Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Armoral είπε

 

Δηλαδή θα ανοίγεις hyprrx και θα σταματάει το video να είναι choppy - και θα πάει και πιο γρήγορα το αμάξι. Μια χαρά, σαν cheat είναι :P 

Ξύλωμα θέλει το RTGI marketing dep. Να μην μείνει ούτε σκαμπό

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AlexandrosKle είπε

Θολούρα-RX

AMD x Οφθαλμίατροι partnership

Πέρα από την πλάκα, αυτό μέσω του driver είχαν πει θα είναι συνδυασμός anti-lag με radeon boost και rsr. Πορσωπικά το βλέπω να είναι ψιλομάπα. Θα χάνει πολύ η εικόνα.

Τώρα για in-game, μακάρι να βγάλουν κάτι καλό αντίστοιχο του frame generation και του reflex. Θα ήταν πολύ ευχάριστο.

Οχι ρε τι θολουρα , η AMD δεν ειχε ποτε θολουρα και artifacts αυτα ειναι μονο στο DLSS.
Αυτη τη μουφα που δεν θα τραβουσε και τελικα καθε φορα προσπαθουν να την αντιγραψουν με συμβατικους αλγοριθμους.
Ετσι και στο RT πεφτει σνομπαρισμα γιατι δεν εχει και μεγαλη διαφορα με RT OFF,δεν το υποστηριζουν και πολλα παιχνιδια,μια μοδα ειναι και θα περασει.
Και σε 1-2 γενιες θα δεις αναλογους "RT Cores" και στις RX 9000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, d4ydr33m3r είπε

Μην χαλιεστε ρε παιδιά κάνεις δεν είναι χαζός δόξα τω θεώ αντίληψη έχει ο κόσμος όπου θέλει άλλωστε σπαταλάει τα λεφτά του. Παρεμπιπτόντως 1 παιχνίδι είναι μόνο ναι ..

Όλα καλα δεν θα χαλάσουμε τώρα τις καρδιές μας γιατί κάποιοι θέλουν να κανουν το μαύρο άσπρο και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν.  Θα παίξουν FC6 και ότι είναι κοντά στο μέσο ορο ή την σωρεία παιχνιδιών που έχουν ήδη.

Ειλικρινά ούτε θέλω να σκεφτώ επιχειρηματολογία αν αυτό συνέβαινε στην Nvidia 🤷😁

Πάμε παρακάτω ποιον κοροϊδεύουμε είναι δυνατόν να πειστούν άνθρωποι με ατζέντα; Λες και δεν ξέρουν ότι κάνουν dmg Ctrl ημαρτον

Source : computerbase.de

SmartSelect_20221215_170246_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170303_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170651_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170637_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170459_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170347_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170325_Chrome.jpg

SmartSelect_20221215_170314_Chrome.jpg

Στα 11 αυτά παιχνίδια ο μέσος όρος είναι 26% πάνω από την 7900ΧΤΧ.

Computerbase-4-K-RT-1.png

Στο άλλο review με τα 19 παιχνίδια είχε και πολλά από αυτά που έβαλες όπως CP77, F1 22, Metro Exodus, Spiderman κλπ απλά σε μεγαλύτερο δείγμα ο μέσος όρος πέφτει στο 15.4%.  Έβαλα και το Doom Eternal που το είχα ξεχάσει οπότε σε 20 παιχνίδια η διαφορά είναι 15.5%.

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/4/

Babel-Tech-RT-Exl-Geo-20-Games-1.png

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Armoral είπε

 

Οποιος εκανε αυτο το βιντεο, σιγουρα δεν ξερει πως ειναι να παιζει με 30 fps και με 60/120 ωστε να δωσει αυτο το εφε στο 2ο κομματι που ηθελε.

Οπως παντα, καλη δουλεια

4% λιγοτερη καταναλωση σε rt, για 30-50% λιγοτερες επιδοσεις. Nice

power-raytracing.png

Παμε για 4090, θα βγαλουμε την διαφορα απο την καταναλωση

energy-efficiency.png

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Στα 11 αυτά παιχνίδια ο μέσος όρος είναι 26% πάνω από την 7900ΧΤΧ.

