Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχην η nvidia εχει custom 4N process που ειναι 5nm και οχι 4 απλα ως αναφορα.

https://www.techgoing.com/nvidia-clarifies-the-tsmc-4n-used-by-the-rtx-40-gpu-is-a-5nm-process/

Επειτα.

Δεν εκλεισε κανενα μεσο ορο η AMD τα ιδια και ισως και ελαφρως χειροτερα ειναι απλα η Nvidia εχει πλεον δυο καρτες με υψηλες επιδοσεις σε RT αλλα και με αρκετη αποσταση μεταξυ τους (η 4090 παραμενει τεραστια αποσταση απο την κοκκινη), ενω στην προηγουμενη γενια με το μεγαλο πυρηνα και η 3080 ηταν κοντα σε επιδοσεις με την 3090. 

Αν η AMD ειχε παρομοιο προιον με την 4090 και πιστευει καποιος οτι δεν θα ειχε MSRP τουλαχιστον 1400-1500usd δεν ξερω δεν εχω τι να συζητησω..

Απο εκει και περα.

Κανεις σοβαρος χρηστης δεν βλεπει fail την καρτα, προσφερει αρκετα καλες επιδοσεις σε rasterization και επισης ενα ποσοστιαια καλο increase σε RT. Για τα δεδομενα της προηγουμενης γενιας ομως οχι συγκρινομενο με την Ada εκει παραμενει ξεκαθαρα το generational leap..

Αλλιως συνεχιστε να βγαζετε μεσους ορους με παιχνιδια με αστεια RT και προσπαθειστε να βαλετε το κεφαλι στην γη οταν βλεπουμε παιχνιδια με πληρες σετ και επιδοσεις 30-40-50% διαφορα απο την 4080 και διπλασιες επιδοσεις και βαλε απο την 4090. Η συνεχιστε τον αντιλογο οτι δεν θα βγουν πολλα και μας ενδιαφερουν αυτα που υπαρχουν εστω και λειψα, αρα ο μεσος ορος που βαφτιζεται RT. Κανενα προβλημα ο καθενας ξοδευει τα λεφτα του εκει που θεωρει οτι αξιζει να επενδυσει.

Εγω προσωπικα καθε φορα που ξοδευω πανω απο 1000ρικο για gpu κοιταω να παρω ενα προιον που προσφερει οσο το δυνατον περισσοτερα features και ειδικα να ειναι οσο το δυνατον καλυτερο στο RT πλεον.. To τι θα γινει με την αγορα δεν το γνωριζω, και nvidia sponsored games και amd sponsored games θα εχουμε και παιχνιδια που θα χρησιμοποιουν σοβαρα το full RT set πολυ περισσοτερα πλεον και θα εξελιχθει και θα εμπλουτιστει το RT. Αγοραζει λοιπον ο καθενας οτι θεωρει οτι του κανει και τελειωνει το ζητημα..

Ξαναλεμε το προιον ειναι ανταγωνιστικο  αλλα στο RT ειναι πισω.. Aρκετα πισω. Κατανοητο η nvidia ξεκινησε μια γενια και επενδυει heavily σε αυτο συνεχεια γιατι ειναι το μελλον..

Το Νavi 31 ειναι ανταγωνιστικο ομως γιατι ειναι priced slightly lower απο την 4080 και εχει και καλυτερες επιδοσεις σε rasterization και εχει και DP 2.1 και απλετη ram που παιζει φυσικα τον ρολο του. Αλλα συγνωμη δεν μπορω να παραβλεψω καποια πραγματα με την δικη μου λογικη..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, odiseas46 είπε

Πάντως απο ενα αναλυτικό ψάξιμο που έκανα στην Ευρώπη rx 7900xtx sapphire (που την προτιμώ σαν υλοποίηση) έχει στα 1159€ εως 1199€ 2000mhz base - 2500mhz gaming. 380watt maximum καταναλωση και θερμοκρασίες πολύ πιο κάτω απο απο nvidia. Και μετα απο ότι βίντεο έχει προλάβει να ανέβει και είδα λέει πολύ! Στα περισσότερα είναι ελάχιστα πάνω απο 4080, σε κάποια βέβαια δεν τα πήγε καθόλου καλά αλλά αυτό προφανώς έχει να κάνει με επερχόμενη αναβάθμισ. Και έρχεται update με fsr 3 σύντομα σχετικά για την σειρά 7χχχ. Με τρώνε και τα δύο χέρια να τα δώσω, τα drivers μόνο σκέφτομαι και με κρατάει... 

