Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά τι clickbait βιντεάκια χαζά είναι αυτά..Δεν πρόκειται να ξεπεράσει την 4090 η AMD, το να την φτάσει σε raster τουλάχιστον παίζει, να την ξεπεράσει όμως σε raster/RT ΔΕΝ παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Armoral είπε

 

Ο κάθε youtuber με το μακρύ του και το κοντό του. @@ πληροφόρηση έχουν απλά λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι ή ότι τους δώσουν από τις εταιρίες (στην καλύτερη) για να τσεκάρουν αντιδράσεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

Ο κάθε youtuber με το μακρύ του και το κοντό του. @@ πληροφόρηση έχουν απλά λένε ότι τους κατέβει στο κεφάλι ή ότι τους δώσουν από τις εταιρίες (στην καλύτερη) για να τσεκάρουν αντιδράσεις.....

Αυτός λέει ότι καλό είναι να μη λέμε ότι η AMD δε θα μπορέσει να ανταγωνιστεί την 4090, γιατί τα ίδια λέγαμε και με την 6900xt και ήταν άκρως ανταγωνιστική αν εξαιρέσεις το RT κομμάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Armoral είπε

Αυτός λέει ότι καλό είναι να μη λέμε ότι η AMD δε θα μπορέσει να ανταγωνιστεί την 4090, γιατί τα ίδια λέγαμε και με την 6900xt και ήταν άκρως ανταγωνιστική αν εξαιρέσεις το RT κομμάτι.

 Άρα δεν έχει ιδέα και απλά λέει...

Ας περιμένουμε ακόμα 14 μέρες και βλέπουμε (τουλάχιστον έχοντας τα specs)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phaethonas είπε

 Άρα δεν έχει ιδέα και απλά λέει...

Ας περιμένουμε ακόμα 14 μέρες και βλέπουμε (τουλάχιστον έχοντας τα specs)

Θα χρειαστούμε και τα πραγματικά reviews όταν βγουν στην αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Armoral είπε

 

14 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Καλά τι clickbait βιντεάκια χαζά είναι αυτά..Δεν πρόκειται να ξεπεράσει την 4090 η AMD, το να την φτάσει σε raster τουλάχιστον παίζει, να την ξεπεράσει όμως σε raster/RT ΔΕΝ παίζει.

Αυτός ο τύπος είναι τραγικός εως εμετικός...

Παρολαυτα σκεφτόμουνα το εξης...

θεωρώ οτι το 2x 6800XT (=4090) σε raster δεν είναι υπερβολική πρόβλεψη...θέλω να πω, τι διάολο(λ), 2 χρόνια είχαν μπροστά τους...

Άρα κατα αναλογία καταρχήν μου φαίνεται λογικό οτι αντίστοιχα συζητάμε για 2x σε RT.

Και μετά λέω....απο 0 RT στη σειρά 5xxx πήγαν ας πουμε στο ------> 50-60% της nvidia 3000 

Ε, δεν θά χουν βελτιώσει λίγο και την αρχιτεκτονική τους σε RT? (όποια και αν είναι αυτή)...

Αρα δεν μου φαίνεται και τόσο παράλογο απο τη στιγμή που θα μπορούν να έχουν 2x σε raster, το 2,5 - 3x σε RT, δηλαδή να βελτιώσουν την αρχιτεκτονική τους στο RT....

Παρόλα αυτα κι εγω δύσκολο απίθανο το θεωρώ αυτή τη στιγμη να ξεπεράσουν 4090 σε Rt

Αργότερα (7950?) με 3D stack chiplets δεν ξέρω βέβαια...

ΒΤW τελείως καφενειακή συζήτηση, σε ενα μήνα θα ξέρουμε, αλλά ξερετε τώρα, να χαμε να λέγαμε...

 

Edit...φαινεται απο νεα hints οτι το 2x raster μάλλον θα έρθει

 

 

Επεξ/σία από scorpion8283
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, TR-909 είπε

Amen. 

Εμπ1

Επεξ/σία από Herald
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο νεο το double performance. Να υπαρχει ανταγωνισμος μονο τον καταναλωτη θα ευνοησει οπως και στα cpu που η intel εγινε πιο vfm απο την amd με τους alder. Χρειαζεται και 3x RT performance ομως ωστε να μπει αναμεσα σε ampere και ada και να μην ειναι τοσο πισω οπως με τις RDNA 2. 14 μερουλες εμειναν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Herald είπε

Amen. 

Εμπ1

Να σε δω να λες κατά λέξη "η 7900xt τσαλαπατάει την 4090" τον Aten-ra και τον nickoli να σου πατάνε like και μπορώ να κλείσω τα ματια μου για πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Να σε δω να λες κατά λέξη "η 7900xt τσαλαπατάει την 4090" τον Aten-ra και τον nickoli να σου πατάνε like και μπορώ να κλείσω τα ματια μου για πάντα

Την "κατουράει" θα γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tambas91 είπε

Να σε δω να λες κατά λέξη "η 7900xt τσαλαπατάει την 4090" τον Aten-ra και τον nickoli να σου πατάνε like και μπορώ να κλείσω τα ματια μου για πάντα

Spoiler

εκλαψα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...