Computerbase-4-K-RT-1.png

Στο άλλο review με τα 19 παιχνίδια είχε και πολλά από αυτά που έβαλες όπως CP77, F1 22, Metro Exodus, Spiderman κλπ απλά σε μεγαλύτερο δείγμα ο μέσος όρος πέφτει στο 15.4%.  Έβαλα και το Doom Eternal που το είχα ξεχάσει οπότε σε 20 παιχνίδια η διαφορά είναι 15.5%.

https://babeltechreviews.com/hellhound-rx-7900-xtx-vs-rtx-4080-50-games-vr/4/

Babel-Tech-RT-Exl-Geo-20-Games-1.png

Αν προσθέσεις αλλα 20 επιπλέον παιχνίδια και γίνουν 40( με κάτι μικρά indies πχ) μπορεί το ποσοστό να πέσει σε 7% 

Είναι αυτό ενδεικτικό παράδειγμα για τις πραγματικές διάφορες σε RT των καρτών; 

Αυτό σου λένε τόσοι άνθρωποι εδώ αλλά δεν το δέχεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Αν προσθέσεις αλλα 20 επιπλέον παιχνίδια και γίνουν 40( με κάτι μικρά indies πχ) μπορεί το ποσοστό να πέσει σε 7% 

Είναι αυτό ενδεικτικό παράδειγμα για τις πραγματικές διάφορες σε RT των καρτών; 

Αυτό σου λένε τόσοι άνθρωποι εδώ αλλά δεν το δέχεσαι. 

Σου δείχνει μόνο τους τίτλους με RT παραπάνω. Λογικά πράττει κατά την γνώμη μου. Στα συγκέντρωσε όλα βάζοντας τις διαφορές δίπλα δίπλα έτσι για να έχουμε μια εικόνα μια χαρά 

 

Στους drivers η Nvidia την 4080 θα την παρατήσει πιο γρήγορα απ' ότι η AMD. Έχει potential το 7900xtx εντελώς χαζό από την AMD να μην δουλέψει στους drivers λίγο παραπάνω πριν το βγάλει και κυρίως να μην πάει πιο επιθετικά στο MSRP, ευκαιρία ήταν με τις τιμές από την άλλη.   

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, andreas84gr είπε

Αν προσθέσεις αλλα 20 επιπλέον παιχνίδια και γίνουν 40( με κάτι μικρά indies πχ) μπορεί το ποσοστό να πέσει σε 7% 

Είναι αυτό ενδεικτικό παράδειγμα για τις πραγματικές διάφορες σε RT των καρτών; 

Αυτό σου λένε τόσοι άνθρωποι εδώ αλλά δεν το δέχεσαι. 

Το παρακάτω είναι από review με 54 games και βγάζει μέσο όρο 2%.

Αν πάρω τα πρώτα 8 παιχνίδια από το παρακάτω πίνακα , θα βγάλω τον 7600Χ να είναι πάνω από 20% ταχύτερος του 13600Κ. Αν πάρω μόνο τα 8 τελευταία παιχνίδια τότε θα βγάλω τον 13600Κ να είναι ταχύτερος.

Για αυτό πάντα λέμε στα review να έχουν μεγάλο δείγμα από παιχνίδια για να μην αλλοιώνουν τον μέσο όρο 1-2 παιχνίδια.

HWU-54-games.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το παρακάτω είναι από review με 54 games και βγάζει μέσο όρο 2%.

Αν πάρω τα πρώτα 8 παιχνίδια από το παρακάτω πίνακα , θα βγάλω τον 7600Χ να είναι πάνω από 20% ταχύτερος του 13600Κ. Αν πάρω μόνο τα 8 τελευταία παιχνίδια τότε θα βγάλω τον 13600Κ να είναι ταχύτερος.

Για αυτό πάντα λέμε στα review να έχουν μεγάλο δείγμα από παιχνίδια για να μην αλλοιώνουν τον μέσο όρο 1-2 παιχνίδια.

HWU-54-games.png

Offtopic/

Τα συγκεκριμένα reviews (cpu) του παπατζή πάντως θέλουν ένα κλάσιμο ξεγυρισμένο

/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εντάξει το εμπεδώσαμε για εσάς το RT είναι το ιερό δισκοπότηρο του PC gaming και οι NVdia είναι super-duper στο RT.
Δεν αφήνετε λίγο το νήμα να πάρει ανάσα με το spam? Κάποιοι ενδιαφέρονται πραγματικά για τις RDNA3 και έχετε  κυριολεκτικά "θάψει' οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να τους φανεί χρήσιμη. 

Το πολύ το κυρ-ελέησον το βαριέται και ο παππάς, λέει ο σοφός λαός.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Το παρακάτω είναι από review με 54 games και βγάζει μέσο όρο 2%.

Αν πάρω τα πρώτα 8 παιχνίδια από το παρακάτω πίνακα , θα βγάλω τον 7600Χ να είναι πάνω από 20% ταχύτερος του 13600Κ. Αν πάρω μόνο τα 8 τελευταία παιχνίδια τότε θα βγάλω τον 13600Κ να είναι ταχύτερος.