Ενα λεπτό, μιλάς για την Nitro που ποσταρε ο φίλος πιο πάνω ή για την απλή reference???? Νομίζω εννοείς την reference, που είναι όλες ιδιες της Amd....🤔

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Βεβαια οπως τα λες παιζω σε 28" 4Κ και αυτο νομιζω ειναι και το πιο λογικο.

Εντάξει, εσύ όντως πρέπει να ζοριστείς για να δεις αυτά που αναφέρω.

Καταλαβαίνεις όμως ότι τα ppi (pixels per inch) σου δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικά για το σύνολο των gamers, ακόμα και των high-endάδων.

Εσύ βέβαια με native + TAA τρως άδικα ένα performance hit δίχως προηγούμενο ;) αφού πρέπει να είσαι τρελός μύωπας και να κολλάς τη μούρη σου στην οθόνη για να δεις τη διαφορά της 4Κ σε τόσο λίγες ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Πριν 9 χρόνια στα forum,οι περισσότεροι που συμμετείχαν ήταν όσοι είχαν φθηνότερες κάρτες. 

Το ιδιο ισχύει και στους επεξεργαστές. Παλιότερα οι περισσότεροι που σχολίαζαν ήταν με ryzen 5 και i5, ενώ πλέον είναι με ryzen/intel 7/9.

Στο μόνο πράγμα που άλλαξαν οι καιροί, είναι ότι πλέον οι περισσότεροι δεν σχολιάζουν καθόλου και σχολιάζουν περισσότεροι λίγοι(αναλογικά)enthusiasts/benchmarkers.

Κάποια στιγμή περιμένω να αρχίσεις κι εσύ να σχολιάζεις και να σταματήσεις να σχολιάζεις αυτούς που σχολιάζουν και απλά να παρεμβαίνεις όταν εκτραχυνεται η συζήτηση. Εντελώς φιλικά στο λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Εντάξει, εσύ όντως πρέπει να ζοριστείς για να δεις αυτά που αναφέρω.

Καταλαβαίνεις όμως ότι τα ppi (pixels per inch) σου δεν είναι καθόλου αντιπροσωπευτικά για το σύνολο των gamers, ακόμα και των high-endάδων.

Εσύ βέβαια με native + TAA τρως άδικα ένα performance hit δίχως προηγούμενο ;) αφού πρέπει να είσαι τρελός μύωπας και να κολλάς τη μούρη σου στην οθόνη για να δεις τη διαφορά της 4Κ σε τόσο λίγες ίντσες.

Κοιτα το λιγες πολλες ειναι σχετικο, εξαρταται πως σε βολευει και σε τι αποσταση θες να παιζεις.
Εγω πχ μπορει να κανω και 2-3 αλλα πραγματα παραλληλα και να με βολευει να ειμαι στους 50 ποντους απο το monitor.
Μπορει να γραφω εδω, να παιζω D2R και να περιμενω να μπει καποιος στο game να του πουλησω items , να εχω κανει pause το "The Peripheral" που βλεπω το 7ο επεισοδιο και να μου στειλει ενας φιλος στο fb οτι σε 1 ωρα θα παμε για πα'ι'δακια.

