/δεν γουστάρει να δώσει τέτοια ποσά.

6 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε παιδιά, ώρες ώρες ρίχνω κρύο νερό στο πρόσωπο μου με αυτά που διαβάζω. 

Το UV και το tweaking είναι για όλες τις κάρτες - μην καταπιάνεστε με ανούσια θέματα. Να σου δείξω εγώ την 4090 να δουλεύει στα 170w και τι νούμερα βγάζει? Είναι προφανές όταν τα τσιπάκια (και των 2 πλέον) προσπάθουν να πιάσουν τα 3ghz, μαζεύοντας λίγο τα ρολόγια να εκτοξεύεται το performance / watt. Δεν ανάκαλυψε την αμερική ο reddit user.

Ορεξάτος, βλέπω. Βάλε την στα 170w και κράτα της εκεί. Πολύ καλά θα κάνεις.

Ποιός χ.στηκε για τα 3γίγα? UV+OC είναι must (συνήθως) για AMD. Τα θυμάμαι τα 500+w στις Vega, από τους υπερclockers...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Herald είπε

Ρε παιδιά, ώρες ώρες ρίχνω κρύο νερό στο πρόσωπο μου με αυτά που διαβάζω. 

Το UV και το tweaking είναι για όλες τις κάρτες - μην καταπιάνεστε με ανούσια θέματα. Να σου δείξω εγώ την 4090 να δουλεύει στα 170w και τι νούμερα βγάζει? Είναι προφανές όταν τα τσιπάκια (και των 2 πλέον) προσπάθουν να πιάσουν τα 3ghz, μαζεύοντας λίγο τα ρολόγια να εκτοξεύεται το performance / watt. Δεν ανάκαλυψε την αμερική ο reddit user.

Γιατί έγραψα κάτι διαφορετικό; Για ξαναδές αυτό που έχω υπογραμμίσει κιόλας τρομάρα μου γιατί το ήξερα ότι θα πεταχτεί κάποιος να το πει αυτό. Δεν επωφελούνται όμως όλες το ίδιο. Η nvidia απ' όσο ξέρω (ειλικρινά δεν είμαι ειδικός σε αυτές, μάλλον άσχετο με λες) έχει μια χαρά στοκ ρυθμίσεις. Η amd σε διαβεβαιώ (εκεί ξέρω σίγουρα πολύ καλύτερα από εσένα), όχι. Μόνο από κει, με λίγο tweaking και βγάζοντας έξω τον παράγοντα oc κερδίζεις επιδόσεις, σταθερότητα κτλ. Επιφυλλάσομαι βέβαια για τις καινούριες που προφανώς δεν τις ξέρω. Αλλά μιας και πιάσαμε την κουβέντα για να βγει και κάτι χρήσιμο πες μας χονδρικά πόσο % έχεις κερδίσει στοκ vs tweaking με την 4090; Απ' όσο ξέρω η 4090 έχει headroom για έξτρα επιδόσεις, η 4080 όχι. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Το θέμα με ενδιαφέρει διότι όπως έχω ξαναπεί κοιτάζω πιο πολύ προς 4080, εφ' όσον η τιμή είναι σωστή και η διαφορά με την xtx δεν είναι μεγάλη.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...