Προς το περιεχόμενο

AMD RX 7000 Series [RDNA 3/Navi31]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Πέτρος είπε

 

Έτσι είναι το καλό προϊόν, φεύγει σφαίρα και δεν προλαβαίνεις να αναπληρώσεις τις ελλείψεις.

Τί να κάνουμε, ο κόσμος εκτιμά την ποιότητα και τιμά με τα χρήματά του αυτό που του προσφέρει η εταιρεία, έστω και σε τσιμπημένες τιμές.

Συνεχίστε, συνεχίζω.

Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τις 4090 που πουλήθηκαν σε πολύ μεγαλύτερη τιμή.

Εσύ θα πάρεις το καλό προϊόν ή αφήνεις στους άλλους τη χαρά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Το ίδιο φαντάζομαι ισχύει και για τις 4090 που πουλήθηκαν σε πολύ μεγαλύτερη τιμή.

Εσύ θα πάρεις το καλό προϊόν ή αφήνεις στους άλλους τη χαρά;

Φυσικά και ισχύει το ίδιο. Κουμάντο στην τσέπη άλλου, γιατί να κάνω?

Στη δική μου κάνω μόνο, αυτές οι τιμές δεν με ενδιαφέρουν έτσι κι αλλιώς.

Γιατί αρπάζεσαι, αλήθεια?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Φυσικά και ισχύει το ίδιο. Κουμάντο στην τσέπη άλλου, γιατί να κάνω?

Στη δική μου κάνω μόνο, αυτές οι τιμές δεν με ενδιαφέρουν έτσι κι αλλιώς.

Γιατί αρπάζεσαι, αλήθεια?

Μακαρι βρε συ Πετρο να μην πουλαγαν τιποτα να επεφτε πιο γρηγορα η τιμη τους να αγοραζαμε. Αλλα οταν αγοραζουν στα 1700 σημαινει οτι υπαρχει πολυ ζητηση. Ελλαδα να μην υπαρξει καθολου ζητηση μακαρι να παρουμε τις καρταρες μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'χετε κάνει φουρδέλο το νήμα, μπαίνει κάποιος να διαβάσει κάνα νέο σχετικά με τις RDNA 3 και διαβάζει τις κοκορομαχίες σας. Κάντε καμιά δουλειά..

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, scorpion8283 είπε

 

Το οτι κράζουμε τις τιμές μου αρέσει πάρα πολύ! 🥰Δείχνει κάποια λογική στη σκέψη ολων μας (ffs!!!)...Να μην είμαι μόνος μου!

Αν όμως υπάρχει περίπτωση, day 1, χωρίς στοκ, για να κάνουμε point ή να υπονοήσουμε οτι πχ η Nvidia εχει καλές τιμές γενικότερα ή είχε καλές τιμες day 1, ή αντίστοιχα δεν κράζουμε - κράζαμε και την Nvidia στα δικά της release, κατι δεν πάει καλα. 

Προσπαθώ να καταλάβω....απολύτως ειλικρινά.

Γιατί εχω να ρίξω σκ@το φουλ, 😈😈

αλλά αν είναι απλά να μεταφραστεί κατά της μιας και υπερ της άλλης εταιρείας απλά για να ενισχύσει τη χαζομάρα (συγγνωμη, ηλιθιότητα ήθελα να πω......) για το ποια είναι καλυτερη, εεε....αυτό θα είναι απλά εμετικό....

Απλώς κάνω πλάκα. Είναι για να γελάσουμε. Δεν υπονοώ τίποτα, δεν το κάνω ούτε για να κράξω τις τιμές, είναι σκέτη κα@λάντα.

 

48 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

 

Έτσι είναι το καλό προϊόν, φεύγει σφαίρα και δεν προλαβαίνεις να αναπληρώσεις τις ελλείψεις.

Ξεπούλησε 5 τμχ χθες το Πλαίσιο. Ανέβασε το listing στα 9τμχ και το κατέβασε στα 4τμχ. Φωτιά πήρε η αποθήκη στη μεταμόρφωση ψάχνουν εξτρατζήδες οδηγούς για τη διανομή.😁

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kρίτική όπου σε όσους δεν αρέσει μεταφράζεται σε κράξιμο γίνεται και όποιος επίδοξος mod ή ότιδηποτε άλλο την έχει δει είναι πρόβλημα δικό του, επίσης υπάρχει και το ignore list, και συμβουλές του που και σε πιο τοπικό θα σχολιάζει ο οποιοσδήποτε ας τις κρατήσουν για την πάρτη τους αρκετά με τις βλακείες κράξιμο στην nvidia για οτιδήποτε και 100 δικαιολογίες για κάθε καραγκιοζιλίκι της amd όπως με το launch των 7800 (7900) XTX, XT 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς κιόλας απλά θέλω να σου δείξω οτι αν προκαλούμε ο ένας τον άλλο δε θα βγάλει πουθενά. Μπορώ κι εγώ να σου πω ότι όποιος δε μπορεί να αγοράσει το πραγματικά καλό προϊόν μένει με το δεύτερης ποιότητας. Αλλά δε θα το κάνω.