Aντιπαθω τα ultra wide και τα curved που ειναι σαν ξαπλωστρες.
Οταν παιζεις MMO και Strategy δεν σε ενδιαφερει να εχεις μεγαλυτερο φαρδος αλλα οσο το δυνατον μεγαλυτερο "κεντρο" τοσο σε υψος οσο και σε πλατος.
Σε κατι Racing και simulators που παιζεις με καμερα απο μεσα και βαζεις τους καθρεπτες ισως να βολευουν.
Η για καποιους που τα επιλεγουν αντι για 2-3 monitor για να γλιτωσουν το "μαυρο" αναμεσα σε καθε monitor.
Νομιζω οτι για τις δικες μου αναγκες το 28" 16:9 ειναι το ιδανικοτερο σε 32" 16:9 που δοκιμασα δεν μου αρεσε.
Σε Samsung Odyssey G9 49" δεν τη παλευα με τιποτα, σε φαση μου τη χαριζουν και τη κανω κρεμαστρα για πουκαμισα.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Κοιτα το λιγες πολλες ειναι σχετικο, εξαρταται πως σε βολευει και σε τι αποσταση θες να παιζεις.
Εγω πχ μπορει να κανω και 2-3 αλλα πραγματα παραλληλα και να με βολευει να ειμαι στους 50 ποντους απο το monitor.
Μπορει να γραφω εδω, να παιζω D2R και να περιμενω να μπει καποιος στο game να του πουλησω items , να εχω κανει pause το "The Peripheral" που βλεπω το 7ο επεισοδιο και να μου στειλει ενας φιλος στο fb οτι σε 1 ωρα θα παμε για πα'ι'δακια.

Aντιπαθω τα ultra wide και τα curved που ειναι σαν ξαπλωστρες.
Οταν παιζεις MMO και Strategy δεν σε ενδιαφερει να εχεις μεγαλυτερο φαρδος αλλα οσο το δυνατον μεγαλυτερο "κεντρο" τοσο σε υψος οσο και σε πλατος.
Νομιζω οτι για τις δικες μου αναγκες το 28" 16:9 ειναι το ιδανικοτερο σε 32" 16:9 που δοκιμασα δεν μου αρεσε.
Σε Samsung Odyssey G9 49" δεν τη παλευα με τιποτα, σε φαση μου τη χαριζουν και τη κανω κρεμαστρα για πουκαμισα.

Ωραίο πράμα το 4Κ 28", μιλάμε για εικόνα κρύσταλλο πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Aυτη η Sapphire 7900xtx συγκρηθηκε με τη 4080 Reference ή με την Asus RoG Strix 4080 OC;
Για τις θερμοκρασιες και την καταναλωση ειμαι λιγο επιφυλακτικος γιατι εγω ειδα το αντιθετο.
Εδω πχ ειναι μια MSI 4080 οχι η Αsus RoG Strix 4080 που εχει ακομα καλυτερα temps.

 

Screenshot_37.jpg

Screenshot_46.jpg

Μιλάμε για reference με reference. Απλά υποστήριξη απο Sapphire.

Επίσης η κάρτα που λες έχει 500€ πάνω απο από την zotac trinity oc με την ίδια επίδοση. Που το θεωρώ χαζό να τα δώσεις για υλοποίηση και να μην βάλεις κάτι ακόμη και να πάρεις 4090 ακόμη και στην χειρότερη υλοποίηση... 

19 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

Ενα λεπτό, μιλάς για την Nitro που ποσταρε ο φίλος πιο πάνω ή για την απλή reference???? Νομίζω εννοείς την reference, που είναι όλες ιδιες της Amd....🤔

Ναι reference λέω. Nitro+ δεν έχω δει ακόμη live benchmark και game play. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, odiseas46 είπε

Μιλάμε για reference με reference. Απλά υποστήριξη απο Sapphire.

Επίσης η κάρτα που λες έχει 500€ πάνω απο από την zotac trinity oc με την ίδια επίδοση. Που το θεωρώ χαζό να τα δώσεις για υλοποίηση και να μην βάλεις κάτι ακόμη και να πάρεις 4090 ακόμη και στην χειρότερη υλοποίηση... 

Ναι reference λέω. Nitro+ δεν έχω δει ακόμη live benchmark και game play. 