Για αυτό πάντα λέμε στα review να έχουν μεγάλο δείγμα από παιχνίδια για να μην αλλοιώνουν τον μέσο όρο 1-2 παιχνίδια.

HWU-54-games.png

Όποια παιχνίδια και να πάρεις το απότελεσμα θα είναι λάθος - τα CPU δεν τα τεστάρις σε 4k. Αντίστοιχα, τις διαφορές σε RT δεν τις μετράς σε παιχνίδια που έχουν ένα θάμνο RT. Αυτονόητα πράματα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dem είπε

Σου δείχνει μόνο τους τίτλους με RT παραπάνω. Λογικά πράττει κατά την γνώμη μου. Στα συγκέντρωσε όλα βάζοντας τις διαφορές δίπλα δίπλα έτσι για να έχουμε μια εικόνα μια χαρά 

   

Το λαθος που κανει ομως ειναι οτι το μ.ο αυτων των παιχνιδιων, το μεταφραζει αυθαιρετα σαν  πραγματικη/αντικειμενικη διαφορα των καρτων στο rt , πραγμα που δεν ισχυει.

Ειναι σαν να λες οτι ενα ποδηλατο στο κεντρο της αθηνας τα 5km αποστασης τα διανυει σε 20 λεπτα και ενα αυτοκινητο 200 ιππων τα διανυει επισης σε 20 λεπτα και να βγαζεις  αυθαιρετο/λανθασμενο συμπερασμα οτι το ποδηλατο ειναι  γενικα το ιδιο γρηγορο με το αμαξι.

Επεξ/σία από Pwpwpw
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Herald είπε

Όποια παιχνίδια και να πάρεις το απότελεσμα θα είναι λάθος - τα CPU δεν τα τεστάρις σε 4k. Αντίστοιχα, τις διαφορές σε RT δεν τις μετράς σε παιχνίδια που έχουν ένα θάμνο RT. Αυτονόητα πράματα

Σωστό αυτό....Αν θες να δεις την πραγματική διαφορά σε ικανότητα-δύναμη-απόδοση-πως-να-το πω, πρέπει να βάλεις να δείς εκεί που μετράει...

Απο την άλλη όμως, μήπως όντως τελικά είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια που δεν έχουν απλά ένα θάμνο για RT....προς το παρόν τέλοσπάντων......? 🤔 Για το μέλλον βέβαια θα δούμε! 😁

Anyway, ουτε καν θέλω να μπω στην κουβέντα, ουτε καν μπορώ άλλο να την διαβάζω, αλλά εσείς μπορείτε να την συνεχίσετε, εγω ειμαι εγω.

Προσωπικά μου είναι ξεκάθαρο οτι η Nvidia υπερτερεί σε πολύ καλό βαθμό σε RT, είτε το πείτε 15-25-35% το οποίο είναι πολύ όμορφο (το χω δει στην δική μου οθόνη σε full scale, αλλα με τραγικα fps 🤪),

αλλάαααα εγω προσωπικά δεν θα πλήρωνα πάνω απο 50-80 ευρώ για να το έχω....

Καλά βεβαια ετσι κι αλλιώς δεν σκοπέυω (και δεν εχω) να δώσω 1200αρια και 1400αρια για κάρτες γραφικών, οπότε μάλλον είμαι irrelevant στην κουβέντα έτσι κι αλλιώς.... 🤪

 

.....παω να κάτσω στα αυγά μου με προσοχή μην σπάσουν, μέχρι να δω κάτι αξιόλογο κάτω απο 1000ρικο. Ελπίζω να μην παχύνω μεχρι τοτε.

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.caseking.de/pc-komponenten/netzteile/pcie-5.0#search:query=7900xtx&tplview=desktop
Από 19/12 να είστε έτοιμοι όσοι θέλετε Radeon.Mόνο τον Αrkin βλέπω να προλαβαίνει όμως,που ποστάρει εδώ από τις 4:30 τα χαράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Απο την άλλη όμως, μήπως όντως τελικά είναι πολύ λίγα τα παιχνίδια που δεν έχουν απλά ένα θάμνο για RT....προς το παρόν τέλοσπάντων......? 

Ασφαλώς, εκεί πατάει και ο γνωστός μας και επιμένει με το 15%. Στο οτι τα μισά παιχνίδια με "RT" δεν έχουν RT. 

Για να μην παρεξηγήθω, δεν υποστηρίζω επουδενί την χρησιμότητα του RT. Άχρηστο? Άχρηστο, κανένα πρόβλημα από μένα. Απλά είναι εντελώς παραπλανητικό να λέμε ότι η διαφορά στο άχρηστο αυτό feature είναι 15.5% , γιατί απλά δεν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...