Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν λοιπόν....σταματήστε τα παραλογα που γράφετε ολοι...εδω μεσα......

Τα πράγματα είναι ξεκαθαρα. Εμένα θα ακούσετε. Ξερω απο αυτα.

Το Rt ειναι παραπάνω ΠΑΝΩ απο 18%, αλλά αν αφαιρέσεις το DLSS σε συνθήκες FSR η διαφορά παει τουλ. 40% υπέρ της άλλης. Επιπλέον ΞΕΚΑΘΑΡΑ , το ποσοστό μειώνεται σε 32% αν αφαιρέσεις τα artifact effects γιατί εκεί είναι που το RT πραγματικά μετράει, προκειμένου η διαφορά σε raster να είναι πάνω απο 68% υπερ της πρώτης, γιατί το RT ακριβώς δεν μας ενδιαφέρει σε nomimal συνθήκες. Ολα ειναι θέμα cores.

 

 

Σε άσχετο point τωρα, η MSI ειναι MIA (Missed In Action) σε 7900 κάρτες....Είναι η μοναδική που δεν έχει παρουσιάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Μάλλον εσύ τα λες όπως θέλεις, εγώ δεν μίλησα ποτέ ΜΟΝΟ για το CP77 αλλά για 19 παιχνίδια. Για έναν παράξενο λόγο ότι έχει να κάνει με RT είναι μόνο με το CP77 για μερικούς εδώ μέσα. Μου θυμίζει εποχές Crysis με την NVIDIA και το Tessellation, déjà vu  🤔

Εμένα μου θυμίζει ότι φέρνεις τα νούμερα όπως θέλεις. Είπαμε σε heavy rt δεν έχει καμία σχέση το 10 τοις εκατό. Αυτό σου είπα κι εσύ μου λες για farcry 6. Ελληνικά μιλάμε 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Εμένα μου θυμίζει ότι φέρνεις τα νούμερα όπως θέλεις. Είπαμε σε heavy rt δεν έχει καμία σχέση το 10 τοις εκατό. Αυτό σου είπα κι εσύ μου λες για farcry 6. Ελληνικά μιλάμε 

Μπαα εγώ μια χαρά μίλησα για RT γενικά και συμπεριλαμβάνω όλα τα παιχνίδια που έχουν RT Effects, αλλά κάποιοι έχουν συνδέσει το RT με το Full RT Effects και μόνο με το CP77. Και σε Raster υπάρχουν παιχνίδια που έχουν παραπάνω effects από αλλά παιχνίδια αλλά δεν είδα κανέναν να συνδέει το Raster Performance μόνο με ένα παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει παιδια θα γινει παλι το θεμα. Ειπαμε θελετε αυτα τα 2-3-4 παιχνιδια με full rt που σερνονται στις amd πηγαινετε nvidia και τελος εδω και 100 σελιδες το λεμε. Θελετε να παιξετε valhalla far cry 6 modern warfare 2 πατε amd γλιτωνετε αρκετα χρηματα και εχετε αψογη εμπειρια. Ο καθενας πρωτα βλεπει τι θελει να παιξει και μετα κρινει αναλογα και την αγορα που θα κανει. Αν ολοι ειχαμε τα ιδια γουστα θα βλεπαμε ολος ο κοσμος να κυκλοφορει με ενα συγκεκριμενο αμαξι η ολοι οι gamers να εχουν μια καρτα γραφικων. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Φτανει παιδια θα γινει παλι το θεμα. Ειπαμε θελετε αυτα τα 2-3-4 παιχνιδια με full rt που σερνονται στις amd πηγαινετε nvidia και τελος εδω και 100 σελιδες το λεμε. Θελετε να παιξετε valhalla far cry 6 modern warfare 2 πατε amd γλιτωνετε αρκετα χρηματα και εχετε αψογη εμπειρια. Ο καθενας πρωτα βλεπει τι θελει να παιξει και μετα κρινει αναλογα και την αγορα που θα κανει. Αν ολοι ειχαμε τα ιδια γουστα θα βλεπαμε ολος ο κοσμος να κυκλοφορει με ενα συγκεκριμενο αμαξι η ολοι οι gamers να εχουν μια καρτα γραφικων. 