Στα της κάρτας τώρα. Ναι δεν παίζει σαν nvidia στο rt, ναι για εμένα παραμένει καλύτερη επιλογή ΣΥΝΟΛΙΚΑ η 4080 αλλά παίδες.

Η 4080 δεν έχει την τιμή της 7900xtx σε κανονικές συνθήκες, όχι σε συνθήκες έλλειψης και η 4090 ακόμη χειρότερα.

Δεύτερον το raytracing σε επίπεδα 3090 αν ισχύει μια χαρά είναι, δεν κατάλαβα μας χαλούσε όσους είχαμε 3080ti η 3090  η απόδοση έστω και με κάποια settings κάτω; Σε 4k ίσως, σε 1440p με την καμία, τα βγάζουν πέρα οι κάρτες πανεύκολα με dlss και fsr ακόμη και στο Cyberpunk.

Τα νούμερα της 7900xtx είναι αξιοπρεπεστατα τουλάχιστον και άκρως αντσγωνιστικά, κορυφαία θα έλεγα για 4k gaming και αν με λίγο oc uv πλησιάζει την 4090 γιατί να μη γλιτώσει ο άλλος μέχρι και ένα χιλιάρικο από την τιμή έχοντας επιδόσεις κοντα σε αυτήν ανάλογα το σενάριο έστω και με αυξημένη κατανάλωση;

Ας επικεντρωθούμε σε αυτό που κάνουν και οι δύο εταιρίες αυτη τη στιγμή πολύ καλά. Την απόδοση σε 4k gaming με όλα δεξιά. Έχουμε 4k κάρτες πλέον που μπορούν να δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα στην ανάλυση που ούτε σκεφτόμασταν να ασχοληθούμε στο πρόσφατο παρελθόν.

Τα 4k monitor είναι σε ιστορικά χαμηλά και θα πέσουν ακόμη περισσότερο και έχουμε τη δυνατότητα να παίζουμε σε oled πληρώνοντας σχετικά μικρό κόστος ανάλογα με το τι συνέβαινε στο παρελθόν.

Και οχι φιλε @Arkin δεν είναι καλύτερο το ultra wide gaming απο τo 4k. Μπορεί να το θεωρείς καλυτερο, να πιστεύεις ότι όντως είναι αλλά δεν είναι. Έχω παίξει σε ultrawide, όχι 49 ίντσες βέβαια, έχω παίξει σε όλες τις διαγωνίους οθονών από τις 25 έως τις 42 ίντσες και αυτό που βλέπω στην oled σε συνδυασμό με τη 4090 δεν το έχω ξαναδεί ποτέ. Είναι η καλύτερη εμπειρία που είχα μέχρι σήμερα με διαφορά.

Οποιος επιθυμεί ας επιλέξει τον έναν ή τον αλλον, τα δεδομένα είναι στο τραπέζι και αν επιλέξει να κάνει υποχωρήσεις αυτό θα το κερδίσει και στην τιμή. Και φυσικά υπάρχει και ο παράγοντας προσωπική προτίμηση στη μέση 

Ας μην ξεχνάμε ότι πάντα μπορεί να εμφανισθεί μια 7950xtx, 4080ti, 4090ti και να μιλάμε με αλλά δεδομένα.

Όπως λοιπόν αντικειμενικά θα πρέπει να δεχθούμε ότι την καλύτερη κάρτα γραφικών συνολικά την έχει η NVidia και αυτή είναι και η δική μου άποψη έτσι θα πρέπει να δεχθούμε ότι και η Amd παίζει ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ πλέον σε αυτή την κατηγορία.

Όποιος την επιλέξει ειδικά κοντά στο χιλιάρικο δε χάνει,  ειδικά αν δεν αντιμετωπίσει τα θέματα που έχουν αναφερθεί με τους οδηγούς και αν έχει τη διάθεση να το παλέψει το πράγμα λίγο δε θα χάσει.

