Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχει καταντησει αστεια η ek με τις τιμες τις ,τι διαολο νομιζει οτι πουλαει?

Ναι βλεπεις το brand παιδι μου εχει καβαλησει λιγακι το καλαμακι εδω και χρονια. 

2 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχεις δοκιμάσει να παίξεις με custom resolution στην oled? βάλε 3840x1620 21:9 και δοκίμασε κάνα παιχνιδάκι κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το απόλυτο

Αυτο οντως ειναι το απολυτο. Χρωσταω reaction και σε σενα αυριο. Ειπες πολυ σωστη κουβεντα. Το immersion δεν υπαρχει του 21:9 και γινεται και 32:9 αλλα θελει μεγαλυτερη τηλεοραση ωστε να μπει τετοια αναλυση μην γινει πολυ στενο. Μετα το 16:9 φαινεται τετραγωνο. Ειχαν βγει κατι philips παλιοτερα 21:9 τηλεορασεις για ταινιες ηταν μοναδικες. Δεν προχωρησε ομως γιατι τα καναλια τηλεορασεις εκπεμπουν σε 16:9 οποτε σταματησαν. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

εχει καταντησει αστεια η ek με τις τιμες τις ,τι διαολο νομιζει οτι πουλαει?

Πουλάει? Καλά κάνει.

Δεν πουλάει? Σκόνη.

Δεν έχει πια νόημα η κουβέντα αυτή, όχι εδώ μέσα (και οποιοδήποτε τεχνολογικό forum) τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχεις δοκιμάσει να παίξεις με custom resolution στην oled? βάλε 3840x1620 21:9 και δοκίμασε κάνα παιχνιδάκι κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το απόλυτο

Ναι δοκίμασα. Πολύ ωραίο είναι αλλά προτιμώ το full screen προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Armoral είπε

Ναι δοκίμασα. Πολύ ωραίο είναι αλλά προτιμώ το full screen προς το παρόν.

στην αρχή μου χάλαγαν το ocd οι μαύρες λωρίδες πάνω κάτω, όσο έπαιζα όμως τόσο μου άρεσε πλέον δε με νοιάζει καν... 

άσε που εμείς οι πλέμπες με τις 6800xt γλιτώνουμε και κάνα fps :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

στην αρχή μου χάλαγαν το ocd οι μαύρες λωρίδες πάνω κάτω, όσο έπαιζα όμως τόσο μου άρεσε πλέον δε με νοιάζει καν... 

άσε που εμείς οι πλέμπες με τις 6800xt γλιτώνουμε και κάνα fps :P

Εχουν αυτο το καλο οι oled που δεν φαινονται καν οι μαυρες μπαρες πχ καλη ωρα οπως τωρα. Επομενη σταση για μας τους fan dell 34αρα oled εβγαλαν και με freesync πιο χαμηλη τιμη γιατι το gsync ανεβαζε και αργοτερα 4Κ ultrawide οοοταν φιλοτιμηθουν να βγαλουν με πολλα hertz. 

 

XFX Radeon RX 7900 XTX Merc 310 24GB Review (hands-on) – Thirsty and fast with 5 times X

https://www.igorslab.de/en/xfx-radeon-rx-7900-xtx-merc-310-im-ersten-hands-on-test-durstig-und-fix-mit-5-mal-x-2/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

έχεις δοκιμάσει να παίξεις με custom resolution στην oled? βάλε 3840x1620 21:9 και δοκίμασε κάνα παιχνιδάκι κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το απόλυτο

Θα εχεις uneven burn in ετσι ομως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για οσους θα παιξουν με νερακι

EK LAUNCHES SPECIAL EDITION WATER BLOCKS FOR AMD RADEON RX 7900 XTX GPUS

https://videocardz.com/press-release/ek-launches-special-edition-of-amd-radeon-rx-7900-xtx-waterblock

EK-Quantum-Vector2-RX-7900-XTX-D-RGB-AMD

Σε άλλα νεα τωρα....

Γιώργο, εαν και εφόσον και όποτε πάνε οι τιμές εκει που θεωρούμε εμείς σωστές...

Νομίζω οτι οι 3x8 PIN XTX αν είναι κοντα σε τιμή (τύπου 5-7%) απο τις 3Χ8 PIN, δεν αξίζουν, γιατί ασχετως cooler-led-αυτοκόλλητα και μλκιες τούμπανα (κατα την αποψη μου), αυτή τη φορά φαίνεται οτι τα πιο καλά μοντέλα, θα έχουν και μεγαλύτερο potential απόδοσης και σταθερότητας ενδεχομένως, λόγω ρεαλιστικά εκμεταλλευσιμου περισσότερου ρεύματος. (Σαν να λέμε τους έφτιαξε τους partners η κυρα Λίζα, για να γ@@@@@ εμας 😂)

Σε 3Χ8 PIN λοιπόν κάνουν προς το παρον σε διάσταση μονο οι Sapphire και η μια Asrock....