H Reference απο οσο θυμαμαι δεν ειναι 380w ουτε στα 2500mhz.
Ειναι Game clock 2269mhz και 355w.
Tα 380w που θα βγουν απο 2x8pin;
Eχεις 150+150+75 και μιλαμε για οριο χωρις headroom.
Δεν ειναι και οτι καλυτερο να παιζεις στα ορια των καλωδιων και του pci-e slot.
Για 380w θα ηθελε κανονικα 3x8pin.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Δεν εχω δει κανενα απο τα παραπανω θεματα με DLSS 2 και 3090.
Βεβαια οπως τα λες παιζω σε 28" 4Κ και αυτο νομιζω ειναι και το πιο λογικο.
Το να βαλω τη τηλεοραση μου για να παιξω στα 2 μετρα δεν θα το χαρακτηριζα και pc  gaming.
Περισσοτερο σε "wanna be κονσολα" μου κανει ή σε "ε αφου την ειχα γιατι να παρω monitor"
Ακριβως πανω απο το monitor εχω 65" TV αλλα την εχω για σειρες και ταινιες bluray.

28" 4K, λολ. Εδώ με 55" και η διαφορά σε 1440p είναι ελάχιστη σε μοντέρνους τίτλους με μπολικα φίλτρα

@Aten-Ra
Δεν είναι 4nm το Ada, σε 5nm είναι. Και φυσικά η AMD έχει και 6nm chiplet γύρω γύρω, δεν είναι μόνο του το die.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Οταν ορισμένοι απο αυτούς που σχολιάζουν κάνουν σε μόνιμη βάση άνω κάτω τα διάφορα θέματα ειδικά σε Amd μεριά(και σε επεξεργαστές κάθε 3 και λίγο, ανάλογο χάλι), εννοείται και θα σχολιάσω όχι τόσο τους ίδιους αλλά την όλη κατάσταση που δημιουργείται. Γιατί και που γίνονται απο άλλους παράπονα, εκει συνεχίζεται η ιδια ιστορία

Τέλος, το είχα γράψει πριν καν βγουν τα benchmarks οτι εμένα οι φθηνότερες κάρτες που θα ανακοινωθούν του χρόνου με ενδιαφέρουν απο nvidia/amd(γιαυτο και στις προηγούμενες σελίδες αναφερόμουν περισσότερο στο τι πουλάει σε mid range μεριά), και ακόμα περισσότερο τα ίδια τα παιχνιδια ,άρα δεν έχω πολλά κοινα να σχολιάσω με τους υπόλοιπους.

Γιαυτό και με αφήνουν αδιάφορα τα benchmarks του Cyberpunk ή του Tomb Raider που ενδιαφέρουν πολλούς άλλους.

Λιγο πολυ το ιδιο γινεται σε ολα τα threads,δεν γινεται μονο στα AMD.
Nvidia threads και η συζητηση παει σε AMD gpu ή ακομα και σε cpu.
Intel threads και η συζητηση παει σε AMD cpu ή ακομα και σε SAM και AMD Gpu.
Γενικα ολοι λενε τη γνωμη τους,τι νομιζουν, τι πιστευουν αλλα μολις σταματησουν να γραφουν ο καθε ενας παιζει σε αυτο που εχει / αυτο που διαλεξε να εχει και οχι σε οτι θα ηθελε να εχει.

Επεξ/σία από BlurayMoviesGreece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η powercolor δίνει μεγάλη σημασία στις συσκευασίες τελικά αν και κάτι τέτοια red dragon red devil red αηδίες δε με συγκινούν.

Επεξ/σία από Armoral
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Η powercolor δίνει μεγάλη σημασία στις συσκευασίες τελικά αν και κάτι τέτοια red dragon red devil red αηδίες δε με συγκινούν.

Πολυ καλές υλοποιήσεις (ειχα την 6800XT) αλλα η cringια εχει πάει σε άλλο επίπεδο τουτη τη φορα...

Κατι tweets με δαιμόνια και τριβόλια, κατί back plate καπάκια........χαζομάρες.....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...