Eν μερη εχεις δικιο αν καποιος θελει να παρει 7900xtx για να παιζει Far Cry 6 και Modern Warface 2 θα κανει τη καλυτερη κινηση.
Οι περισσοτεροι ομως αγοραζουν νεα GPU για να παιξουν τα επομενα παιχνιδια που θα βγουν 2023-2025.
Το Far Cry 6 ,το Modern Warface 2 , το CP 2077, το Valhalla κτλ τα εχει παιξει ηδη απο το 2020.
Οποτε αν εχεις 2 καρτες ανεξαρτητου "μαρκας" οπου η μια τα παει καλα σε RT σε 10-15 games και η αλλη τα παει καλα σε 5.
Με τις διαφορες να οφειλονται στο hardware λογω Ray Tracing Cores τοτε η σωστη επιλογη ειναι ξεκαθαρα να παρεις αυτη με τους RT Cores που τα παει καλυτερα σε περισσοτερα games του σημερα και σε πολυ περισσοτερα του αυριο.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

2077+DL2+CONTROL+PORTAL RTX. Αν υπαρχουν που πανε τοσο χαλια σε amd γραψτε το να μπουν και αυτα στη λιστα. 

 

Screenshot_48.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Arkin είπε

2077+DL2+CONTROL+PORTAL RTX. Αν υπαρχουν που πανε τοσο χαλια σε amd γραψτε το να μπουν και αυτα στη λιστα. 

Φίλε μου είναι ένα δάσος και κοιτάμε τις πόες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Φίλε μου είναι ένα δάσος και κοιτάμε τις πόες. 

Για μενα το δασος ειναι τα 800 παιχνιδια που εχω αγορασμενα απο τα οποια 4 εχουν ray tracing[control/metro/little nightmares 2/gotg] και σε λιγες μερες θα μου κανω δωρο κανα god of war και τα spiderman στα οποια spiderman τα παει περιφημα ακομα και η 6800xt με RT high. Για αυτο λεω για τον καθενα το δασος ειναι διαφορετικο. Σεβαστο παιζετε ολα τα παιχνιδια με ray tracing εννοειται θα πατε σε nvidia και οχι amd. Μπορω να εχω διαφορετικη αποψη για τα 800 παιχνιδια που εχω αγορασει και τι χρειαζομαι για μενα? Εκει θελω να καταληξω. Ας μην χαλασουμε παλι το θεμα κριμα ειναι και παει τοσο καλα σημερα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι ακόμα γιατί συνέχεια μιλάτε για Heavy RT αλλά μόνο για το CP77 αναφέρεστε. Μόλις έχουμε 15-20 παιχνίδια με Heavy RT και sponsored και από τους δυο τότε θα μπορέσουμε να μιλήσουμε για το ποιες είναι οι διαφορές σε επιδόσεις, το να παίρνεις ένα μόνο παιχνίδι το οποίο είναι sponsored από τον έναν και να λες η διαφορά σε Full RT είναι χαοτική και να το γενικεύεις , δείχνει ότι είσαι η ανίδεος η προκατειλημμένος με την μια η την άλλη εταιρεία.

Και μιας και αναφέρθηκε το Portal, μήπως να αφήσετε το CP77 και να πιάσετε το Portal που τρέχει Hardware RT μόνο στον έναν και στον άλλον software based για να βγάλετε ποιο ασφαλή συμπεράσματα από ότι βγάζετε μόνο από το CP77 ?? Λέω μια ιδέα ρε παιδί μου να σας βοηθήσω να είστε ποιο κοντά στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το δοκιμασες με ποντικι με υψηλο dpi? Πως αισθανθηκες την καμερα λογο του διπλασιου input lag? Το καταλαβαινεις καθολου? 

Ποιο διπλάσιο input lag ; Δεν πάει έτσι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Αρα δεν ανεβαζει το latency καθολου? 

Ανεβάζει αλλά με το Reflex πέφτει αρκετά. Στο Portal είναι αισθητό το input lag απ' ότι διαβάζω, στο Spiderman, στο Plague Tale: Requiem και στο TW3 παίζεις μια χαρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...