ΔΕΝ εχει βγάλει κάτι ακόμα η MSi.....🤔

Ακόμα και Red Devil, είναι εκτός.... 😒

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέτσας αυτή τη στιγμή:

Jake_Paul_Dancing_To__Mr_Glock.webp.c62c5f4d455d79ee453b181d7f7139ac.webp

To Λιζάκι όμως έχει έτοιμη την απάντηση...

7990XTXH Superclocked 4.0Ghz - KiloWatt edition

GrizzledGrimBurro-max-1mb.gif

Γίνεται χαμός και δεν έχουμε reactions να δώσουμε...

Επεξ/σία από AlexandrosKle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, scorpion8283 είπε

Σε άλλα νεα τωρα....

Γιώργο, εαν και εφόσον και όποτε πάνε οι τιμές εκει που θεωρούμε εμείς σωστές...

Νομίζω οτι οι 3x8 PIN XTX αν είναι κοντα σε τιμή (τύπου 5-7%) απο τις 3Χ8 PIN, δεν αξίζουν, γιατί ασχετως cooler-led-αυτοκόλλητα και μλκιες τούμπανα (κατα την αποψη μου), αυτή τη φορά φαίνεται οτι τα πιο καλά μοντέλα, θα έχουν και μεγαλύτερο potential απόδοσης και σταθερότητας ενδεχομένως, λόγω ρεαλιστικά εκμεταλλευσιμου περισσότερου ρεύματος. (Σαν να λέμε τους έφτιαξε τους partners η κυρα Λίζα, για να γ@@@@@ εμας 😂)

Σε 3Χ8 PIN λοιπόν κάνουν προς το παρον σε διάσταση μονο οι Sapphire και η μια Asrock....

ΔΕΝ εχει βγάλει κάτι ακόμα η MSi.....🤔

Ακόμα και Red Devil, είναι εκτός.... 😒

 

 

Δεν ξερεις ποσο θελω να παρω μια στα χερια μου να την πειραξω να δω τι uv σηκωνει τι συχνοτητες κραταει σε <300watt ρευμα και τι επιδοσεις χανει. 3x8 pin δυσκολα θα επερνα δεν τις θελω τετοιες καταναλωσεις και οι 2x8 pin πιανουν αυτα τα νουμερα 3+ghz αλλα θελουν tuning κλασικα. Red devil nitro κτλ θα ερθουν μεσα στη βδομαδα απο οτι εχουν πει μεχρι τις 20 Δεκεμβριου θα κυκλοφορουν οι περισσοτερες μαζι με τις AIB ειναι οι 200 χιλιαδες καρτες που ειπαν οτι θα φερουν στην αγορα για το Q4 2022. Παντως δεν ξερω τι συμβαινει εξω και βλεπουμε 1900 σε τιμες ενω το plaisio εχει αμεσα ετοιμοπαραδοτη στα 1400 δευτερη μερα και 1300 για το XT μοντελο. Τοσο τρελαμενοι ειναι εξω να δωσουν 1900 για καρτα με 1000 msrp? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

 

Screenshot_1.png

Εννοειται για τον καθενα ειναι καλυτερο στο μεσο που απολαμβανει καλυτερα αυτο που παιζει. Εχω διπλα μου 55αρα δεν την εχω ακουμπησει ποτε ξανα νιωθω οτι με περιοριζει απιστευτα στα παιχνιδια οπως καποτε ηταν το 4:3 εκεινο ηταν τελειως τετραγωνο ασε αλλα ειμασταν 6 7 οταν παιζαμε εκει. Προφανως γουστα ο καθενας μπορει να παιξει οπου αγαπαει αλλος λιωνει σε 27αρι 1080p 360hz και δινει πονο σε competitive αλλος σε oled με controller αραχτος αλλος στο "θρονο" στην καρεκλαρα με πληκτρολογιο/ποντικι για αμεση αποκριση αλλος 1440P 27αρι αλλος 4Κ στα 2 μετρα αλλος ultrawide στα 90 εκατοστα. Για μενα ολες ειναι σωστες επιλογες εφοσον αυτος που παιζει στην καθε μια απολαμβανει το παιχνιδι του οπως του αρεσει. Αν ρωτησεις αυτον που παιζει competitve θα σου πει το 4Κ ειναι αχρηστο τι να το κανω. Εγω αγαπω τρελα το μεγαλο πεδιο που εχω δεν υπαρχει επιστροφη για μενα ειναι σαν το ξανθο μελαχρινο ενα πραγμα και τα 2 εχουν την χαρη τους αλλα μπορει καποιος να αγαπαει κοκκινομαλλες. Οποτε σεβαστο που ειναι καλυτερο το 4Κ για σενα σεβαστο που για μενα ειναι καλυτερο το ultrawide σεβαστο που αλλος παιζει στα 360hz competitive σε 1080p και το απολαμβανει 1000%. 