Τέλος μην ξεχνάμε και τον παράγοντα μέγεθος κάρτας. Είναι πολύ μαζεμένες οι Amd, ακόμη και αυτές από τους AIB συν την απουσία ανταπτορα και της ανάγκης αλλαγής η αγοράς νέων εξαρτημάτων για να γίνουν όλα πιο λειτουργικά.

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Μακαρι βρε συ Πετρο να μην πουλαγαν τιποτα να επεφτε πιο γρηγορα η τιμη τους να αγοραζαμε. Αλλα οταν αγοραζουν στα 1700 σημαινει οτι υπαρχει πολυ ζητηση. Ελλαδα να μην υπαρξει καθολου ζητηση μακαρι να παρουμε τις καρταρες μας. 

Για αυτό σου λέω ότι και να ψηφίσεις εσύ με το πορτοφόλι σου ο κόσμος θα αγοράζει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Screenshot_1.png

4 λεπτά πριν, Armoral είπε

Με συγχωρείς κιόλας απλά θέλω να σου δείξω οτι αν προκαλούμε ο ένας τον άλλο δε θα βγάλει πουθενά. Μπορώ κι εγώ να σου πω ότι όποιος δε μπορεί να αγοράσει το πραγματικά καλό προϊόν μένει με το δεύτερης ποιότητας. Αλλά δε θα το κάνω.

Στα της κάρτας τώρα. Ναι δεν παίζει σαν nvidia στο rt, ναι για εμένα παραμένει καλύτερη επιλογή ΣΥΝΟΛΙΚΑ η 4080 αλλά παίδες.

Η 4080 δεν έχει την τιμή της 7900xtx σε κανονικές συνθήκες, όχι σε συνθήκες έλλειψης και η 4090 ακόμη χειρότερα.

Δεύτερον το raytracing σε επίπεδα 3090 αν ισχύει μια χαρά είναι, δεν κατάλαβα μας χαλούσε όσους είχαμε 3080ti η 3090  η απόδοση έστω και με κάποια settings κάτω; Σε 4k ίσως, σε 1440p με την καμία, τα βγάζουν πέρα οι κάρτες πανεύκολα με dlss και fsr ακόμη και στο Cyberpunk.

Τα νούμερα της 7900xtx είναι αξιοπρεπεστατα τουλάχιστον και άκρως αντσγωνιστικά, κορυφαία θα έλεγα για 4k gaming και αν με λίγο oc uv πλησιάζει την 4090 γιατί να μη γλιτώσει ο άλλος μέχρι και ένα χιλιάρικο από την τιμή έχοντας επιδόσεις κοντα σε αυτήν ανάλογα το σενάριο έστω και με αυξημένη κατανάλωση;

Ας επικεντρωθούμε σε αυτό που κάνουν και οι δύο εταιρίες αυτη τη στιγμή πολύ καλά. Την απόδοση σε 4k gaming με όλα δεξιά. Έχουμε 4k κάρτες πλέον που μπορούν να δώσουν πολύ καλά αποτελέσματα στην ανάλυση που ούτε σκεφτόμασταν να ασχοληθούμε στο πρόσφατο παρελθόν.

Τα 4k monitor είναι σε ιστορικά χαμηλά και θα πέσουν ακόμη περισσότερο και έχουμε τη δυνατότητα να παίζουμε σε oled πληρώνοντας σχετικά μικρό κόστος ανάλογα με το τι συνέβαινε στο παρελθόν.

Και οχι φιλε @Arkin δεν είναι καλύτερο το ultra wide gaming απο τo 4k. Μπορεί να το θεωρείς καλυτερο, να πιστεύεις ότι όντως είναι αλλά δεν είναι. Έχω παίξει σε ultrawide, όχι 49 ίντσες βέβαια, έχω παίξει σε όλες τις διαγωνίους οθονών από τις 25 έως τις 42 ίντσες και αυτό που βλέπω στην oled σε συνδυασμό με τη 4090 δεν το έχω ξαναδεί ποτέ. Είναι η καλύτερη εμπειρία που είχα μέχρι σήμερα με διαφορά.

Οποιος επιθυμεί ας επιλέξει τον έναν ή τον αλλον, τα δεδομένα είναι στο τραπέζι και αν επιλέξει να κάνει υποχωρήσεις αυτό θα το κερδίσει και στην τιμή. Και φυσικά υπάρχει και ο παράγοντας προσωπική προτίμηση στη μέση 

Ας μην ξεχνάμε ότι πάντα μπορεί να εμφανισθεί μια 7950xtx, 4080ti, 4090ti και να μιλάμε με αλλά δεδομένα.

Όπως λοιπόν αντικειμενικά θα πρέπει να δεχθούμε ότι την καλύτερη κάρτα γραφικών συνολικά την έχει η NVidia και αυτή είναι και η δική μου άποψη έτσι θα πρέπει να δεχθούμε ότι και η Amd παίζει ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ πλέον σε αυτή την κατηγορία.

Όποιος την επιλέξει ειδικά κοντά στο χιλιάρικο δε χάνει,  ειδικά αν δεν αντιμετωπίσει τα θέματα που έχουν αναφερθεί με τους οδηγούς και αν έχει τη διάθεση να το παλέψει το πράγμα λίγο δε θα χάσει.

Τέλος μην ξεχνάμε και τον παράγοντα μέγεθος κάρτας. Είναι πολύ μαζεμένες οι Amd, ακόμη και αυτές από τους AIB συν την απουσία ανταπτορα και της ανάγκης αλλαγής η αγοράς νέων εξαρτημάτων για να γίνουν όλα πιο λειτουργικά.

Για αυτό σου λέω ότι και να ψηφίσεις εσύ με το πορτοφόλι σου ο κόσμος θα αγοράζει.

Εννοειται για τον καθενα ειναι καλυτερο στο μεσο που απολαμβανει καλυτερα αυτο που παιζει. Εχω διπλα μου 55αρα δεν την εχω ακουμπησει ποτε ξανα νιωθω οτι με περιοριζει απιστευτα στα παιχνιδια οπως καποτε ηταν το 4:3 εκεινο ηταν τελειως τετραγωνο ασε αλλα ειμασταν 6 7 οταν παιζαμε εκει. Προφανως γουστα ο καθενας μπορει να παιξει οπου αγαπαει αλλος λιωνει σε 27αρι 1080p 360hz και δινει πονο σε competitive αλλος σε oled με controller αραχτος αλλος στο "θρονο" στην καρεκλαρα με πληκτρολογιο/ποντικι για αμεση αποκριση αλλος 1440P 27αρι αλλος 4Κ στα 2 μετρα αλλος ultrawide στα 90 εκατοστα. Για μενα ολες ειναι σωστες επιλογες εφοσον αυτος που παιζει στην καθε μια απολαμβανει το παιχνιδι του οπως του αρεσει. Αν ρωτησεις αυτον που παιζει competitve θα σου πει το 4Κ ειναι αχρηστο τι να το κανω. Εγω αγαπω τρελα το μεγαλο πεδιο που εχω δεν υπαρχει επιστροφη για μενα ειναι σαν το ξανθο μελαχρινο ενα πραγμα και τα 2 εχουν την χαρη τους αλλα μπορει καποιος να αγαπαει κοκκινομαλλες. Οποτε σεβαστο που ειναι καλυτερο το 4Κ για σενα σεβαστο που για μενα ειναι καλυτερο το ultrawide σεβαστο που αλλος παιζει στα 360hz competitive σε 1080p και το απολαμβανει 1000%. 

Στα 1900 που βλεπω Γερμανια δεν ξερω ποιος πραγματικα αγοραζει. Στα 1400 απο plaisio λογικο να αγοραζουν αλλα στα 1900? Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Το 'χετε κάνει φουρδέλο το νήμα, μπαίνει κάποιος να διαβάσει κάνα νέο σχετικά με τις RDNA 3 και διαβάζει τις κοκορομαχίες σας. Κάντε καμιά δουλειά..

Ναι ,μονο αυτο το νημα..  Ολο το forum πες καλυτερα

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Arkin είπε

 