Στα 1900 που βλεπω Γερμανια δεν ξερω ποιος πραγματικα αγοραζει. Στα 1400 απο plaisio λογικο να αγοραζουν αλλα στα 1900? Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? 

Ναι αλλά το κακό είναι ότι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Μην αναγάγεις σε κανόνα ο, τι συμφέρει-βολεύει εσένα. Με βάση τα δικά σου θέλω, πορτοφόλι ανάγκες κλπ. Τα προϊόντα θα τα κρίνουμε ως έχουν ΣΉΜΕΡΑ στην αγορά. Αύριο μπορεί να έχουν αλλάξει πολλά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, hln3 είπε

Θα εχεις uneven burn in ετσι ομως

άμα είναι να πάθει έπαθε... τα έχω ξεπεράσει αυτά τα ψυχολογικά μετά από 2 χρονια μαζί της έχω και την 5 έτη εγγύηση οποτε καλύτερα να μου δώσουν και καινούργιο μοντέλο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Tambas91 είπε

άμα είναι να πάθει έπαθε... τα έχω ξεπεράσει αυτά τα ψυχολογικά μετά από 2 χρονια μαζί της έχω και την 5 έτη εγγύηση οποτε καλύτερα να μου δώσουν και καινούργιο μοντέλο :P

Δεν παθαινουν τιποτα οι νεες oled με 1-2 συνεχομενο παιχνιδι. Καθε 2 ωρες αστες λιγο να ξεκουραζονται η βαζε και αυτο που τις καθαριζει κανα 5λεπτο και συνεχιζεις. Δεν νιωθουν καμια σχεση με τα πρωτα μοντελα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τοσο τρελαμενοι ειναι εξω να δωσουν 1900 για καρτα με 1000 msrp? 

Οχι μωρε....απλά είναι 10 - 20 που θα πάρουν για δοκιμές ή για να ξεκ@υλωσουνε . Αν ειναι πχ 10 στην Ελλάδα που δεν τους νοιάζει να σκάσουν...1600 για την...7900, έστω απο περιέργεια, ε, στο εξωτερικό που έχουν αλλα εισοδήματα αναλογικά θα είναι πολύ περισσότεροι.

Πολύ θα θελα να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο το 3Χ8 pin, για να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για το κουτί μου, αλλά φοβάμαι οτι τα θέματα που έχουν με την κατώτερη του αρχικά αναμενόμενου απόδοση, σχετίζονται με το power management. Οπότε λέω μήπως εχει συνολικά καλύτερη απόδοση το 3Χ8 Pin....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, akis23 είπε

Σημερα εμφανιστηκαν στο ΠΛΑΙΣΙΟ reference καρτουλες, 1399€ η ΧΤΧ και 1299€ η ΧΤ. Μαπα το καρπουζι.

Το plaisio ανεκαθεν ηταν πολυ πιο ακριβο απο τις τιμες αλλων καταστηματων. Σκεψου η φθηνοτερη eagle 4080 την εχει 1700 ενω skroutz παιζουν στα 1400 300 ευρω κατω. Αναμενετε σημερα να εμφανιστουν και σε καταστηματα skroutz πχ multicopter για δευτερη μερα στην αγορα στα 1250 αν παιζουν ειναι οκ. 2000αρικα ειχαν οι 4080 day one και πηγαν 1400 οποτε και εδω θα εχουμε μια απο τα ιδια μην ανησυχεις.

1 λεπτό πριν, scorpion8283 είπε

Οχι μωρε....απλά είναι 10 - 20 που θα πάρουν για δοκιμές ή για να ξεκ@υλωσουνε . Αν ειναι πχ 10 στην Ελλάδα που δεν τους νοιάζει να σκάσουν...1600 για την...7900, έστω απο περιέργεια, ε, στο εξωτερικό που έχουν αλλα εισοδήματα αναλογικά θα είναι πολύ περισσότεροι.

Πολύ θα θελα να μην παίζει ιδιαίτερο ρόλο το 3Χ8 pin, για να υπάρχουν περισσότερες επιλογές για το κουτί μου, αλλά φοβάμαι οτι τα θέματα που έχουν με την κατώτερη του αρχικά αναμενόμενου απόδοση, σχετίζονται με το power management. Οπότε λέω μήπως εχει συνολικά καλύτερη απόδοση το 3Χ8 Pin....

Καπως ετσι ναι εχει πολλους τρελαμενους εκει εξω ειδικα εξωτερικο. Αν ειναι limit στο hardware τοτε δεν θα δουμε καρτες με 2 8pina να ανεβαζουν clocks κοντα σε αυτες με 3 8pina. Ξεφευγουμε με τα 3 8pina και οπως ειπες λιγες επιλογες δεν θα βγουν πολλες ετσι και ειναι και αρκετα ντουκια 4 slot βλεπω την tuf. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...