Screenshot_1.png

Εννοειται για τον καθενα ειναι καλυτερο στο μεσο που απολαμβανει καλυτερα αυτο που παιζει. Εχω διπλα μου 55αρα δεν την εχω ακουμπησει ποτε ξανα νιωθω οτι με περιοριζει απιστευτα στα παιχνιδια οπως καποτε ηταν το 4:3 εκεινο ηταν τελειως τετραγωνο ασε αλλα ειμασταν 6 7 οταν παιζαμε εκει. Προφανως γουστα ο καθενας μπορει να παιξει οπου αγαπαει αλλος λιωνει σε 27αρι 1080p 360hz και δινει πονο σε competitive αλλος σε oled με controller αραχτος αλλος στο "θρονο" στην καρεκλαρα με πληκτρολογιο/ποντικι για αμεση αποκριση αλλος 1440P 27αρι αλλος 4Κ στα 2 μετρα αλλος ultrawide στα 90 εκατοστα. Για μενα ολες ειναι σωστες επιλογες εφοσον αυτος που παιζει στην καθε μια απολαμβανει το παιχνιδι του οπως του αρεσει. Αν ρωτησεις αυτον που παιζει competitve θα σου πει το 4Κ ειναι αχρηστο τι να το κανω. Εγω αγαπω τρελα το μεγαλο πεδιο που εχω δεν υπαρχει επιστροφη για μενα ειναι σαν το ξανθο μελαχρινο ενα πραγμα και τα 2 εχουν την χαρη τους αλλα μπορει καποιος να αγαπαει κοκκινομαλλες. Οποτε σεβαστο που ειναι καλυτερο το 4Κ για σενα σεβαστο που για μενα ειναι καλυτερο το ultrawide σεβαστο που αλλος παιζει στα 360hz competitive σε 1080p και το απολαμβανει 1000%. 

Στα 1900 που βλεπω Γερμανια δεν ξερω ποιος πραγματικα αγοραζει. Στα 1400 απο plaisio λογικο να αγοραζουν αλλα στα 1900? Δεν ειναι λιγο υπερβολικο? 

Αντικειμενικά την καλύτερη ποιότητα εικόνας που την έχεις όμως. Σε ποια αναλυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Για οσους θα παιξουν με νερακι

EK LAUNCHES SPECIAL EDITION WATER BLOCKS FOR AMD RADEON RX 7900 XTX GPUS

https://videocardz.com/press-release/ek-launches-special-edition-of-amd-radeon-rx-7900-xtx-waterblock

EK-Quantum-Vector2-RX-7900-XTX-D-RGB-AMD

εχει καταντησει αστεια η ek με τις τιμες τις ,τι διαολο νομιζει οτι πουλαει?

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Armoral είπε

Αντικειμενικά την καλύτερη ποιότητα εικόνας που την έχεις όμως. Σε ποια αναλυση;

Σε μια 8Κ τηλεοραση μετα 4Κ μετα 1440 μετα 1080 μετα 720. Την καλυτερη gaming εμπειρια? Για μενα στο 21:9 θεωρω τρελα τετραγωνο το 16:9 μετα απο 5 χρονια για τον herald μπορει το 32:9 τρομερη εμπειρια και εκεινη αν ειχα χωρο ισως πηγαινα εκει. Και περα απο αυτο δεν υπαρχουν 4Κ ultrawide αλλιως θα ειχα ηδη παει εκει κανα 2 εχουν βγει και ειναι στα 60hz. Ενω 4Κ monitors 16:9 εχει απειρα σε πολυ φθηνες τιμες. Ολα αυτα εχουν να κανουν και με την αποσταση απο την οθονη βεβαια καποτε ειχα κανει διατριβη σε αυτο που αξιζει καθε αναλυση ιντσες κτλ. Πχ δεν εχει νοημα το 4Κ στα 3 μετρα σε 32αρα θα δειχνει το ιδιο με 1080p. Σε 55αρα να φανταστεις εχει νοημα το 4Κ απο 2 μετρα και κατω. Ολα ειναι θεμα υπολογισμου. Το 720 θα φαινεται το ιδιο σε μια 32αρα με το 4κ αν καθεσαι στα 4 5 μετρα αποσταση δεν προκειται προφανως αλλα να καταλαβεις το point μου. Αρκετοι ισως παιζουν σε 4Κ και καθονται σε μια αποσταση που δεν υπαρχει λογος να παιζουν σε 4Κ και με 1440 θα ειχαν ακριβως την ιδια εικονα στα ματια τους. Παμε σε αλλα νερα τωρα αλλα εδω και 15 χρονια το ψαχνω αυτο. Για περισσοτερα στειλε πμ για οτι αναλυση επι του θεματος θελεις ας μην χαλασουμε και αλλο το θεμα των 7000 ειναι θεμα για την κατηγορια οθονων αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχω παίξει σε ultrawide, όχι 49 ίντσες βέβαια, έχω παίξει σε όλες τις διαγωνίους οθονών από τις 25 έως τις 42 ίντσες και αυτό που βλέπω στην oled σε συνδυασμό με τη 4090 δεν το έχω ξαναδεί ποτέ. Είναι η καλύτερη εμπειρία που είχα μέχρι σήμερα με διαφορά.

έχεις δοκιμάσει να παίξεις με custom resolution στην oled? βάλε 3840x1620 21:9 και δοκίμασε κάνα παιχνιδάκι κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το απόλυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...